Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Καλησπερα.Σκεφτομαι να παρω ενα αεροβολο για το χωριο. Εχω ξεχωρισει το παρακατω που ειναι στα ανωτατα ορια του μπατζετ μου:

https://www.kalkantzakos.com/Product/6319/black-bear-igt,-aerovolo-gamo
Εχεις κανεις γνωμη?Να το παρω σε 4,5 ή 5,5?

Σκεφτομουν για 5.5 και να το συνδυασω με ενα,απο τα παρακατω 2 ειδη βολιδων:

https://www.kalkantzakos.com/Product/5533/excite-coppa-spitzkugel-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

https://www.kalkantzakos.com/Product/5517/hornet-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

Αποστασεις απο 5 μετρα μεχρι καμια 100 περιπου...
Αν αυτό είναι το μπάτζετ σου, και θες να εξοικειωθείς με τα αεροβόλα, πάρε το 4,5. Κι εγώ το έχω από την άνοιξη του 2019. Έχω ρίξει πάνω από 8000 βλήματα και δεν έπαθε τίποτα. Μετά από κάθε βολή (100 περίπου βλήματα) του καθαρίζω την κάννη. Σου προτείνω τα H&N Baracuda 0,69 gr για ακρίβεια σε μεγάλες αποστάσεις. Αλλά στην αρχή, για να ανοίξει το όπλο, θέλει περίπου 400 βολές. Πάρε κάτι φθηνό (αλλά πάλι εύστοχο) βληματάκι, όπως Gamo Competition, Gamo expander. Ρίξε πρώτα τις 400 βολές, μετά μπορείς να βάλεις και διόπτρα (υπάρχει και σκυλί στα 50 ευρώ της Gamo ή BSA). Αν ερωτευτείς, θα καταλάβεις την αξία ενός αεροβόλου και από μόνος σου θα κάνεις υπομονή και οικονομίες για το επόμενο αεροβόλο (όπως έκανα κι εγώ) και θα πάρεις ένα καλύτερο. Σημασία είναι εσύ να περνάς καλά με το οπλάκι σου, όταν πετύχεις καλά γρουπ στα 25-30 μέτρα, ή απλώς πατώντας σκανδάλη, να πετύχεις κονσέρβα ή κάννη μπύρας στα 15-30 μέτρα
 
Τις βολιδες αυτες απλα τις ξεχνας.......μονο εμφανηση εχουν αλλα ακριβεια αστα να πανε στο διαολο.......δεν κοιταμε ουτε πλακε ουτε μυτερες.....μονο μπομπε αλλα και εκει θελει πολυ ψαξιμο και στο βαρος αλλα και στο υποδιαμετρημα(5,50 - 5,51 - 5,52 - 5,53 - 5,54 )
Οι αποστασεις αυτες που θελεις και μαλιστα μετα τα 40μ θα χρειαστεις οπτικο....ενα οπτικο(με πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας) με την καταλληλη βαση(δεν κανουν ολες)να υπολογιζεις αλλα 150 ευρω ........οποτε σκεψου καλιτερα και αποφασιζεις.
Η βαζεις το χερι ποιο βαθια στην τσεπη η ρισκαρεις σε μεγαλο βαθμο να ''χασεις'' και αυτα που θα δωσεις........μην βιαστεις..πρωτα ρωτα(αυτους που ξερουν) και μετα αποφασιζεις

Πάνσωστος ο Ηρακλής!
Έριξα διάφορα βλημματάκια για να καταλήξω σε 2 που έχουν τη μεγαλύτερη ευστοχία και την καλύτερη συγκέντρωση στο αεροβόλο μου (HW 35) -τα οποία είναι και γρήγορα και πολύ διατρητικά:
- JSB Match Diabolo Exact 0,510gr/7,87grain 4,52 cal,
- Η&N Sport Field Target Trophy 0,37gr 4,53 cal
Λίγο ακριβούτσικα συγκριτικά με άλλα, όμως η διαφορά είναι μεγάλη, αλλά θέλει ψάξιμο. Η δική μου η λύση, μπορεί να μην κάνει σε άλλα αεροβόλα!

Επίσης με την HAWKE Vantage 2-7/32 mil dot πάνω σε μια βάση της UTG Accushot -με συνολικό κόστος 120-130 ευρώ, βρήκα την υγειά μου. Σταθερότατη και ευκρινέστατη "φθηνή" λύση.

