Παλιά φυσίγγια

κουτια απο καψυλια
IMGP0114.jpg
 
Χθες βραδυ καθομουν με τον πατερα μου σπιτι και λεγαμε ιστοριες για τα κυνηγια μας και θυμηθηκε οτι ειχε ενα κουτι με παλια φυσιγγια που τα εριχνε παλια στο λαγο με το δικανο του..τα αραδιασαμε και ειδαμε λιφα απο τα καλουδια του και σαε τα μοιραζομαι


 
Αν το Lambro μπλε ηταν κλεισμενο με κεντρικη συντηξη ειναι επι εποχης Βλαχοπουλου πριν η εταιρια πουληθει στον Ναυπλιωτη . Εχω και γω κρατησει τετοια με την παλια S4.
 
Αν το Lambro μπλε ηταν κλεισμενο με κεντρικη συντηξη ειναι επι εποχης Βλαχοπουλου πριν η εταιρια πουληθει στον Ναυπλιωτη . Εχω και γω κρατησει τετοια με την παλια S4.
Ναι Μιχαλε με κεντρικη συντηξη ειναι απο πανω..σε νουμερο 3 ηταν το συγκεκριμενο
 
Παιδια συγνωμη κιολας αλλα με την κεντρικη συντηξη τι διαφορα εχουν τα φυσιγγια? Για ποιον λογο τα εκλειναν ετσι?
Δυο ειναι οι βασικοτεροι λογοι για την κεντρικη συντηξη..ειτε γιατι το φυσιγγι εχει μεσα ψιλο μπαφερ (πολυμερικο υλικο σε σκονη) για καλυτερες συγκεντρωσεις που αν εχει μια μικρη τρυπα το αστερι μπορει να σου αδειασει το φυσιγγι ειτε για να δωσεις μια λιγο μεγαλυτερη αντισταση ξερελιασματος και να επηρεασεις τον χρονο καυσης της πυριτιδας..συνηθως το δευτερο σεναριο το βλεπεις σε αμερικανικα φυσιγγια κυριως για χοντρα θηραματα που χρησιμοποιουν πολυ προοδευτικες πυριτιδες και δεν ρελαζουν τα φυσιγγια οπως επισης και στους ιδιογομωτικους κυκλους σε σεταπ για πολυ extreme καταστασεις
 
Δυο ειναι οι βασικοτεροι λογοι για την κεντρικη συντηξη..ειτε γιατι το φυσιγγι εχει μεσα ψιλο μπαφερ (πολυμερικο υλικο σε σκονη) για καλυτερες συγκεντρωσεις που αν εχει μια μικρη τρυπα το αστερι μπορει να σου αδειασει το φυσιγγι ειτε για να δωσεις μια λιγο μεγαλυτερη αντισταση ξερελιασματος και να επηρεασεις τον χρονο καυσης της πυριτιδας..συνηθως το δευτερο σεναριο το βλεπεις σε αμερικανικα φυσιγγια κυριως για χοντρα θηραματα που χρησιμοποιουν πολυ προοδευτικες πυριτιδες και δεν ρελαζουν τα φυσιγγια οπως επισης και στους ιδιογομωτικους κυκλους σε σεταπ για πολυ extreme καταστασεις
Ευχαριστω φιλε!
 
Παλια ηταν πολυ συνηθισμενο φαινομενο η κεντρικη,απο το φυσιγγι των υδροβιων εως κ αυτο της τσιχλας και απο τον πιο μικρο εως τον πιο μεγαλο Ελληνα κατασκευαστη για τα διαμετρηματα cal 12,16,20..
Νομιζω οτι ηταν θεμα εφε μιας κ δεν ελειπαν οι τοτε διαφημισεις περι αδιαβροχου κλεισιμου..
Ενας αλλος ισως λογος ειναι οτι βλεπωντας ο κυνηγος κατι τετοιο πιστευε οτι το φυσιγγι θα ειναι αρκετα δυνατο κ θα σκοτωνει καλυτερα,η αληθεια ειναι οτι ηταν αρκετα ψαρωτικο...
Ειναι ομως γεγονος οτι τα φυσιγγια αυτα ηταν πραγματι "δυνατα"..
Δεν νομιζω ομως αυτο να ηταν θεμα κεντρικης,αλλα στο οτι τοτε υπηρχε μια κλιση προς το "δυνατο" φυσιγγι..
Ισως βεβαια κ η κεντρικη να συνεβαλε σε αυτο αλλα τον κυριο λογο νομιζω οτι τον ειχε η γομωση..
 
Ίσως και αντιγραφή από αμερικα μεριά.. ίσως αδιάβροχα, ίσως το μπαφερ.. δεν παίζει όμως τόσο μεγάλο ρόλο η κεντρική στο φούσκωμα των πιέσεων... σαφώς ανεβάζει αλλα όχι και 200 bar.. τα παλιά lambro το έφεραν κατά κόρων από τα 30 μέχρι και τα πολύ βαριά της... ήταν που ήταν φουσκωμένα καφέ-μπλε-biturbo.. ερχόταν και το σκληρό βύσμα μαζί με την κεντρική και "έδενε το γλυκό"
 
Αν το Lambro μπλε ηταν κλεισμενο με κεντρικη συντηξη ειναι επι εποχης Βλαχοπουλου πριν η εταιρια πουληθει στον Ναυπλιωτη . Εχω και γω κρατησει τετοια με την παλια S4.
Μιχαλε εχω παρα πολλα τα μπλε , που απο 6αρια και κατω εχουν την S4 , εχω μπλε 8αρια 11 κουτια , μπλε 7αρια 9 κουτια , μπλε 6αρια 2 κουτια , μπλε 5αρια 5 κουτια , μπλε 4αρια 7 κουτια και αλλα λαμπρο με κεντηκη στιξη ντεμι μαγνουμ , καφε , μπιτουρμπο , αγοραζμενα ολα το 2000 , και τα δουλευω ακομα στης περδηκες 8αρια , 7αρια , 6αρια
 
σε πολλα φυσιγγια τα παλια λαμπρο που ειναι ολα με κεντρηκη συντηξη , εχω παρατηρηση οτι δεν ηταν σωστη η συγοληση των πτερηγιων μεταξη τους , παρ ολου αυτα ομως ολα πηγενουν εξησου καλα ητε ειναι κολημενα ολα , ητε οχι
 
Μιχαλε εχω παρα πολλα τα μπλε , που απο 6αρια και κατω εχουν την S4 , εχω μπλε 8αρια 11 κουτια , μπλε 7αρια 9 κουτια , μπλε 6αρια 2 κουτια , μπλε 5αρια 5 κουτια , μπλε 4αρια 7 κουτια και αλλα λαμπρο με κεντηκη στιξη ντεμι μαγνουμ , καφε , μπιτουρμπο , αγοραζμενα ολα το 2000 , και τα δουλευω ακομα στης περδηκες 8αρια , 7αρια , 6αρια

Εδω πρεπει να αναφερουμε οτι , οπως ελεγε και η ιδια η Lambroo , στα ψιλα No 6-7-8-9 γεμιζοταν με Sidna .
 
Back
Top