Παλιά φυσίγγια

Καλησπερα παλικαρια , Εχω εναν φιλο λαγοκυνηγο ,τις λιγες φορες που παει για περδικες παει με Cal 28 ,μονοκανο

Tα συγχαρητηρια μου δωσε του.

Ομορφο διαμετρημα το 28αρι, ουτε μικρο ουτε μεγαλο. Καποια στιγμη μου περναγε απο το κεφαλι η αποκτηση ενος τετοιου δικανου. Αν ασχολιομουν με ορτυκια ισως το σκεφτομουν περισσοτερο, μα και σε καποια βολικα καρτερια τσιχλας ειναι οτι πρεπει
 
Tα συγχαρητηρια μου δωσε του.

Ομορφο διαμετρημα το 28αρι, ουτε μικρο ουτε μεγαλο. Καποια στιγμη μου περναγε απο το κεφαλι η αποκτηση ενος τετοιου δικανου. Αν ασχολιομουν με ορτυκια ισως το σκεφτομουν περισσοτερο, μα και σε καποια βολικα καρτερια τσιχλας ειναι οτι πρεπει
Ενημερωτικά ρωτώ...τι γομώσεις υπάρχουν σε αυτό το διαμέτρημα;;; (cal.28)
 
Κώστα τα εμπορικά φυσίγγια στο cal. 28 είναι από 17-30γρ.....

Το παρακατω είναι από Κυπριδημο:

Το 28 έχει αυλό 14 χιλιοστών και φτιάχτηκε για να ρίχνει μια γόμωση 21 γραμμαρίων. Για λόγους που δεν έχουν εξακριβωθεί πλήρως από τους βλητικούς, το 28άρι έχει καλή βλητική απόδοση. Η κατανομή και η συγκέντρωση της τουφεκιάς είναι απρόσμενα καλή και καθιστά το 28άρι σοβαρό κυνηγετικό διαμέτρημα για θηράματα μικρου και μεσαίου μεγέθους. Στην Αμερική είναι δημοφιλές για φασιανό σε ρεζέρβες όπου οι αποστάσεις είναι γύρω στα 25 με 30 μέτρα.
 

Τα ξερει κάποιος;;
Μια απο τις δυο μεγαλυτερες βιομηχανιες φυσιγγιων στην κυπρο φιλε
Εχω καταλογους που χρονολογιυνται μολις μπορεσω θα σου ανεβασω φωτο
Η αλλη ειναι η victory- σε παλια φυσιγγια θα την βρεις με την επωνυμια G&L calimbers- τα γνωστα εδω ψημολοφιτης
Σκοπευτης τοσο ο ιδιος οσο και ο γιος
Για οτι αλλο θες για φυσιγγια τους ευχαριστως να σε βοηθησω εφοσον ξερω
Σημερα χρησιμοποιουν συχνα ισπανικες μπαρουτες οπως και τις κλασσικες d20-a1
Προτιμω τα παραδοσιακα τους -ιστορικα φυσιγγια με χαμηλα γραμαρια και κυνηγετικες ταχυτητες 385-395 μετρα τα οποια πραγματικα ειναι σκοτωστρες
Εχουν και πιο βαρια φυσιγια με ΑΟ την οποια δεν προτιμω σαν μπαρουτη για τα μερη μας
Με την σημερινη τεκνα κανενα φυσιγγιο τυς δεν μου εχει αρεσει...... απο οσα δοκιμασα τα οποια δεν ειναι πολλα
Δυσκολα αλλαζω φυσιγγια οποταν δεν μπορω να ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα
 
Χρυσές εποχές στην Τολοφωνα να χαίρεσαι να ρίχνεις με τα συγκεκριμένα
Αταλάντη,Λιβανάτες να γίνονται ολοκαυτώματα, όπου κοίταγες στα καρτερια να είναι στρώμα.Να κατεβαίνουν στουπι.Στα μπατακια να βλέπεις maionchi.Tωρα κοιτάς κάτω και ζαλίζεσαι.Βλέπεις 28αρια Φλοκος και καταλαβαίνεις ότι πέρασε επιστήμονας με αυλό 18,8 για κοντή άτρακτο.
 
