Ο αυλός μιας κάννης

Κωσταντινε δεν φαγωνετε κανεις.
Ειμαι ανθρωπος που μου αρεσουν οι δοκιμες και μου αρεσει να μαθαινω απο ανθρωπους που ξερουν κατι παραπανω απο αυτα που γνωριζω.
Γεια σου Φίλιππα δεν μιλάω προσωπικά για σένα φίλε και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, γενικά πάντα μιλάω και γω το ίδιο φιλαράκι μ'αρέσει να ακούω και να μαθαίνω καινούργια πράγματα από πιο έμπειρους και ψαγμένους.
Κωστα εχω φτιαξει ένα browning φιλε δικαννο , εχει αυλο 18,8 , λες να το πουλησω ????? δεν βλεπω να εχει πολλη δυναμη
Απαπα Δημήτρη ούτε για αστείο μην το λες"
εκει ομως ειναι benelli usa κωνσταντινε δεν ειναι ο μπαρμπα κωστας.αυτη ειναι η διαφορα.και οι αμερικανοι δεν κυνηγανε τσιχλιτσα
Ευριπο μου συμφωνώ απόλυτα, ούτε γω θα εμπιστευομουνα το όπλο μου σε οποιονδήποτε για παρεμβάσεις αλλά υπάρχουν και καλοι οπλουργοι.
Σωστά φίλε και η benelli έχει επιλέξει την briley και τον Rob Roberts και σίγουρα δεν το άφησε στην τύχη, η performance super sport είναι σκοπευτικο και κυνηγετικό με κώνο, . αυλο 18,6 και όπως ξέρεις αυτοί στο σκοπευτήριο ρίχνουν κατά κόρον 32γρ άρα τα δικά μας τσιχλοφυσιγγα . Όμως και πολυ πριν την benelli η briley σε συνεργασία με την Beretta έβγαζε την 391 urica σε σκοπευτικη έκδοση με πορτινκ κτλ που ήτανε τουφεκος.
http://archives.collectorsfirearms....&page=6&sort=alphaasc&category=&product=s1441
 
Παιδιά διακρίνω μια ειρωνία επαναλανβανόμενη για κάτι που κάποιοι δεν έχουν δοκιμάσει. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος. Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου, ως τρίτο, ως ουδέτερο, δεν ξέρω πως να το πω. Έχω 4 όπλα, ένα izh54 με 18,2, ένα breda altair lusso με 18,4, ένα 391 optima με 18,6 και ένα win sporting ii που φλερτάρει με το 18,9. Βελτίωση δεν έχω κάνει σε κανένα και θα μπορούσα κάλλιστα να ειρωνεύομαι αυτούς που έχουν κάνει. Δεν υπάρχει όμως λόγος. Τουφεκάω με μισοριξιές που μου γέμιζε ο πατέρας μου από 12 χρονών. Είμαι 42 και προβληματιζομαι καθημερινά, πραγματικά προβληματιζομαι και ψάχνομαι, με παρατηρήσεις των γύρω μου (εννοώ οπτικές παρατηρήσεις, όχι συζητήσεις) και προσωπικές εμπειρίες. Ωστόσο πάλι δεν ειρωνεύομαι κανέναν.
Με στεναχωρεί να βλέπω αφορισμούς από κάποιους που μπορεί να έπιασαν το ντουφεκι χθες. Είναι λυπηρό και απογοητευτικο να βλέπεις από αυτούς την πιο σκληροπυρινική στάση.
Δεν θέλω να κάνω τον χωροφυλακα και να το πω και αλλιώς, δεν μου καίγεται καρφί αν τρώγεστε ή ειρωνευεστε, αφού πέραν μιας απλής συμμετοχής δεν εμπλέκομαι σε αυτόν τον χώρο με κάποια άλλη ιδιότητα.
Μην ξεχνάτε όμως ότι πριν από κάμποσο καιρό κάτι τέτοιες ειρωνείες, αφορισμοί και ισοπεδώσεις, έγιναν αιτία να μπει αυτός ο χώρος σε περιπέτειες. Προτείνω να θυμόμαστε όλοι αυτό και να βάζουμε λίγο σε δεύτερη μοίρα τα υπόλοιπα.
Άλλος θέλει να κυνηγάει με δεξιό όπλο και να επωμίζει αριστερά, άλλος θέλει να ρίχνει στην τσίχλα 7αρια με φουλ τσοκ σε περπατητο, άλλος θέλει να κάνει το όπλο του σαν χωνί ξεχειλωμενο, άλλος να ρίχνει με κοντοκαννη, άλλος με μακρυκαννη κτλ. Μην θεοποιειται τα forum, είτε είναι Ιταλικά, είτε Αμερικάνικα, είτε Ταυλανδεζικα. Σε όλα τα φόρουμ γράφουν και ψαγμένοι και άσχετοι, η καταγωγή τους δεν τους κάνει πιο μάγκες. Αντίθετα πιστεύω ότι ο Έλληνας στο κυνήγι ποσοστιαία είναι πιο ψαγμένος και από τον Ιταλό και τον Αμερικάνο. Αναλογικά και ποσοστιαία μιλάω.
Αφήστε τέτοια θέματα να κυλάνε όμορφα και επικοδομητικά για να μην ξαναγίνει το φόρουμ φωτογραφικό περιοδικό μόνο με συνταγές μαγειρικής και καλημεροκαληνυχτες. Πείτε την γνώμη σας, αν θέλετε τεκμηριώστε την και προσφέρετε ότι ξέρετε εσείς οι ίδιοι από δικές σας εμπειρίες. Μέχρι εκεί.......!
Για το κυνήγι και το λειόκαννο γενικότερα.
Σκέψεις φιλικές....!
 
