Παλιά φυσίγγια

Pyrkal Super 36 (36 γραμ. σκάγια #5).

View attachment 21782
Στόκας D&D Double (34γραμ. σκάγια #8+#7).

View attachment 21850
Μπράβο για τον κόπο σου!
Αλλα αφου σου αρέσουν αυτές οι δοκιμές θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να κράταγες ένα αρχείο(η ακομα και φωτογραφικό υλικό) που θα σημειωνες τα υλικά γομωσης που έβρισκες στο καθε φυσιγγι καθώς κ το έτος που αγοραστηκαν...
Είναι σημαντικό αυτό.. Γιατί τόσο το πυρκαλ όσο κ του Στοκα(και όχι μόνο αυτα βέβαια.....)δεν ήταν σταθερά στον χρόνο και άλλαζαν υλικά....
Έτσι βλέποντας κ τον βαλλιστικό σου πινακα θα καταλάβαινε κάποιος αν αυτά τα φυσίγγια ήρθαν κάποτε στα χέρια του..
Η "μάρκα" και ο τυπος του φυσιγγιου δεν λένε κάτι απο μόνα τους.........
 
Last edited:
Μιχάλη,
Αν εννοείς τους σταυρούς στις καμπύλες, είναι τα σημεία εξόδου των σκαγιών από την κάννη.

Τάσο,
Αυτά τα φυσίγγια (εργοστασιακά) τα έριχνα για να δοκιμάσω το μηχάνημα. Τα περισσότερα μου τα έδιναν φίλοι.
Κάποια είχα αγοράσει και εγώ. Δεν με ενδιέφεραν περισσότερες λεπτομέρειες.
Στα φυσίγγια που έφτιαχνα εγώ κρατούσα λεπτομερέστατες σημειώσεις.
 
Μιχάλη,
Αν εννοείς τους σταυρούς στις καμπύλες, είναι τα σημεία εξόδου των σκαγιών από την κάννη.

Τάσο,
Αυτά τα φυσίγγια (εργοστασιακά) τα έριχνα για να δοκιμάσω το μηχάνημα. Τα περισσότερα μου τα έδιναν φίλοι.
Κάποια είχα αγοράσει και εγώ. Δεν με ενδιέφεραν περισσότερες λεπτομέρειες.
Στα φυσίγγια που έφτιαχνα εγώ κρατούσα λεπτομερέστατες σημειώσεις.

Η καθε καμπυλη καυσης ενω εχει φθηνουσα πορεια καπου εκει στην εξοδο κανει μια μικρη αυξηση πιεσεων....
Που οφείλετε αυτο....?
 
Η κάννη που χρησιμοποιώ στις δοκιμές είναι κύλινδρος.
Έχω δει αρκετές φορές το φαινόμενο να συμβαίνει, είτε με αργές είτε με γρήγορες πυρίτιδες και με διάφορες δοσολογίες. Σε κάποια φυσίγγια είναι πιο έντονο, σε άλλα όχι τόσο και σε άλλα καθόλου.
Το παρακάτω φυσίγγιο είναι Remington Slugger 3".

Capture.PNG
 
Διαβασε και αυτο....μεταφρασμενο με κακη μεταφραση αλλα ακρες μεσες καταλαβαινεις τη θελει να πει....

Απευθηνετε σε ραυδωτο αλλα πηστευω πως ισχυει και στο λειοκανο.....


Δεν γνωρίζουμε εάν το παραπάνω φορτίο υπέφερε από ένα επιταχυνόμενο ποσοστό εγκαύματος (προβληματικό με κάποιες σκόνες σφαιρών), αλλά συμφωνεί με τους βαλλιστικούς μηχανικούς για την πιθανή αιτία.

Η περιοχή κάτω από την καμπύλη πίεσης σχετίζεται άμεσα με την ενέργεια που μεταδίδεται στη σφαίρα. Η άνοδος της μέγιστης πίεσης χαράζει τη σφαίρα στο μαρκαδόρο και καθιερώνει την αρχική της επιτάχυνση προς τα κάτω στο βαρέλι. Ο υψηλότερος ρυθμός επιτάχυνσης λαμβάνει χώρα μόλις μετά το σημείο της μέγιστης πίεσης. Καθώς η σφαίρα μετακινείται προς το ρύγχος, η χαμηλότερη πίεση σε συνδυασμό με την τριβή του τρυπανιού επιτρέπει την πτώση του ρυθμού επιτάχυνσης (όχι της ταχύτητας).

