Παλιά φυσίγγια

Δωράκι απο φίλο...αν και δεν πολυ ασχολούμε πλέον, το δωρακι του φυσικά ήταν καλοδεχούμενο....
@tasos hunter ανέλαβε δράση να μαθουμε την καταγωγή του ή απο ποιόν εισάγωνταν κτλ...ξέρεις εσυ....χε χε...(made in Poland) με Sokol Πολωνίας, μου ειπε το φιλαρακι!!
Μόνο 4 τμχ. λείπουν απο τη συσκευασία!!

20231217_172014.jpg20231217_172039.jpg
 
Δωράκι απο φίλο...αν και δεν πολυ ασχολούμε πλέον, το δωρακι του φυσικά ήταν καλοδεχούμενο....
@tasos hunter ανέλαβε δράση να μαθουμε την καταγωγή του ή απο ποιόν εισάγωνταν κτλ...ξέρεις εσυ....χε χε...(made in Poland) με Sokol Πολωνίας, μου ειπε το φιλαρακι!!
Μόνο 4 τμχ. λείπουν απο τη συσκευασία!!

View attachment 83655View attachment 83656
Μα τις πληροφορίες που ζητάς τις γράφει στο κουτί (και στον κάλυκα) !!! Προϊόν της PAWAM Πολωνίας, Εισαγωγέας SOKOL-HELLAS !!!:cool:.yel.
Βέβαια ο Τάσος μπορεί να ξέρει ποιανού ήταν η εταιρεία SOKOL-HELLAS, εμένα δεν μου θυμίζει τίποτα !!! :oops:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι εισάγονταν πριν από το 2001, πιθανόν μέσα στη δεκαετία του '90. Βλέπεις ο αριθμός τηλεφώνου είναι 9ψήφιος και ξεκινά με το πρόθεμα 01. Οι τηλεφ. αριθμοί έγιναν δεκαψήφιοι το 2001 με το πρόθεμα 010, που κατόπιν έγινε 210, το 2002.
Πόσα γραμμάρια είναι ??? Να υποθέσω 32 ? Ή μήπως είναι 24 γρ. σκοπευτικά του skeet, γι' αυτό και η ονομασία Olympic ??? o_O
Παρατηρώ και κάτι περίεργο σχετικά με το νούμερο σκαγιών, Γράφει στον κάλυκα ένα 8 ... αλλά γράφει και 2,00 mm !!! (δηλ. ιταλικό Νο.9,5 ή για άλλους Νο.9 !!!):oops:
 
Μα τις πληροφορίες που ζητάς τις γράφει στο κουτί (και στον κάλυκα) !!! Προϊόν της PAWAM Πολωνίας, Εισαγωγέας SOKOL-HELLAS !!!:cool:.yel.
Βέβαια ο Τάσος μπορεί να ξέρει ποιανού ήταν η εταιρεία SOKOL-HELLAS, εμένα δεν μου θυμίζει τίποτα !!! :oops:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι εισάγονταν πριν από το 2001, πιθανόν μέσα στη δεκαετία του '90. Βλέπεις ο αριθμός τηλεφώνου είναι 9ψήφιος και ξεκινά με το πρόθεμα 01. Οι τηλεφ. αριθμοί έγιναν δεκαψήφιοι το 2001 με το πρόθεμα 010, που κατόπιν έγινε 210, το 2002.
Πόσα γραμμάρια είναι ??? Να υποθέσω 32 ? Ή μήπως είναι 24 γρ. σκοπευτικά του skeet, γι' αυτό και η ονομασία Olympic ??? o_O
Παρατηρώ και κάτι περίεργο σχετικά με το νούμερο σκαγιών, Γράφει στον κάλυκα ένα 8 ... αλλά γράφει και 2,00 mm !!! (δηλ. ιταλικό Νο.9,5 ή για άλλους Νο.9 !!!):oops:

Υπάρχει και αυτή Πολωνίας πυρίτιδα έχει και το ίδιο ο όνομα..
Εχω το ίδιο κουτί και αν θυμάμαι καλα είναι μαύρα φυσίγγια τα δικά μου τα ρχω ανεβάσει 2 3 χρόνια πριν..
Και έχω και κόκκινο χάρτινο κάλυκα παλι ολυμπικ
 
Last edited:
Θέλω να πάω πολλά χρόνια πριν,όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα Λάμπρο μπλέ.Κάλυκας με ψηλό μέταλλο που στο πλάι έγραφε Super Fiocchi,κωνικός πυθμένας εσωτερικά από χαρτί και κεντρική σύντηξη στο αστεροειδές κλείσιμο.Φωτό από όποιον έχει ακόμα καλοδεχούμενες.
Ένα μόνο έτυχε να εχω......
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-Φυσιγγίων-Αρχείο.1142/page-471

αν και δεν πολυ ασχολούμε πλέον
Oυ μπλέξεις με ιδιογομωση, όλα τα άλλα πανε στο διάουλο....:rolleyes:


Προϊόν της PAWAM Πολωνίας
H σημερινή FAM...
Στην πολη Ρionki(όπως αναγράφεται κ στον καλυκα)...
Εισαγωγέας SOKOL-HELLAS !!!:cool:.yel.
Βέβαια ο Τάσος μπορεί να ξέρει ποιανού ήταν η εταιρεία SOKOL-HELLAS, εμένα δεν μου θυμίζει τίποτα !!! :oops:
Γ. Στυλιανόπουλος "Κρόνος"..
Ήταν κ ο εισαγωγέας αυτης της πυριτιδας...
Πόσα γραμμάρια είναι ??? Να υποθέσω 32 ? Ή μήπως είναι 24 γρ. σκοπευτικά του skeet, γι' αυτό και η ονομασία Olympic ??? o_O
Δεν το γνωρίζω αλλά είναι μια σωστή σκέψη..


Παρατηρώ και κάτι περίεργο σχετικά με το νούμερο σκαγιών, Γράφει στον κάλυκα ένα 8 ... αλλά γράφει και 2,00 mm !!! (δηλ. ιταλικό Νο.9,5 ή για άλλους Νο.9 !!!)
Το είδα κ εγώ...
Δεν ξέρω αν ειναι λάθος η αν τοτε ίσχυε κάτι τέτοιο αλλα έχουν (και) κάποιες μικροδιαφορές ως προς την διάμετρο των σκαγίων...
Πχ ν5:2,75mm-4:3,00mm-8:2,25mm-9:2,00mm

Εχω το ίδιο κουτί και αν θυμάμαι καλα είναι μαύρα φυσίγγια τα δικά μου τα ρχω ανεβάσει 2 3 χρόνια πριν..
Αν λες αυτά του ίδιου είναι...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-319

Αλλά δεν νομίζω να έχουν πυριτιδα Olympic..
Περισσότερο μας παραπέμπει σε σκοπευτικο άθλημα όπως λέει κ ο Στέλιος...

https://www.specshop.pl/product-eng-17864-FAM-Pionki-Shotgun-Ammunition-12-70-Olympic-Trap-24-g.html

Και έχω και κόκκινο χάρτινο κάλυκα παλι ολυμπικ
Αυτά (οπως κ τα αντίστοιχα μαυρα χαρτινα) ειναι του Σακκά που ήταν κ ο εισαγωγέας αυτής....
 
Αυτά τα neo velox πρέπει να είναι φαρμάκι.
Σε εμένα ανάμεικτα συναισθήματα Γιάννη
Παλιότερα που τα έριχνα ,μια μέρα φαρμάκι ,την άλλη με μικρή αλλαγή καιρού για κλάματα
Αυτό που μου έχει μείνει σαν εικόνα από παλιά ,τις μέρες που δεν τράβαγαν ,πλυμμηρα αίμα τα πουλιά
Θέλουν κρύο αν θυμάμαι καλά και κεντάνε
 
Back
Top