 
Έχω διόπτρα (50 ευρώ) απλή της Gamo 4x32, με πάνω από 8000 βολές. Είναι σκυλί. Δεν έχει χάσει το μηδέν της. Τα ίδια γρουπ, από την πρώτη μέρα. Και ρίχνω μέχρι τα 60 μέτρα
Και σου ευχωμαι να μην σου χαλασει ποτε....ομως εδω δεν κοιταμε τι εχει γινει με μια δυο περιπτωσεις αλλα τις πολλες....και οι πολλες λενε αυτα που εγραψα.........
Ακομα και ενα οπτικο των 500+ ευρω εχει τυχη να βγαλει προβλημα και ενα αλλο πχ σαν το δικο σου να δουλευει......ομως αυτα ειναι η εξαιρεση στον κανονα...
 
Αχχχ !!!! Πάντως το AA PROSPORT μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά ξεφεύγει σε τιμή…
Αν διαλέγεται ένα ποιο θα ήταν; prosport σε 5.5 ή hw90 5.5 για άμεση χρήση χωρις μετατροπές κλπ;
Από ότι ξέρω το PRO Sport υπάρχει μόνο σε 4,5. Τα άλλα, ναι, είναι και σε 5,5.
 
Εδώ και καιρό έψαχνα κάτι "αμυντικό' για να το χρησιμοποιώ όταν γυρίζω στα βουνά και στα λαγκάδια χωρίς κυνηγετικό όπλο. Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω πιστόλι κρότου 9mm, τελικά κατέληξα σε ένα Walther PPQM2-T4E - Cal .43 (10,9 χιλιοστά).
T4E = Training For Engagement, αυτά χρησιμοποιούνται για εξάσκηση σε αστυνομία και παρόμοιους οργανισμούς. Ιδού το νέο απόκτημα, πέρνει μπαλίτσες:
  • πλαστικές διαφόρων σκληροτήτων
  • κεραμικές
  • ατσάλινες
  • και μπαλίτσες αερίου CS (πιπέρι)

IMG_20210818_195630.jpgIMG_20210818_195837.jpg
PPQM2_50pc.png
IMG_20210818_193556 (2).jpg

Λειτουργεί με αμπούλες CO2 και ελευθερώνει περίπου 5Joule ενέργεια στο πυροβολισμό. Αυτή η ενέργεια είναι αρκετή για να πετύχεις με σκληρό πλαστικό σφαιρίδιο - με αρκετή εξάσκηση - έναν στόχο 5εκ Χ 5εκ στα 10-15μέτρα (μερικοί ισχυρίζονται πως αυτό το πετυχαίνουν στα 20μέτρα! ). Εμένα μου φτάνει να μπορώ να πετύχω με τις πιπερομπαλίτσες το κεφάλι ενός τσοπανόσκυλου ή ένός τσακαλιού στα 8-10μέτρα. Εδώ στις βόλτες μου στο δάσος στα περίχωρα του Βερολίνου συνήθως συναντώ κάτι αρσενικά ελάφια ή θηλικά αγριογούρουνα που γυρεύουν καβγά o_O, και επειδή δεν είμαι πλέον καλός στο κατοστάρι, πρέπει κάπως να κερδίζω χρόνο πριν την κοπανίσω:)

Στην Ελλάδα σκέφτομαι να φέρω ένα Τ4Ε κυρίως για κάτι τσοπανόσκυλα που γυρίζουν αδέσποτα και σου ορμάνε χωρίς προειδοποίηση.

ΥΓ: Οπως και για την Ρεμ 1100, αγόρασα και κάποια ανταλλακτικά μαζί με το PPQ. :)
 
Ξέρουμε αν υπάρχει κάποια εταιρεία που να βγάζει το Q5 της Walther σε Airgun;
https://waltherarms.com/q5-match-m1/
Walther_PPQ-Q5-Match-M1_LS-2837218-1500px-Transp.jpg.png
 
Η δυναμη που εχει το 95αρι ταιριαζει καλιτερα σε 4.5 διαμετρημα..μικροτερη καμπυλοτροχια το σφαιρακι..............και σε 5.5 ειναι πολυ καλο αλλα εχει μεγαλυτερη καμπυλοτροχια.....
Ελατηριο και βολες στα 100μ ειναι υπερβολικα.......ακομα και με οπτικο......
Οπτικα δοκιμασμενα σε ελατηρια απο Ελλαδα ειναι αυτα......οτι καλιτερο στην φτηνη κατηγορια και αξιοπιστα.

