Παλιά φυσίγγια


Καλημερα .Καλο μηνα . Εκτος απο τα φυσιγγια ενδοιαφερουν εχουν και ο εξοπλισμος που ανακαλυπτω στις τσαντες παλιων κυνηγων .Στη φωτο το μαυρο μαχαιρακι εναι με λαμα 7 εκ, και ειναι ΑΦΕΝΤΑΚΗΣ .η βιοτεχνια που εφτιαχνε τους σουγιαδες του Ε .Σ . Ο αναπτηρας ειναι φτιαγμενος απο την εταιρια ΠΥΡΣΟΣ . εχει τη φιλοσοφια του ΖΙΠΟ .Απλα εργαλειακια παναλαφρα .
 
Last edited:
Γιατη οταν διαβαζω αυτο το νιμα ερεθηζομε .big smile. την βρησκο αφανταστα λετε ναχω τασης καταστροφης και σφαγιου.very funny.:rolleyes:
Και εγω γουσταρω να βλεπω τι εχουν μεσα .Η μπαρουτη ειναι DUPONT αλλα δεν ξερω ποια .Μοιαζει με μια που εχω αλλα ειναι αλλο χρωμα Αλλα που να βρεις ακρη .Ειναι πολλες .
 
Καλημέρα στην παρέα αν κάποιος ενδιαφέρεται κάνω ανταλλαγή χειροποίητα μαχαίρια με παλιά φυσίγγια χάρτινους κάλυκες ας είναι κ άδεια τα μαχαίρια ξυρίζουν κ μπορεί να γίνει σε σχήμα επιλογης
Βαλε φωτο να δουμε κανα μαχαιρι - σουγια
 
Και πορτοκαλι.
Ναι υπήρχαν και τέτοια. Τα πράσινα τα έριχνε ο πατέρας μου αλλά ήμουν πολύ μικρός για να ρωτήσω περισσότερα. Το κουτί ήταν μαύρο με λίγο πράσινο και κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν 34 γραμμάρια.
 
Ναι υπήρχαν και τέτοια. Τα πράσινα τα έριχνε ο πατέρας μου αλλά ήμουν πολύ μικρός για να ρωτήσω περισσότερα. Το κουτί ήταν μαύρο με λίγο πράσινο και κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν 34 γραμμάρια.
Μισό,να το δει ο Τάσος και θα σου πει λεπτομέρειες...🙂
 
Ναι υπήρχαν και τέτοια. Τα πράσινα τα έριχνε ο πατέρας μου αλλά ήμουν πολύ μικρός για να ρωτήσω περισσότερα. Το κουτί ήταν μαύρο με λίγο πράσινο και κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν 34 γραμμάρια.
Τα super 35γρ πρεπει να λες...
Έναν κενό καλυκα έχω (fiocchi hellas ο συγκεκριμένος μιάς που γεμίζονταν Ελλαδα)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-451

IMG_20230503_213317.jpg
 
Screenshot_2023-05-03-22-41-49-858_com.miui.gallery.jpgIMG_20230503_224117.jpgIMG_20230503_224053.jpg
Εγώ έχω αυτό. SMI ιταλικό. Ν5 φαίνεται. Χρυσαφί γράμματα που μπορώ μόνο να διακρίνω ότι γράφει SMI. Συγκεντρωτηρα φαίνεται κάτι σαν πεταλούδα. Και από πυρίτιδα φαίνονται λίγα τετράγωνα φυλλαράκια που έφυγαν και είναι με το συγκεντρωτηρα όπως το κοιτάζω στο φως.
 
Είχε κάνει ένα ωραίο αφιερωμα ο Αιγινητης για αυτά τα φυσίγγια κ παραθετω κάποια στοιχεία που θεωρώ πως έχουν σημασία..

Ναι η βολίδα είναι της S&B που κυκλοφόρησε γυρω στο 1971..
Αλλά δεν είναι μπρουτζος(ασχέτως που το χρώμα μπορεί να δείχνει έτσι) είναι κατασκευασμένη απο ανοξείδωτο κράμμα σιδήρου..

Το πλαστικο που την περιβάλλει είναι για δυο λόγους, για προστασια της καννης κ για να κάνει μεγαλυτερη ζημιά στους ιστούς του ζώου καθώς παραμορφωνεται κ "ξεχειλίζει"..


