Παλιά φυσίγγια

Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι θα έχει μέσα τα ίδια υλικα. Μπουρίκας ήταν αυτός. Έχω ακούσει πολλά. Εγώ ψιλό πρόλαβα τα "αλαφρα" που έλεγε και ένας θείος μου τα πορτοκαλί.
Από ότι κατάλαβα αργότερα κατάφερε να βγάλει κ κάποια καλά βαλτοφυσιγγα....

Αυτο πως προέκυψε, είχε αρκετά υδρόβια η περιοχη?
Θα σου απαντήσει ο Άρης καλύτερα γιατί εγώ είμαι μικρος αλλα από αυτά που έχω ακούσει γινόταν δουλίτσα. Μέχρι πριν λίγα χρόνια όλο και κάτι παρουσιαζοταν στα ποτάμια. Πλέον τα πήρε ο δι@ολος ναουμε, που έλεγε και ένας μακαρίτης.
 
Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι θα έχει μέσα τα ίδια υλικα. Μπουρίκας ήταν αυτός. Έχω ακούσει πολλά. Εγώ ψιλό πρόλαβα τα "αλαφρα" που έλεγε και ένας θείος μου τα πορτοκαλί.

Θα σου απαντήσει ο Άρης καλύτερα γιατί εγώ είμαι μικρος αλλα από αυτά που έχω ακούσει γινόταν δουλίτσα. Μέχρι πριν λίγα χρόνια όλο και κάτι παρουσιαζοταν στα ποτάμια. Πλέον τα πήρε ο δι@ολος ναουμε, που έλεγε και ένας μακαρίτης.
Τα εφερνε και εδω ενα κυνηγομαγαζο .Καλα ηταν και φτηνα .Μετα χαθηκαν
 
Τα εφερνε και εδω ενα κυνηγομαγαζο .Καλα ηταν και φτηνα .Μετα χαθηκαν
Ναι ήταν τα πιο φθηνά που έβγαζε. Ήταν της μόδας όπως και σήμερα μερικές βιοτεχνίες να βγάζουν ένα φθηνό και όσο γίνεται καλό φυσιγγι για να προσελκύσουν πελάτες.
 
Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι θα έχει μέσα τα ίδια υλικα. Μπουρίκας ήταν αυτός. Έχω ακούσει πολλά
Ολοι τα ίδια κάνουν μην νομίζεις..
Απλώς στο λέω για να μην τα σφάξεις αφου εχεις λίγα...
Εγώ ψιλό πρόλαβα τα "αλαφρα" που έλεγε και ένας θείος μου τα πορτοκαλί.
Τα μόνα Ερμής που είχα ρίξει.. Καλά ήταν..
Ένα κουτί σε τσίχλες...
Το 2006-7 πρεπει να ήταν...
8mm μέταλλο κ στο κουτί είχε φωτο μια τσίχλα αν θυμάμαι καλα.....
 
Το τέρμα αριστερά νομίζω το θυμάμαι αμυδρά :rolleyes:
Τα επόμενα 2 δεν τα έχω δει.
Η μεγαλύτερη ελληνική συλλογή είναι η ΠΥΡΚΑΛ είναι σκέψου από το 1908 έως το 2008
Και τα έβγαζε όλα ΠΥΡΚΑΛ σκάγια κάλυκες καψουλι πυρίτιδες τάπες σκέψου τι υπάρχει και πόσο τεράστια συλλογή είναι για να καταλάβεις δεν την έχει ολοκληρώσει κάνεις.
 
Τι συνταγή είχαν Άρη;
Εγώ τα έχω βρει με 33 γρ σκάγια, ένα τουλάχιστο που μου είχαν δώσει κ έχω ανοίξει γιατί τότε δεν ασχολιόμουν με πυρίτιδες... 1,9 είχε δόση μια πράσινη στρογγυλή σαν drago η πυρίτιδα του..
Θώδη συγκέντρωτηρας με 615
Ο πεινασμενος super quick ονειρεύεται...yelling.

To μπλε είναι εδώ.....

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-263

Πίστευα πως ο Ν. Μεσσηνίας είχε μια φήμη στα τσιχλοφυσιγγα με αρκετές βιοτεχνίες..
Από ότι κατάλαβα αργότερα κατάφερε να βγάλει κ κάποια καλά βαλτοφυσιγγα....

Αυτο πως προέκυψε, είχε αρκετά υδρόβια η περιοχη?

ΥΓ
Θυμάμαι την διαφήμιση του Μπουρικα για τα Ερμής στο ραδιόφωνο.......
Παλιά είχαμε αρκετά παπιά γιατί είχαμε ρύζια κ βοσκοτόπια που πλημμύριζαν... Αλλά τα φυσίγγια του κουτουμανου δεν έβγαλαν ονόμα για το νότο αλλά για τον Έβρο.... Πήγαιναν μαζί με τον Καβάθα κ κυνηγάγαν επάνω κ δοκίμαζαν κ οι ίδιοι τα φυσίγγια τους... Πολύ σημαντικό αυτό γενικά... Άλλες εποχές, πολύ το θήραμα παντού...
 
Εγώ τα έχω βρει με 33 γρ σκάγια, ένα τουλάχιστο που μου είχαν δώσει κ έχω ανοίξει γιατί τότε δεν ασχολιόμουν με πυρίτιδες... 1,9 είχε δόση μια πράσινη στρογγυλή σαν drago η πυρίτιδα του..
Θώδη συγκέντρωτηρας με 615

Παλιά είχαμε αρκετά παπιά γιατί είχαμε ρύζια κ βοσκοτόπια που πλημμύριζαν... Αλλά τα φυσίγγια του κουτουμανου δεν έβγαλαν ονόμα για το νότο αλλά για τον Έβρο.... Πήγαιναν μαζί με τον Καβάθα κ κυνηγάγαν επάνω κ δοκίμαζαν κ οι ίδιοι τα φυσίγγια τους... Πολύ σημαντικό αυτό γενικά... Άλλες εποχές, πολύ το θήραμα παντού...
Θυμάμαι,αρχές 2000 κάπου, στον Έβρο,"δυο όπλα" παραδίπλα,ήταν ο Καββαθάς με 5-6 τουφέκια δυνατά! Κουρτίνα ήταν οι μπαγασηδες!!!!
 
Τασοοοοοοοο θυμάσαι που σου λεγα γιαυτα .
Γνωρίζουμε λεπτομέρειες για το κίτρινο? Οτιδήποτε.

Με αυτό όταν πρωτοπηγα για λαγό(θεατης) τουφεκισε ένα λαγό ο πατέρας σε πολύ μακρινή απόσταση, τουλάχιστον στα παιδικά μου μάτια, με νούμερο 2. Πηρε πολλες κωλοτουμπες. Θυμάμαι μόλις τον εγδαραν είχε πάρει αρκετά σκάγια. Με το που το είδα το φυσιγγι το θυμήθηκα...
 
Γνωρίζουμε λεπτομέρειες για το κίτρινο? Οτιδήποτε.

Με αυτό όταν πρωτοπηγα για λαγό(θεατης) τουφεκισε ένα λαγό ο πατέρας σε πολύ μακρινή απόσταση, τουλάχιστον στα παιδικά μου μάτια, με νούμερο 2. Πηρε πολλες κωλοτουμπες. Θυμάμαι μόλις τον εγδαραν είχε πάρει αρκετά σκάγια. Με το που το είδα το φυσιγγι το θυμήθηκα...
Ο Βραχνος τα γέμιζε Μιχάλη με τις αγγλικές πυριτιδες Nobel αν δεν κάνω λάθος .
 
Back
Top