Οπλουργοί

Παιδια για κοντακι στον Χατζηνακο ποια η γνωμη σας;εχει κανεις κανεις να μου πει εμπειριες κ κοστος;πρωτα θα δω μονο για μεταρτοπες στο υπαρχον κ μετα για καινουριο
 
Έχω φτιάξει κοντάκια στο Σκριβάνο και στον Ψυλάκη. Και οι δύο γνωρίζουν ότι είναι πολύ πιθανόν η επώμισή κατά τη μετροληψία να διαφέρει από αυτή που κάνουμε όταν τουφεκάμε θήραμα. Αν κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία, προτείνω να επιμείνει πριν τελειώσει το κοντάκι, να παίρνει διορθώσεις.
 
Έχω φτιάξει κοντάκια στο Σκριβάνο και στον Ψυλάκη. Και οι δύο γνωρίζουν ότι είναι πολύ πιθανόν η επώμισή κατά τη μετροληψία να διαφέρει από αυτή που κάνουμε όταν τουφεκάμε θήραμα. Αν κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία, προτείνω να επιμείνει πριν τελειώσει το κοντάκι, να παίρνει διορθώσεις.
+1
 
Παιδια για πειτε λιγο καμια γνωμη για το θεμα μου;
Πηγα σε γνωστο κοντακα στη Θεσσαλονικη γιατι εχω θεμα με το κλωτσημα στο ζυγωματικο απο το κοντακι κατα την βολη.Ειδε πως επωμιζω,μετρησε κ το οπλο κ μου ειπε πως δεν υπαρχει τιποτα που να θελει αλλαγη,μονο η λαβη ειναι λιγο πιο ανοιχτη κατα 3-4mm κ δεν αξιζει να ασχοληθω γι' αυτο κ ετσι μου ειπε να δοκιμασω παλι κ ολα θα ειναι μια χαρα.Η δοκιμη εγινε σημερα κ το προβλημα παραμενει.Εχω απογοητευτει γιατι μου ειπε πως δεν εχω θεμα ουτε με την επωμιση.Σε συγκριση με την καραμπινα που εχω η λαβη στο "προβληματικο" δικαννο ειναι 2cm πιο ανοιχτη.Σκεφτηκα μηπως μετετρεπα το κοντακι σε αγγλε αν θα διορθωθει το προβλημα ή τελικα εχω θεμα με το pitch κ με τιποτα αλλο;Αυριο θα επισκεφτω κ καποιον αλλο κοντακα να μου πει κ εκεινος τη γνωμη του.Παντως εχω απογοητευτει πολυ,γιατι περιμενα 1 χρονο σχεδον να παρω το οπλο κ τωρα δεν ξερω τι να κανω,ειναι ανυποφορο στο κυνηγι κ μου ερχεται να το πεταξω κατω οταν το παθαινω
 
Για το κλώτσημα νομίζω ότι μπορεί να φταίει:
1. λάθος πιτς
2. κοντό μήκος
3. λίγο καστ
4. χαμηλό χτένι
Δεν ξέρω αν μπορεί να φταίει και η λαβή σε περίπτωση που δεν σου ταιριάζει στην παλάμη με αποτέλεσμα να σου στρίβει το όπλο όταν επωμίζεις
 
Για το κλώτσημα νομίζω ότι μπορεί να φταίει:
1. λάθος πιτς
2. κοντό μήκος
3. λίγο καστ
4. χαμηλό χτένι
Δεν ξέρω αν μπορεί να φταίει και η λαβή σε περίπτωση που δεν σου ταιριάζει στην παλάμη με αποτέλεσμα να σου στρίβει το όπλο όταν επωμίζεις
Εκτος το pitch,ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.
Ειχα κανει δοκιμη πειραζοντας το pitch,αλλα μονο 2mm,ειτε πανω,ειτε κατω κ δεν ειδα διαφορα,αλλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα των 2mm,παντως στην καραμπινα το pitch ειναι τελειως διαφορετικο κ δεν ειχα ουτε 1 φορα κλωστημα στο ζυγωματικα,ακομη κ με λαθος επωμιση
 