Διαβαζοντας το θεμα, δημιουργειται η εντυπωση απο τα γραφομενα των ειδικων και μη (εμπειρικων) πλειοψηφικα, οτι η ιδανικη καννη ειναι αυτη με διευρυμενο αυλο πανω απο 18,55, με μεγαλο κωνο και με porting. Αν ειναι σωστη αυτη η εντυπωση που μου δοθηκε, μου γενναται αμεσως η απορια αν ειναι τοσο κοστοβορο για μια οπλοβιομηχανια να κατασκευασει απο την αρχη στο εργοστάσιό της αυτην την ιδανικη καννη και δεν το κανει. Δεν γνωριζουν οτι κατασευαζοντας οπλα με αυτην την καννη το κερδος τους θα υπερδιπλασιαστει παρολη την αυξηση του κοστους παραγωγης αφου θα πολλαπλασιαζοταν η ζητηση της ιδανικης καννης; Ποιος δεν θα διεθετε λιγο περισσοτερα χρηματα για να αποκτησει το οπλο με την υπερκαννη;
 
Διαβαζοντας το θεμα, δημιουργειται η εντυπωση απο τα γραφομενα των ειδικων και μη (εμπειρικων) πλειοψηφικα, οτι η ιδανικη καννη ειναι αυτη με διευρυμενο αυλο πανω απο 18,55, με μεγαλο κωνο και με porting. Αν ειναι σωστη αυτη η εντυπωση που μου δοθηκε, μου γενναται αμεσως η απορια αν ειναι τοσο κοστοβορο για μια οπλοβιομηχανια να κατασκευασει απο την αρχη στο εργοστάσιό της αυτην την ιδανικη καννη και δεν το κανει. Δεν γνωριζουν οτι κατασευαζοντας οπλα με αυτην την καννη το κερδος τους θα υπερδιπλασιαστει παρολη την αυξηση του κοστους παραγωγης αφου θα πολλαπλασιαζοταν η ζητηση της ιδανικης καννης; Ποιος δεν θα διεθετε λιγο περισσοτερα χρηματα για να αποκτησει το οπλο με την υπερκαννη;
Μα σαφως κ το ξερουν , απλα τι θα ειχαν να διαφημισουν μετα απο κανα 2 χρονια για να κανουν promo το νεο οπλο τους??? Επισης και να μην ηταν η σουπερ ντουπερ καννη ...μονο με την διαφημιση οτι εχει διευρυμενο αυλο και με μεγαλο κωνο πολυ θσ τσιμπαγαν!!
Βεβαια οι Ιταλοι οντως κατι εχουν στο μυαλο τους με τον 18,4 ...πχ η Breda στο "τουμπανο" σκοπευτικο 930 εχει 18,6 και κωνο ΑΛΛΑ στο κυνηγετικο ΤΙΤΑΝΟ εχει 18,4 και νορμαλ κωνο γιατι???????? δλδ αν το εδινε το ΤΙΤΑΝΟ με +30 ευρω ...και ειχε την καννη της 930 πιστευω πολυ κοσμος θα το επερνε , γιατι δεν το κανει ...μηπως δεν θελει να πουλησει οπλα?
 
Αν δεχθούμε οτι τελικά ο διευρυμενος πάνω απο 18.70 βγαίνει νικητής, ο tribore που βρίσκεται στην καταταξη; .xm.. Για παμε να ανάβουν τα αίματα λιγο .yel.
 
Αν δεχθούμε οτι τελικά ο διευρυμενος πάνω απο 18.70 βγαίνει νικητής, ο tribore που βρίσκεται στην καταταξη; .xm.. Για παμε να ανάβουν τα αίματα λιγο .yel.
Μ'αυτον,προσπάθησε ο Ιταλός να τα παντρέψει όλα...;)
Μια κατηγορία μόνος του...
 
