ΠΟΙΟ. ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ

Από εμπειρία. Πολλά τραυματισμένα και χαμένα στα πουρνάρια. Δεν λέει.
Eιχα ακριβως την ιδια αποψη, δεν τα χρησιμοποιουσα ποτε για τον ιδιο λογο μεχρι που εγινε ενα περιστατικο τυχαια πριν χρονια που με εκανε να το ¨ψαξω¨ το θεμα κ να αναθεωρησω....
Ηταν η πρωτη χρονια που γεμιζα φυσιγγια κ παρολο που τα εκανα ενα ενα στο χερι ειχα τόση κ@υλ@ που γεμιζα κ για τσιχλες και περπατητο κ καρτερι. Ήθελε δυο μερες να τελειωσει ο Φλεβάρης, παω να παρω σκάγια κ τα 9αρια ειχαν τελέιωσει, μονο 10 μου λεει ο φιλος μου ο Γιώργος... Τι να κανω τωρα, δεν εχω αλλη λυση, βαλε 10 κ οτι γινει...
Μβ32 εριχνα στα 31,5 γρ, ενα φυσιγγι με αρχικη 400 περιπου, τη Μ2 ειχα και ενα Briley IC... Αυτο που ειδα εκείνες τις δυο μερες ηταν οτι πιο "καταστροφικο¨ εχω δει στην τσιχλα, τα πουλια ανατιναζονταν κοντα μακρια, ήταν κ σφιχτο το φυσιγγι, πραγματικα εικονες που δεν περιμενα να δω με 10αρια κ δεν ειχα δει κ στο παρελθον... Απο τοτε παρατηρωντας και άλλα εμπορικα με τον καιρο είδα ότι όσα δεν ήταν πολυ πιεσμενα με αρκετο πατημα στους συγκεντρωτηρες και ειχαν συγκτρατημενες αρχικές πηγαιναν πολυ καλα κοντα μακρια, οσα οχι εβσηνε η αποτελεσματικοτητα τους πολυ γρηγοροτερα... Ειναι ¨ευαισθητα¨ σκάγια, θελουν σωστό χειρισμο στο γεμισμα για να φτασουν ενα σκαλι παραπανω... Ο λογος που δεν τα χρησιμοποιω ειναι γιατι ειδικα στο καρτερι θελουν πολυ μεγαλυτερη προσκοπευση μετα τα 30 μετρα σε σχεση με πιο χοντρα σκαγια κ θελει συνηθειο, προτιμω το 9 στην τσιχλα...
Τωρα για το αν τρυπανε η οχι, εχω παρει λαγο 4 κιλα στα 22-23 μετρα που τα σκαγια τον περασαν ολοκληρο κ εμειναν στο πετσι στην απεναντι πλευρα, αλεπουδες στις ιδιες αποστασεις σε πρωινα για κοτσυφια με παγο, τρυγονια ακομα και στα 35-40 μετρα ακαριαια κυνηγωντας ορτυκια... Στο τρυγονι μετα τα 35 μετρα το ριχνει, εχει πανω του 5-6 σκαγια αλλα δεν ειναι ακαριαιο....
 
Καλη Τσικνοπέμπτη σε όλους αν και δεν έχω φαει ακόμη εγώ ριχνω απο παιδί πάντα 9αρια οπως εχω ξαναγραψει εχω ριξει τα παντα αλλα σαν το 9 για μικτή χρήση για ολα και μεχρι 40 μετρα από ορτυκι μεχρι περδικα φασα παπι σε κανονικες συνθηκες δεν βαζω κανενα εχω παρει και τρεις λαγους κοντα στα 30 κόκαλο και πως να μη παει κοκαλο αφου τον τρυπησαν σαραντα σκαγια εχω σκοτωσει πολλες φορες πολυ μακρια και επειδη κυνηγουσα με ενα πολυ δυνατο ντουφεκι δυστυχως δε ζει εχω λ δει σκοτωματα με 9αρια που δεν τα πιστευει ανθρωπος αλλα μου λεγε τραβηξα το ντουφεκι 3μετρα μπροστα δεν θα ξεχασω στο μοδι με χιονια ενα παπι που περνουσε απο την απεναντι μερια στο πιταμι και το βαρεσε με ενα 9αρι για μπεκατσες ειμασταν και το κοψε επεσε κιιτουσαν κατι αλλοι κυνηγοι με ανοιχτο το στομα εξαλου οπως εχω ξαναγραψει περδικα με 9αρι ριχνω παντα μεχρι 40 μετρα τούμπα λενε κατι φιλοι θα σου φυγουνε αλλα αν παει η ντουφεκια πανω δε φευγουν ποτε
 