Αταλάντη,Λιβανάτες να γίνονται ολοκαυτώματα, όπου κοίταγες στα καρτερια να είναι στρώμα.Να κατεβαίνουν στουπι.Στα μπατακια να βλέπεις maionchi.Tωρα κοιτάς κάτω και ζαλίζεσαι.Βλέπεις 28αρια Φλοκος και καταλαβαίνεις ότι πέρασε επιστήμονας με αυλό 18,8 για κοντή άτρακτο.
Δεν ξερω εαν εχετε φυσιγγια με ονομα φλοκος
Εδω φλοκος ειναι η σφουγκαριστρα
Αρα Θα κανουν ´´καθαρά´´ σκοτωματα :)
 

Όποιος θέλει ανταλλαγή του φτιάχνω συλλογή ζευγάρια φυσίγγια από οποία θέλει.. με κουτιά πυρίτιδα δημητσανιτικα που δεν εχω.
Kαλη η προσφορά Νικόλα και πανέμορφα κουτιά φυσιγγίων .... Αλλά λίγο δύσκολο το βλέπω, όλοι Δημητσάνα ψάχνουν.....
 
Kαλη η προσφορά Νικόλα και πανέμορφα κουτιά φυσιγγίων .... Αλλά λίγο δύσκολο το βλέπω, όλοι Δημητσάνα ψάχνουν.....
Είναι πόλοι που δεν μαζεύουν κουτιά πυρίτιδα.. επίσης και 25αδες φυσίγγια δίνω .. υπάρχει πολύ πράγμα και από κουτιά ξενα και διάφορα άλλα καλά.. έχω βάλει στόχο να συμπληρώσω την ελληνική συλλογή εως τωρα εχω 31 από τα 62 γνωστά κουτιά ελληνικής κατασκευής..επίσης είναι και κουτιά της επκ που δεν εχω.. τα πρώτα πριν το 1934.θυσιαζεις κάτι για να πετύχεις κάτι, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα..
 
Είναι πόλοι που δεν μαζεύουν κουτιά πυρίτιδα.. επίσης και 25αδες φυσίγγια δίνω .. υπάρχει πολύ πράγμα και από κουτιά ξενα και διάφορα άλλα καλά.. έχω βάλει στόχο να συμπληρώσω την ελληνική συλλογή εως τωρα εχω 31 από τα 62 γνωστά κουτιά ελληνικής κατασκευής..επίσης είναι και κουτιά της επκ που δεν εχω.. τα πρώτα πριν το 1934.θυσιαζεις κάτι για να πετύχεις κάτι, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα

Είναι πόλοι που δεν μαζεύουν κουτιά πυρίτιδα.. επίσης και 25αδες φυσίγγια δίνω .. υπάρχει πολύ πράγμα και από κουτιά ξενα και διάφορα άλλα καλά.. έχω βάλει στόχο να συμπληρώσω την ελληνική συλλογή εως τωρα εχω 31 από τα 62 γνωστά κουτιά ελληνικής κατασκευής..επίσης είναι και κουτιά της επκ που δεν εχω.. τα πρώτα πριν το 1934.θυσιαζεις κάτι για να πετύχεις κάτι, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα..
Με μια ματιά είδα ότι έχεις όμορφα κουτιά.....και στο είπα άλλωστε, Σου εύχομαι να βρεις και τα άλλα 31 που ψάχνεις....!! Δεν ξέρω αν τα έχει κάποιος όλα....μακάρι να μαζευτούν να τα δούμε μαζί κάποια στιγμή!!πάντως άμα περισσεύει κάτι, στείλτο....
Χαχαχαχαχαχα!!
 
Με μια ματιά είδα ότι έχεις όμορφα κουτιά.....και στο είπα άλλωστε, Σου εύχομαι να βρεις και τα άλλα 31 που ψάχνεις....!! Δεν ξέρω αν τα έχει κάποιος όλα....μακάρι να μαζευτούν να τα δούμε μαζί κάποια στιγμή!!πάντως άμα περισσεύει κάτι, στείλτο....
Χαχαχαχαχαχα!!
Ολα μαζι δεν τα εχει κάποιος τα περνάς που έχω δει είναι πάνω στα 40.. επίσης εως τωρα εχω δει 62 σίγουρα να υπάρχουν περισσότερα..
Να στα στείλω όλα δεν έχω θεμα αλλα κατι πρέπει να παρω και εγω χαχαχα
 
Back
Top