ΠΥΡ-ΚΑΛ

Mr Πάγκαλος
όλοι μαζί τα φάγαμε ... Σωστό ή Λάθος ;

Σωστό.
Άρα καμία ευθύνη για αυτούς που έφαγαν τα περισσότερα, τα λιγότερα, τα ψίχουλα ή το τίποτα.
Καμία ευθύνη σε αυτούς που τα μοίρασαν.
Πρέπει να λέμε και ευχαριστώ.
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα ...
Συμφωνώ μαζί σου!.
 
Θυμάμαι κάποια στιγμή είχαν πέσει στα χέρια μου ένα κουτί ΠΥΡΚΑΛ φυσιγγια....τα έριξα σε κυνήγι τσίχλας και έπαθα σοκ....φυσίγγι τέλειο....το λέω σε φίλους και γνωστούς και αρχίζουμε να παραγγέλνουμε ΚΟΥΤΕΣ.... όλοι τρελαμένοι...μέχρι συγχαρητήρια παίρναμε τηλέφωνο και τους δίναμε....εάν θυμάμαι καλά είχε πυρίτιδα ΜΒ32 ή Drago... μέχρι που σε μια κούτα ανοίγουμε ένα κουτί στο κυνήγι και.....βλέπουμε - καταλαβαίνουμε τελείως διαφορετικό φυσίγγι.....τηλέφωνο αμέσως στο εργοστάσιο και η απάντηση που πήραμε....έγινε διαγωνισμός και πλέον χρησιμοποιούμε την τάδε πυρίτιδα....έτσι απροειδοποίητα έτσι ξαφνικά...έτσι ξαφνικά τελειώσαμε και εμείς ως πελάτες....δυστυχώς
 
Θυμάμαι κάποια στιγμή είχαν πέσει στα χέρια μου ένα κουτί ΠΥΡΚΑΛ φυσιγγια....τα έριξα σε κυνήγι τσίχλας και έπαθα σοκ....φυσίγγι τέλειο....το λέω σε φίλους και γνωστούς και αρχίζουμε να παραγγέλνουμε ΚΟΥΤΕΣ.... όλοι τρελαμένοι...μέχρι συγχαρητήρια παίρναμε τηλέφωνο και τους δίναμε....εάν θυμάμαι καλά είχε πυρίτιδα ΜΒ32 ή Drago... μέχρι που σε μια κούτα ανοίγουμε ένα κουτί στο κυνήγι και.....βλέπουμε - καταλαβαίνουμε τελείως διαφορετικό φυσίγγι.....τηλέφωνο αμέσως στο εργοστάσιο και η απάντηση που πήραμε....έγινε διαγωνισμός και πλέον χρησιμοποιούμε την τάδε πυρίτιδα....έτσι απροειδοποίητα έτσι ξαφνικά...έτσι ξαφνικά τελειώσαμε και εμείς ως πελάτες....δυστυχώς
Μια έτσι, μια γιουβέτσι τα θυμάμαι και εγώ.
Και τα Ideal από κάποια στιγμή και πέρα ψεύτισαν.
 
Μια έτσι, μια γιουβέτσι τα θυμάμαι και εγώ.
Και τα Ideal από κάποια στιγμή και πέρα ψεύτισαν.
έτσι....ξέρεις τότε με έπιανε το παράπονο ....τους παίρναμε τηλέφωνο και τους λέγαμε ΜΗΝ πειράξετε τιποτα....τέλειο είναι και βέβαια μιλάμε για τουλάχιστον 10 άτομα που έπαιρναν 10 κουτες ο καθένας....πραγματική μάχη...και βέβαια αυτό το νέο το έλεγε ο ένας στον άλλον....αλλά..
 
