Παλιά φυσίγγια

Πολυ ομορφη φωτο αυτη αλλα δεν με ξεγελα εμενα :)
Ειναι αλλη ομορφια μεσα σε αυτην την φωτο
Διακρινεται Μια εκτυπωμενη φωτο στον πατο απο το ραφι που ειναι θησαυροσ
εχει μεσα ενα πλαγιο με ολοκληρες φωτιες λαγο και περδικες εαν διακρινα καλα γιατι και να ζουμαρεις δεν βγαζεις καθαρη ακρη
Για πες συναδελφε εαν θες
Καθε φωτο ειναι μια ιστορια:)
Οπλο σκυλο εποχη φυσιγγια
Τελικά το μάτι του κυνηγού φαίνεται στην λεπτομέρεια!
Ήταν το καλύτερο κυνήγι που έχω κάνει σε ποικιλία θηραμάτων. 2 λαγοί, 3 πέρδικες(2στην τσάντα), 6 μπεκάτσες! Ήταν η τελευταία ημέρα της πέρδικας Δεκέμβρης του 2011, αλλά είχε και εξαιρετικό καιρό για μπεκάτσα, έπρεπε να επιλέξω μέρος που να μπορεί να με καλύψει και στα 2. Επέλεξα το σωστό μέρος! Όπλο είχα το Vostok mu8, φυσίγγια χάρτινα δικής μου ιδιογόμωσης με C7 και σκάγια Νο10 32γρ μαλλινόταπα. Έριξα 14 τουφεκιές και βάρεσα 11 θηράματα σε 5 ώρες μόνος μου. Μετά έφυγα, δεν υπήρχε άλλος λόγος! Σκύλο είχα μία σκύλα πόιντερ 13 μηνών, όλα τα θηράματα φερμαρισμένα. Δυστυχώς την έθαψα φέτος! Τώρα έχω τις εγγόνες της 10 μηνών.
Ήταν μία αναπάντεχη ημέρα!
Από τότε μέχρι και σήμερα έχω πετύχει πολλές φορές και μπεκάτσες και πέρδικες, και λαγό, αλλά ποτέ όλα αυτά μαζί και σε αριθμό!
 
Προστέθηκε και αυτό!! .love.
Κάλυκας Nobel Sport 32gr No: 9+10

View attachment 22445View attachment 22446View attachment 22447View attachment 22448
Το εχω ξαναπεί κ παλαιοτερα...
Με τα δυο προηγουμενα s-32(με την Nike πρωτα κ μετα με aquilla 2) ήμουν 100% ευχαριστημένος....

Για καποιο διαστημα το s32 εκανε μια παυση...

Ξαφνικά βλέπω διαφήμιση, "Επανακυκλοφορεί το θρυλικο s-32 με σκάγια 9-10"
Ωπα λεω εδώ είμαστε... Και με ανάμεικτα σκάγια μια χαρά.....
Μετά από λίγο τα έφεραν κ εδώ..
Πήρα ένα κουτί, μαζί με κατι αλλά φυσίγγια κ ξεκινάω την επόμενη να πάω για τσίχλες αρκετά μακριά από το συνηθισμένο(Στην Σάμη,Νικηφορε)....
Ευτυχώς που είχα κ αλλά φυσίγγια μαζί μου κ δεν ξεγελαστηκα να παω μονο με αυτά...................
Ουτε άνοιξα κ καποιο να δω τι είχαν μέσα.......
Καποιος αλλος βέβαια μπορεί να διαφωνήσει.. Για εμενα ήταν αποτυχία.........
 
Τελικά το μάτι του κυνηγού φαίνεται στην λεπτομέρεια!
Ήταν το καλύτερο κυνήγι που έχω κάνει σε ποικιλία θηραμάτων. 2 λαγοί, 3 πέρδικες(2στην τσάντα), 6 μπεκάτσες! Ήταν η τελευταία ημέρα της πέρδικας Δεκέμβρης του 2011, αλλά είχε και εξαιρετικό καιρό για μπεκάτσα, έπρεπε να επιλέξω μέρος που να μπορεί να με καλύψει και στα 2. Επέλεξα το σωστό μέρος! Όπλο είχα το Vostok mu8, φυσίγγια χάρτινα δικής μου ιδιογόμωσης με C7 και σκάγια Νο10 32γρ μαλλινόταπα. Έριξα 14 τουφεκιές και βάρεσα 11 θηράματα σε 5 ώρες μόνος μου. Μετά έφυγα, δεν υπήρχε άλλος λόγος! Σκύλο είχα μία σκύλα πόιντερ 13 μηνών, όλα τα θηράματα φερμαρισμένα. Δυστυχώς την έθαψα φέτος! Τώρα έχω τις εγγόνες της 10 μηνών.
Ήταν μία αναπάντεχη ημέρα!
Από τότε μέχρι και σήμερα έχω πετύχει πολλές φορές και μπεκάτσες και πέρδικες, και λαγό, αλλά ποτέ όλα αυτά μαζί και σε αριθμό!
Ομορφα φιλε μου .shake hands.
Παντα να χεις υγεια και να το ξαναζησεις κ ευχαριστω που το μοιραστηκες

