ΠΟΙΟ. ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΩΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΤΕΡΩΤΑ

Αν κ το αγαπημένο μου σκάγι είναι το Νο6 θα επέλεγα το Νο7 γιατί κ ορτύκια έχω πάρει εννοείτε, αλλά είναι πλήρως αποτελεσματικό στα μεσαία κ μικρά υδρόβια & παρυδάτια ταυτόχρονα ως τα 40m με νορμάλ καιρό.....
 
Νο. 7 (ιταλικό): Φ 2,5 mm. ;)
To 6άρι για τσίχλα και ορτύκι είναι πολύ χοντρό ... Ενώ το 7άρι ΔΕΝ είναι πολύ ψιλό για πέρδικα, μπεκάτσα και φάσσα. Τα παπιά τα αφήνω απ'έξω γιατί δεν έχω άποψη.
Μπορεί οι άγγλοι να λέγανε six for all, αλλά τα "all" τους είναι βασικά 3: φασιανός, γκράους και φάσσα ... και κυρίως σε driven game, ειδικά τα δυο πρώτα.
Άσε που το αγγλικό 6άρι έχει διάμετρο 2,59 mm ( 0,102") δηλαδή βγαίνει περίπου 6,5αρι σύμφωνα με την δική μας (& ιταλική) κλίμακα, ανάμεσα στο 6 (2,7 mm) και το 7 (2,5 mm).
 
Φετος στα ψιλα σκεφτομαι να παω απο 9αρια σε 10ακια...αποψεις,εμπειριες??
Μπεκατσα, ορτυκι, τσιχλοκοτσυφα που κυνηγάς αξίζει να τα εμπιστευτεις κ να τα δοκιμάσεις για μια σεζόν ώστε να αποκτήσεις σωστά συμπεράσματα κ να κρίνεις αν θα συνεχίσεις με αυτά η όχι.......
 
Μπεκατσα, ορτυκι, τσιχλοκοτσυφα που κυνηγάς αξίζει να τα εμπιστευτεις κ να τα δοκιμάσεις για μια σεζόν ώστε να αποκτήσεις σωστά συμπεράσματα κ να κρίνεις αν θα συνεχίσεις με αυτά η όχι.......
Τασο ορτυκι και τσιχλοκοτσυφα θα το δοκιμασω σιγουρα...για να πω την αληθεια στα ορτυκια τα χω ριξει κι ειναι θανατος,στα τσιχλοκοτσυφα ημουν επιφυλακτικος κυριως λογω καιρου(κρυο,υγρασια),αλλα φετος (αρκει να μαστε καλα)θα τα δοκιμασω.Για μπεκατσα δε τ αλλαζω τα 9αρια..ιδιως τα b&p διασπορας και lambro feltro 34 τα χω σε μεγαλη εκτιμηση σε 9αρια ...μονο για πολυ κοντα "παω" σε direct 32 9 1/2.
 
Back
Top