Παλιά φυσίγγια

Εξαρτάται τη ψάχνεις....όλο κ κάτι θα βρούμε....
Έλα εσύ κ χτύπα ένα τηλ κατά τις 17:00 να πιούμε κ καφεδάκι να τα πούμε κι από κοντά........και μην έρθεις στα μέροι μου με ξερά τα χέρια....yel..yel..my man..yelling......την έβαψες....hunter.
Χαχαχα πρωί θα έρθω έχει εξεταστική Η δικιά Μου.. θα σε δω η θα είσαι για ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ.
 
upload pic

Από την πολιορκία του Ν.Ηλείας
Όχι κάτι σπουδαίο Nobel sport σε χάρτινο κάλυκα με μαλλινη τάπα.
Καλό φυσίγγι το έριχνα σε πέρδικα σε νο7 μέχρι που ένα πρωινό έκανε εμπλοκή η βιτορια μάλλον φούσκωσε ο καλυκας γιατί δεν το χε ξανακάνει, έναρξη στην πέρδικα να σηκώσεις τουφέκι και να σου τύχει αυτό .sarcastic. ευτυχώς έπεσε η πρώτη γιατί θα άκουγαν τα @#€£¥₩ και τα ψάρια.
 
Καλό φυσίγγι το έριχνα σε πέρδικα σε νο7 μέχρι που ένα πρωινό έκανε εμπλοκή η βιτορια μάλλον φούσκωσε ο καλυκας γιατί δεν το χε ξανακάνει, έναρξη στην πέρδικα να σηκώσεις τουφέκι και να σου τύχει αυτό .sarcastic. ευτυχώς έπεσε η πρώτη γιατί θα άκουγαν τα @#€£¥₩ και τα ψάρια.
Εμπλοκη σε περδικες ειναι για γερα νευρα..μια φορα την ειχα παθει στο πρωτο φυσιγγι αλλα ευτυχως επεσε το πουλι αν κ θα μπορουσα να επερνα κ αλλη μια γιατι σηκωθηκαν βολικα..Nobel's κοκκινο ρελιαστο 35,5γρ του Ναυπλιωτη..
Και ενα nobel sport της ιδιας εποxης..μαλακο κ αποδοτικο..αν κ εχει ξαναβαλει φωτο το φυσιγγι κ ο Χαρης(hunter-crete)αλλα να θυμηθουμε λιγο κ το κουτι..
20200122_143751.jpg
 
Last edited:
Εμπλοκη σε περδικες ειναι για γερα νευρα..μια φορα την ειχα παθει στο πρωτο φυσιγγι αλλα ευτυχως επεσε το πουλι αν κ θα μπορουσα να επερνα κ αλλη μια γιατι σηκωθηκαν βολικα..Nobel's κοκκινο ρελιαστο 35,5γρ του Ναυπλιωτη..
Και ενα nobel sport της ιδιας εποxης..μαλακο κ αποδοτικο..αν εχει ξαναβαλει φωτο το φυσιγγι κ ο Χαρης(hunter-crete)αλλα να θυμηθουμε κ το κουτι..
View attachment 8661
Άλλη μια φορά μου έτυχε Τάσο πιο νεαρός τότε κυνηγούσα με ρεμι 1100 και μου δώσε ένας ένα φυσιγγι federal top gun νο 7,5 εντυπωσιάστηκα τότε με το 8στερο κλείσιμο κτλ. Το βάζω πρώτο και ξεκινάμε με παρέα χωρίς σκυλιά την ανάβαση, ήταν απογευμα και σε λίγο σουρουπωνε έφτασα σε ένα αδιέξοδο, γκρεμός από κάτω οπότε λέω ως εδώ ήτανε κάνω τον χαρακτηριστικό θόρυβο πρρρρρρ και φεύγουν καμία δεκαριά πέρδικες κάτω από τα πόδια μου ,η μια πήρε ευθεία πορεία απέναντι μπαμ πέφτει, οι άλλες έκαναν γύρω μπροστά μου , ξαμονω πλιφ το μισό φυσιγγι μασημενο πάνω στο κλείστρο το άλλο μισό στην θαλαμη, έβλεπα μόνο τις πέρδικες να φεύγουν και γω να τους δίνω ευχές για ευτυχία και μακροημέρευση .sarcastic. με τα χίλια ζόρια έβγαλα τον καλυκα. Αν δεν ήταν ξένο το όπλο θα το σβουριζα να πάει .
 
Άλλη μια φορά μου έτυχε Τάσο πιο νεαρός τότε κυνηγούσα με ρεμι 1100 και μου δώσε ένας ένα φυσιγγι federal top gun νο 7,5 εντυπωσιάστηκα τότε με το 8στερο κλείσιμο κτλ. Το βάζω πρώτο και ξεκινάμε με παρέα χωρίς σκυλιά την ανάβαση, ήταν απογευμα και σε λίγο σουρουπωνε έφτασα σε ένα αδιέξοδο, γκρεμός από κάτω οπότε λέω ως εδώ ήτανε κάνω τον χαρακτηριστικό θόρυβο πρρρρρρ και φεύγουν καμία δεκαριά πέρδικες κάτω από τα πόδια μου ,η μια πήρε ευθεία πορεία απέναντι μπαμ πέφτει, οι άλλες έκαναν γύρω μπροστά μου , ξαμονω πλιφ το μισό φυσιγγι μασημενο πάνω στο κλείστρο το άλλο μισό στην θαλαμη, έβλεπα μόνο τις πέρδικες να φεύγουν και γω να τους δίνω ευχές για ευτυχία και μακροημέρευση .sarcastic. με τα χίλια ζόρια έβγαλα τον καλυκα. Αν δεν ήταν ξένο το όπλο θα το σβουριζα να πάει .
Που ναοπλισει η remington 1100
 