Θυμάμαι κάποια στιγμή είχαν πέσει στα χέρια μου ένα κουτί ΠΥΡΚΑΛ φυσιγγια....τα έριξα σε κυνήγι τσίχλας και έπαθα σοκ....φυσίγγι τέλειο....το λέω σε φίλους και γνωστούς και αρχίζουμε να παραγγέλνουμε ΚΟΥΤΕΣ.... όλοι τρελαμένοι...μέχρι συγχαρητήρια παίρναμε τηλέφωνο και τους δίναμε....εάν θυμάμαι καλά είχε πυρίτιδα ΜΒ32 ή Drago... μέχρι που σε μια κούτα ανοίγουμε ένα κουτί στο κυνήγι και.....βλέπουμε - καταλαβαίνουμε τελείως διαφορετικό φυσίγγι.....τηλέφωνο αμέσως στο εργοστάσιο και η απάντηση που πήραμε....έγινε διαγωνισμός και πλέον χρησιμοποιούμε την τάδε πυρίτιδα....έτσι απροειδοποίητα έτσι ξαφνικά...έτσι ξαφνικά τελειώσαμε και εμείς ως πελάτες....δυστυχώς
Πολύ εξυψωθκαν τα φυσίγγια τότε που τα γέμιζε με mb αλλά ως δημόσια επιχείρηση η προμήθειες γίνονται κάθε χρόνο με μειοδοτικο διαγωνισμό έτσι άλλη χρονιά είχε καλύτερη προσφορά από άλλη εταιρία άλλη μπαρούτι κτλ οι μαλακίες του δημοσίου που υπάρχουν δικλείδες να τις αποφυγεις αλλα τραβάει μια ένσταση ο άλλος και άντε ξεμπερδευε σε κάνα μήνα και πότε θα προμηθευτείς καληνύχτα με και είναι φτιαγμένα για να δημιουργούν προβλήματα τα νομικά πλαίσια .Όπου βλέπεις πολυνομια καταλαβαίνεις το μπουρδέλο που βρίσκεσαι.
 
Ωραία τα λέτε ρε παιδιά και συμφωνώ, αλλά το να μένουμε μόνο στην διαπίστωση του προβλήματος διαιωνιζει την φαυλοκρατια. Βασίλη, αυτός ο ογκόλιθος της πολιτικής, ο πάγκαλος όπως όλοι τους στην μεταπολιτευση, εφαρμόζει όσα είπε,ο Μακιαβελι,διάχυση της ευθύνης και όλοι μοκο. Θα υπήρχε ελπίδα για την πατρίδα μας αν ήταν μόνο η πολιτική εξουσία ή η εκτελεστική διεφθαρμένη, αλλά εδώ η δικαστική είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση. Και μια και το θέμα είναι η ΠΥΡΚΑΛ , ο ιδιοκτήτης της καθώς και πάρα πολλών άλλων εταιρειών την εποχή εκείνη, ο Μποδοσάκης, ήταν ένας από τους τελευταίους τηρητες της παράδοσης, που ήθελε όσους κατάφεραν να αποκτήσουν πλούτο να προσφέρουν στην πατρίδα. Αυτοί στήριξαν οικονομικά τούς αγώνες του έθνους και έχτισαν τα περισσότερα ιδρύματα. Θυμηθείτε τους ευεργέτες από την Ηπειρο,ή τον Ωνάση και κάντε μια σύγκριση με τους κρατικοδιαιτους μεγιστανες του σήμερα.
 
την τυποποίηση αυτή των σκαγίων ανά 0,25 θα έπρεπε να την χρησιμοποιούμε όλοι ΜΑΣ

όχι την ιταλιάνικη παπαρδέλα που μας την επέβαλαν κάποιοι ΑΣΕΒΕΙΣ ως προς την παράδοσή μας!

Διότι ΝΑΙ το να είναι το #3 Φ3,50 και όχι Φ3,30 είναι ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ
 
Πριν 10 χρόνια είχα επισκεφθεί το εργοστάσιο στον Υμηττό.
Η διοίκηση του εργοστασίου είχε την ευγενή καλωσύνη να διαθέση δύο στελέχη της να μας ξεναγήσουν στους χώρους του εργοστασίου.
Αν και προσαρμοσμένο, κατά βάση, στην παραγωγή αμυντικού εξοπλισμού, οι δυνατότητες παραγωγής κυνηγετικών φυσιγγίων ήταν εξ' ίσου άριστες. Το τελευταίο μοντέλο BSN, έβαζες από τη μιά μεριά την πρώτη ύλη και έπαιρνες από την άλλη συσκευασμένα φυσίγγια.
Εκείνο όμως που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το βαλλιστικό τους κέντρο, σκαμμένο 300μ. μέσα στο βουνό, τα δύο πολυάτρακτα Index, και η πρέσσα Manurhin.
Ελπίζω (και εύχομαι) όποιος τα διαχειρίζεται τώρα να κάνει σωστή χρήση τους.
 
