Οπλουργοί

Μια ιδέα που προέκυψε ήταν μήπως ζητήσω από τον οπλουργό (σήμερα) να δημιουργήσει σπείρωμα για τσοκ (εσωτερικό ή εξωτερικό)... Προστιθέμενο αυτό στο ολικο μήκος της κάννης νομίζω θα είναι εντάξει..! Ιδωμεν βέβαια τι θα αποφανθεί και ο ειδικός...
Το τσοκ δεν μετράει στο μήκος της κάννης!
Πόσο είναι το μήκος της δεν μας είπες.
 
Το τσοκ δεν μετράει στο μήκος της κάννης!
Πόσο είναι το μήκος της δεν μας είπες.
Αν είναι εξωτερικά τσοκ, τότε προστίθεται στο μήκος της κάννης. Δηλαδή, έχω ένα Fabarm το mode Italia, παλαιό μοντέλο με εξωτερικά τσοκ. Η κάννη με τη μουφα μπροστά (κύλινδρος-5 άστρα) είναι 63 εκατοστά, με το ντεμί τσοκ (3 άστρα) γίνεται 68 εκατοστά και τέλος με το φουλ τσοκ (1 άστρο), προστίθενται αλλά 10 εκατοστά και το μήκος της κάννης γίνεται 73 εκατοστά. Το μόνο που δεν αλλάζει είναι η σκοπευτική γραμμή, αυτή παραμένει στα 63 εκατοστά, γιατί εκεί βρίσκεται το στόχαστρο.
 
Αν είναι εξωτερικά τσοκ, τότε προστίθεται στο μήκος της κάννης. Δηλαδή, έχω ένα Fabarm το mode Italia, παλαιό μοντέλο με εξωτερικά τσοκ. Η κάννη με τη μουφα μπροστά (κύλινδρος-5 άστρα) είναι 63 εκατοστά, με το ντεμί τσοκ (3 άστρα) γίνεται 68 εκατοστά και τέλος με το φουλ τσοκ (1 άστρο), προστίθενται αλλά 10 εκατοστά και το μήκος της κάννης γίνεται 73 εκατοστά. Το μόνο που δεν αλλάζει είναι η σκοπευτική γραμμή, αυτή παραμένει στα 63 εκατοστά, γιατί εκεί βρίσκεται το στόχαστρο.
Για να γινει νομιμη η κανη λεει επειδη ειναι πιο κοντη απο το ελαχιστο μηκος κανης.
 
Ο νόμος προβλέπει ότι όποιος δεν επιθυμεί την ανανέωση της ΑΚΚΟ τουλάχιστον ένα μήνα πριν τη λήξη της μπορεί να παραδώσει το όπλο το οποίο κρατείται για 2 χρόνια μέχρι και να βγει σε πλειστηριασμό του δημοσίου. Δεδομένου αυτού δε μπορούν να το κρατήσουν θα πρέπει να ανανεώσεις την άδεια. Για διαγραφή όπλου με τις τελευταίες αλλαγές που ειχαν γίνει πριν 2-3 χρόνια το αναλαμβάνει οπλουργός σχεδόν εξολοκλήρου βέβαια επειδή είχα ρωτήσει ένα-δύο ο ένας βαρίοταν αν έπρεπε να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα και ο άλλος δεν ήθελε να ασχοληθεί καθόλου, εάν έχεις βρει κάποπεριουσία του ιον που αναλαμβάνει απενεργοποίηση πες μου σε πμ παρακαλώ. Δεν έχω μπροστά μου το νομοθέτημα αυτη τη στιγμή αλλά αν αναφέρει τη λέξη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα μηνα πριν τη λήξη τότε το οπλο μπορεί να παραδωθεί για να βγει υπερ δημοσίου οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να είναι η άδεια σε ισχύ. Άμα μπορεις να παραθέσεις τη παράγραφο του άθρου μπορώ να σου πω με σιγουριά
Από που κι ως που δήμευεται η περιουσία του πολίτη. Να το πληστηριάσει το κράτος υπέρ του πολίτη. Αλλά που....
 
