Παλιά φυσίγγια

Ναι, πολυ ωραίο... Απλα μου κανει εντυπωση οτι δεν υπηρχαν καλυκες-μετρήδια- τάπες...θα μου πεις μετα απο τοσα χρονια τι ψάχνεις.
Κάποτε που καθάριζα με τν πατέρα μου την παλιά μας αποθήκη που βάζαμε ζωοτροφές βρείκαμε.....τη ρελιάστρα του (σαν αυτή στη φωτό) μαζί με 1 μετρίδιο και 3 κουτιά πυρίτιδα σκουριασμένα τελείως....είχαν αρκετή πυρίτιδα μέσα η οποία ήταν σκέτο μαύρο χώμα.....οπότε οι τάπες.............
 
Καλημέρα συνάδελφοι μήπως ξέρετε τί είναι αυτά τά φυσίγγια είναι ενός φίλου και αναρωτιέται γιατί είναι πολύ ελαφριά και φαίνονται άδεια.
 

Attachments

  • IMG_20200117_112954.jpg
    IMG_20200117_112954.jpg
    208,9 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20200117_113000.jpg
    IMG_20200117_113000.jpg
    260 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20200117_113007.jpg
    IMG_20200117_113007.jpg
    256,9 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20200117_113024.jpg
    IMG_20200117_113024.jpg
    155,2 KB · Προβολές: 49
Καλημέρα συνάδελφοι μήπως ξέρετε τί είναι αυτά τά φυσίγγια είναι ενός φίλου και αναρωτιέται γιατί είναι πολύ ελαφριά και φαίνονται άδεια.
Μου μοιάζουν για φυσίγγια αλερτ δηλαδή για κάποιο κυνδινο κτλπ τύπου φωτοβολίδα .think.
 
Καλημέρα συνάδελφοι μήπως ξέρετε τί είναι αυτά τά φυσίγγια είναι ενός φίλου και αναρωτιέται γιατί είναι πολύ ελαφριά και φαίνονται άδεια.
αυτα λογικα πρεπει να ειναι παρα πολυ παλια φυσιγγια και πρεπει να ειναι αυτα που ειναι για πυροτεχνηματα.[ο τασος θα ξερει!]
 
Ωραιο ευρημα..οχι για την φωτοβολιδα αλλα γιατι ειναι σοβιετικο baikal χαρτινο...
Οτι ειπαν οι προλαλησαντες..κοκκινου χρωματος..signal red...
Aν εχει το κουτι ο φιλος σου βγαλε μας μια φωτο..
 
Πολυ ωραιο σετακι,δυο κιτρινες κ δυο κοκκινες απο οτι καταλαβα κ σφραγισμενο αεροστεγως σε ναυλον συσκευασια για προστασια απο βροχη,υγρασια κλπ ετσι ωστε να το εχει ο κυνηγος παντα πανω του κ να το χρησιμοποιησει την στιγμη που θα το χρειαστει..
Πολυ χρησιμο για οποιον τον πιασει η νυχτα στο βουνο..κ τοτε δεν υπηρχαν κ κινητα..αλλα κ τωρα που υπαρχουν..πολλες φορες δεν υπαρχει σημα...
 
Αρχες δεκαετιας 90 ειχαν πεσει στα χερια μας 2-3 κουτια τετοια φυσιγγια Γιουγκοσλαβικα, απο φιλο και συγκυνηγο που σπουδαζε τοτε Βελιγραδι. Τα ριξαμε την Πρωτοχρονια, τα σπιτια μας ηταν κοντα σχετικα, και βλεπαμε ο ενας του αλλου τις βολες
 
Αρχες δεκαετιας 90 ειχαν πεσει στα χερια μας 2-3 κουτια τετοια φυσιγγια Γιουγκοσλαβικα, απο φιλο και συγκυνηγο που σπουδαζε τοτε Βελιγραδι. Τα ριξαμε την Πρωτοχρονια, τα σπιτια μας ηταν κοντα σχετικα, και βλεπαμε ο ενας του αλλου τις βολες
Δεν κρατησες κανενα βικτωρα ;
 
Back
Top