ΠΟΙΟ. ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ

Στέλιο να σου πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει η δει κ στην πραξη ένα νουμερο σφαγίων να μειονεκτει λόγω ταχυτήτων σε μια βολή ρουαγιάλ...
Σίγουρα υπάρχει αντίσταση κ η βαρυτητα όπως λες αλλά δεν νομίζω να μας απασχολεί τόσο πολυ κάτι τέτοιο...
Έχεις δίκιο Τάσο, είναι σωστό αυτό που λές !
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, κι έκανα κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, η μείωση της ταχύτητας μόνο από την επίδραση της βαρύτητας στην κατακόρυφη βολή είναι πολύ μικρή. Με αρχική 400 m/s η μείωση στα 40 μέτρα είναι περίπου 1 - 2 m/s, δηλαδή αμελητέα !!! Η επιβράδυνση από την αντίσταση του αέρα είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερη!
Εδώ που τα λέμε, η πιο ψηλή (σχεδόν κατακόρυφη) επιτυχής τουφεκιά μου σε τσίχλα, δεν μπορώ να πω μέτρα αλλά μου έχει μείνει αξέχαστη, ήταν με σκάγια Νο 9,5. Με το Baikal, και φυσίγγι A.B-5 SKEET του μακαρίτη του Ορέστη Βαρδάκη !!!
 
Βάλε ένα 3* κ ρίξε.. Αν κ το 2001 αποδίδει κλειστή τουφεκια, δοκίμασε κ φυσιγγια με συγκεντρωτηρα... Τόλμησε το κ βλέπεις.......

ΥΓ Ο συγχωρεμένος ο Δημ. Πρημικυριος(ντουφεκαλευρης) που έγραφε στο έθνος κυνήγι, κυνηγουσε τσίχλα μόνο με καρτέρι κ με καραμπίνα με τσοκ 2*...
παντα έβαζε διασποράς(προφανως με σταυρο κ κυαθιο που "κρατάει μέτρα") κ σκάγια ν10...

Και οι Ιταλοί που είναι λάτρεις του 10αριου στην τσίχλα( και στο καρτερι) κάτι ξέρουν....
Ναι όντως το 2001 έδινε πιο κλειστή τουφεκιά. Κατ΄εκτίμηση ένα * παραπάνω από το αντίστοιχο με συγκεντρωτήρα.
Να είμαστε καλά τον...Οκτώβρη θα δοκιμάσω την πρότασή σου.
(Στα απογευματινά, γιατί στα πρωινά μπασίματα θέλουν μακρινή και κλειστή τουφεκιά)
 
Εδώ που τα λέμε, η πιο ψηλή (σχεδόν κατακόρυφη) επιτυχής τουφεκιά μου σε τσίχλα, δεν μπορώ να πω μέτρα αλλά μου έχει μείνει αξέχαστη, ήταν με σκάγια Νο 9,5. Με το Baikal, και φυσίγγι A.B-5 SKEET του μακαρίτη του Ορέστη Βαρδάκη !!!
Το '07 (είχε φυγει απο την ζωή) γεμίζοταν σε καλυκα πορτοκαλι cheddite 16mm μέταλλο, και σκοπευτικη πυριτιδα f2-24, το ίδιο κ το trap (και διατίθενται σε ν7 όχι 7,5)
V2 365 m/s κ pmax 450 bar πίεση...


Στην μνήμη ενός σπουδαίου αθλητή...........


IMG_20210304_124505.jpg
IMG_20210304_125116.jpg
 
Έχεις δίκιο Τάσο, είναι σωστό αυτό που λές !
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, κι έκανα κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, η μείωση της ταχύτητας μόνο από την επίδραση της βαρύτητας στην κατακόρυφη βολή είναι πολύ μικρή. Με αρχική 400 m/s η μείωση στα 40 μέτρα είναι περίπου 1 - 2 m/s, δηλαδή αμελητέα !!! Η επιβράδυνση από την αντίσταση του αέρα είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερη!
Εδώ που τα λέμε, η πιο ψηλή (σχεδόν κατακόρυφη) επιτυχής τουφεκιά μου σε τσίχλα, δεν μπορώ να πω μέτρα αλλά μου έχει μείνει αξέχαστη, ήταν με σκάγια Νο 9,5. Με το Baikal, και φυσίγγι A.B-5 SKEET του μακαρίτη του Ορέστη Βαρδάκη !!!
Καλησπέρα σε όλους ..., Εγώ φέτος κυνήγησα συστηματικά τσίχλα στα μπασιματα με Νο 10 και πραγματικά τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά! Συγκεκριμένα γέμισα Α1 688 1,60 x 32 με SG 22 57,30 και έκανα μακρύνεις ντουφέκιες που δεν πίστευα στα μάτια μου. Αλλά και με c7 με δεκαρακια καλά αποτελέσματα είχα! Πλέον θα το καθιέρωση!
 