Από που κι ως που δήμευεται η περιουσία του πολίτη. Να το πληστηριάσει το κράτος υπέρ του πολίτη. Αλλά που....
Είναι συγκεκριμένες οι περιπτώσεις, αν δε μπορείς να ανανεώσεις ακκο, αν δε θέλεις να κάνεις ανανέωση, αν γίνει κατάσχεση, αν γίνει ανάκληση της αδειας και άλλα που δε μου έρχονται τώρα, το κρατάνε για 2 χρόνια και ανάλογα τη περίπτωση μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να τα πουλήσεις, μεταβιβάσεις, ακόμα αν υπάρχει δίωξη που αφορά το όπλο προφανώς θα το κρατάνε παραπάνω μέχρι και την αμετάκλητη απόφαση. Για να το πούμε οσο πιο απλά γίνεται το κράτος μας δίνει ορισμένη εξουσία επι του πράγματος όχι απόλυτη αν ήταν απόλυτη θα μπορούσαμε να το πουλήσουμε ελεύθερα, να το μεταβιβάσουμε, να το τροποποιήσουμε και δε θα βγάζαμε άδειες αγοράς και κατοχής η έστω θα τις βγάζαμε μια και μοναδική φορά συνεπώς το όπλο δε μπορούμε να το πούμε "περιουσία" εν μέρει είναι διότι μπορεί να κληρονομηθεί αλλά αν γουστάρει το κράτος μας το παίρνει εν μια νυκτί.
 
Είναι συγκεκριμένες οι περιπτώσεις, αν δε μπορείς να ανανεώσεις ακκο, αν δε θέλεις να κάνεις ανανέωση, αν γίνει κατάσχεση, αν γίνει ανάκληση της αδειας και άλλα που δε μου έρχονται τώρα, το κρατάνε για 2 χρόνια και ανάλογα τη περίπτωση μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να τα πουλήσεις, μεταβιβάσεις, ακόμα αν υπάρχει δίωξη που αφορά το όπλο προφανώς θα το κρατάνε παραπάνω μέχρι και την αμετάκλητη απόφαση. Για να το πούμε οσο πιο απλά γίνεται το κράτος μας δίνει ορισμένη εξουσία επι του πράγματος όχι απόλυτη αν ήταν απόλυτη θα μπορούσαμε να το πουλήσουμε ελεύθερα, να το μεταβιβάσουμε, να το τροποποιήσουμε και δε θα βγάζαμε άδειες αγοράς και κατοχής η έστω θα τις βγάζαμε μια και μοναδική φορά συνεπώς το όπλο δε μπορούμε να το πούμε "περιουσία" εν μέρει είναι διότι μπορεί να κληρονομηθεί αλλά αν γουστάρει το κράτος μας το παίρνει εν μια νυκτί.
Σε ότι αφορά τη χρήση, λόγω της επικινδυνότητας, το κατανοώ. Να μην με αφήσει να το χρησιμοποιήσω ποτέ. Οκ.
Αλλά για την αξία που εγώ πλήρωσα για να το αποκτήσω ΟΧΙ. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Είναι παράνομη δήμευση. Είναι κλοπή.
 