Εκτος το pitch,ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.
Ειχα κανει δοκιμη πειραζοντας το pitch,αλλα μονο 2mm,ειτε πανω,ειτε κατω κ δεν ειδα διαφορα,αλλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα των 2mm,παντως στην καραμπινα το pitch ειναι τελειως διαφορετικο κ δεν ειχα ουτε 1 φορα κλωστημα στο ζυγωματικα,ακομη κ με λαθος επωμιση
Τωρα που τα ξανα συγκρινα τα οπλα το baikal στο κατω μερος τους πελματος ειναι πολυ πιο εξω απο της καραμπινας κ το πανω μερος πολυ λιγο πιο μεσα,οταν τα βαζω ορθια τα οπλα η καραμπονα δεν κανει καμια κινηση πανω ή κατω,αλλα ουτε κ δεξια-αριστερα.Το baikal εχει την ταση να φερνει τις κανες προς τα πανω κ φαινεται πως αποτομα ερχεται το χτενι ( στην μικρη κλιση ) προς τα πανω,δηλαδη το σημειο που με κλωστα.Πιστευω πως αυτο ειναι το προβλημα.Αναμενω να επιβεβαιωθω αυριο απο τον οπλουργο-κοντακα
 
Τωρα που τα ξανα συγκρινα τα οπλα το baikal στο κατω μερος τους πελματος ειναι πολυ πιο εξω απο της καραμπινας κ το πανω μερος πολυ λιγο πιο μεσα,οταν τα βαζω ορθια τα οπλα η καραμπονα δεν κανει καμια κινηση πανω ή κατω,αλλα ουτε κ δεξια-αριστερα.Το baikal εχει την ταση να φερνει τις κανες προς τα πανω κ φαινεται πως αποτομα ερχεται το χτενι ( στην μικρη κλιση ) προς τα πανω,δηλαδη το σημειο που με κλωστα.Πιστευω πως αυτο ειναι το προβλημα.Αναμενω να επιβεβαιωθω αυριο απο τον οπλουργο-κοντακα

ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα οταν πηγα απο beretta es 100 vitoria σε Α400.
το προβλημα λυθηκε απο πολυ καλο φιλο και σκοπευτη με διορθωση του pitch.
μαλιστα το προβλημα το εντοπισε οταν με παρατηρησε να ριχνω στο σκοπευτηριο.σε ξηρες επωμισεις στο σπιτι έχουμε την τάση να διορθώνουμε την επωμιση,πιθανοτατα για αυτο ο πρωτος κοντακας δεν εντοπισε το προβλημα που έχεις.
 
