Παλιά φυσίγγια

Όσο και αν γούσταρα όλα τα φυσίγγια της ΠΥΡΚΑΛ και αν έπινα νερό στο όνομα τους, αυτά δεν ήθελα να τα βλέπω... :oops:
20200109-232114
τα Αρτεμις ειναι , πιστευω οτι δεν τα ειχαν σταθερα , γιατι αλοτε με το ιδιο οπλο ξυρηζαν , και αλοτε δεν σκωτοναν ουτε σπουργιτι
 
Last edited by a moderator:
Αυτά τα Άρτεμις είχαν τρελές διακυμάνσεις στην απόδοση ανά παρτίδα. Τα έριχνα με την benelli παλιά. Θυμάμαι πάω μια φορά παίρνω 5 κουτιά ήταν σε πιο σκούρο καλυκα, απ της φωτογραφίας και με βαθύ πάτημα. Αυτά γαζωναν ήταν φονικοτατα. Μόλις μου τελείωσαν, πήγα πήρα ξανά αλλά 10 κουτιά βλέπω λίγο πιο ανοιχτόχρωμο τον καλυκα, Ωχχχ λέω πριν τα ρίξω. Κοιτάζω το κλείσιμο δεν είχε το ίδιο πάτημα το αστέρι ήταν σαν να μην ήταν καλά κλεισμένο. Πάω κυνήγι, χάλι καμια σχέση τα πουλια ζωντανα κι αιματα. Έκτοτε δε τα ξαναπηρα, προτιμούσα το μαύρο ή το derby.
 
δυστυχώς τα παιδιά του δε το αγάπησαν τόσο και χάθηκε άλλη μια ελληνική βιοτεχνία στο πέρασμα του χρόνου...
Αν μοναχογιος του που ειχε αναλαβει τελευταια την επιχειρηση δεν ειχε την ατυχια να πεθανει νεος 46χρ το 2009 ισως κ να υπηρχαν μεχρι σημερα...ισως...

εχω ριξει παλια φυσιγγια κι εγω κι ο πατερας μου που τραβαω τα μαλλια μου τωρα
Να ησουν ο μονος ρε Μπιλ..Και ποιος δεν το εχει κανει αυτο..λες και δεν ειχαμε αλλα να ριξουμε..
 
Αν μοναχογιος του που ειχε αναλαβει τελευταια την επιχειρηση δεν ειχε την ατυχια να πεθανει νεος 46χρ το 2009 ισως κ να υπηρχαν μεχρι σημερα...ισως...
δηλαδη πεθανε πρωτα ο γιος και μετα ο πατερας , κριμα για τον πατερα , οτι ποιο τραγικο για ενα πατερα
 
Σφάξε και ζύγισε ρε Νικο ένα super extra μαπακης αν θες να δούμε
τα μαπακης ειναι λιγα 17 φυσιγγια μονο και τα λυπαμε και να τα ρηξω και να τα σφαξω , μου τα χαρισε ενας φιλος 70 αρις που σταματησε το κυνηγι λογο ηλικιας , και αυτα , και τα αλλα
 
Το "Ωρίων" το γνωρίζετε; Φρεσκοριγμένο είναι, αν ειναι παλιο ή σε κυκλοφορία δεν γνωρίζω.
View attachment 8188View attachment 8189View attachment 8190
Επανέρχομαι για το Ωρίων. Πληροφορήθηκα απο γνωστό μου οτι προκειται για παραγωγή του Καρασαββιδη (Ηobbi.gr) όπως ήταν και το μπλε zephyr του οποίου η παραγωγή σταμάτησε. Καλή σας μέρα!
 
Εκείνες τις εποχές εγώ δεν είχα καν 12αρι τουφέκι !!! Κυνηγούσα με 16αρι . Με φυσέκια τα πράσινα Lambro, και τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ. Δυστυχώς δεν κράτησα κανένα από εκείνα τα Lambro ... Μόνο ένα παλιό κουτί άδειο έχει ξεμείνει ...
View attachment 8223
... και 2-3 άδειοι κάλυκες από τις τελευταίες παρτίδες ! :(
View attachment 8224
View attachment 8225
Στελιο μηπως θυμασε τι πυριτιδα ειχαν τα συγκεκριμενα?
 
Στελιο μηπως θυμασε τι πυριτιδα ειχαν τα συγκεκριμενα?
Στις τελευταίες παρτίδες τουλάχιστον, όπως οι παραπάνω κάλυκες (φυσικά πριν πάρει την Lambro ο Ναυπλιώτης), είχαν GM3 ... Δεν ξέρω αν είχαν πάντα αυτή, γιατί πιο παλιά δεν είχα ανοίξει κανένα.
 

2 ευρήματα σε κυνηγοτοπο ρεμινκτον μπίλιες δεν ξέρω κατά πόσο είναι παλιό με μαύρα γράμματα.
Δεξιά κουτουμανος 40 γραμμάρια 6αρι..Δεν το είχα.
καλυτερα μην τα ρηξης ποτε , γιατι μπορει να ειναι ιδιογωμοση , και να εχουν γεμηστη με λαθος τροπο , και να ειναι επικυνδηνα
 
Δεν είναι ιδιογομωσης Αλλά δεν είχα σκοπό και να τα ρίξω.
μην εισαι και πολυ συγουρος , γιατι ο ιδιογωμοτης μπωρει να ξαναγεμηση φυσιγγιο , ρηγμενο , και να φενετε εργοστασιακο , θα σου δηξω εγω ριχμενο ρεμικτον , που το ξαναγεμησα , με δικα μου υλικα , και ειναι λες και ειναι εργοστασιακο καινουριο
 
Νικολα δεν ειχε συγκερωτηρα , ειχε ταπα, εκανε μπαμ απο μακρια οτι ηταν ιδιογωμοση σε καλυκα ξαναριγμενο ρεμικτον , πιθανον και το αλλο με τον καλυκα του κουτουμανου να ειναι ιδιογωμοση , για αυτο απαγορευουν την αναγωμοση φυσιγγιων με το λογοτυπο της εταιρειας , για να μην γινει καπιο ατυχημα με την ιδιογωμοση και κατιγορισουν την εταιρεια, και τον κατασκευαστη νομηζωντας οτι ειναι δικα της τα φυσιγγια , ενω οταν ξανεγεμηζουμε τα ριγμενα φυσιγγια χωρης λογοτυπο και γραμματα της εταιριας , απο αυτους τους καινουριους καλυκες που αγοραζουμε , δεν εχουμε τετιο πρωβλημα ,
 
Last edited by a moderator:
Back
Top