Eιχα ακριβως την ιδια αποψη, δεν τα χρησιμοποιουσα ποτε για τον ιδιο λογο μεχρι που εγινε ενα περιστατικο τυχαια πριν χρονια που με εκανε να το ¨ψαξω¨ το θεμα κ να αναθεωρησω....
Ηταν η πρωτη χρονια που γεμιζα φυσιγγια κ παρολο που τα εκανα ενα ενα στο χερι ειχα τόση κ@υλ@ που γεμιζα κ για τσιχλες και περπατητο κ καρτερι. Ήθελε δυο μερες να τελειωσει ο Φλεβάρης, παω να παρω σκάγια κ τα 9αρια ειχαν τελέιωσει, μονο 10 μου λεει ο φιλος μου ο Γιώργος... Τι να κανω τωρα, δεν εχω αλλη λυση, βαλε 10 κ οτι γινει...
Μβ32 εριχνα στα 31,5 γρ, ενα φυσιγγι με αρχικη 400 περιπου, τη Μ2 ειχα και ενα Briley IC... Αυτο που ειδα εκείνες τις δυο μερες ηταν οτι πιο "καταστροφικο¨ εχω δει στην τσιχλα, τα πουλια ανατιναζονταν κοντα μακρια, ήταν κ σφιχτο το φυσιγγι, πραγματικα εικονες που δεν περιμενα να δω με 10αρια κ δεν ειχα δει κ στο παρελθον... Απο τοτε παρατηρωντας και άλλα εμπορικα με τον καιρο είδα ότι όσα δεν ήταν πολυ πιεσμενα με αρκετο πατημα στους συγκεντρωτηρες και ειχαν συγκτρατημενες αρχικές πηγαιναν πολυ καλα κοντα μακρια, οσα οχι εβσηνε η αποτελεσματικοτητα τους πολυ γρηγοροτερα... Ειναι ¨ευαισθητα¨ σκάγια, θελουν σωστό χειρισμο στο γεμισμα για να φτασουν ενα σκαλι παραπανω... Ο λογος που δεν τα χρησιμοποιω ειναι γιατι ειδικα στο καρτερι θελουν πολυ μεγαλυτερη προσκοπευση μετα τα 30 μετρα σε σχεση με πιο χοντρα σκαγια κ θελει συνηθειο, προτιμω το 9 στην τσιχλα...
Τωρα για το αν τρυπανε η οχι, εχω παρει λαγο 4 κιλα στα 22-23 μετρα που τα σκαγια τον περασαν ολοκληρο κ εμειναν στο πετσι στην απεναντι πλευρα, αλεπουδες στις ιδιες αποστασεις σε πρωινα για κοτσυφια με παγο, τρυγονια ακομα και στα 35-40 μετρα ακαριαια κυνηγωντας ορτυκια... Στο τρυγονι μετα τα 35 μετρα το ριχνει, εχει πανω του 5-6 σκαγια αλλα δεν ειναι ακαριαιο...
Αυτο έλεγα.....
Το φυσίγγι είναι αυτό που έχει τον πρωτο λόγο κ οχι το νουμερο των σκαγιων........
Από διάτρηση στα τσιχλοκοτσυφα σε οριακές βολές τι είδες?
 
