Οπλουργοί

Παίδες, καλημέρα!
Τα φώτα σας παρακαλώ σε κάτι:
Προκειμένου να ανανεώσω την άδεια κυνηγετικού πρέπει να εκδώσω βεβαίωση ακαταλληλότητας/ καταστροφης της κάννης, αφού αυτή είναι εκτός επιτρεπτών οριων (λάθη του παρελθόντος...).
Υπάρχει κάποια πρόταση, κάποιος που ξέρει επί του θέματος; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ψάχνω για οπλουργο (είμαι Αθήνα).
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Παίδες, καλημέρα!
Τα φώτα σας παρακαλώ σε κάτι:
Προκειμένου να ανανεώσω την άδεια κυνηγετικού πρέπει να εκδώσω βεβαίωση ακαταλληλότητας/ καταστροφης της κάννης, αφού αυτή είναι εκτός επιτρεπτών οριων (λάθη του παρελθόντος...).
Υπάρχει κάποια πρόταση, κάποιος που ξέρει επί του θέματος; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ψάχνω για οπλουργο (είμαι Αθήνα).
Σας ευχαριστώ πολύ!
Ο Παπατσαρουχας έχει το δικαίωμα για σχετική γνωμοδότηση.
 
Παίδες, καλημέρα!
Τα φώτα σας παρακαλώ σε κάτι:
Προκειμένου να ανανεώσω την άδεια κυνηγετικού πρέπει να εκδώσω βεβαίωση ακαταλληλότητας/ καταστροφης της κάννης, αφού αυτή είναι εκτός επιτρεπτών οριων (λάθη του παρελθόντος...).
Υπάρχει κάποια πρόταση, κάποιος που ξέρει επί του θέματος; Απ'ο,τι καταλαβαίνω ψάχνω για οπλουργο (είμαι Αθήνα).
Σας ευχαριστώ πολύ!
ποιος καταλαβε ότι έχει επέμβει στην κάννη κάποιος? αυτός που έκανε την επέμβαση δεν εχει την ικανότητα για κάτι τετοιο?
 
ποιος καταλαβε ότι έχει επέμβει στην κάννη κάποιος? αυτός που έκανε την επέμβαση δεν εχει την ικανότητα για κάτι τετοιο?
Υπήρχε μια μόδα κοψιματος της κάννης κάτω του επιτρεπτου μήκους για μπεκάτσα - ορτυκι κλπ. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει από οπλουργο, με ένα σιδεροπριονο την κόβεις μόνος σου.
 
Υπήρχε μια μόδα κοψιματος της κάννης κάτω του επιτρεπτου μήκους για μπεκάτσα - ορτυκι κλπ. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει από οπλουργο, με ένα σιδεροπριονο την κόβεις μόνος σου.
οκ, νόμιζα ότι αφορούσε κώνο, και εφόσον είναι κοντή πλέον δεν μπορεί απλά να την παραδώσει στην αστυνομία?
 
Καταρχήν όταν κόπηκε η κανη ο οπλουργος ο οποίος την έκοψε έδωσε βεβαίωση ότι για συγκεκριμένο λόγο...... διόγκωση, σκάσιμο στρέβλωση..... έπρεπε να κόψει την κανη...... επίσης έπρεπε να ληφθεί υπόψη το συνολικό εναπομείναν μήκος του όπλου....... όταν έγινε ανανέωση της ΑΚΚΟ δε ζητήθηκε η βεβαίωση αυτή;
 
Last edited:
Καταρχήν όταν κόπηκε η κανη ο οπλουργος ο οποίος την έκοψε έδωσε βεβαίωση ότι για συγκεκριμένο λόγο...... διόγκωση, σκάσιμο στρέβλωση..... έπρεπε να κόψει την κανη...... επίσης έπρεπε να ληφθεί υπόψη το συνολικό εναπομείναν μήκος του όπλου....... όταν έγινε ανανέωση της ΑΚΚΟ δε ζητήθηκε η βεβαίωση αυτή;
Παλιά δεν γινόταν τίποτα σχεδόν από αυτά.
Τώρα έσφιξαν τα πράγματα.
 