Έχεις δίκιο Τάσο, είναι σωστό αυτό που λές !
Τώρα που το ξανασκέφτηκα, κι έκανα κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, η μείωση της ταχύτητας μόνο από την επίδραση της βαρύτητας στην κατακόρυφη βολή είναι πολύ μικρή. Με αρχική 400 m/s η μείωση στα 40 μέτρα είναι περίπου 1 - 2 m/s, δηλαδή αμελητέα !!! Η επιβράδυνση από την αντίσταση του αέρα είναι πολύ-πολύ μεγαλύτερη!
Εδώ που τα λέμε, η πιο ψηλή (σχεδόν κατακόρυφη) επιτυχής τουφεκιά μου σε τσίχλα, δεν μπορώ να πω μέτρα αλλά μου έχει μείνει αξέχαστη, ήταν με σκάγια Νο 9,5. Με το Baikal, και φυσίγγι A.B-5 SKEET του μακαρίτη του Ορέστη Βαρδάκη !!!
Τα fly target εννοεις ;
 
Δεν βγαίνουν τα κουκιά
Από ποια αποψη Βασίλη?
Λες να έχει τόσο πεσμενη κινητική ενέργεια που να μην τρυπάει την τσιχλουλα?
Όσο αφορά κ την κατανομή, δεν θα ήθελα να.....φάω μια τέτοια τουφεκια σε αυτά τα μετρα......
 
Από ποια αποψη Βασίλη?
Λες να έχει τόσο πεσμενη κινητική ενέργεια που να μην τρυπάει την τσιχλουλα?
Όσο αφορά κ την κατανομή, δεν θα ήθελα να.....φάω μια τέτοια τουφεκια σε αυτά τα μετρα......
Από εμπειρία. Πολλά τραυματισμένα και χαμένα στα πουρνάρια. Δεν λέει.
 
Last edited:
Βάλε ένα 3* κ ρίξε.. Αν κ το 2001 αποδίδει κλειστή τουφεκια, δοκίμασε κ φυσιγγια με συγκεντρωτηρα... Τόλμησε το κ βλέπεις.......

ΥΓ Ο συγχωρεμένος ο Δημ. Πρημικυριος(ντουφεκαλευρης) που έγραφε στο έθνος κυνήγι, κυνηγουσε τσίχλα μόνο με καρτέρι κ με καραμπίνα με τσοκ 2*...
παντα έβαζε διασποράς(προφανως με σταυρο κ κυαθιο που "κρατάει μέτρα") κ σκάγια ν10...

Και οι Ιταλοί που είναι λάτρεις του 10αριου στην τσίχλα( και στο καρτερι) κάτι ξέρουν....
Είναι σφιχτή η τουφεκιά του 2001 traditional Τάσο....
 
Από εμπειρία. Πολλά τραυματισμένα και χαμένα στα πουρνάρια. Δεν λέει.
Εφοσον δεν την πηραν τα απαιτούμενα σκάγια που έπρεπε κλπ λογικό είναι.....
Σε τέτοιες περιπτωσεις δεν φταίει παντα το νουμερο των σκάγιων......*
Μια τέτοια τουφεκια εξάλλου δίνει μεγαλυτερη πυκνοτητα απο ν8 κ 9,κ αν βρεθεί εκεί που πρεπει είναι καταδικασμένη.....

*Βέβαια δεν μιλάμε για ακραίες επιλογές, μεγάλα θηράματα κ ψιλά σκάγια....


Κάπου κάποτε ένας έμπειρος σκοπευτής είχε πει πως αν πιστεψεις την προσκοπευση που χρειάζεται το ν10 σε αυτά τα μέτρα τότε δεν θα έχεις το παραμικρο θέμα......

ΥΓ Αν έβρισκα ένα λόγο στο να μην κυνηγάει καποιος την τσίχλα με νουμερο 10 θα ήταν το γεγονός ότι στον ίδιο βιότοπο ενδέχεται να συναντηθεί κ με αλλά θηράματα......
 
Εφοσον δεν την πηραν τα απαιτούμενα σκάγια που έπρεπε κλπ λογικό είναι.....
Σε τέτοιες περιπτωσεις δεν φταίει παντα το νουμερο των σκάγιων......*
Μια τέτοια τουφεκια εξάλλου δίνει μεγαλυτερη πυκνοτητα απο ν8 κ 9,κ αν βρεθεί εκεί που πρεπει είναι καταδικασμένη.....

*Βέβαια δεν μιλάμε για ακραίες επιλογές, μεγάλα θηράματα κ ψιλά σκάγια....