Ωραία τα λέτε ρε παιδιά και συμφωνώ, αλλά το να μένουμε μόνο στην διαπίστωση του προβλήματος διαιωνιζει την φαυλοκρατια. Βασίλη, αυτός ο ογκόλιθος της πολιτικής, ο πάγκαλος όπως όλοι τους στην μεταπολιτευση, εφαρμόζει όσα είπε,ο Μακιαβελι,διάχυση της ευθύνης και όλοι μοκο. Θα υπήρχε ελπίδα για την πατρίδα μας αν ήταν μόνο η πολιτική εξουσία ή η εκτελεστική διεφθαρμένη, αλλά εδώ η δικαστική είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση. Και μια και το θέμα είναι η ΠΥΡΚΑΛ , ο ιδιοκτήτης της καθώς και πάρα πολλών άλλων εταιρειών την εποχή εκείνη, ο Μποδοσάκης, ήταν ένας από τους τελευταίους τηρητες της παράδοσης, που ήθελε όσους κατάφεραν να αποκτήσουν πλούτο να προσφέρουν στην πατρίδα. Αυτοί στήριξαν οικονομικά τούς αγώνες του έθνους και έχτισαν τα περισσότερα ιδρύματα. Θυμηθείτε τους ευεργέτες από την Ηπειρο,ή τον Ωνάση και κάντε μια σύγκριση με τους κρατικοδιαιτους μεγιστανες του σήμερα.
Δομές, οργανισμοί, κανονιστικά πλαίσια και εταιρίες που να εξυπηρετούν τους πολίτες, Υγεία, Άμυνα, Ασφάλεια, Παιδεία, Δικαιοσύνη επίσης.
Αυτή είναι η minimum δουλειά του κράτους.
Αν την έκανε τέλεια θα είμασταν όλοι ευχαριστημένοι.

Ο ένας άνθρωπος μπορεί να μεγαλουργήσει αλλά αν αυτός χαθεί τι θα γίνει ;
Η Πυρκάλ γιγαντώθηκε και έσβησε.
Το ίδιο και ο Μαλκώτσης.
Το ίδιο και πολλοί άλλοι.

Η Theon αισθητήρες μεγαλουργεί.
https://www.theon.com/contact
Εκ Κορωπίου ορμώμενη παρακαλώ.

Τι λέτε ;;; Να την κρατικοποιήσουμε ;;; Και να βάλουμε κανένα άσχετο visma με 100 αγορασμένα πτυχία για να την διευθύνει ;

Μην ανοίξω το στόμα μου περί πτυχίων, εξετάσεων, ανοικτών πανεπιστημίων, αδιάβλητων εξετάσεων, ... εκπαίδευσης γενικότερα και κρεμάσουν τα σαγόνια σας.

Μπουρδέλο ΚΡΑΤΟΣ.
Όταν το κράτος δουλεύει, οι πολίτες μεγαλουργούν.
Ανεξαρτήτως πολιτεύματος.
Άραγε γιατί οι Έλληνες "μεγαλουργούν" εκτός "Ελλάδας".
Φταίει το διαφορετικό κλίμα ;

@Νικολας μπράβο για το θέμα.
Δεν θα το χαλάσω άλλο.
Προσφέρω και εγώ κάτι.