HAWKE VANTAGE 3-9 Χ 40 MIL DOT (14121) - HAWKE στο airgunshop.gr
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT (14141) - HAWKE στο airgunshop.gr
UTG® True Hunter® Classic 3-9X40 1" Scope, Mil-dot (SCP-3940EW) - UTG/LEAPERS στο airgunshop.gr
UTG 3-9X40 1" TF2+ Scope Mil-dot w/ Rings (SCP-U394FWT2) - UTG/LEAPERS στο airgunshop.gr
Καλησπέρα,ποια από αυτές θα προτεινατε για το 97αρι black line 4.5mm...;;
 
Καλησπέρα,ποια από αυτές θα προτεινατε για το 97αρι black line 4.5mm...;;
Ολες ειναι πιστοποιημενες για αεροβολα ελατηριου.....βαση μονοκοματη και διαλεγεις οποια θελεις...προσωπικα θα επαιρνα την HAWKE 4-12X40 και την UTG CLASSIK 3-9X40.
 
Ολες ειναι πιστοποιημενες για αεροβολα ελατηριου.....βαση μονοκοματη και διαλεγεις οποια θελεις...προσωπικα θα επαιρνα την HAWKE 4-12X40 και την UTG CLASSIK 3-9X40.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια,υπάρχει λόγος να φτάσω σε διόπτρα αξίας 200 ευρώ,σε σχέση με αυτές;;
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια,υπάρχει λόγος να φτάσω σε διόπτρα αξίας 200 ευρώ,σε σχέση με αυτές;;
Αν σε ενδιαφερει να παρεις τα μεγιστα στο χαρτι ...ναι.....αλλα αν εχεις απαιτησεις θα πρεπει να βαλεις ''χερι'' και στο οπλο........
 
καλησπερα και χρονια πολλα.. για να μην κανω την ιδια ερωτηση με λεπτομερείς...ενα αξιοπρεπές (οσο μπορει να ειναι) gas ram μεχρι 370.00 ευρω..για να θυμηθώ τα νιατα μου.. οταν θα ειμαι στο χωριο....ευχαριστω εκ τον προτερον και συγνωμη αν σας κουραζω....ΥΓ1 ξερω για τα hw και καποια ακομα αλλα ειναι ακριβα για μενα.....2 για το διαμετρημα θα το αποφασίσω μετα τις οποίες προτάσεις....3 τα ελατήρια δεν τα προτιμώ αλλα αν δεν εχω αλλη επιλογή OK...4 δεν κατεχω καλα την τεχνολογια και δεν ξερω αν ειναι ερωτηση η απαντηση αυτη....................
 
καλησπερα και χρονια πολλα.. για να μην κανω την ιδια ερωτηση με λεπτομερείς...ενα αξιοπρεπές (οσο μπορει να ειναι) gas ram μεχρι 370.00 ευρω..για να θυμηθώ τα νιατα μου.. οταν θα ειμαι στο χωριο....ευχαριστω εκ τον προτερον και συγνωμη αν σας κουραζω....ΥΓ1 ξερω για τα hw και καποια ακομα αλλα ειναι ακριβα για μενα.....2 για το διαμετρημα θα το αποφασίσω μετα τις οποίες προτάσεις....3 τα ελατήρια δεν τα προτιμώ αλλα αν δεν εχω αλλη επιλογή OK...4 δεν κατεχω καλα την τεχνολογια και δεν ξερω αν ειναι ερωτηση η απαντηση αυτη....................
Καλησπέρα συναδελφε.περνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-584
 
καλησπερα και χρονια πολλα.. για να μην κανω την ιδια ερωτηση με λεπτομερείς...ενα αξιοπρεπές (οσο μπορει να ειναι) gas ram μεχρι 370.00 ευρω..για να θυμηθώ τα νιατα μου.. οταν θα ειμαι στο χωριο....ευχαριστω εκ τον προτερον και συγνωμη αν σας κουραζω....ΥΓ1 ξερω για τα hw και καποια ακομα αλλα ειναι ακριβα για μενα.....2 για το διαμετρημα θα το αποφασίσω μετα τις οποίες προτάσεις....3 τα ελατήρια δεν τα προτιμώ αλλα αν δεν εχω αλλη επιλογή OK...4 δεν κατεχω καλα την τεχνολογια και δεν ξερω αν ειναι ερωτηση η απαντηση αυτη....................
Καλησπέρα Και Χρόνια Πολλά. Είχα το παρακάτω σε 5.5mm και είναι φοβερό για τα λεφτά του https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=4472

Προσοχή να δεις την έκδοση GEN 2 που έχει φτιάξει τα σκοπευτικά γιατί στην GEN 1 αν δεν είχες διόπτρα δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις
 