Σε ότι αφορά τη χρήση, λόγω της επικινδυνότητας, το κατανοώ. Να μην με αφήσει να το χρησιμοποιήσω ποτέ. Οκ.
Αλλά για την αξία που εγώ πλήρωσα για να το αποκτήσω ΟΧΙ. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Είναι παράνομη δήμευση. Είναι κλοπή.
Εντάξει υπό μια ευρεία έννοια συμφωνώ οκ αλλά σκεφτείτε το εξής και ο ένφια και η εισφορά αλληλεγγύης "κλοπή" είναι στη μεν πρώτη για να κατέχω ακίνητο πληρώνω φόρο στη δε δεύτερη φορολογεί ξανά ήδη φορολογημένο εισόδημα. Τα όπλα ειναι το λιγότερο δηλαδή έτσι και αλλιώς το όπλα δε μας ανήκουν τα κατέχουμε υπο κάποιες προυποθέσεις πως να το πούμε λιανά την κυριότητα την έχει το κράτος όχι εμείς άσχετο αν το πλήρωσα το νέμομαι και το κατέχω. Κατα το παρελθόν έχουν γίνει και ανακλήσεις στα όπλα νομίζω μια ήταν το 74 και κάποιες άλλες πιο παλιές τις οποίες δε θυμάμαι.
 
Εντάξει υπό μια ευρεία έννοια συμφωνώ οκ αλλά σκεφτείτε το εξής και ο ένφια και η εισφορά αλληλεγγύης "κλοπή" είναι στη μεν πρώτη για να κατέχω ακίνητο πληρώνω φόρο στη δε δεύτερη φορολογεί ξανά ήδη φορολογημένο εισόδημα. Τα όπλα ειναι το λιγότερο δηλαδή έτσι και αλλιώς το όπλα δε μας ανήκουν τα κατέχουμε υπο κάποιες προυποθέσεις πως να το πούμε λιανά την κυριότητα την έχει το κράτος όχι εμείς άσχετο αν το πλήρωσα το νέμομαι και το κατέχω. Κατα το παρελθόν έχουν γίνει και ανακλήσεις στα όπλα νομίζω μια ήταν το 74 και κάποιες άλλες πιο παλιές τις οποίες δε θυμάμαι.
Οι φόροι πολλοί ή λίγοι , θεμιτοί ή αθέμιτοι, δίκαιοι ή άδικοι όποια μορφή και να έχουν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένοι και κατά περίπτωση τους επικαλείται η εκάστοτε κυβέρνηση.
Η " κατάσχεση" του όπλου δεν είναι. Θεσπίστηκε έτσι ( ; ) γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε, π.χ. εγώ το αγνοούσα και φαντάζομαι και το 95% των συναδέλφων.
Τα όπλα που "μάζεψε" η χούντα έγινε για "λόγους ασφαλείας" και επεστράφησαν μετά. Εγώ τότε είχα ήδη δύο, τα οποία μου επεστράφησαν άθικτα.
Με όλο το σεβασμό λοιπόν δεν συμφωνώ ότι δεν μας ανήκουν. Μας ανήκουν, είναι δικά μας και χωρίς (σχετική) παράβαση δεν μπορούν να τα κατάσχουν. Μπορούν να μας απαγορεύσουν τη χρήση. Εκτός αν έχουν τη δική μας έγγραφη εξουσιοδότηση (π.χ. αν δεν τα θέλουμε πια και τα παραχωρούμε).
Απλά κάποιος πρέπει να αλλάξει αυτό το καθεστώς (αν υφίσταται....).
 
