Οπλουργοί

στο Breda λέω Μάκη,το έκανε φίλος σε ermes και τα ματάκια του τρελάθηκαν
του έσφιξε η τουφεκιά βελτίωσε κατανομή;;;;
η δικιά σου κάννη είναι άλλη κάννη....την ψάχνουν πολλοί ...δεν θα την πείραζα
:)
 
βελτίωσε την κατανομή και κατέβηκε σε τσοκ - αν βρω από αγγελία που έχω βάλει την 72.5 για το δικό μου,μάλλον θα φτιάξω την κοντή
 
βελτίωσε την κατανομή και κατέβηκε σε τσοκ - αν βρω από αγγελία που έχω βάλει την 72.5 για το δικό μου,μάλλον θα φτιάξω την κοντή
αν πάρεις 72,5 θέλει δοκιμή γιατί πιστεύω ότι θα έχει σφιχτή τουφεκιά από μόνη της όπως η δικιά μου που δοκίμασες
την κοντή που θα κάνεις τα κοντινά κυνήγια,περπατητό ορτύκι,γιατί να την πειράξεις;;;;;
ααααχ σε έχει επηρεάσει η γειτονιά πολύ .hair. .big smile.
 
γνωρίζει κάποιος πόσο χρεώνει ο παπατσαρούχας για κώνο ; όσες φορές έχω πάρει τηλ δεν τον βρίσκω εκεί και παρόλο που έχω αφήσει κινητό δεν με έχει πάρει
Μην ξαναπάρεις τηλέφωνο τότε. Απ'ότι φενεται δεν έχει ανάγκη.
 
στο Breda λέω Μάκη,το έκανε φίλος σε ermes και τα ματάκια του τρελάθηκαν
Παυλο εχεις κιαλλη επιλογη,που βελτιωνει και τα ετοιμα φυσσιγκια,τσοκ με φρενα,οποια επιλογη και να κανεις θα δεις διαφορα,ιδιαιτερα στο ψιλο σκαι.shake hands.
 
Φιλος που εκανε κωνο στον Παπατσαρουχα σε Benelli με 70αρα θαλαμη και 18,3 αυλο ειδε πολυ μεγαλη διαφορα στην αποδοση ιδιαιτερα στα ψιλα σκαγια αλλα κ στην ανακρουση... Η αποδοση του οπλου αξιζε πραγματικα την διαδικασια, τα περιφερειακα σκαγια μαζεψαν αρκετα κ ειχαν πολυ καλυτερη φονικοτητα... Το εχω ξαναπει, η φονικοτητα δεν περιγραφεται με λογια αλλα φαινεται στην πραξη... Αλλιως ειναι να πεφτει απλα το θηραμα κ αλλιως να κεραυνοβολειται...
Απλα επειδη ο κωνος ειναι μια ενεργεια μη αναστερψιμη θελει λιγο σκεψη πριν το αποφασισει κανεις μιας κ το αποτελεσμα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο...
 
Απλα επειδη ο κωνος ειναι μια ενεργεια μη αναστερψιμη θελει λιγο σκεψη πριν το αποφασισει κανεις μιας κ το αποτελεσμα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο...
Εχουμε ακουσει για αποτυχημενες επιμηκηνσεις κωννον,πιστευω ομως οτι ο οπλουργος διαθετει τα εργαλεια να κανει τη δουλεια σωστα,δεν ειναι και καμμια σπουδαια δουλεια να κανεις επιμυκηνσει σε ενα κωννο<το λεω γιατι εχω προσωπικη πειρα,αλλα και εως μηχανικος>.Τα αλεζουαρ αυτα διαθετουν οδηγο για τον αυλο,που να παει,θελει δε θελει τον αυλο θα ακολουθησει...τωρα αν η θαλαμη προς τον αυλο ειναι στραβια,ειναι αλλο καπελο.Θα αναφερω τη ειχε πει ενας οπλουργος που εφτιαχνε καννες.Στα οπλα μαζικης παραγωγης ανοιγουν τη θαλαμη σε 5 λεπτα,ειναι ετοιμη για το επομενο σταδιο,εμεις κανουμε τη δουλεια αυτη σε 20 λεπτα και με αλεζουαρ με δυο πτεριγια για να αφερει το μετταλο πιο αργα!Αυτη η κουβεντα ειχε να κανει με αν η 70αρα ειναι η καλυτερη,και απαντησε οτι ειναι,αλλα στα πιο πολλα οπλα η θαλαμες ειναι στραβιες!
 