Καλησπέρα Και Χρόνια Πολλά. Είχα το παρακάτω σε 5.5mm και είναι φοβερό για τα λεφτά του https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=4472

Προσοχή να δεις την έκδοση GEN 2 που έχει φτιάξει τα σκοπευτικά γιατί στην GEN 1 αν δεν είχες διόπτρα δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις
Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα ειναι απο τα αεροβολα προς αποφυγη...οχι μονο αυτο αλλα γενικα αυτη η εταιρια!!!!!σοβαρα προβληματα και κακιστη ποιοτητα κατασκευης...........αυτα βεβαια για να τα καταλαβεις θα πρεπει να εχεις γνωσεις και εμπειρια στα αεροβολα..
Επειτα εξαρταται το τι ζητας απο ενα αεροβολο και πρωτιστως τι απαιτησεις εχεις........
 
καλησπερα και χρονια πολλα.. για να μην κανω την ιδια ερωτηση με λεπτομερείς...ενα αξιοπρεπές (οσο μπορει να ειναι) gas ram μεχρι 370.00 ευρω..για να θυμηθώ τα νιατα μου.. οταν θα ειμαι στο χωριο....ευχαριστω εκ τον προτερον και συγνωμη αν σας κουραζω....ΥΓ1 ξερω για τα hw και καποια ακομα αλλα ειναι ακριβα για μενα.....2 για το διαμετρημα θα το αποφασίσω μετα τις οποίες προτάσεις....3 τα ελατήρια δεν τα προτιμώ αλλα αν δεν εχω αλλη επιλογή OK...4 δεν κατεχω καλα την τεχνολογια και δεν ξερω αν ειναι ερωτηση η απαντηση αυτη....................
Λοιπον εχουμε και λεμε..............Gasram ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ που αξιζει με το παραπανω αυτα που ζητα HW 90!!!!!!! ολα τα αλλα ειναι χιλιομετρα πισω.
Γιατι???? γιατι πολυ απλα ειναι το μονο επισκευασιμο με κοστος σχεδον 2 ευρω(ορινγκ)ειναι το μονο με ρυθμιζομενη δυναμη και το μονο ποιοτικο που κυκλοφορει!!!!!
Το διαμετρημα δεν αποφασιζεται απο τις προτασεις του καθενος αλλα απο τις απαιτησεις του υποψηφιου αγοραστη......δεν εχουν ολοι τις ιδιες απαιτησεις.
Σιγουρα το gasram(και δεν αναφερωμαι σε κανενα αλλο εκτος απο το90αρι)εχει τα πλεονεκτηματα εναντι ενος ελατηριου...
Δεν θελει τιποτα εκτος απο μια τσιμουχα καλιτερης ποιτητας και αυτο οχι απαραιτητα.
Μπορει να μηνει οπλισμενο αρκετο καιρο χωρις την παραμικρη ελατωση της δυναμης του(πραγμα που δεν συμβαινει στα ελατηρια)
Υπαρχουν καποια μεταχειρησμενα 90αρια που θα επρεπε να τα δεις.......
Ελατηριο θα σου προτεινα χωρις κανενα ενδυασμο και παλι σε HW............υπαρχουν για ολα τα γουστα και πορτοφολια.........αν θελεις να μην μετανοιωσεις ποτε!!!
 
Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα ειναι απο τα αεροβολα προς αποφυγη...οχι μονο αυτο αλλα γενικα αυτη η εταιρια!!!!!σοβαρα προβληματα και κακιστη ποιοτητα κατασκευης...........αυτα βεβαια για να τα καταλαβεις θα πρεπει να εχεις γνωσεις και εμπειρια στα αεροβολα..
Επειτα εξαρταται το τι ζητας απο ενα αεροβολο και πρωτιστως τι απαιτησεις εχεις........
Αυτό είναι άποψη του καθένα και δεν συμφωνώ (ειδικά όσο αναφορά τις επισκευές, το είχα το συγκεκριμένο και από λάθος μου έσπασα κάτι στο κλισιοσκόπιο, όχι μόνο το έφτιαξαν αλλά δεν μου πήραν ούτε ένα 1€ παρότι ήταν λάθος δικό μου), αν είναι έτσι ας κλείσουν όλες οι εταιρείες να πάρουν όλοι HW να τελειώνουμε, συγκρίνουμε τώρα βέβαια αεροβόλο των 600€ με ένα στην μισή τιμή σχεδόν.

Παλιά υπήρχε η αντίληψη, αν δεν είναι DIANA δεν αξίζει, τώρα έχουμε την HW, καθαρά άποψη δική μου τα παραπάνω
 
Back
Top