Πολλα αγαπημενα μου σε μια φωτο
μια φωτο μια ιστορια. Ετσι βλεπω προσωπικα τις φωτογραφιες
Τις θεωρω θησαυρους της ζωης μας

Λαγος περδικα μπεκατσα
Ποιντερ
Χαρτινα φυσιγγια
Πυριτδα c7
Ακομη και το οπλο μπορει να μην ειναι πλαγιο αλλα ειναι προσωπικα απο τα αλληλεπιθετα που σεβομαι και αναγνωριζω ως μοναδικα
Ποιοτικο οςο δεν παει
Σκοτωστρα
Με ονομα και ιστορια βαρια και μοναδικη
Καθιερωσε τα τσοκ τουλα στην αγορα-αναποδης καμπανας και χαρησε μεταλια και νικες σε αλλες εποχες
Νομιζω στο σκεετ ηταν η πρωτοκαθεδρια τους
Και νομιζω αποτελεσε εκπληξη καθως ειχε κλεψει την νικη απο την μπερετα τοτε
Μετα απο εκεινο το μεταλιο ειχε ανοιξει ο δρομος για τα tula chokes.
 
Φίλε μιλαμε για ένα φερματζιδικο τουφέκι αστα να πανε.........
οχι πως δεν μετράει κ η σκοπευτικη δεινότητα.......

Εγώ σου λέω κράτα το...

Αλλά σε κέρδισε κ το 20αρι............
Και ομως
Κτυπα πολυ καλα και μακρια..... σε σημειο που απορεις πως γινεται...
 
Το θυμηθηκα
Ο σκοπευτης ηταν ενας petrov
Το οπλο του ηταν δισκανδαλο!!!
Ειχε κερδισει τους ολυμπιακους στο σκεετ με 198-200
Δεν θυμαμαι ποιους και ποτε
Ειχε δωσει συνεντευξη μετα απο κυνηγι που ειχε ερθει στην κυπρο
Σωστος..ο Ergeni petrov το 1970 στο παγκοσμιο πρωταθλημα στην Αριζόνα της Αμερικης οπου πετυχε την απολυτη επιδοση 200/200 κάνοντας παγκοσμιο ρεκόρ...
Ναι ήταν δισκανδαλο..και αργότερα το έκαναν μονοσκάνδαλο χωρίς επιλογεα αφου τα τσοκαρισματα ηταν ίδια....
Είχε γράψει ιστορία σε ολα σκοπευτηρια όλου του κόσμου...
Εβγαινε κάθε χρόνο σε περιορισμενο αριθμό στο εργοστασιο Τoula κ ήταν παραγγελιες σκοπευτικων συλλόγων διαφόρων χωρών του Ανατολικου μπλοκ.....
Μόνο όσα όπλα περισευαν πηγαιναν στα μαγαζιά της Αγγλίας, Γερμανίας, και λιγα στην Αμερική...

Και βεβαίως το Σοβιετικής εφευρεσης τσοκ tula προσπάθησαν να το αντιγράψουν διαφορες γνωστές εταιρίες..........

Νομίζω πως στην Κυπρο πρεπει να υπάρχουν αρκετά τέτοια οπλα?
 
Σωστος..ο Ergeni petrov το 1970 στο παγκοσμιο πρωταθλημα στην Αριζόνα της Αμερικης οπου πετυχε την απολυτη επιδοση 200/200 κάνοντας παγκοσμιο ρεκόρ...
Ναι ήταν δισκανδαλο..και αργότερα το έκαναν μονοσκάνδαλο χωρίς επιλογεα αφου τα τσοκαρισματα ηταν ίδια....
Είχε γράψει ιστορία σε ολα σκοπευτηρια όλου του κόσμου...
Εβγαινε κάθε χρόνο σε περιορισμενο αριθμό στο εργοστασιο Τoula κ ήταν παραγγελιες σκοπευτικων συλλόγων διαφόρων χωρών του Ανατολικου μπλοκ.....
Μόνο όσα όπλα περισευαν πηγαιναν στα μαγαζιά της Αγγλίας, Γερμανίας, και λιγα στην Αμερική...