Εκτος το pitch,ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.
Ειχα κανει δοκιμη πειραζοντας το pitch,αλλα μονο 2mm,ειτε πανω,ειτε κατω κ δεν ειδα διαφορα,αλλα ειναι πολυ μικρη η διαφορα των 2mm,παντως στην καραμπινα το pitch ειναι τελειως διαφορετικο κ δεν ειχα ουτε 1 φορα κλωστημα στο ζυγωματικα,ακομη κ με λαθος επωμιση
Τελικα το θεμα που ειχα επιτελους διορθωθηκε.Πηγα την Παρασκευη σε εναν αλλον οπλουργο-κοντακα κ αφου του ειπα το προβλημα μου,μιλισαμε κ μου ειπε τι πρεπει να γινει σαν 1ο βημα.Επειτα να "δουλεψω" με το οπλο κ μετα ισως χρειαστει να γινει κατι ακομη,μπορει κ οχι.Τελικα μετα απο μερικες δοκιμες ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.Αυτο που καταλαβα ειναι πως ο δευτερος ειναι προθυμος να σε βοηθησει κ ας μην χρειαζεσαι καποια σοβαρη δουλεια που να κοστιζει.Ο πρωτος λογω του φορτου εργασιας του απλα με εδιωξε,γιατι μαλλον ηθελε δουλεια πολλων € κ οχι ψιλοδιορθωσεις,γιατι στις ιδιες ωρες εργασιας μπορει να ασχοληθει με καινουρια κοντακια των 400 κ βαλε.
Απλα η αποψη μου ειναι πως ο πρωτος μου φερθηκε τελειως αντιεπαγγελματικα,ενω ο δευτερος σαν επαγγελματιας,αλλα κ σαν ανθρωπος,γιατι μου ειπε τι μπορουμε να δουμε κ ποσο θα κοστισουν οι εργασιες του κ πως αν χρειαστει κ κατι ακομη μετα απο την επεμβαση που εκανε στο κοντακι θα μου εκανε μια πιο οικονομικη τιμη, γιατι δυσκολευομαι αυτο τον καιρο.
Δεν θελω να αναφερω το ονομα κανενος απο τους 2,για λογους δυσφημισεις του ενος κ διαφημισεις του αλλου.
Μπορει κ οι 2 να ειναι αψογοι στην δουλεια τους ( αλλωστε δεν κρινω τις γνωσεις τους ),αλλα αυτο που κρινω ειναι ο επαγγελματισμος τους.
 
Last edited:
Τελικα το θεμα που ειχα επιτελους διορθωθηκε.Πηγα την Παρασκευη σε εναν αλλον οπλουργο-κοντακα κ αφου του ειπα το προβλημα μου,μιλισαμε κ μου ειπε τι πρεπει να γινει σαν 1ο βημα.Επειτα να "δουλεψω" με το οπλο κ μετα ισως χρειαστει να γινει κατι ακομη,μπορει κ οχι.Τελικα μετα απο μερικες δοκιμες ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.Αυτο που καταλαβα ειναι πως ο δευτερος ειναι προθυμος να σε βοηθησει κ ας μην χρειαζεσαι καποια σοβαρη δουλεια που να κοστιζει.Ο πρωτος λογω του φορτου εργασιας του απλα με εδιωξε,γιατι μαλλον ηθελε δουλεια πολλων € κ οχι ψιλοδιορθωσεις,γιατι στις ιδιες ωρες εργασιας μπορει να ασχοληθει με καινουρια κοντακια των 400 κ βαλε.
Απλα η αποψη μου ειναι πως ο πρωτος μου φερθηκε τελειως αντιεπαγγελματικα,ενω ο δευτερος σαν επαγγελματιας,αλλα κ σαν ανθρωπος,γιατι μου ειπε τι μπορουμε να δουμε κ ποσο θα κοστισουν οι εργασιες του κ πως αν χρειαστει κ κατι ακομη μετα απο την επεμβαση που εκανε στο κοντακι θα μου εκανε μια πιο οικονομικη τιμη, γιατι δυσκολευομαι αυτο τον καιρο.
Δεν θελω να αναφερω το ονομα κανενος απο τους 2,για λογους δυσφημισεις του ενος κ διαφημισεις του αλλου.
Μπορει κ οι 2 να ειναι αψογοι στην δουλεια τους ( αλλωστε δεν κρινω τις γνωσεις τους ),αλλα αυτο που κρινω ειναι ο επαγγελματισμος τους.
Ο 1ος με ειδε μεσα σε 10-15 λεπτα,ενω ο 2ος ασχοληθηκε μαζι μου για αρκετη ωρα κ μου εξηγησε πως μπορει να γινουν μονο 2 πραγματα κ το 2ο μπορει να μην χρειαστει καν,το οποιο αποδειχθηκε κιολας.Μου ειπε δεν θα σε κοροϊδεψω κ να σε πηγαινω-φερνω για τροποποιησεις κ αλλαγες συνεχεια κ εγω να σου τα παιρνω,πρεπει να γινει αυτο κ αυτο κ ολα θα ειναι μια χαρα.Τελικα ειχε δικαιο κ πλεον τον εμποστευομαι σαν επαγγελματια.να πω πως στον 1ο ανεφερα πως δεν βιαζομαι να γινει οτι χρειαζεται.το κοντακι,ας μου το εχει ετοιμο κ σε 2 μηνες ή να του το παω κ μετα το κυνηγι αφου εχει αρκετη δουλεια.Εγω το θελω ετοιμο τον Αυτγουστο στην εναρξη του ειπα.Εσυ καντο οποτε θελεις.Η απαντηση του για πολλοατη φορα ηταν πως δεν χρειαζεται τιποτα,αλλα κ πως ολα τα κανω σωστα,ενω ο δευτερος με διορθωσε κ σε ενα σημειο της επωμισης μου.
Αυτα απο μενα,ειπα να το αναφερω γιατι μπορει να πεσει κ καποιος αλλος σε παρομοια περιπτωση κ εμεις οι κυνηγοι κ οπλοφιλοι εχουμε ο ενας τον αλλον τελικα κ λιγους σοβαρους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ.
Τελος, η εργασια που εγινε ηταν πολυ απλη για την εμπειρια κ των 2.Αφου αφηαα το οπλο στης 10 κ μιση κ στης 1 περασα κ το πηρα.Ηταν ετοιμο κ τελικα λυθηκε κ το προβλημα που ειχα.Τοσο απλα.Δηλαδη ο 1ος αυτο δεν μπορουσε να το κανει;Ασφαλως κ μπορουσε,αλλα δεν ηθελε κ για μενα δεν ειναι επαγγελματιας.
 
