ΠΟΙΟ. ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ

Φετος στα ψιλα σκεφτομαι να παω απο 9αρια σε 10ακια...αποψεις,εμπειριες??
Η αντίστοιχη δική μου εμπειρία είναι ότι τα 10ράκια για τις τσίχλες είναι άριστα ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ συνδυάζονται με πολύ ανοιχτό τσοκ και για αποστάσεις από 20 έως 30 μέτρα.
 
Τον μέσο όρο του 4 και του 8

8+4=12
12:2=6

6 για όλα
Με απόδειξη παρακαλώ :)
Η εξίσωση θα ήταν σωστή αν τουφεκάς στο ίδιο ποσοστό το θήραμα που θέλει 4 σκάι και το θήραμα που θέλει 8 σκάι.
Αν όμως τουφεκάς τετραπλάσιες τσίχλες από ότι παπιά ας πούμε τότε η εξίσωση είναι:
8 Χ 4 + 4 Χ 1= 32+4= 36
36: (4+1)= 36:5= 7,2
άρα θέλεις 7 σκάι
 
Η εξίσωση θα ήταν σωστή αν τουφεκάς στο ίδιο ποσοστό το θήραμα που θέλει 4 σκάι και το θήραμα που θέλει 8 σκάι.
Αν όμως τουφεκάς τετραπλάσιες τσίχλες από ότι παπιά ας πούμε τότε η εξίσωση είναι:
8 Χ 4 + 4 Χ 1= 32+4= 36
36: (4+1)= 36:5= 7,2
άρα θέλεις 7 σκάι
.shake hands. .RESPECT.

Ακόμα πιο σωστός !!!!
 
Δε θα πήγαινα ποτέ και με τίποτα με εφταρια για παπιά, θα τουφεκούσα άνετα τσίχλες με εξαρια και ανοιχτό τσοκ. Οι τσίχλες με τα εξαρια θα πέσουν, τα παπιά (γτ μιλάμε γενικά για όλα τα μεγέθη και αποστάσεις) με εφταρια δε νομίζω πάντα.
Με ένα καλό εξαρι και ένα καλό τσοκ πιστεύω ότι δε θα βρίζεις την τύχη σου άμα πέσεις σε παπιά
Πιάνω τα δύο"άκρα" σε θηράματα που τοποθέτησε ο Γιάννης ως αφετηρία.
Αν είναι μόνο για τα θηραματα που κυνηγώ, κλαιν μαιν μόνο 9αρακια κι άγιος ο θεός
 
Δε θα πήγαινα ποτέ και με τίποτα με εφταρια για παπιά, θα τουφεκούσα άνετα τσίχλες με εξαρια και ανοιχτό τσοκ. Οι τσίχλες με τα εξαρια θα πέσουν, τα παπιά (γτ μιλάμε γενικά για όλα τα μεγέθη και αποστάσεις) με εφταρια δε νομίζω πάντα.
Με ένα καλό εξαρι και ένα καλό τσοκ πιστεύω ότι δε θα βρίζεις την τύχη σου άμα πέσεις σε παπιά
Πιάνω τα δύο"άκρα" σε θηράματα που τοποθέτησε ο Γιάννης ως αφετηρία.
Αν είναι μόνο για τα θηραματα που κυνηγώ, κλαιν μαιν μόνο 9αρακια κι άγιος ο θεός
Έχει παρεξηγηθει το κυνήγι του παπιου ως κυνήγι με παρα πολυ χοντρά σκάγια κ σε αποστάσεις τρελές, κ όμως οι πιο πολλοι παπιοκυνηγοι με ν 7 κ με ν 8 κάνουν παρα πολλα πουλια
 
,στα τσιχλοκοτσυφα ημουν επιφυλακτικος κυριως λογω καιρου(κρυο,υγρασια),
Με 7°C κ 95% υγρασία ως τα 30m σε πρωινό σε πληροφορό με 5* κιόλας είναι σκούπα το 10αράκι κ τα πουλιά σέκος....με ένα "τακ" παραπάνω προσκόπευση όμως...μεσημέρι σε περπατητό, σίγουρα θα τα απολαύσεις.
 
Δε θα πήγαινα ποτέ και με τίποτα με εφταρια για παπιά,
Κάποτε (Σεπτέμβρη ως Νοέμβρη) στα παπιά,έριχνα ένα γνωστό φυσίγγιο Ελληνικό...τότε κυνηγούσα βέβαια με 76cm 1* με το ΤΟΖ ελατηρίου...κιρκίρια,σφυριχτάρια,κουταλάδες ΞΕΡΑ ως τα 40m...νόμιζα πως έριχνα Νο6... .cofee. ...τελικά μου είχαν μίνει σύνολο 6 φυσίγγια στο συρτάρι...ΟΤΑΝ πήρα ζυγαριές κ ξεκίνησα το σφάξιμο,μέτρησα με το παχύμετρο τα σκάγια από εκείνα τα φυσίγγια....τελικά αντί για Νο6 ήταν με Νο7 γεμισμένα μάγκα μου......cofee.
 
θα τουφεκούσα άνετα τσίχλες με εξαρια και ανοιχτό τσοκ.
Βασίλη, αν πας για τσίχλες με 6αρια, και μάλιστα με ανοιχτά τσοκ, πρέπει τα φυσίγγια να είναι σεμι-μάγκνουμ τουλάχιστον 40 γρ ... Αλλιώς θα πάει το ξεπουπούλιασμα σύννεφο ... και ίσως να νομίσεις (ή μάλλον θα σου πουν πολλοί) ότι τα φυσίγγια σου δεν έχουν ... επαρκή διάτρηση !!! ;)
.sarcastic.
 
