Παλιά φυσίγγια

Τάσο, ένα μικρό δείγμα από το στοκ που έγραφα προχθές, ότι έχω στο χωριό. (Ότι βρήκα σε ένα ντουλάπι, στα γρήγορα, δεν είχα χρόνο να τα "ξεθάψω" όλα!)
20150919_162310.jpg

Κι ένα κοντινό πλάνο στο παλιό Pichon (10ετίας)!
20150919_162541_1.jpg

;) :) :cool: :D
Στέλιο μέχρι πριν 10 χρόνια τα φυσίγγια του πατέρα μου ξεκινούσαν και τελείωναν στο rottweil! Κάθε φορά που βλέπω αυτό το κουτί μου έρχονται πολύ όμορφες αναμνήσεις! Να είσαι καλά που μου τις θύμησες ακόμα μία φορά!
 
Στέλιο μέχρι πριν 10 χρόνια τα φυσίγγια του πατέρα μου ξεκινούσαν και τελείωναν στο rottweil! Κάθε φορά που βλέπω αυτό το κουτί μου έρχονται πολύ όμορφες αναμνήσεις! Να είσαι καλά που μου τις θύμησες ακόμα μία φορά!

Τελικα για καποιο λογο οι πατεραδες μας κολλουσανε στο Rottweil. Και ο δικος μου ετσι ητανε.
 
Γιατί τα τότε ροτβαιλ δεν είχαν καμία σχέση με τα σημερινά..:)
Η παλιοί που πρόλαβαν τα παλιά ροτβαιλ παρέμειναν κολλημένοι κ ρίχνουν κ τα σημερινά..Είμαι σίγουρος όμως ότι βλέπουν την διαφορά του τότε με το τώρα..:(
 
Παύλο υπάρχουν ακόμα η είναι από στοκ κάποιου φίλου σου
είναι πάρα πολύ παλιά
το τηλ. του Καλκαντζάκου έχει κωδικό κλήσης (01)
:)

Καλημέρα
Μάκη μου έστειλε μερικά κουτιά ένας φίλος από Ξυλόκαστρο από τα οποία έχει μερικές κούτες χρόνια ίσως πάνω από 15

αυτό που είδα σε ένα από τα κουτιά που μου έδωσε όταν άνοιξα το φυσίγγι,έχει διαφορετική πυρίτιδα απ'ότι ένα που είχα ανοίξει πριν καιρό - στο "καινούργιο" φυσίγγι μοιάζει να είναι psb ενώ στο "παλιό" ήταν σαν μισοκομμένη Drago αν μπορώ να το πώ έτσι

ψάχνω να βρω μπας και έχω ξεχασμένο κανένα παλιό Lot σε καμία σακούλα να τα βάλω δίπλα δίπλα και θα ανεβάσω φώτο
 
Το μονο πραγμα που με βαζει σε σκεψη σε αυτο το φυσιγγι ειναι το μειγμα πυριτιδος. Τι εννοει ο κατασκευαστης? 2 η και παραπανω πυριτιδες ? Τετοια πραγματα ειναι γνωστα στην Ιταλια ειδικα με μειγμα SIPE/S4, αλλα και στην Αμερικη που ολες οι εταιρειες δουλευουν μειγματα. Για Ελλαδα δεν εχει παρει ακομα το αυτι μου κατασκευαστη που να γεμιζει με μειγμα πυριτιδος. Ελπιζω το αναμενομενο σφαξιμο του φυσιγγιου απο τον Παυλο να μας διαφωτισει.
Πιστευω Παυλο, εννοεί το μίγμα, η σύσταση δηλαδή, της πυρίτιδος που χρησιμοποιεί την κάνει αμετάβλητη στην υγρασία, μάλλον εννοεί κάποια διβασική και όχι μείγμα 2 πυρίτιδων (Blended powder) που γεμιζουν οι Αμερικάνοι
 
βας βας βας ο παρασκευάς βας βας να το ξέρεις
βας βας βας ο παρασκευάς βας βας θα υποφέρεις .very funny..very funny..very funny.
Θα του πω και εγώ μια τοπική παλιά μάρκα που δεν θα ξέρει: "Setter" του Ιωακειμίδη Χαλκίδα
 
E πες μου οτι τα ξερεις κ αυτα να τρελαθω τελειως... .bike.yelling.

Νομιζω απο νομο Ηλειας πρεπει να είναι Αρι..Διονύσης Παρασκευάς αν θυμαμε καλά..Ακουστά τα έχω μόνο..Χαίρομαι που είδα την συσκευασία τους!!.sarcastic..shake hands.
 
Νομιζω απο νομο Ηλειας πρεπει να είναι Αρι..Διονύσης Παρασκευάς αν θυμαμε καλά..Ακουστά τα έχω μόνο..Χαίρομαι που είδα την συσκευασία τους!!.sarcastic..shake hands.

.drunk. Με εστειλες τωρα... .RESPECT. Βιβλιο πρακτικων εχεις κ τα εχεις περασμενα μεσα με αριθμο πρωτοκωλου???
Τελος φιλε... Respect... .shake hands.
 
Βιβλιο πρακτικων εχεις κ τα εχεις περασμενα μεσα με αριθμο πρωτοκωλου???
Τίποτα από αυτά χα χα χα!!!
Απλως εχω λιγο καλό θυμητικό...sarcastic.
Εδώ μπορώ να θυμηθώ και αρκετά χρόνια πισω με ακρίβεια της καλύτερες μου κυνηγετικές επιτυχίες η αποτυχίες(ριγμένα φυσίγγια-καρπωση)..
Τα φυσίγγια θα ξεχάσω......my man.
ΥΓ Τα εχεις ρίξει ποτέ αυτά τα φυσιγγια Αρι? Δεν νομίζω να υπάρχουν Καλαμάτα μάλλον.
 
Last edited:
Αδιάβαστος; Ελα αύριο με τον κηδεμόνα σου! .goodboy..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Γιάννη αν είχα τόσο ενδιαφέρον κ στο σχολείο σίγουρα θα είχα προκόψει..
.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Η τσάντα πάνω στην καρέκλα κ το πρόγραμμα είχε κυνήγι η ψάρεμα και ο μήνας 9...very funny..very funny..very funny..very funny..very funny..very funny.
 
ΥΓ Τα εχεις ρίξει ποτέ αυτά τα φυσιγγια Αρι? Δεν νομίζω να υπάρχουν Καλαμάτα μάλλον.
Πρεπει να το εχω το κουτι πανω απο 20 χρονια, το βρηκα τυχαια κ σε θυμηθηκα... Εγω δεν το εχω ριξει σιγουρα, ουτε κ ο πατερας μου ομως πιστευω... Λογικα θα το βρηκα στον κυνηγοτοπο κ επειδη ηταν ιδιαιτερο το μαζεψα... ;)
 
Back
Top