Αυτο έλεγα.....
Το φυσίγγι είναι αυτό που έχει τον πρωτο λόγο κ οχι το νουμερο των σκαγιων........
Από διάτρηση στα τσιχλοκοτσυφα σε οριακές βολές τι είδες?
Εχει πολλα σκαγια Τασο το 10αρι, τις κοιμιζει γλυκα γιατι δεχονται ευκολα 2-3 σκαγια.... Στο περπατητο με ανοιχτα τσοκ που δυσκολα τουφεκας μετα τα 35 μετρα ειναι πολυ καλα για μενα, κριμα που δεν τους ειχα δωσει κ παλιοτερα ευκαιριες...
 
Τα είπες όλα...... Κάλλιο αργά παρα ποτε,οχι για άλλο λόγο αλλά για να δεις την πραγματικοτητα........
Αν έχεις αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα τους κ πέσεις κ σε φυσίγγι που δεν σου κάνει τη χατηρια δύσκολα τους ξαναδινεις ευκαιρία... Εγώ έτυχε κ αναθεώρησα...
 
Oτι νομίζει ο καθένας είναι σεβαστό.......
Γνώμες δεν προσπαθουμε να αλλάξουμε ουτε συνήθειες......
Συμφωνώ και να επισημάνω ότι ούτε όλα τα φυσίγγια, ούτε όλες οι κάννες, ούτε όλα τα χέρια και τα μάτια είναι ίδια.
Έτσι προκύπτουν οι διαφορές στις γνώμες.
 
Αν έχεις αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα τους κ πέσεις κ σε φυσίγγι που δεν σου κάνει τη χατηρια δύσκολα τους ξαναδινεις ευκαιρία... Εγώ έτυχε κ αναθεώρησα...
Σωστά...
Πιστεύω πως μεγαλες αμφιβολίες μπορεί να έχει κάποιος που κυνηγάει τσίχλα με ν8 γιατί το πρωτο που θα σκεφτεί είναι το ποσο ψιλό σκάγια είναι (κ εκείνη την στιγμή θα ξεχάσει ότι το θήραμα σκοτώνεται ακαριαία από τα πολλαπλα τραυματα...)

Ένας που την κυνηγάει με ν9 δεν νομίζω να αποδώσει τις ευθυνες στο ν10 σε περιπτωση που πεσει σε σκάρτο φυσίγγι.........
 
Eνα = κανένα.....
... τα άλλα δεν σκότωναν ούτε με νο9 !!!
Επειδή πανε αρκετά χρόνια που εριχνα κ ν10 δεν μπορώ να θυμηθώ αν έβρισκα σκάγια κατά το φαγητό αν κ είναι είναι μικρά κ δεν εντοπίζονται..
Μάλιστα φέτος ήθελε να τα ξαναεριχνα γιατί έχω 3 κουτιά.....


Θα δώσω κ ενα αλλο παραδειγμα..
Πριν λίγα χρόνια εριξα πισωπλατα(την έφαγα μπαμπεσικα..)σε καθιστή τσίχλα με nsi sipe 32γρ ν9.. H απόσταση μετά από λίγες μέρες μετρήθηκε με ταινία κ ήταν 41μ..
Πήρε δυο σκάγια κάτω χαμηλά στην πλατη κ τα τραυματα ήταν διαμπερη,έπεσε χωρίς να πει κιχ..

Αν ήταν ν10 τα σκάγια κ με τις οποιες μικροδιαφορες, κ ακόμα κ αν δεχτουμε οτι δεν θα μπορουσαν να την "διατρησουν" σίγουρα όμως θα έδιναν μια ικανοποιητικη διείσδυση ώστε να την καταβαλουν.. Συν ότι θα δεχόταν κ περισσοτερα πληγματα με ότι αυτό συνεπάγεται...
Ποτέ μην βγάζεις συμπεράσματα με λίγες τουφεκιές ... ειδικά από πίσω
 
Ποτέ μην βγάζεις συμπεράσματα με λίγες τουφεκιές ... ειδικά από πίσω
......Μόνο λίγες τουφεκιές δεν είναι.........
Είναι από αυτους που παντα ο ιδιος μαδαω τα κυνηγια κ βγάζω διαφορά συμπεράσματα....
Ενα θήραμα που πηγε κ έπεσε μακριά κ πηγα κ το βρηκα, μια μακρινή βολή, κ ότι άλλο μου κινεί την περιεργεια, το σημαδευω κοβοντας την μια φτερουγα η το ένα ποδι, κ έπειτα στον καθαρισμό βλέπω τι γίνεται.......
 
