Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Θα σκάσω όσα πρέπει να σκάσω Παναγιώτη κ όσο θεωρω ότι αξίζουν, κ οχι όσο μου τα κοστολογουν μιλώντας μου για δήθεν σπανιότητα...αλίμονο αν ήταν όλα σπάνια...
Ο καθένας μπορει κ έχει το δικαίωμα να ζητάει ότι θέλει.....

Βέβαια οταν υπάρχει η μεγάλη τρελα για να αποκτήσεις κάτι κ το βρεις τότε θα δώσεις όσα σου πουν παροτι ξέρεις στα σίγουρα ότι σε έχουν "κοροϊδέψει" κ θα πεις κ ευχαριστω....

Θέλει πολυ υπομονή αυτή η δουλεια...
Και όλα δεν γίνονται μονομιάς.....
Κα Λα τ λες Τάσο συμφωνώ αλλά κάποια φίλε δε βρίσκονται τον ελαφο π πήρα που θ τον έβρισκα?
Αναγκάστηκα τ σκασα
 
ΣΥΛΛΈΚΤΗΣ είναι αυτος που έχει γνώση σωστή για αυτό που κάνει.
ΣΥΛΛΈΚΤΗΣ είναι αυτος που δεν πουλάει δεν εκμεταλευεται και με οποιοδήποτε τρόπο σωστό βρίσκει αυτα που θέλει.
ΣΥΛΛΈΚΤΗΣ είναι αυτος που διδάσκει τις γνώσης που έχει συγκεντρώσει όλα αυτά τα χρόνια και δείχνει και δεν κρύβει την συλλογή του στα ντουλάπια λες και θα την πάρει μαζί του με τα σαβανα.
ΣΥΛΛΈΚΤΗΣ είναι αυτός που πραγματικά βοηθάει άλλους που δεν έχουν ακόμα αποκτήσει εμπειρία.
 
Last edited:
Μολις μου ηλθε μια ιδεα.
Αν την βρισκετε καλη , θα ηθελα καποιος με γνωσεις πανω στο θεμα, να παραταξει τα δεκα δυσκολοτερα κομματια ,με την σειρα δυσκολιας.
Αλλα και τα δεκα ευκολοτερα!
Δεν αναφερομαι σε ποικιλιες η σφαλματα εκτυπωσης.

Ενας απλος μπουσουλας για μας τους αρχαριους
 
Μολις μου ηλθε μια ιδεα.
Αν την βρισκετε καλη , θα ηθελα καποιος με γνωσεις πανω στο θεμα, να παραταξει τα δεκα δυσκολοτερα κομματια ,με την σειρα δυσκολιας.
Αλλα και τα δεκα ευκολοτερα!
Δεν αναφερομαι σε ποικιλιες η σφαλματα εκτυπωσης.

Ενας απλος μπουσουλας για μας τους αρχαριους
Πολυ ωραία η σκέψη σου.... Και θα αναφέρεσαι σίγουρα για τα ελληνικά κουτιά να υποθέσω; όλα είναι σπάνια και όλα υπάρχουν...
Αλλα το θέμα είναι τι μαζεύει ο άλλος; έχω γνωστούς που ο ένας μαζεύει μόνο Αμερική, ο άλλος μόνο Γαλλία και ο τρίτος μόνο ότι υπάρχει εκτός Ευρώπης....
Είναι πόλοι που όντως κάνουν εμπόριο, και άλλοι που το παίζουν δήθεν...!!
Άλλοι ξέρουν την πραγματική ιστορία και άλλοι δεν ξέρουν τίποτα, και όμως βγάζουν μεροκάματο...
Εγώ πχ.. Μαζεύω ότι βρω.... Χαχαχαχα ότι μου χαρίσουν, ότι ανταλλάσω, γιατί για να δίνω μεγάλα ποσά δεν έχω την δυνατοτητα, άλλωστε ότι έχω είναι αποκλειστικά γιατί μου αρέσουν σαν εικόνα, σαν ιστορία πως ξεκίνησαν όλα αυτά... Πολλά από αυτά που έχω είναι από παππού, θείους, και φυσικά τον πατέρα μου...και αυτή η συλλεκτική αξία δεν συγκρίνεται με το καλύτερο κουτί της αγοράς πιστεύω....!!
 
Last edited:
Και δείχνει και δεν κρύβει την συλλογή του στα ντουλάπια λες και θα την πάρει μαζί του με τα σαβανα.
Αυτό είναι στην επιλογή του καθενός, δεν είναι απαραίτητο να βγάλει κάποιος φάτσα φορα τι συλλεκτικά κατέχει η τι όπλα έχει....
Αλλος τα δείχνει για να ξέρουν κ οι υπόλοιποι τι υπάρχει..
Άλλος τα δείχνει γιατί θέλει να μοιραστεί την χαρά του....
Άλλος τα δείχνει για φιγουρα......
Άλλος δεν θέλει να τα δείχνει κ τα κρατάει για την παρτι του.....
Όπως το βλέπει κανείς.....
 