18.55 απόλυτος για το cal 12. Η διεύρυνση απο εκει κ πάνω ξεκινάει και φθανει 18.90 . Η τάση μιλάει για διευρυμένο ως καλύτερο ( πρωσοπικα εχω τις αφιβολιες μου γ αυτο). Εβαλα τον μέσο όρο ως 18.70
 
οχι Γιαννη γενικα ρωταω ? Μιας π αναφερες τον 18,7 σαν παραδειγμα. εγω της αποψης ειμαι να μην ειμαστε στα ακρα αλλα στη μεση για να ειμαστε καλοι κ σε ψιλα κ σε χονδρα. αρα το 18,55 κ εμενα μ αρεσει σαν νουμερο. Τωρα μιας και στο 95% των κυνηγιων μου ριχνω ψιλα σκαγια και λιγα γρμ ,ο 18,4 της benelli δεν με χαλαει καθολου , μιας κ ΙΣΩΣ υπερεχει των διευρυμένων για τα κυνηγια μου και για τα φυσιγγια της ελληνικης αγορας
 
Ότι επιτάσσουν οι ανάγκες και οι τάσεις της αμερικανικης αγορας!!
Οπως έγιναν οι θαλαμες 76αρες και αργοτερα 89αρες,ετσι κι ο αυλος ξεχειλωνει....:)
Αναγκάζονται να πανε εκεί λόγω κατασκευης σκαγιων απο ελαφρύτερο υλικο(steel), με επακόλουθο την απαίτηση περισσοτερου χώρου .
Για να κρατιούνται και οι πιέσεις σε λογικά πλαίσια....
 
Εγώ δεν θα βαλω το tribore σε καταταξη ουτε θα μιλησω με δοκιμες κι επιστημονικη διατυπωση, θα πω πως εχουν περασει απο τα χερια μου καμμια δεκαρια οπλα συνολικα, απο τα δικα μου οπλα σε αποδοση στο κυνηγι τις πιο εντυπωσιακες τουφεκιες επαναλαμβανομενα τις εχω κανει με τετοια καννη. Περυσι βεβαια, ειδα επισης παρομοιες με την optima hp. Κι επειδη μιλαμε για δοκιμες σε πινακα καποιες φορες εκει περαν της καλης κατανομης που κανει η τριμπορ, δε βλεπεις κατι τρομερο αλλα στο κυνηγι δειχνει τα δοντια της!
 
Τόλη,οτι έγραψα και σε προηγούμενο μνμ μου...
Δεν βλέπω το λόγο ,με βαση τα κυνηγια μου,να πάρω κάτι πιο ανοιχτό από 18.6!
Θεωρώ πως θα χάσω, παρά θα κερδίσω...
Στη μοντιφα, είμαι θετικός!
Το porting πχ, υπάρχει στο 90% από τις καννες που διαθέτω!
Κοντεύω για όλες!
Για τον κωνο...ειδωμεν....
Η αποχρωμιωση, μου αρέσει!
Στο κόστος κολλάω! :(
 
οχι Γιαννη γενικα ρωταω ? Μιας π αναφερες τον 18,7 σαν παραδειγμα. εγω της αποψης ειμαι να μην ειμαστε στα ακρα αλλα στη μεση για να ειμαστε καλοι κ σε ψιλα κ σε χονδρα. αρα το 18,55 κ εμενα μ αρεσει σαν νουμερο. Τωρα μιας και στο 95% των κυνηγιων μου ριχνω ψιλα σκαγια και λιγα γρμ ,ο 18,4 της benelli δεν με χαλαει καθολου , μιας κ ΙΣΩΣ υπερεχει των διευρυμένων για τα κυνηγια μου και για τα φυσιγγια της ελληνικης αγορας
Ετσι. Παν μέτρον άριστον. Και σε καννη κ σε φυσίγγια. Και το κυριότερο είναι να βρούμε με ποια φυσίγγια δουλεύει η κάθε καννη. Επίσης εχω την εντύπωση οτι οι διευρυμενοι περισσότερο επιλέγονται απο κατασκευαστές που θέλουν να φτιάξουν οπλα super magnum για την καλύτερη διαχείριση των φορτίων. Εκει ειναι μονόδρομος!
 
Last edited:
Τόλη,οτι έγραψα και σε προηγούμενο μνμ μου...
Δεν βλέπω το λόγο ,με βαση τα κυνηγια μου,να πάρω κάτι πιο ανοιχτό από 18.6!
Θεωρώ πως θα χάσω, παρά θα κερδίσω...
Στη μοντιφα, είμαι θετικός!
Το porting πχ, υπάρχει στο 90% από τις καννες που διαθέτω!
Κοντεύω για όλες!
Για τον κωνο...ειδωμεν....
Η αποχρωμιωση, μου αρέσει!
Στο κόστος κολλάω! :(
οι διαφορες της αχρωμιωτης βλητικα ποιες ειναι;
 
Back
Top