... τα άλλα δεν σκότωναν ούτε με νο9 !!!

Ποτέ μην βγάζεις συμπεράσματα με λίγες τουφεκιές ... ειδικά από πίσω
Ποτε δεν θα ξεχάσω Ιουλιο μήνα που έσπαγε ένα φυσιγγι με ν 10 σκάγια στα 24 γρ τα πιατα , δεν έφυγε ένα, στον χειμώνα όμως όταν βγει κρυο κ υγρασία κλάνει μέντες το σκάγι των 1.9 χιλ
 
......Μόνο λίγες τουφεκιές δεν είναι.........
Είναι από αυτους που παντα ο ιδιος μαδαω τα κυνηγια κ βγάζω διαφορά συμπεράσματα....
Ενα θήραμα που πηγε κ έπεσε μακριά κ πηγα κ το βρηκα, μια μακρινή βολή, κ ότι άλλο μου κινεί την περιεργεια, το σημαδευω κοβοντας την μια φτερουγα η το ένα ποδι, κ έπειτα στον καθαρισμό βλέπω τι γίνεται.......
Μπορεί να ήταν τα φυσίγγια ... αν είσαι ευχαριστημένος μείνε σε αυτά ...
 
Μπορεί να ήταν τα φυσίγγια ... αν είσαι ευχαριστημένος μείνε σε αυτά ...
Για να καταλάβω γιατί κάπου μπερδευτηκα, θεωρείς απίθανο ένα σκαγι ν9 να διμηουργηση διαμπερες τραυμα στην τσιχλα στα 41μ(ουτε παρακατω,ουτε παραπανω)?
 
Για να καταλάβω γιατί κάπου μπερδευτηκα, θεωρείς απίθανο ένα σκαγι ν9 να διμηουργηση διαμπερες τραυμα στην τσιχλα στα 41μ(ουτε παρακατω,ουτε παραπανω)?
Στο κυνήγι τίποτα δεν θεωρώ απίθανο.
Απίθανο ομως θεωρώ τα φυσίγγια νο10 που δοκίμασα να σκοτώνουν ακαριαία σε αποστάσεις 40μ σε ποσοστά πάνω από 80%.
Μην παίζουμε με τις λέξεις ούτε με τα μέτρα.
Τα 40μ είναι ήδη μια μακρυνή τουφεκιά.
Πόσο δε, με νο10.

Δεν είμαι όμως δογματικός.
Μπορεί να υπάρχουν τέτοια φυσίγγια.
Εγώ δεν τα βρήκα.
 
Δεν παιζουμε με λέξεις,κουβέντα κάνουμε...
40μ ειναι μακρινή αλλά δεν θα ρίξουμε με το 10αρι σε ελέφαντα,...τσιχλιτσες είναι ο στόχος μας....
Το ποστ του Αρι παραπάνω εδειξε με τον καλυτερο τρόπο τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο σκαγι όταν γεμίστει σωστά.....
 
Last edited:
Δεν παιζω με λέξεις,κουβέντα κάνουμε...
40μ ειναι μακρινή αλλά δεν θα ρίξουμε με το 10αρι σε ελέφαντα,...τσιχλιτσες είναι ο στόχος μας....
Το ποστ του Αρι παραπάνω εδειξε με τον καλυτερο τρόπο τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο σκαγι όταν γεμίστει σωστά.....
Δεν ειμαι ιδιογωμοτής ούτε ζω Αθήνα να έχω άπειρες επιλογές. Δεν ζω καν κοντά σε σοβαρή (κυνηγετικά) πόλη :)

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να υπάρξει τέτοιο φυσίγγι.
Εγώ σε καμμιά 10αρια τύπους που δοκίμασα δεν το βρήκα.

Από το να κυνηγάω τσίχλες ζωντανές και να ξεσκίζομαι στα πουρνάρια προτιμώ το 9 ή το 8 στο κρύο και είμαι ευχαριστημένος.

Τόσο απλά.
 
Back
Top