Καλό φυσίγγι το έριχνα σε πέρδικα σε νο7 μέχρι που ένα πρωινό έκανε εμπλοκή η βιτορια μάλλον φούσκωσε ο καλυκας γιατί δεν το χε ξανακάνει, έναρξη στην πέρδικα να σηκώσεις τουφέκι και να σου τύχει αυτό .sarcastic. ευτυχώς έπεσε η πρώτη γιατί θα άκουγαν τα @#€£¥₩ και τα ψάρια.
Και αυτό 7ρι είναι λογικά θα είναι καλό 36 γραμμάρια και μαλλινοταπο ο καλύτερος συνδυασμός για 1 το στην πέρδικα.
 

USA.. έχω δει και της 321 σελίδες του φόρουμ έχω δει και συλλογές ένα έχω καταλάβει ποτέ δεν θα τα μαζέψει κάνεις όλα..
μαζεύω μαζεύω που θα φτάσει αυτό, σκέφτομαι να σταματήσω την συλλογή.
Τα έχω σε κουτία από παπούτσια σε βιτρίνες χύμα.
Αλλά περνάω από κάνα ξεχασμένο μαγαζί και ρωτάω μήπως βρω κάτι που δεν έχω ξανά δειweather1
 
Last edited:
μαζεύω μαζεύω που θα φτάσει αυτό, σκέφτομαι να σταματήσω την συλλογή.
Τα έχω σε κουτία από παπούτσια σε βιτρίνες χύμα.
Ένα σπίρτο είσαι....και μετά θα μετακομίσεις σε άλλες πολιτείες παρέα με το σπίτι και τα θεμέλια..... .very funny. .very funny. .very funny.
 
Ένα σπίρτο είσαι....και μετά θα μετακομίσεις σε άλλες πολιτείες παρέα με το σπίτι και τα θεμέλια..... .very funny. .very funny. .very funny.
Ρε συ πηγα στον Βασίλη και ήθελε για τους χαρτινους 30 ευρώ η 100 και του λέω το Σεπτέμβριο είχαν 8 και τώρα τι άλλαξε δεν είχαν αφήσει και πολλά μέσα έπεσε σκούπα και δεν ξέρει και τι ζητάει και αυτός.
 
Ρε συ πηγα στον Βασίλη και ήθελε για τους χαρτινους 30 ευρώ η 100 και του λέω το Σεπτέμβριο είχαν 8 και τώρα τι άλλαξε δεν είχαν αφήσει και πολλά μέσα έπεσε σκούπα και δεν ξέρει και τι ζητάει και αυτός.
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. hippohippohippohippohippohippohippo Τρόϊκα.........very funny.
 
Καλησπέρα σας, πριν από λίγους μήνες μου έδωσαν τα πάρα κατω φυσίγγια σε μικρό αριθμό. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο έχουν μια κάποια "συλλεκτική" αξια ή να τα ριξω ως σκαρτα;
Πρόκειται για 5 διαφορετικά μοντέλα του ίδιου φυσιγγιου (ELLEY GRAND PRIX) κάποια γράφουν και HV (High velocity?) Τα 3 είναι με χάρτινο καλυκα και τα 2 με πλαστικό. Επίσης και sellier bellot. Γνωρίζουμε για τι εποχές μιλάμε, κυρίως για τα elley.
20200123_182756.jpg20200123_182834.jpg20200123_183452.jpg20200123_183640.jpg20200123_183744.jpg20200123_182756.jpg20200123_182834.jpg20200123_183452.jpg20200123_183640.jpg20200123_183744.jpg
 
Καλησπέρα σας, πριν από λίγους μήνες μου έδωσαν τα πάρα κατω φυσίγγια σε μικρό αριθμό. Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο έχουν μια κάποια "συλλεκτική" αξια ή να τα ριξω ως σκαρτα;
Πρόκειται για 5 διαφορετικά μοντέλα του ίδιου φυσιγγιου (ELLEY GRAND PRIX) κάποια γράφουν και HV (High velocity?) Τα 3 είναι με χάρτινο καλυκα και τα 2 με πλαστικό. Επίσης και sellier bellot. Γνωρίζουμε για τι εποχές μιλάμε, κυρίως για τα elley.
View attachment 8704View attachment 8705View attachment 8706View attachment 8707View attachment 8708View attachment 8704View attachment 8705View attachment 8706View attachment 8707View attachment 8708
Βαλτα σε μια βιτρίνα αυτή είναι η αξία τούς να τα θαυμάζεις κάθε φορά!
 
Βαλτα σε μια βιτρίνα αυτή είναι η αξία τούς να τα θαυμάζεις κάθε φορά!
Δεν είμαι φίλος της βιτρίνας, αν έχουν μια κάποια αξία προτιμώ να τα δώσω σε κάποιο που θα τα ήθελε για μια συλλογή ή ότι άλλο, αλλιώς θα τα τιμήσουν οι καρακαξες.
 
Back
Top