 
Μην ανοίξω το στόμα μου περί πτυχίων, εξετάσεων, ανοικτών πανεπιστημίων, αδιάβλητων εξετάσεων, ... εκπαίδευσης γενικότερα και κρεμάσουν τα σαγόνια σας
Για ποιους αναφερεσαι και ποιες εξετασεις ειδικοτερα;
Δηλαδη εγω που περασα πανελληνιες εκει που περασα,το εκανα με βυσμα;
Ο Γιαννης @Hunter97 που ειναι φιλος και κυνηγαμε μαζι,περασε στο Μετσοβιο με μεσον και το τελειωσε με τον ιδιο τροπο;;;
Το αυτο ισχυει και για τον υπολοιπο κοσμο....
Το δεχομαι μονο για δημοσιους υπαλληλους,πχ ενστολους απο το 1995-1996 περιπου και πισω,που εμπαιναν με χαρτι απο τις κλαδικες της ΠΑΣΟΚΑΡΑΣ ή της ΝΔ,ή με ενα ντενεκε λαδι ή λογω πολυ ισχυρου πατρωνυμου.....
 
Δομές, οργανισμοί, κανονιστικά πλαίσια και εταιρίες που να εξυπηρετούν τους πολίτες, Υγεία, Άμυνα, Ασφάλεια, Παιδεία, Δικαιοσύνη επίσης.
Αυτή είναι η minimum δουλειά του κράτους.
Αν την έκανε τέλεια θα είμασταν όλοι ευχαριστημένοι.

Ο ένας άνθρωπος μπορεί να μεγαλουργήσει αλλά αν αυτός χαθεί τι θα γίνει ;
Η Πυρκάλ γιγαντώθηκε και έσβησε.
Το ίδιο και ο Μαλκώτσης.
Το ίδιο και πολλοί άλλοι.

Η Theon αισθητήρες μεγαλουργεί.
https://www.theon.com/contact
Εκ Κορωπίου ορμώμενη παρακαλώ.

Τι λέτε ;;; Να την κρατικοποιήσουμε ;;; Και να βάλουμε κανένα άσχετο visma με 100 αγορασμένα πτυχία για να την διευθύνει ;

Μην ανοίξω το στόμα μου περί πτυχίων, εξετάσεων, ανοικτών πανεπιστημίων, αδιάβλητων εξετάσεων, ... εκπαίδευσης γενικότερα και κρεμάσουν τα σαγόνια σας.

Μπουρδέλο ΚΡΑΤΟΣ.
Όταν το κράτος δουλεύει, οι πολίτες μεγαλουργούν.
Ανεξαρτήτως πολιτεύματος.
Άραγε γιατί οι Έλληνες "μεγαλουργούν" εκτός "Ελλάδας".
Φταίει το διαφορετικό κλίμα ;

@Νικολας μπράβο για το θέμα.
Δεν θα το χαλάσω άλλο.
Προσφέρω και εγώ κάτι.

Θερμά συγχαρητήρια για το Θέμα φίλε Νικόλα, ΕΥΓΕ!!!!! .shake hands.
Να είστε καλά παιδιά.. δεν την πρόλαβα την πυρκαλ... απλά κόλλησε το μυαλό μου το μικρόβιο της συλλογής Ελληνικόν κυνηγετικών.. και έτσι την γνώρισα.. και ήθελα να μοιραστώ την γνώση και να συγκεντρώσω όλες της πληροφορίες σε αυτό το ΘΈΜΑ ώστε κάποιοι νεώτεροι θελήσουν να μάθουν να βρουν όσα περισσότερα μπορούν εδώ.
 