Last edited:
Μανώλη νομίζω πως θα βοηθούσε τους συναδέλφους να αναφέρεις το όνομα τουλάχιστον μόνο του δεύτερου...
Σίγουρα δε θα θεωρηθεί διαφήμιση αλλά βοήθεια στους συναδέλφους. Μπορούν οι συνάδελφοι να καταλάβουν ποιοι είναι διαφημιστές και ντίλερ και ποιοι όχι...
 
Μανώλη νομίζω πως θα βοηθούσε τους συναδέλφους να αναφέρεις το όνομα τουλάχιστον μόνο του δεύτερου...
Σίγουρα δε θα θεωρηθεί διαφήμιση αλλά βοήθεια στους συναδέλφους. Μπορούν οι συνάδελφοι να καταλάβουν ποιοι είναι διαφημιστές και ντίλερ και ποιοι όχι...

+
αν μπορείς πες μας τί τελικά χρειαζόταν διόρθωση
 
Μανώλη νομίζω πως θα βοηθούσε τους συναδέλφους να αναφέρεις το όνομα τουλάχιστον μόνο του δεύτερου...
Σίγουρα δε θα θεωρηθεί διαφήμιση αλλά βοήθεια στους συναδέλφους. Μπορούν οι συνάδελφοι να καταλάβουν ποιοι είναι διαφημιστές και ντίλερ και ποιοι όχι...
Ο δευτερος ηταν ο κυριος Χατζηνακος κ το πολυ απλο πραγμα ηταν κοντεμα του κοντακιου,διοτι ηταν αρκετα μακρυ για μενα.Το δοκιμασα κ σε πινακα κ ριχνει ακριβως εκει που βλεπω κ το κλωτσημα στο ζυγωματικο απλα δεν υπαρχει πλεον
 
Ο δευτερος ηταν ο κυριος Χατζηνακος κ το πολυ απλο πραγμα ηταν κοντεμα του κοντακιου,διοτι ηταν αρκετα μακρυ για μενα.Το δοκιμασα κ σε πινακα κ ριχνει ακριβως εκει που βλεπω κ το κλωτσημα στο ζυγωματικο απλα δεν υπαρχει πλεον
.shake hands.
 
Back
Top