Παλιά φυσίγγια

Αυτά τα "νέος κυνηγός" υπάρχουν;;;τι φυσίγγι είναι;;;δεν το έχω ξαναδεί
Απ’ότι θυμάμαι βγηκε το 16 αυτό σε περιορισμένο αριθμό πακέτων προβάλλοντας ένα διαγωνισμό με έπαθλο κάποια όπλα, συν αυτο που λέει στο πακέτο για κλήρωση μιας δωρεάν άδειας.

Σε στόκ ίσως βρεις κάπου αν θες να τα δοκιμάσεις, εμένα μου άρεσαν πολύ, ήταν και σχετικά μαλακα για 32αρια οπως θυμάμαι.
 
Απ’ότι θυμάμαι βγηκε το 16 αυτό σε περιορισμένο αριθμό πακέτων προβάλλοντας ένα διαγωνισμό με έπαθλο κάποια όπλα, συν αυτο που λέει στο πακέτο για κλήρωση μιας δωρεάν άδειας.

Σε στόκ ίσως βρεις κάπου αν θες να τα δοκιμάσεις, εμένα μου άρεσαν πολύ, ήταν και σχετικά μαλακα για 32αρια οπως θυμάμαι.
Το '13 κυκλοφόρησε..
Έδωσε έξι κυνηγετικές άδειες δωρεάν σε νέους κυνηγούς μετά από κλήρωση... Εκτός τα όπλα...
Μακάρι να ακολουθουσαν κ άλλοι το πρωτο παραδειγμα κ πιο συχνά.. Κάτι είναι κ αυτό...
κριμα που σταματησαν αυτο το μαλινοταπο.
Πεσμου ότι σου τελειωσαν??? .yelling.
 
Το '13 κυκλοφόρησε..
Έδωσε έξι κυνηγετικές άδειες δωρεάν σε νέους κυνηγούς μετά από κλήρωση... Εκτός τα όπλα...
Μακάρι να ακολουθουσαν κ άλλοι το πρωτο παραδειγμα κ πιο συχνά.. Κάτι είναι κ αυτό...
Α έτσι; Λάθος μου τότε......ήμουν μικρός όταν τα είχε βγάλει και φαίνεται δεν θυμάμαι καλά τη χρονολογία.

Πάντως αυτό με τις άδειες έπρεπε να γίνεται πιο συχνά για να παρακινήσουν τη νεολαία που θέλει να πάει για κυνήγι αλλά δεν περισσεύουν και πολλά χρήματα.
 
Δορκάς άνω της εικοσαετίας . Κάλυκες DORKAS , FIOCCHI κ.λπ. ΗΙΤ 8 , 3Α, Νέο Velox, Express 34

























Πρόλαβα το velox με το 8mm μέταλλο,κ φυσικά το 3Α τα έριχνε ο πατέρας μου.
Το HIT 8 το πρωτο έριξα στην ίδια συσκευασία αλλά με τους μετέπειτα κάλυκες κόκκινου χρώματος fiem....όπως σε fiem ήταν κ το express 32 βαθύ μπλε προς μαύρο με χρυσά γράμματα τότε....
 
Πρόλαβα το velox με το 8mm μέταλλο,κ φυσικά το 3Α τα έριχνε ο πατέρας μου.
Το HIT 8 το πρωτο έριξα στην ίδια συσκευασία αλλά με τους μετέπειτα κάλυκες κόκκινου χρώματος fiem....όπως σε fiem ήταν κ το express 32 βαθύ μπλε προς μαύρο με χρυσά γράμματα τότε....
To κίτρινο hit ήταν ότι καλύτερο.... Χειμώνα καλοκαίρι δούλευε άψογα χωρίς να είναι σκληρό....
Τώρα όλα άλλαξαν.....
Το velox θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πατέρα μου να κυνηγά τρίγωνiα απριλιατικα με το 222robust και με την auto5..... Εξαιρετικό!!
 
Δορκάς άνω της εικοσαετίας . Κάλυκες DORKAS , FIOCCHI κ.λπ. ΗΙΤ 8 , 3Α, Νέο Velox, Express 34

























Για το 3Α semi του τότε μου έχει πει πολλές φορές ο παππούς μου που το έριχνε σε φασσες εκείνα τα χρόνια.
Το συγκεκριμένο velox με κάλυκα fiocchi Hellas είναι με τη Lovex;
Είχα ρίξει κάποια που μου είχαν δώσει τυχαία σε ένα απογευματινό και ήταν πολύ αποδοτικά.
 
