Παλιά φυσίγγια

1985 με martiktoni καλυκα , μετα με Fiocchi italy ,Kαι το 1990 εβαλαν το LABRO ITALY δηλαδη η Fiocchi , τους εφτιαξε για την λαμπρο , γιαυτο και το λογοτυπο της λαμπρο πανω στον καλυκα , και τα μπλε εγραφαν LAMBRO FRANCE , πιθανον να ηταν καλυκες της GEVELOT ...
Εκείνες τις εποχές εγώ δεν είχα καν 12αρι τουφέκι !!! Κυνηγούσα με 16αρι . Με φυσέκια τα πράσινα Lambro, και τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ. Δυστυχώς δεν κράτησα κανένα από εκείνα τα Lambro ... Μόνο ένα παλιό κουτί άδειο έχει ξεμείνει ...
20150822_185317_Α.jpg
... και 2-3 άδειοι κάλυκες από τις τελευταίες παρτίδες ! :(
IMG_20171113_221319.jpg
IMG_20171113_221654.jpg
 
Το είχε χάσει νικο από μικρός όταν εξεραγει στο χέρι του μια χειροβομβίδα που είχε βρει και έπαιζε χωρίς να γνωρίζει.. μεγάλη αρρώστια με το κυνήγι.. πολύ καλά φυσιγγια... δυστυχώς τα παιδιά του δε το αγάπησαν τόσο και χάθηκε άλλη μια ελληνική βιοτεχνία στο πέρασμα του χρόνου...
μαθητης του δημοτικου ηταν ο Σπυρος , και εβλεπε τα μελανοδοχεια που ειχαν εκεινη την εποχη οι δασκαλοι , οποτε βρηκε μια χειρομβοβιδα , και νομηζε οτι ηταν μελανοδοχειο , που πρωσπαθησε να το ανοιξη , και εξαραγη , και για καλη του τυχη μεσα στην ατυχια του ,λογο παλαιοτητας δεν δουλεξε σωστα και του εκοψε μονο το χερι , στην αντιθετη κατασταση θα τον εκανε κοματια , πολλοι ανθρωποι , που ηταν τοτε παιδια , αλλα και μεγαλοι ασχετοι παθεναν τετια ατυχηματα , ηταν γεματος ο τοπος , ναρκες , χειροβοβιδες οβιδες , σφαιρες , και εδω στο νησι μου , το τελευτεο θυμα που θυμαμε ηταν το 1978 , που δυο αδελφια βρηκαν μια χειροβομβιδα μεσα σε ενα ποταμι και την περιεργαζονταν , που σκαει και κοβει το χερι του ενος απο τον ομο , τυφλονοντας και απο τα δυο ματια , και στον αλλον , απο το ενα ματι , και αυτη δεν δουλεξε σωστα και λογο παλαιοτητας , αλλα και λογο οτι ηταν μεσα στο νερο , που οι αλλοι απορησαν πως εξεραγη αυφου ηταν τοσα χρονια μεσα στο νερο , που την πεταξαν επητηδες μεσα στο νερο για να απενεργοποιηθη ,
 
Last edited by a moderator:
Εκείνες τις εποχές εγώ δεν είχα καν 12αρι τουφέκι !!! Κυνηγούσα με 16αρι . Με φυσέκια τα πράσινα Lambro, και τα Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ. Δυστυχώς δεν κράτησα κανένα από εκείνα τα Lambro ... Μόνο ένα παλιό κουτί άδειο έχει ξεμείνει ...
View attachment 8223
... και 2-3 άδειοι κάλυκες από τις τελευταίες παρτίδες ! :(
View attachment 8224
View attachment 8225
Κατι Lampro πορτοκαλι 16αρια με 6,45 καψουλι εχω και εγω,Εχω κυνηγησει πολυ και ακομα κυνηγαω με 16αρι
 
αργο να πιω , αλλα εαν αποφασησω να πιω του δηνω και καταλαβενει , δεν ειμαι μεθυστακας που απειλει ομως , και εαν σκεφτω πολυ μου βγενει σωστη και η ορθογραφια, αλλα χανω την ροη της συζητησης με την ορθογραφια
 
0-02-04-a5793bb231c5c12125b943b9dcf0f93324d0b430e131211b2006704f9941a9a9_b7ee5203.jpg0-02-04-67f09012674b9823b9e8b629e96912ac0cf1e7f8d8bf4cea2aae25b8ed50a09b_a4592feb.jpg (πατηστε πανω για μεγεθυνση)
@ΣΤΕΛΙΟΣ κι εγώ τα είχα ρίξει όλα πιτσιρίκος, σε Νο8, κόκκινος κάλυκας, μια τσιχλα σε απογευματινο καρτερι ακομα τη θυμαμαι, ρουαγιαλ. δυτυχως δεν μου εκοβε τοτε να κρατησω και φυσιγγια... :( εχω ριξει παλια φυσιγγια κι εγω κι ο πατερας μου που τραβαω τα μαλλια μου τωρα
 
εξαλου σκεφτομαι σαν 20χρονος , με τρελα για το κυνηγι , να πηγενω στα βραχια να κυνηγαω περδηκες οπως παλια , ρισκαροντας ,να παιζω πλαι τσεισον με τους φιλους του γιου μου , τους επιτρεπω ακομα να ειναι ανετοι και να φεροντε φυσηκα οπως σε ενα συνομηλικο τους , κτλ
 
Back
Top