Last edited:
Αυτο με τις φωτο να ανεβαζεις εχει και τα καλα του εχει και τα κακα του Το καλο ειναι οτι μαθαινουν τα Ελληνοπουλα οτι καποτε φτιαχναμε και εμεις πυριτιδες σκαγια κατα λοιπα Το κακο ειναι οτι καποιοι βλαχοι κουτοπουροι που δεν ηξεραν καν την υπαρξη τους που τα ειχαν για πεταμα ξεχασμενα στα υπογοια σου λενε κατι αστρονομικα ποσα ,Μπηκα λεει στο ιντερνετ και ο ταδε τα εχει τοσο ,Ενα τετοιο βλαχαδερο μου ειπε καποτε εγω θα παρω αγροτικο 4χ4 με αυτα
 
Πολυ ωραία η σκέψη σου.... Και θα αναφέρεσαι σίγουρα για τα ελληνικά κουτιά να υποθέσω; όλα είναι σπάνια και όλα υπάρχουν...
Αλλα το θέμα είναι τι μαζεύει ο άλλος; έχω γνωστούς που ο ένας μαζεύει μόνο Αμερική, ο άλλος μόνο Γαλλία και ο τρίτος μόνο ότι υπάρχει εκτός Ευρώπης....
Είναι πόλοι που όντως κάνουν εμπόριο, και άλλοι που το παίζουν δήθεν...!!
Άλλοι ξέρουν την πραγματική ιστορία και άλλοι δεν ξέρουν τίποτα, και όμως βγάζουν μεροκάματο...
Εγώ πχ.. Μαζεύω ότι βρω.... Χαχαχαχα ότι μου χαρίσουν, ότι ανταλλάσω, γιατί για να δίνω μεγάλα ποσά δεν έχω την δυνατοτητα, άλλωστε ότι έχω είναι αποκλειστικά γιατί μου αρέσουν σαν εικόνα, σαν ιστορία πως ξεκίνησαν όλα αυτά... Πολλά από αυτά που έχω είναι από παππού, θείους, και φυσικά τον πατέρα μου...και αυτή η συλλεκτική αξία δεν συγκρίνεται με το καλύτερο κουτί της αγοράς πιστεύω....!!
Ετσι ξεκινησα κι εγω.
Σχεδον οτι εχω αποτελει ενθυμιο, να θυμαμαι καποιους ανθρωπους που με τιμησαν με την χειρονομια.
Περαν τουτου οπου συλλεκτισμος θα υπαρχουν και τα παρατραγουδα η και τα ευτραπελα.
Και παλι καλα αν το συγκρινω με την συλλογη π,χ νομισματων.
Εκει να δεις παγκοσμιο πανηγυρι.
Τελος παντων σχετικα με την ιδεα...ναι αναφερθηκα στα Ελληνικο αλλα και σε οσα τουλαχιστον εγινε συσκευασια εδω.
Ή και γενικοτερα αν θελετε.

Εγω εριξα μια ιδεα, οι γνωστες λοιπον που θελουν να μοιραστουν τις γνωσεις που διαθετουν ,ας ανταποκριθουν.

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση αλλα και για την παρειτσα
 
Οι γνωσεις μου λιγες.
Απο οσο θυμαμαι την δεκαετια του 80 χαθηκαν τα περισδοτερα μεταλικα κουτια.
Αν θυμαμαι καλα απο τα τελευταια ηταν το MB το GM3 και το sipe που λογικα ειναι τα πιο κοινα.
Καπου εκει ξεκινησε το πλαστικο της Rottweil.
Υ.Σ

Γνωριζει κανεις αν κυκλοφορουν ακομα μικρα μεταλικα απο καποια ευρωπαικη χωρα;
Το acapnea το κοκκινο που απανταται συχνα ,βγαινει ακομα;
Ευχαριστω
 
Οι γνωσεις μου λιγες.
Απο οσο θυμαμαι την δεκαετια του 80 χαθηκαν τα περισδοτερα μεταλικα κουτια.
Αν θυμαμαι καλα απο τα τελευταια ηταν το MB το GM3 και το sipe που λογικα ειναι τα πιο κοινα.
Καπου εκει ξεκινησε το πλαστικο της Rottweil.
Υ.Σ

Γνωριζει κανεις αν κυκλοφορουν ακομα μικρα μεταλικα απο καποια ευρωπαικη χωρα;
Το acapnea το κοκκινο που απανταται συχνα ,βγαινει ακομα;
Ευχαριστω
Δεν το γνωρίζω, ίσως κάποιος άλλος φίλος να ξέρει να μας πει, Εγώ είχα αγοράσει μέχρι και το 1992...sipe 100 gr σε κυλινδρικό από τον Βραχνο στον Πειραιά, και jk6 100gr σε τετραγωνισμενο κουτάκι από τον Γεωργαλά πάλι στον Πειραιά που δυστηχως δεν το έχω πλέον....
Δεν γνωρίζω πότε στατησαν, την ίδια χρονιά υπήρχαν σε πλαστικά πλέον, όπως Nobel-64,sipe,jk6,cokol,A,c7, και πολλές άλλες.... και "rottwell" συσκευασμένο από τον Dorkas... την ίδιες χρονιές η οποία δεν ήταν άλλη από την μεγάλου όγκου παλιά psb1 που χάθηκε από τον χώρο πριν 3-4 χρόνια περίπου.... Δεν μιλάω για την πιο παλιά rottwell η οποία υπήρχε και σε σιδερένιο και σε πλαστικό.....
Δεν ξέρω αν βοήθησα σε κάτι...
Καλημέρα σε όλους!!
 
Back
Top