Οι φόροι πολλοί ή λίγοι , θεμιτοί ή αθέμιτοι, δίκαιοι ή άδικοι όποια μορφή και να έχουν είναι συνταγματικά κατοχυρωμένοι και κατά περίπτωση τους επικαλείται η εκάστοτε κυβέρνηση.
Η " κατάσχεση" του όπλου δεν είναι. Θεσπίστηκε έτσι ( ; ) γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε, π.χ. εγώ το αγνοούσα και φαντάζομαι και το 95% των συναδέλφων.
Τα όπλα που "μάζεψε" η χούντα έγινε για "λόγους ασφαλείας" και επεστράφησαν μετά. Εγώ τότε είχα ήδη δύο, τα οποία μου επεστράφησαν άθικτα.
Με όλο το σεβασμό λοιπόν δεν συμφωνώ ότι δεν μας ανήκουν. Μας ανήκουν, είναι δικά μας και χωρίς (σχετική) παράβαση δεν μπορούν να τα κατάσχουν. Μπορούν να μας απαγορεύσουν τη χρήση. Εκτός αν έχουν τη δική μας έγγραφη εξουσιοδότηση (π.χ. αν δεν τα θέλουμε πια και τα παραχωρούμε).
Απλά κάποιος πρέπει να αλλάξει αυτό το καθεστώς (αν υφίσταται....).
Υπάρχουν δικαίωματα τα οποία ειναι αναφαίρετα και προστατεύονται είτε απο το σύνταγμα είτε απο διεθνείς συμβάσεις η οπλοκατοχή δεν είναι ένα απο αυτά. Η οπλοκατοχή στην Ελλάδα είναι ενα δικαίωμα που δίνει το κράτος όποτε θέλει όπως θέλει και αν θέλει δεν προστατεύεται απο πουθενά ούτε απο το εθνικό δίκαιο ούτε ευρωπαικό ουτε από συμβάσεις πουθενά, δεν είμαστε σα τις ΗΠΑ που η οπλοκατοχή έχει συνταγματική κατοχύρωση. Οπότε αν για οποιαδήποτε αιτία θεωρήσουν οτι πρέπει να τα μαζέψουν μπορούν και δε είμαστε σε θέση να κάνουμε τίποτα. Δηλαδή τα όπλα τα κατέχουμε για όσο μας επιτρέπεται απο το κράτος. Η κατάσχεση προβλέπεται ήδη απο το 93. Οι άδειες κατοχής ρυθμίζονται με υπουργική απόφαση δε χρειάζεται να περάσει καν απο τη βουλή για να γίνει σε θεωρητικό επίπεδο ανάκληση όλων των αδειών της επικράτειας είναι στην ευχέρεια του υπουργού.
8. Με τη λήξη της ισχύος της άδειας, που χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 7, 8 και 9 και των παραγράφων 3, 4, 5, 6 και 7 του παρόντος ή με την ανάκλησή της, αφαιρείται από την αρμόδια αστυνομική ή λιμενική αρχή το όπλο και τα φυσίγγια. Τα όπλα και φυσίγγια κρατούνται από την αστυνομική ή λιμενική αρχή που τα αφαίρεσε μέχρι δύο (2) χρόνια. Αν στο διάστημα της διετίας χορηγηθεί στον ενδιαφερόμενο νέα άδεια ή ανανεωθεί η αρχική, κατά τις διατάξεις της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, τα ανωτέρω είδη επιστρέφονται. Με άδεια των αστυνομικών αρχών επιτρέπεται η πώληση ή διάθεσή τους από τους ιδιοκτήτες τους κατά το διάστημα της διετίας ή πριν από τη λήξη ή ανάκληση της άδειας, σε εμπόρους ή άτομα που έχουν άδεια της αστυνομικής αρχής για την αγορά τους. Σε περίπτωση που δεν πωληθούν ή διατεθούν τα όπλα και τα φυσίγγια ή δεν χορηγηθεί νέα άδεια ή δεν ανανεωθεί η αρχική, τα όπλα και τα φυσίγγια μετά την παρέλευση διετίας κατάσχονται και περιέρχονται αυτοδικαίως στο Δημόσιο, εγγραφόμενα με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης ή Εμπορικής Ναυτιλίας στο υλικό της ελληνικής αστυνομίας ή του λιμενικού σώματος αντίστοιχα.
9. Με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης καθορίζεται η διαδικασία για τη χορήγηση των αδειών οπλοφορίας και κατοχής όπλου, ο τρόπος ανάκλησης τους και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.
Επίσης όσον αφορά τα όπλα αν τα κατείχαμε πραγματικά δε θα έληγε το δικαιώμα μας επι αυτών κάθε 10 έτη, μπορούν να μειώσουν τη διάρκεια ισχύς όσο θέλουν δεν υπάρχει περιορισμός, επίσης μπορούν να ορίσουν αριθμό που μπορεί να κατέχει κάθε φυσικό πρόσωπο, δηλαδή αύριο το πρωί εκδίδεται απόφαση ώστε κάθε πρόσωπο να κατέχει αριθμητικός 2 αν έχετε 4 τι θα κάνετε ? Δε θα παραδώσετε τα 2 επειδή σας ανήκουν ?
Εν κατακλείδι μιλάω για ένα θεωρητικό σενάριο που με τις κατάλληλες συνθήκες μπορεί να γίνει πραγματικότητα δεν υπάρχει τίποτα να μας προστατεύει.
 
