Παλιά κουτιά πυρίτιδας


ΠΡΟΣΟΧΉ στο χώρο της συλλογής κάποιος έριξε απομίμηση κουτιά πυρίτιδα αριστερά είναι η γνήσια δεξια η μουφα... είναι εμφανές το κίτρινο χρώμα στο επάνω μέρος... επίσης είναι φωτοτυπία επάνω σε κουτί και δεν το έχουν κολλήσει σωστά είναι κουτιά ΠΕΡΔΙΚΑΣ...
Υπάρχουν με χαρτί γνήσια κουτιά οποία ξεχωρίζουν..
 
Last edited:

ΠΡΟΣΟΧΉ στο χώρο της συλλογής κάποιος έριξε απομίμηση κουτιά πυρίτιδα αριστερά είναι η γνήσια δεξια η μουφα... είναι εμφανές το κίτρινο χρώμα στο επάνω μέρος... επίσης είναι φωτοτυπία επάνω σε κουτί και δεν το έχουν κολλήσει σωστά είναι κουτιά ΠΕΡΔΙΚΑΣ...
Υπάρχουν με χαρτί γνήσια κουτιά οποία ξεχωρίζουν..
Κάτι σε ideal μου θυμίζει το κουτί (κίτρινο).
Π@υστη Έλληνα ... αχαχα
 
Κάτι σε ideal μου θυμίζει το κουτί (κίτρινο).
Π@υστη Έλληνα ... αχαχα
Αυτό πρέπει να είναι..
Εντωμεταξύ μου στέλνει μνμ φιλος μου συλλέκτης κυνηγετικών.. και μου λέει ρε συ βρήκα και την άλλη έχει διαφορά την εχεις ξανα δει... 5..6 φορές ακόμα είναι σε χέρια συλλεκτών και είμαι σίγουρος ότι δεν το γνωρίζουν :( και είναι κρίμα γιατί δεν είναι μόνο η π@@στια για να πάρουν κανα €€€€ είναι ότι μαγαριζουν και την ιστορία συλλογής με τις μαλακιες..
 
Εχεις μερακκι ρε Νικολη με τα κουτια της μπαρουτης!.shake hands..RESPECT.

Αν εισαι ελευθερος μπορουμε ανετα να σε προξενεψουμε και να πουμε παλικαρι λεβεντης του κουτιου!!!
.love.
Εχω ποντιακής καταγωγής .hunter.
Αλλα και πάλι εκεί κάτω με τέτοια ζέστη δεν κατέβαινα ούτε με όλα τα προικία της Κύπρου .yelling.
 

Πέρα στα βουνά της Αρκαδίας, ζούσε ένα μεγάλο ελάφι, η περίφημη «Κερυνίτιδα Έλαφος». Επρόκειτο για το ιερό ελάφι της θεάς Αρτέμιδος, με χάλκινα, θεόρατα πόδια και ολόχρυσα κέρατα, το οποίο φημιζόταν για την ικανότητά του να τρέχει πιο γρήγορα και από τον δυνατότερο άνεμο, που έλεγαν πως σχεδόν πετούσε. Άπιαστο και πανίσχυρο, αποτελούσε πρόκληση για όποιον αποφάσιζε να το κυνηγήσει. Αξίζει να σημειωθεί, πως κανείς δεν είχε καταφέρει μέχρι στιγμής το συγκεκριμένο επίτευγμα, γεγονός που έδινε στον Ευρυσθέα την ισχυρότερη επιβεβαίωση, πως ο Ηρακλής θα αντιμετώπιζε μεγάλη αντιξοότητα στην προσπάθειά του να το παγιδεύσει. Επομένως, ο τρίτος στη σειρά άθλος είχε ανατεθεί, και ο Ηρακλής ήταν έτοιμος για το ταξίδι, που θα του πρόσφερε την εξιλέωση απέναντι στη χαμένη, από τον ίδιο, οικογένειά του.

#ΚΕΡΥΝΙΤΙΣ#'ΈΛΑΦΟΣ#
 
Last edited:

Στον Ερύμανθο είχε χαρίσει η Θεά Άρτεμις έναν τεράστιο αγριόχοιρο. Από εκεί εξορμούσε σε ολόκληρη την περιοχή της Ψωφίδος και του Λασιώνα στην Πελοπόννησο, όπου τρομοκρατούσε και κατέστρεφε τα σπαρτά των χωρικών, ενώ με τους χαυλιόδοντές του ξέσκιζε όποιο ζώο έβρισκε μπροστά του. Αυτό το αγρίμι ενοχλούσε ακόμη και τους Κενταύρους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να το αντιμετωπίσουν όταν κατέβαινε για τροφή (βελάνι) στο δάσος της Φολόης και για νερό στο φαράγγι.

#ΕΡΥΜΑΝΘΙΟΣ#ΚΑΠΡΟΣ#
 
Back
Top