Το συγκεκριμένο velox με κάλυκα fiocchi Hellas είναι με τη Lovex;
Για την lovex κ τι ακριβώς επαιζε δεν ξέρω γιατί ακουγονται διάφορα..
Τότε έλεγαν(1998) πως κ το κίτρινο hit με αυτή γεμιζονταν...
Τα πρωτα νέο velox στα τέλη δεκαετίας 70 κ δεκαετία 80 γεμιζονταν με velox που τοτε την εισηγαγε ο Δορκας μαζί με τα επίσης τσεχικα S&B....


IMG_20210522_132740.jpg
 
Για την lovex κ τι ακριβώς επαιζε δεν ξέρω γιατί ακουγονται διάφορα..
Τότε έλεγαν(1998) πως κ το κίτρινο hit με αυτή γεμιζονταν...
Τα πρωτα νέο velox στα τέλη δεκαετίας 70 κ δεκαετία 80 γεμιζονταν με velox που τοτε την εισηγαγε ο Δορκας μαζί με τα επίσης τσεχικα S&B....


View attachment 27260
Εχω αυτα με την κεντρική με μεγάλο μέταλλο..
Lo-vex ve-lox είναι ίδια πυρίτιδα απλά ο εισαγωγέας την έκανε ve-lox ενώ είναι Lovex
 
To κίτρινο hit ήταν ότι καλύτερο.... Χειμώνα καλοκαίρι δούλευε άψογα χωρίς να είναι σκληρό....
Τώρα όλα άλλαξαν.....
Το velox θυμάμαι χαρακτηριστικά τον πατέρα μου να κυνηγά τρίγωνiα απριλιατικα με το 222robust και με την auto5..... Εξαιρετικό!!
Από αφηγήσεις του πατέρα μου τα έριχνε στα παπιά σε Νο5 Τρυγόνι Ν7 κ στην τσίχλα σε Ν8 κ δν τα άλλαζε.
Έπειτα έπαισε με τα μούτρα στα λάμπρο μπλε,καφέ κ μπορντό απ'ότι θυμάμαι κ μάλιστα μου έλεγε μέχρι πρότινος πριν φύγει από τη ζωή,πως τα λάμπρο ΤΡΑΒΑΓΑΝ στα κρύα...
(επί εποχή Αφών Λάμπρου) προ Ναυπλιώτη δηλαδή.
 
Από αφηγήσεις του πατέρα μου τα έριχνε στα παπιά σε Νο5 Τρυγόνι Ν7 κ στην τσίχλα σε Ν8 κ δν τα άλλαζε.
Έπειτα έπαισε με τα μούτρα στα λάμπρο μπλε,καφέ κ μπορντό απ'ότι θυμάμαι κ μάλιστα μου έλεγε μέχρι πρότινος πριν φύγει από τη ζωή,πως τα λάμπρο ΤΡΑΒΑΓΑΝ στα κρύα...
(επί εποχή Αφών Λάμπρου) προ Ναυπλιώτη δηλαδή.
Φυσίγγια.... Μεγάλο κεφάλαιο μετά το κοντάκι του τουφέκιου μας!Έχω πει πολλές φορές, το φυσίγγι είναι όπως η γυναίκα, σε αλλούς οι αδύνατες, σε άλλους οι αφράτες, σε άλλους οι ξανθιές, και οι μελαχρινες.... Και σε άλλους που δεν ξερουν να τουφεκανε είναι όλα άχρηστα......
Είχε δίκιο ο πατέρας σου, αλλά τα παλιά λαμπρο δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά.....
Ίσως να κυνηγούν μαζί με τον πατέρα μου εκεί ψηλά τώρα που μιλάμε!!
 
Φυσίγγια.... Μεγάλο κεφάλαιο μετά το κοντάκι του τουφέκιου μας!Έχω πει πολλές φορές, το φυσίγγι είναι όπως η γυναίκα, σε αλλούς οι αδύνατες, σε άλλους οι αφράτες, σε άλλους οι ξανθιές, και οι μελαχρινες.... Και σε άλλους που δεν ξερουν να τουφεκανε είναι όλα άχρηστα......
Είχε δίκιο ο πατέρας σου, αλλά τα παλιά λαμπρο δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά.....
Ίσως να κυνηγούν μαζί με τον πατέρα μου εκεί ψηλά τώρα που μιλάμε!!
Γενικά από ότι καταλαβαίνω οι ελληνικές φίρμες καμία σχέση τότε μ τώρα....
 
Back
Top