Όσον αφορά τη κατάσχεση γίνεται για συγκεκριμένες αιτίες απαιτεί παράβαση. Η ανάκληση είναι άλλο πράγμα.
1. Τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του άρθρου 1 του παρόντος νόμου, που παράνομα εισάγονται, κατέχονται, κατασκευάζονται, μετασκευάζονται, συναρμολογούνται, φέρονται, μεταφέρονται ή διαμετακομίζονται, ανευρίσκονται ή παραδίδονται στις αρμόδιες αρχές, καθώς και εκείνα, που έχουν παραδοθεί ή έχουν εγκαταλειφθεί κατά το παρελθόν, για οποιονδήποτε λόγο, στις αστυνομικές αρχές, κατάσχονται.


2. Οι τελωνειακοί υπάλληλοι, προκειμένου για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του άρθρου 1 του παρόντος νόμου, που εισάγονται στα τελωνεία κατά παράβαση των διατάξεων του παρόντος νόμου, καθώς και οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί των ενόπλων δυνάμεων, προκειμένου για τα ανωτέρω αντικείμενα που κατέχονται η φέρονται παράνομα σε παραμεθόριες περιοχές ή απαγορευμένες ή επιτηρούμενες ζώνες, δικαιούνται να προβαίνουν στην κατάσχεση των ειδών αυτών και στη σύλληψη των υπαιτίων, εκπληρούντες καθήκοντα ειδικών ανακριτικών υπαλλήλων. Ειδικότερα, οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί των ενόπλων δυνάμεων υποχρεούνται σε άμεση παράδοση των συλληφθέντων ατόμων και των κατασχεθέντων όπλων και λοιπών αντικειμένων στην οικεία αστυνομική ή λιμενική αρχή.


3. Τα όπλα και λοιπά αντικείμενα που κατάσχονται, κατά τις παραγράφους 1 και 2, δημεύονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 76 του Ποινικού Κώδικα, εξ αυτών δε εκποιούνται μόνο εκείνα των οποίων επιτρέπεται η εμπορία κατά τις διατάξεις του άρθρου 6 του παρόντος.
Οι αστυνομικές, στρατιωτικές, τελωνειακές, λιμενικές και δασικές αρχές, που κατάσχουν τα ανωτέρω όπλα και λοιπά αντικείμενα, δύνανται να ζητήσουν, δια του προϊσταμένου τους υπουργού, όσα απ1 αυτό κρίνουν απαραίτητα για τις ανάγκες τους ή τον εμπλουτισμό συλλογών, από τον αρμόδιο εισαγγελέα ή επίτροπο, ο οποίος μετά την τελεσίδικη απόφαση δήμευσης παραγγέλλει την παράδοσή τους στην αιτούσα αρχή, η οποία τα εγγράφει στο υλικό της σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.
 
