Παλιά φυσίγγια

Και για τον φίλο μας τον Στέλιο από την Χίο...

Και για τον φίλο μας τον Στέλιο από την Χίο...

View attachment 43870

View attachment 43871
Το συγκεκριμένο είναι πάνω από 50 χρόνων ίσως 60
Μετέπειτα υπήρχαν 2 τύποι φυσιγγιων τα Δελανης κόκκινο κ μαύρο κ γεμιζοταν από τη Δορκας.
Το κόκκινο ήταν 32γρ για νορμάλ καιρικές συνθήκες κ το μαύρο στα 34 κ δυνατό.
 
Το συγκεκριμένο είναι πάνω από 50 χρόνων ίσως 60
Μετέπειτα υπήρχαν 2 τύποι φυσιγγιων τα Δελανης κόκκινο κ μαύρο κ γεμιζοταν από τη Δορκας.
Το κόκκινο ήταν 32γρ για νορμάλ καιρικές συνθήκες κ το μαύρο στα 34 κ δυνατό.

Αφοί Καραμανη σε ΠΥΡΚΑΛ κάλυκα από Χίο
 
Οι περισσότεροι Χιώτες οπλοπωλες γέμιζαν τότε με μπαρουτη Nobel ( δεν θυμάμαι νο) αλλά θυμάμαι ήταν μαύρα στρογγυλα φυλλιδια.
Σκότωνε δαιμονισμένα κ δεν νομίζω να έπιαναν αυτά τα φυσιγγια τις ταχυτητες των σημερινών.
 
Οι περισσότεροι Χιώτες οπλοπωλες γέμιζαν τότε με μπαρουτη Nobel ( δεν θυμάμαι νο) αλλά θυμάμαι ήταν μαύρα στρογγυλα φυλλιδια.
Σκότωνε δαιμονισμένα κ δεν νομίζω να έπιαναν αυτά τα φυσιγγια τις ταχυτητες των σημερινών.
Εχω αρκετές γεμάτες νόμπελ είναι όπως λες τα φυλλιδια...
380μ/δ έπιανε η ΙΝΤΕΆΛ και την είχαν σε όλα τα Κυνηγετικα Νέα του 60s.. δεν σκοτώνουν ούτε τα μπαρ ούτε η ταχύτητα.. λεει ένας παλιός.. οποία αντέχει την υγρασία σκοτώνει..
 
Αυτό που σκοτώνει είναι ο σκοπευτής μετά το φυσίγγι και τρίτο το όπλο με το τσοκ ανάλογα την απόσταση .Στο το φυσίγγι που σκοτώνει πάντα με τα σημερινά δεδομένα είναι αυτό με διβασικη μπαρούτι .Όσο και να μας αρέσουν οι 100 πυρίτιδα και οι δοκιμές τους μόνο οι διβασικές είναι πάντως καιρου οι υπόλοιπες να έχεις όρεξη για δοκιμές χρόνο και λεφτά να χαλάς και όταν έχεις ένα σωστό στημένο φυσίγγι και τα 400ταχ μέτρα πολλά είναι σωστή τάπα και σκληρά σκακια θέλεις .
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα maionchi tordo με διάφανο κάλυκα. Εχει μέσα μια πολύ λεπτόκοκκη πυρίτιδα μαυρογκρί. Δεν έχω δει πιο λεπτόκοκκη. Σαν ψιλή αμμος είναι. Ξερει κανείς ποιά είναι;
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα maionchi tordo με διάφανο κάλυκα. Εχει μέσα μια πολύ λεπτόκοκκη πυρίτιδα μαυρογκρί. Δεν έχω δει πιο λεπτόκοκκη. Σαν ψιλή αμμος είναι. Ξερει κανείς ποιά είναι;
Gm3 είχε το συγκεκριμένο...

Δες εδώ(gm3 κ στα δυο) ναι μεν είναι λεπτοκοκκη, αλλά όχι ετσι όπως την περιγραφεις....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τρυγόνι.61/page-183#post-610349
 
Last edited:
Back
Top