Κάπου κάποτε ένας έμπειρος σκοπευτής είχε πει πως αν πιστεψεις την προσκοπευση που χρειάζεται το ν10 σε αυτά τα μέτρα τότε δεν θα έχεις το παραμικρο θέμα......

ΥΓ Αν έβρισκα ένα λόγο στο να μην κυνηγάει καποιος την τσίχλα με νουμερο 10 θα ήταν το γεγονός ότι στον ίδιο βιότοπο ενδέχεται να συναντηθεί κ με αλλά θηράματα......
Μπορεί να είναι και έτσι Τάσο.
Για εμενα το 10άρι έχει σβήσει σαν νούμερο για τσίχλα. Προτιμώ 8-9.

Παλιότερα το χρησιμοποιούσα.
Πλέον δεν κυνηγάω και πολύ συχνά τσίχλες.

Αν ειναι να τρώω 20min για να βρώ μια τσίχλα με αμφίβολα αποτελέσματα άστο καλύτερα ...
Αν πέσει και μείνει ζωντανή για 10 δευτερόλεπτα ... κλάφτην. :)

Δεν είμαι από αυτούς που αφήνουν χτυπημένα θηράματα πίσω.
Έχω χάσει πάρα πολλά πουλιά στην προσπάθεια να βρω ελάχιστα.
 
Αν πέσει και μείνει ζωντανή για 10 δευτερόλεπτα ... κλάφτην. :)

Δεν είμαι από αυτούς που αφήνουν χτυπημένα θηράματα πίσω.
Έχω χάσει πάρα πολλά πουλιά στην προσπάθεια να βρω ελάχιστα.
Έτσι πρεπει.. Όσο το δυνατόν να μην αφήνουμε τραυματισμένα-νεκρα θηραματα, όμως αυτό κ ειδικά στην τσίχλα δεν είναι παντα εφικτό κ ειδικά αν απουσιάζει καποιο απορτοσκυλο...ωφειλουμε όμως να τα ψάξουμε επίμονα κ αν χρειαστεί να συζητήσουμε κ την βοήθεια του συγκυνηγου μας κ οχι μια ματιά κ φυγαμε.....

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν σημαίνει πως ένα χονδροτερο σκαγι πχ το ν8 θα μας δίνει παντοτε νεκρές τσίχλες........
Και οι λόγοι είναι πολυ γνωστοί......
 
Έτσι πρεπει.. Όσο το δυνατόν να μην αφήνουμε τραυματισμένα-νεκρα θηραματα, όμως αυτό κ ειδικά στην τσίχλα δεν είναι παντα εφικτό κ ειδικά αν απουσιάζει καποιο απορτοσκυλο...ωφειλουμε όμως τα ψάξουμε επίμονα κ οχι μια ματιά κ φυγαμε.....

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν σημαίνει πως ένα χονδροτερο σκαγι πχ το ν8 θα μας δίνει παντοτε νεκρές τσίχλες........
Και οι λόγοι είναι πολυ γνωστοί......
Εγώ είμαι το απορτόσκυλο.
Το καλύτερο που υπάρχει. :)
 
Πάντως 1187+ mod+jordan κόκκινα 32γρ νο10 στα 40μ = πολλά τραυματισμένα δοκιμασμένο σε διάφορες θερμοκρασιες.
Eνα = κανένα.....

Επειδή πανε αρκετά χρόνια που εριχνα κ ν10 δεν μπορώ να θυμηθώ αν έβρισκα σκάγια κατά το φαγητό αν κ είναι είναι μικρά κ δεν εντοπίζονται..
Μάλιστα φέτος ήθελε να τα ξαναεριχνα γιατί έχω 3 κουτιά.....


Θα δώσω κ ενα αλλο παραδειγμα..
Πριν λίγα χρόνια εριξα πισωπλατα(την έφαγα μπαμπεσικα..)σε καθιστή τσίχλα με nsi sipe 32γρ ν9.. H απόσταση μετά από λίγες μέρες μετρήθηκε με ταινία κ ήταν 41μ..
Πήρε δυο σκάγια κάτω χαμηλά στην πλατη κ τα τραυματα ήταν διαμπερη,έπεσε χωρίς να πει κιχ..

Αν ήταν ν10 τα σκάγια κ με τις οποιες μικροδιαφορες, κ ακόμα κ αν δεχτουμε οτι δεν θα μπορουσαν να την "διατρησουν" σίγουρα όμως θα έδιναν μια ικανοποιητικη διείσδυση ώστε να την καταβαλουν.. Συν ότι θα δεχόταν κ περισσοτερα πληγματα με ότι αυτό συνεπάγεται...
 
Back
Top