Last edited:
Μα είναι στα αλήθεια ρε παιδιά όλες αυτές οι παρεμβάσεις αποδοτικές ως προς την βλητική?Αν ναι τότε γιατί να μην το έκανε κατευθείαν ο κατασκευαστής του όπλου...ΥΓ θυμαμε μικρός πήγα στον συγχωρεμενο τον παππού μου και του λέω κρατώντας ένα παιχνίδι ρε παππού γιατί έχει τόσα πολλά ελατήρια κ μου λέει μην τα βγάλεις άστα όπως είναι..Αυτός που τα έβαλε ξέρει γιατί τα έβαλε..Εν ολίγοις γιατί να πειράξουμε κ το όπλο μας και ενδεχόμενος να το μετανιώσουμε..
 
Η βελτιωση ειναι βεβαιει,και μαλιστα σε ενα τομεα που ειναι αρκετα σοβαρος στη συχνοτητα,εμφανεστατη στα ψιλα σκαγια,δεν θα αναφερθω στη συγκεντρωση,γιατι η διαφορα ειναι στο μεσο ορο,οποτε δεν ειναι αρκετη κατα τη γνωμη μου.Τωρα η εταιριες λιγο μας ενδιαφερει γιατι δεν υιοθετουν αυτες της βελτιωσεις...αν και σιγα σιγα το κανουν,μπορει να εστιαζονται στο μικρο κερδος στη συγκεντρωση,αλλα οταν οι ανεμοι δεν ευνοουν,λογο οτι η ατρακτο το συμβατικων,δεν ειναι και η καλυτερη...το μεσο ορο θα ανοιξει περα απο το 3-5% που εχουν στα ψιλα σκαγια σε νορμαλ συνθηκες.
 
Με τις χρωμιομένες κάννες τι ισχύει; το Robust μου έχει πόρους στο χρώμιο και "φαγώματα" τι πρέπει να κάνω για να ελέγξω την κατάσταση τους κάτω από την χρωμίωση και ίσως και ένα ρετουσάρισμα;
 
Με τις χρωμιομένες κάννες τι ισχύει; το Robust μου έχει πόρους στο χρώμιο και "φαγώματα" τι πρέπει να κάνω για να ελέγξω την κατάσταση τους κάτω από την χρωμίωση και ίσως και ένα ρετουσάρισμα;
Δυο ειναι η δρομοι,ο ενας και ακριβοτερος ειναι να γινει αποχρωμιοποιειση και λειανση,ο αλλος ειναι να εχεις τη καννη παντα λιπανσμενη στην αποθηκευση,εχω δυο καννες με σπασμενο το χρωμιο,απλα τα περιποιουμε σαν να ηταν αχρωμειωτες.Βλητικα δεν υπαρχη καννενα προβλημα.
 
Μέτα από κάθε κυνήγι γίνεται διεξοδικό καθάρισμα και λίπανση. Το όπλο το πήρα έτσι στα χέρια μου και από τότε που το πήρα και το φροντίζω δεν έχει καμία διαφοροποίηση στο κοίλο των καννών προς το χειρότερο. Φοβάμαι βέβαια να μην καταστραφεί και μου δημιουργείτε μια ανησυχία αν και ποτέ δεν το φορτώνω με πάνω από 32γρ.
 
Μέτα από κάθε κυνήγι γίνεται διεξοδικό καθάρισμα και λίπανση. Το όπλο το πήρα έτσι στα χέρια μου και από τότε που το πήρα και το φροντίζω δεν έχει καμία διαφοροποίηση στο κοίλο των καννών προς το χειρότερο. Φοβάμαι βέβαια να μην καταστραφεί και μου δημιουργείτε μια ανησυχία αν και ποτέ δεν το φορτώνω με πάνω από 32γρ.
Εισαι σε καλο δρομο,συνεχισε ετσι και μη φοβασαι.shake hands.
 
Back
Top