IMG_20230504_084550.jpg
IMG_20230504_082017.jpg
IMG_20230504_084532.jpg

IMG_20230504_084511.jpg
IMG_20230504_084712.jpg
 
Τάσο, αν παρουσιαζα ένα φυσιγγι με μονοβολο 25 γραμμαρίων με αρχική 340 μ/δ και έλεγα πως έχει καλή ταχύτητα και ενέργεια, θα συμφωνουσες ; Την εποχή του άρθρου τα original brennecke των 31,5 γραμμαρίων είχαν αρχικές από 400 μέχρι 460 μ/δ και τα αμερικανικά foster(28,35 γρ) των τριών μεγάλων αμερικανικών εταιριών από 410 μέχρι 480 μ/δ. Όσο για τα BRI sabot που λέει στο άρθρο ότι <είναι εκτός συναγωνισμού >,ήταν 28,35γρ με αρχική ταχύτητα γύρω στα 350 μ/δ. Επίσης γράφει για πιέσεις δοκιμής στα σοβιετικά μπαϊκάλ 750 bar ενώ αυτές ( όπως πολύ ορθά έγραφε ο Κυπρίδημος) ,ήταν πιέσεις καθημερινής χρήσης ενώ οι πιέσεις δοκιμής ήταν όσο και στα ανθεκτικοτερα δυτικά όπλα. Δεν γνωρίζω, ούτε καν έχω δει ποτέ τον αρθρογράφο,( για να μην κατηγορηθω για εμπάθεια), αλλά κατακρίνω αυτή την παραπληροφορηση των Ελλήνων <ειδημονων > στον βωμό του κέρδους. Όταν απαγορευτηκαν τα ραβδωτά, εκείνη την εποχή, στην Αμερική σε πολλές πυκνοκατοικημενες πολιτείες ,άρχισε η έρευνα και εξέλιξη των μονοβολων για διαμετρηματα λειοκανου και χάρη σε αυτή την προσπάθεια φτάσαμε στο σημερινό επίπεδο, φαντάζομαι αν δεν είχε μεσολαβήσει αυτή η κατάσταση και περιμέναμε από τους εδώ ειδήμονες την όποια πρόοδο, που θα βρισκόμασταν σήμερα
 
Τάσο, αν παρουσιαζα ένα φυσιγγι με μονοβολο 25 γραμμαρίων με αρχική 340 μ/δ και έλεγα πως έχει καλή ταχύτητα και ενέργεια, θα συμφωνουσες ; Την εποχή του άρθρου τα original brennecke των 31,5 γραμμαρίων είχαν αρχικές από 400 μέχρι 460 μ/δ και τα αμερικανικά foster(28,35 γρ) των τριών μεγάλων αμερικανικών εταιριών από 410 μέχρι 480 μ/δ. Όσο για τα BRI sabot που λέει στο άρθρο ότι <είναι εκτός συναγωνισμού >,ήταν 28,35γρ με αρχική ταχύτητα γύρω στα 350 μ/δ. Επίσης γράφει για πιέσεις δοκιμής στα σοβιετικά μπαϊκάλ 750 bar ενώ αυτές ( όπως πολύ ορθά έγραφε ο Κυπρίδημος) ,ήταν πιέσεις καθημερινής χρήσης ενώ οι πιέσεις δοκιμής ήταν όσο και στα ανθεκτικοτερα δυτικά όπλα. Δεν γνωρίζω, ούτε καν έχω δει ποτέ τον αρθρογράφο,( για να μην κατηγορηθω για εμπάθεια), αλλά κατακρίνω αυτή την παραπληροφορηση των Ελλήνων <ειδημονων > στον βωμό του κέρδους. Όταν απαγορευτηκαν τα ραβδωτά, εκείνη την εποχή, στην Αμερική σε πολλές πυκνοκατοικημενες πολιτείες ,άρχισε η έρευνα και εξέλιξη των μονοβολων για διαμετρηματα λειοκανου και χάρη σε αυτή την προσπάθεια φτάσαμε στο σημερινό επίπεδο, φαντάζομαι αν δεν είχε μεσολαβήσει αυτή η κατάσταση και περιμέναμε από τους εδώ ειδήμονες την όποια πρόοδο, που θα βρισκόμασταν σήμερα
Για τα Ρωσικα όπλα έχεις δίκιο αλλά δεν θεωρώ πως ο σκοπός ήταν η παραπληροφόρηση, προφανως η διατύπωση εγινε με λανθασμένο τρόπο..
Μελλοντικά είχε κάνει αρκετές αναφορές για αυτά τα όπλα..

Σχετικά με τις ταχυτητες δεν γνωρίζω να σου απαντήσω μιας κ δεν ασχολουμαι με αυτές, ουτε κ με αυτου του είδους τα πυρομαχικα....

Ωστόσο ο αρθρογράφος εγραψε κάτι το οποίο διαπίστωσε κ δεν του άρεσε(προς τιμήν του αυτό), αφήνοντας να εννοηθεί πως αυτό το φυσιγγι-βολιδα θα μπορουσε να είχε πάει κ καλυτερα....

IMG_20230504_095912.jpg
 
Back
Top