Το προβλημα μας ειναι θεμα γενικοτερο και κακως βγαζουμε τις ουριτσες μας απεξω. Οσοι εχουν μπει στο Δημοσιο, χωριζονται σε 2 κατηγοριες, οσους μπηκαν με βυσμα, και οσους μπηκαν με αξιοκρατικα κριτηρια. Και οι 2 κατηγοριες χωριζονται σε 2 υποκατηγοριες, οσους δουλευουν με φιλοτιμο επειδη θελουν να τιμησουν το ποσο που αμοιβονται και θελουν να προσφερουν, και οσους θεωρουν οτι μπηκαν σε μια θεση και αραξαν με μια ωραια αγρομισθια. Σε αυτες τις κατηγοριες κατατασσονται και οι αιρετοι, ειδικα οι πολιτικοι που εκλεγονται περιπου καθε εκλογικη αναμετρηση. Αυτο δημιουργει το εξης προβλημα: Οσοι εχουν διαθεση να προσφερουν σαμποταρονται συνηθως απο τον περιγυρο τους επειδη χαλανε τη πιατσα, και ετσι ειτε μενουν στασιμοι μισθολογικα αρα χωρις κινητρα, ειτε εξοβελιζονται σε καποια υπηρεσια χωρις αντικειμενο και μακρια απο τα ποδια της αλλης κατηγοριας. Η αλλη κατηγορια ειναι εκεινη που δεν εχει διαθεση να προσφερει, ουτε καν να δουλεψει, και που οχι σπανια βρισκει και ευκαιριες πλουτισμου απο παραπλευρες πηγες. Επειδη δε συχνα δεν μπλεκεται στα ποδια ανωτερων και δεν καταστρεφει τα δικα τους μαγαζια (αντιθετως ισως με την πρωτη κατηγορια, των φιλοτιμων) ανεβαινει και ιεραρχικα. Συχνα δε, αυτοι αποτελουν το προτυπο και των νεοεισερχομενων διαιωνιζοντας το προβλημα.

Η κατασταση που περιγραφω παραπανω, δημιουργει ακομα ενα προβλημα, ακομα πιο συνθετο. Την ευθυνοφοβια και των 2 κατηγοριων, των πρωτων επειδη φοβουνται την ηδη επισφαλη τους θεση, και των δευτερων επειδη εχουν λερωμενη τη φωλια τους ή μηπως χασουν τα μαγαζακια τους.

Οποτε εχουμε ενα προβλημα ομοιο με το Αυγο του Κολομβου, οπου η κοτα ειναι μισερη, και το αυγο κλουβιο. Ειτε φταιει η κοτα (πολιτικοι) ειτε το αυγο (οσοι εμπλεκονται με το ΔΗμοσιο), το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Ουτε αυτη η κοτα μπορει να κανει καλο αυγο, ουτε αυτο το αυγο μπορει να κανει καλη κοτα αργοτερα.
 
Ο Βίκτωρας με κατανοητό και περιεκτικό λόγο δείχνει την κατάσταση στον δημόσιο τομέα. Δυστυχώς η δυναστευση των πολιτών από το δημόσιο μαζι με την πολυνομια δεν αποκλείει μόνο κάθε ελπίδα οικονομικής ανάκαμψης, αλλά σε συνδυασμό με την συντεχνιακη συμπεριφορά που έχουν πλέον οι πατρικιοι διχάζει και δημιουργεί αντιπαλοτητες.
 
Για ποιους αναφερεσαι και ποιες εξετασεις ειδικοτερα;
Δηλαδη εγω που περασα πανελληνιες εκει που περασα,το εκανα με βυσμα;
Ο Γιαννης @Hunter97 που ειναι φιλος και κυνηγαμε μαζι,περασε στο Μετσοβιο με μεσον και το τελειωσε με τον ιδιο τροπο;;;
.yelling.
Το αυτο ισχυει και για τον υπολοιπο κοσμο....
Αμ δε .... οι άλλοι είναι "ξύπνιοι" δεν είναι σαν εμάς τους βλάκες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)
=====================
Πάρε τον "αγαπημένο σου" διάβασε και τα σχόλια του βίντεο.
Πάμε Λαύριο (στο μέλλον, άγνωστο πότε) αλλά τα πάρκα και οι ποδηλατόδρομοι θα γίνουν σίγουρα.
Πάρε πράσινα πυρομαχικά φίλε.

 
.yelling.

Αμ δε .... οι άλλοι είναι "ξύπνιοι" δεν είναι σαν εμάς τους βλάκες (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)
=====================
Πάρε τον "αγαπημένο σου" διάβασε και τα σχόλια του βίντεο.
Πάμε Λαύριο (στο μέλλον, άγνωστο πότε) αλλά τα πάρκα και οι ποδηλατόδρομοι θα γίνουν σίγουρα.
Πάρε πράσινα πυρομαχικά φίλε.

Οταν ελεγα τους υπολοιπους,εννοουσα τους κοινους θνητους...Οχι τους "Αριστους"..
 
Back
Top