οκ, νόμιζα ότι αφορούσε κώνο, και εφόσον είναι κοντή πλέον δεν μπορεί απλά να την παραδώσει στην αστυνομία?
Η αστυνομία με προτρέπει (φυσικά στο τηλεφωνικό ακόμη) να ανανεώσω την άδεια, αντί να παραδοσω (όπως και ζήτησα αρχικα) το όπλο... Δεν μπορώ (λέει) να παραδοσω το όπλο με ληγμένη αδεια (αλλά μπορώ να ανανεώσω την άδειά του!!!). Ενω λοιπόν στην αρχή ψαχνομουν για παράδοση όλου του όπλου -μιας και η αγορά μιας (ιδιας) κάννης κοστίζει όσο και το όπλο καθαυτό- μπήκα τελικά στη διαδικασία να προσπαθήσω να διαγράψω τουλάχιστον την καννη, μπας και ησυχάσω... Αν έχει κάποιος γνώση επί του θέματος, παρακαλώ ας βοηθήσει (αύριο θα απευθύνω και στον Παπατσαρουχα)... Όντως, κάποτε τα πράγματα ήταν αλλιώς!
 
Last edited:
Παλιά δεν γινόταν τίποτα σχεδόν από αυτά.
Τώρα έσφιξαν τα πράγματα.
Εγώ όταν έκοψα το Baikal πριν 10 χρόνια περίπου μία χαρά μου έδωσε βεβαίωση ο οπλουργος και μια χαρά τη ζήτησαν από το τμήμα ασφαλείας που πήγα για ανανέωση ΑΚΚΟ....
 
Η αστυνομία με προτρέπει (φυσικά στο τηλεφωνικό ακόμη) να ανανεώσω την άδεια, αντί να παραδοσω (όπως και ζήτησα αρχικα) το όπλο... Δεν μπορώ (λέει) να παραδοσω το όπλο με ληγμένη αδεια (αλλά μπορώ να ανανεώσω την άδειά του!!!). Ενω λοιπόν στην αρχή ψαχνομουν για παράδοση όλου του όπλου -μιας και η αγορά μιας (ιδιας) κάννης κοστίζει όσο και το όπλο καθαυτό- μπήκα τελικά στη διαδικασία να προσπαθήσω να διαγράψω τουλάχιστον την καννη, μπας και ησυχάσω... Αν έχει παρακαλώ κάποιος γνώση επί του θέματος, ας βοηθήσει... Όντως, κάποτε τα πράγματα ήταν αλλιώς!
πάνε και κάνε ανανέωση, κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το πάρουν χαμπάρι εαν δεν τους το πεις εσυ, και μην το πας δεμένο.
 
πέρυσι τετοιο καιρο πηγα να δηλωσω ενα πλαγιο εμπροσθογεμες με δαμασκηνες κανες λειτουργικοτατο 140 ετων, δηλωμενο που ειχε ληξη η αδεια προ 5ετιας.
Δεν δεχονταν τα συμβολα και αριθμους που ειχε πανω στις κανες και το κρατησε η ασφαλεια , δινοντας μου ενα χαρτι οτι το παρεδωσα.
Μου εδωσαν χρονικο περιθωριο 2 ετων .
Να παρω βεβαιωση απο οπλουργο οτι αναλαμβανει να κανει τις εργασιες .
Να τους την παω .
Να παρω το οπλο.
Να το παω στον οπλουργο
Να χτυπησει αριθμους κανων
ή Να το απενεργοποιησει , οχι απο το μηχανισμο (κοκορια) αλλα γεμιζοντας με λαμες κλπ τις κανες.
Να παω πισω οπλο και βεβαιωση εργασιων οπλουργου
Εκει θα μεινει για παντα . Πραγματικη αξια δεν εχει γιατι ηταν σπασμενο στη λαβη και αριστοτεχνικα κολημμενο με δυο λαμες αριστερα δεξια
 