Εάν δεν υπάρχει αρκετό αέριο που παράγεται από τη σκόνη (ο ρυθμός καύσης είναι πολύ αργός), η πίεση πίσω από τη σφαίρα θα μειωθεί υπερβολικά. Στη συνέχεια, καθώς ο ρυθμός επιτάχυνσης του σφαίρα πέφτει εξαιτίας της τριβής, τα αέρια μπορεί να «προφθάσουν» στη σφαίρα προτού βγει από το βαρέλι και παράγει ένα δευτερεύον γεγονός πίεσης. Στο παραπάνω φορτίο πιστεύουμε ότι η θερμότητα που παράγεται από την αρχική ανάφλεξη σε συνδυασμό με ένα δευτερεύον γεγονός πίεσης αύξησε τον ρυθμό καύσης της υπολειμματικής σκόνης σφαίρας σε σχεδόν εκπυρσοκρότηση.

Σημείωση: Οι ενδείξεις δευτερευουσών πιέσεων που λαμβάνονται στο θάλαμο είναι χαμηλότερες και μεγαλύτερης διάρκειας από το πραγματικό γεγονός λόγω της συμπίεσης των αερίων πίσω από τη σφαίρα και του χρόνου που απαιτείται για τη διόγκωση και συστολή του χάλυβα βαρελιών. Το παραπάνω συμβάν μπορεί να έχει διανύσει μόνο 1 χιλιοστά του δευτερολέπτου, αλλά θα μπορούσε να φτάσει τα 150.000 PSI!

Οι σκόνες σφαιρών δεν δημιουργούν το φαινόμενο των δευτερευουσών πιέσεων, αλλά οι προκύπτουσες πιέσεις μπορεί να είναι πιο σοβαρές. Πράγματι, δευτερεύουσες πιέσεις μπορούν να συμβούν ακόμη και όταν χρησιμοποιείται μεγάλη εξωθημένη σκόνη. Όταν χρησιμοποιείτε σκόνες σφαιρών είναι απλώς πιο κρίσιμο να χρησιμοποιείται μια σκόνη με το κατάλληλο ρυθμό καύσης για να αποφευχθεί εξ ολοκλήρου δευτερεύουσα πίεση.

Σε κάθε περίπτωση όταν ανιχνεύονται δευτερεύουσες πιέσεις μπορούν να εξαλειφθούν χρησιμοποιώντας μια γρηγορότερη ισχύ, βαρύτερη σφαίρα ή μια σφαίρα με περισσότερη επιφάνεια επαφής. Η κανονική "μικροαλλαγές" των φορτίων μπορεί να αλλάξει την κορυφή των δευτερευουσών πιέσεων, αλλά δεν θα εξαλείψει το πρόβλημα. Παρακάτω είναι ο κατάλογος των παραγόντων που γνωρίζουμε τώρα ότι μπορεί να προκαλέσει δευτερεύουσες πιέσεις.

Η ταχύτητα καύσης της σκόνης είναι πολύ αργή για τη σφαίρα.Το βάρος του βολβού είναι πολύ ελαφρύ για το ρυθμό καύσης της σκόνης.
 
Το έχω διαβάσει Μιχάλη.
Δεν δίνει όμως πραγματική ερμηνεία. Περισσότερο υποθέσεις κάνει, λογικές μεν αλλά υποθέσεις.
Μιλάω για τις πιέσεις που αναπτύσονται εκτός κάννης όχι για τις δευτερεύουσες που αναπτύσονται εντός.
 
Μπορεί.
Δεν συμβαίνει όμως πάντα. Το έχω δει να συμβαίνει με γρήγορες πυρίτιδες και όχι με αργές όπως θα έπρεπε.
Το έχω δει να συμβαίνει και με αργές. Δεν υπάρχει κάποιος σταθερός παράγοντας περιοδικότητας ώστε να μπορέσεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Και το πιο δυσνόητο για μένα είναι πως το μηχάνημα μπορεί και καταγράφει πιέσεις εκτός κάννης.
 
Μπορεί.
Δεν συμβαίνει όμως πάντα. Το έχω δει να συμβαίνει με γρήγορες πυρίτιδες και όχι με αργές όπως θα έπρεπε.
Το έχω δει να συμβαίνει και με αργές. Δεν υπάρχει κάποιος σταθερός παράγοντας περιοδικότητας ώστε να μπορέσεις να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Και το πιο δυσνόητο για μένα είναι πως το μηχάνημα μπορεί και καταγράφει πιέσεις εκτός κάννης.
Μηπως υπολογηζει καποιον μεσο ορο ....οντος δεν εχει εξηγηση......
 
Back
Top