Κάποτε (Σεπτέμβρη ως Νοέμβρη) στα παπιά,έριχνα ένα γνωστό φυσίγγιο Ελληνικό...τότε κυνηγούσα βέβαια με 76cm 1* με το ΤΟΖ ελατηρίου...κιρκίρια,σφυριχτάρια,κουταλάδες ΞΕΡΑ ως τα 40m...νόμιζα πως έριχνα Νο6... .cofee. ...τελικά μου είχαν μίνει σύνολο 6 φυσίγγια στο συρτάρι...ΟΤΑΝ πήρα ζυγαριές κ ξεκίνησα το σφάξιμο,μέτρησα με το παχύμετρο τα σκάγια από εκείνα τα φυσίγγια....τελικά αντί για Νο6 ήταν με Νο7 γεμισμένα μάγκα μου......cofee.
Σκεψου να ταν κι εξαρια φιλε, ακομα καλυτερα....
Γι αυτο στο πρωτο μου ποστ εβαλα και τη διαμετρο, αφου εξαλλου μιλαμε επι θεωρητικης βασης αρα σε ιδανικα φυσιγγια σωστα γεμισμενα
 
Βασίλη, αν πας για τσίχλες με 6αρια, και μάλιστα με ανοιχτά τσοκ, πρέπει τα φυσίγγια να είναι σεμι-μάγκνουμ τουλάχιστον 40 γρ ... Αλλιώς θα πάει το ξεπουπούλιασμα σύννεφο ... και ίσως να νομίσεις (ή μάλλον θα σου πουν πολλοί) ότι τα φυσίγγια σου δεν έχουν ... επαρκή διάτρηση !!! ;)
.sarcastic.
Τωρα με προσβαλλετε!!!!!! (και δεν ξερω τι φατσουλα να βαλω: .my man..yelling..sarcastic..big smile.)
 
Με 7°C κ 95% υγρασία ως τα 30m σε πρωινό σε πληροφορό με 5* κιόλας είναι σκούπα το 10αράκι κ τα πουλιά σέκος....με ένα "τακ" παραπάνω προσκόπευση όμως...μεσημέρι σε περπατητό, σίγουρα θα τα απολαύσεις.
Όλο το παν για να μπορουν να ανταποκριθούν τόσο ψιλά σκάγια σε συνθήκες κρυου, χιόνι κλπ είναι να βρίσκονται μέσα σε φυσιγγι στημένο για αυτες τις συνθήκες....
Δεν αρκεί από μόνο του ένα χοντροτερο νουμερο σκάγια........
Εσυ που γεμίζεις μπορείς να το διαπιστώσεις.....
Γενικά αν τα 10αρακια βρίσκονται σε "καλά" φυσίγγια τις κατεβάζουν κ στα 40μετρα.......
 
Κάποτε (Σεπτέμβρη ως Νοέμβρη) στα παπιά,έριχνα ένα γνωστό φυσίγγιο Ελληνικό...τότε κυνηγούσα βέβαια με 76cm 1* με το ΤΟΖ ελατηρίου...κιρκίρια,σφυριχτάρια,κουταλάδες ΞΕΡΑ ως τα 40m...νόμιζα πως έριχνα Νο6... .cofee. ...τελικά μου είχαν μίνει σύνολο 6 φυσίγγια στο συρτάρι...ΟΤΑΝ πήρα ζυγαριές κ ξεκίνησα το σφάξιμο,μέτρησα με το παχύμετρο τα σκάγια από εκείνα τα φυσίγγια....τελικά αντί για Νο6 ήταν με Νο7 γεμισμένα μάγκα μου......cofee.
Έχω πάρει 7 πράσινα σε ένα απογευματινό με 9 φυσίγγια 8αρια 33γρ δικά μου με θερμοκρασία 15 βαθμούς. 2 μέρες μετά με πτώση 20 βαθμούς - 5 δε σκότωνα ούτε σπουργίτι μετά τα 15 20 μετρα
 
Η εξίσωση θα ήταν σωστή αν τουφεκάς στο ίδιο ποσοστό το θήραμα που θέλει 4 σκάι και το θήραμα που θέλει 8 σκάι.
Αν όμως τουφεκάς τετραπλάσιες τσίχλες από ότι παπιά ας πούμε τότε η εξίσωση είναι:
8 Χ 4 + 4 Χ 1= 32+4= 36
36: (4+1)= 36:5= 7,2
άρα θέλεις 7 σκάι

Weighted average... Σαφώς πιο σωστο

Αλλα θα έβγαινε πιο γρήγορα αν αντί για 4/1 χρησιμοποιουταν η αναλογία 80/20 η 8/2 που θα εδινε κατευθείαν το αποτέλεσμα από το σταθμισμενο άθροισμα.
 
Weighted average... Σαφώς πιο σωστο

Αλλα θα έβγαινε πιο γρήγορα αν αντί για 4/1 χρησιμοποιουταν η αναλογία 80/20 η 8/2 που θα εδινε κατευθείαν το αποτέλεσμα από το σταθμισμενο άθροισμα.
Καθίστε καλά βρε νυχτιάτικα........... .hair.
 
Back
Top