Και βεβαίως το Σοβιετικής εφευρεσης τσοκ tula προσπάθησαν να το αντιγράψουν διαφορες γνωστές εταιρίες..........

Νομίζω πως στην Κυπρο πρεπει να υπάρχουν αρκετά τέτοια οπλα?
Αρκετα με την ενοια του να τα βλεπεις παντου οχι
Υπαρχει ενας αριθμος στα χερια καποιων οι οποιοι δεν τα δινουν με τιποτε. Σπανια εχω δει να πουλιουνται
Μπορεις να βρεις φυσικα στο παζαρι αλλα ειναι και ακριβα και ποιοτικα και σιγουρα δεν θα τα βρεις ευκολα
Ειναι το οπλο που χρειαζεται τον αγοραστη του
Δεν θα δεις ευκολα εναν νεο να παρει αυτο το οπλο
Θα το παρει ομως καποιος που εκανε το κυκλο του με νεα οπλα και πειραματισμους και θα δει τι κανει στα χερια ενος εμπειρου κυνηγου-σκοπευτη
 
IMG_20210207_184956.jpgP10201-104835.jpg
Και τα παρα πανω αγορασμενα το 1995 και μονο που τα πιανεις στα χερια σου σου ερχοντε στηγμες εκεινης της εποχης που της νολσταγω παρα πολυ αυτα ειναι τα βαλτοφυσιγγα εκεινης της εποχη με παρα πολλα θυραματα στης πλατες τους.
 
View attachment 22585View attachment 22586
Και τα παρα πανω αγορασμενα το 1995 και μονο που τα πιανεις στα χερια σου σου ερχοντε στηγμες εκεινης της εποχης που της νολσταγω παρα πολυ αυτα ειναι τα βαλτοφυσιγγα εκεινης της εποχη με παρα πολλα θυραματα στης πλατες τους.
Φέρτα ρε στο μαγαζί να τα βάλω στην μπάρα, μπα διάολε βραδιάτικα δεν θα με αφήσεις να κοιμηθώ.hunter.
 
View attachment 22585View attachment 22586
Και τα παρα πανω αγορασμενα το 1995 και μονο που τα πιανεις στα χερια σου σου ερχοντε στηγμες εκεινης της εποχης που της νολσταγω παρα πολυ αυτα ειναι τα βαλτοφυσιγγα εκεινης της εποχη με παρα πολλα θυραματα στης πλατες τους.
Βάλε μας μια φωτογραφία ρε τα βορίου Ελλάδος
 
Αγαπουλι δεν την ειδες πιο πανω ?? Σε θαμποσανε του κουτουμανου???
Δεν είχε 8αρι κλείσιμο αυτό;;;;και να μην κρατάς σαβουρες, αυτά τα πράγματα είναι για πέταμα,άσε και το άλλο,σου πιάνει το χώρο, να μου τα φέρεις εμένα να τα βάλω στο μαγαζί
 
Μπράβο φίλε!!!

Όταν είδα σε αυτή την φωτο ότι το condor δεν ήταν γραμμένο ακριβώς στην μέση κ δεξιά υπάρχει κ άλλη λέξη κατάλαβα ότι ήταν είναι το condor Mac..
Πιτσιρικάς θυμάμαι δίπλα σε διαφήμιση του condor να γράφει
"Διατίθενται κ σε πιο ενισχυμενη έκδοση με την ονομασία condor Mac"
Ο Δορκας το κράτησε για λίγο διάστημα κ χωρίς ποτε να δώσει κάποιο αλλο στοιχείο..

Πόσο ζυγισες τα σκάγια?
 
Δεν είχε 8αρι κλείσιμο αυτό;;;;και να μην κρατάς σαβουρες, αυτά τα πράγματα είναι για πέταμα,άσε και το άλλο,σου πιάνει το χώρο, να μου τα φέρεις εμένα να τα βάλω στο μαγαζί
Oχι 6 * ειναι . Για αυτο τα εβγαλα φοτο για να πεταξω της σαβουρες. Ισα λεμε αγαπουλι..love..love..love..my man..my man.
 
Back
Top