Η αστυνομία με προτρέπει (φυσικά στο τηλεφωνικό ακόμη) να ανανεώσω την άδεια, αντί να παραδοσω (όπως και ζήτησα αρχικα) το όπλο... Δεν μπορώ (λέει) να παραδοσω το όπλο με ληγμένη αδεια (αλλά μπορώ να ανανεώσω την άδειά του!!!). Αρχικά λοιπόν ρώτησα για παράδοση όλου του όπλου μιας και η αγορά μιας (ιδιας) κάννης κοστίζει όσο και το όπλο καθαυτό... Τελικά, μπήκα στη διαδικασία να διαγράψω τουλάχιστον την καννη, μπας και ησυχάσω... Αν έχει παρακαλώ κάποιος γνώση επί του θέματος, ας βοηθήσει... Όντως, κάποτε τα πράγματα ήταν αλλιώς!
Ο νόμος προβλέπει ότι όποιος δεν επιθυμεί την ανανέωση της ΑΚΚΟ τουλάχιστον ένα μήνα πριν τη λήξη της μπορεί να παραδώσει το όπλο το οποίο κρατείται για 2 χρόνια μέχρι και να βγει σε πλειστηριασμό του δημοσίου. Δεδομένου αυτού δε μπορούν να το κρατήσουν θα πρέπει να ανανεώσεις την άδεια. Για διαγραφή όπλου με τις τελευταίες αλλαγές που ειχαν γίνει πριν 2-3 χρόνια το αναλαμβάνει οπλουργός σχεδόν εξολοκλήρου βέβαια επειδή είχα ρωτήσει ένα-δύο ο ένας βαρίοταν αν έπρεπε να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα και ο άλλος δεν ήθελε να ασχοληθεί καθόλου, εάν έχεις βρει κάποιον που αναλαμβάνει απενεργοποίηση πες μου σε πμ παρακαλώ. Δεν έχω μπροστά μου το νομοθέτημα αυτη τη στιγμή αλλά αν αναφέρει τη λέξη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα μηνα πριν τη λήξη τότε το οπλο μπορεί να παραδωθεί για να βγει υπερ δημοσίου οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να είναι η άδεια σε ισχύ. Άμα μπορεις να παραθέσεις τη παράγραφο του άθρου μπορώ να σου πω με σιγουριά
 
Γνωρίζει μήπως κανείς αν μπορεί να διαγραφεί κάννη (με βεβαίωση κλπ.) και να ανανεωθεί η άδεια του όπλου χωρίς αυτή (την κάννη); Δηλ. να μείνει μόνο ο κορμός...
 
Last edited:
Γνωρίζει μήπως κανείς αν μπορεί να διαγραφεί κάννη (με βεβαίωση κλπ.) και να ανανεωθεί η άδεια του όπλου χωρίς αυτή (την κάννη); Δηλ. να μείνει μόνο ο κορμός...
Πολύ θα τους μπερδέψεις, αν ήταν εγγεγραμμένα με ξεχωριστές άδειες θα μπορούσε να γίνει ,τι σε πειράζει να έχεις και την άχρηστη χρεωμένη;
 
Πολύ θα τους μπερδέψεις, αν ήταν εγγεγραμμένα με ξεχωριστές άδειες θα μπορούσε να γίνει ,τι σε πειράζει να έχεις και την άχρηστη χρεωμένη;
Είναι περισσότερο θέμα ευθυνοφοβίας θα πω έγω γιατι να υπόκειται κάποιος στις του νόμου επιπτώσεις για κάτι το οποίο έχει καταστεί άχρηστο ?
 
Είναι περισσότερο θέμα ευθυνοφοβίας θα πω έγω γιατι να υπόκειται κάποιος στις του νόμου επιπτώσεις για κάτι το οποίο έχει καταστεί άχρηστο ?
Ναι αλλά εδώ πας για τα αυτονόητα και πολλές φορές κολλάς .Εγώ προσωπικά θα της έβαζα δύο με μια βαριοπουλα ,έτσι εάν κλαπεί να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί και θα την άφηνα σε μια γωνιά στο ερμάριο ασφαλείας.Και όταν έρθει η ώρα θα την ξαναδηλωνα κανονικά με το υπόλοιπο όπλο.
 
Μια ιδέα που προέκυψε ήταν μήπως ζητήσω από τον οπλουργό (σήμερα) να δημιουργήσει σπείρωμα για τσοκ (εσωτερικό ή εξωτερικό)... Προστιθέμενο αυτό στο ολικο μήκος της κάννης νομίζω θα είναι εντάξει..! Ιδωμεν βέβαια τι θα αποφανθεί και ο ειδικός...
 
Back
Top