Όσον αφορά τη κατάσχεση γίνεται για συγκεκριμένες αιτίες απαιτεί παράβαση. Η ανάκληση είναι άλλο πράγμα.
Δεν διαφωνώ πουθενά στα προηγούμενα. Ίσως δεν ήμουν σαφής. Η διαφωνία μου περιορίζεται στην αξία του όπλου και τίποτα παραπάνω. Με άλλα λόγια διαφωνώ με την έννοια της ΑΚΚΟ.
Τώρα που τα συζητάμε λέω ότι θα έπρεπε να λέγεται ΑΧ (ρήσης) ΚΟ. Δηλαδή το κράτος (η αστυνομία) έπρεπε να χορηγεί και να ανακαλεί κατά το δοκούν τη χρήση και όχι την κτήση, ακόμη και αν έπρεπε να σφραγίζονται, ή να κατατίθενται στην αστυνομία. Με άλλα λόγια θα έπρεπε, κατά την άποψή μου, τα όπλα να "απαλλοτριώνονται" , να αποζημιώνονται αν έχανες (νόμιμα ) χωρίς τη θέλησή σου την κατοχή τους.
 
Last edited:
Δεν διαφωνώ πουθενά στα προηγούμενα. Ίσως δεν ήμουν σαφής. Η διαφωνία μου περιορίζεται στην αξία του όπλου και τίποτα παραπάνω. Με άλλα λόγια διαφωνώ με την έννοια της ΑΚΚΟ.
Τώρα που τα συζητάμε λέω ότι θα έπρεπε να λέγεται ΑΧ (ρήσης) ΚΟ. Δηλαδή το κράτος (η αστυνομία) έπρεπε να χορηγεί και να ανακαλεί κατά το δοκούν τη χρήση και όχι την κτήση, ακόμη και αν έπρεπε να σφραγίζονται, ή να κατατίθενται στην αστυνομία. Με άλλα λόγια θα έπρεπε, κατά την άποψή μου, τα όπλα να "απαλλοτριώνονται" , να αποζημιώνονται αν έχανες (νόμιμα ) χωρίς τη θέλησή σου την κατοχή τους.
Γιάννη μόνο η Αμερική είναι "σωστή" χώρα σε αυτό το θέμα. Όσο αντέξει κι αυτή γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.
Ο λαός φίλε δεν πρέπει να είναι οπλισμένος. Δεν βολεύει. Δυσκολεύει τον απόλυτο έλεγχο και την προβατοποίηση.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος. Και μην μου πούν τώρα ότι τάχα ο κάθε τρελός θα έχει όπλο. Ο τρελός μπορεί να κάνει ζημιά και χωρίς πυροβόλο όπλο. Δεν μπορεί πχ να ρίξει κάτι σε ένα υδραγωγείο και να γίνει όλεθρος?
 
Γιάννη μόνο η Αμερική είναι "σωστή" χώρα σε αυτό το θέμα. Όσο αντέξει κι αυτή γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.
Ο λαός φίλε δεν πρέπει να είναι οπλισμένος. Δεν βολεύει. Δυσκολεύει τον απόλυτο έλεγχο και την προβατοποίηση.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος. Και μην μου πούν τώρα ότι τάχα ο κάθε τρελός θα έχει όπλο. Ο τρελός μπορεί να κάνει ζημιά και χωρίς πυροβόλο όπλο. Δεν μπορεί πχ να ρίξει κάτι σε ένα υδραγωγείο και να γίνει όλεθρος?
Ο νόμος για τη κατοχή ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΩΝ όπλων μπάζει από παντού και κανείς αρμόδιος δεν ασχολείται να τον διορθώσει.
 
Γιάννη μόνο η Αμερική είναι "σωστή" χώρα σε αυτό το θέμα. Όσο αντέξει κι αυτή γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.
Ο λαός φίλε δεν πρέπει να είναι οπλισμένος. Δεν βολεύει. Δυσκολεύει τον απόλυτο έλεγχο και την προβατοποίηση.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος. Και μην μου πούν τώρα ότι τάχα ο κάθε τρελός θα έχει όπλο. Ο τρελός μπορεί να κάνει ζημιά και χωρίς πυροβόλο όπλο. Δεν μπορεί πχ να ρίξει κάτι σε ένα υδραγωγείο και να γίνει όλεθρος?
Στην Ελλάδα επιτρέπονται ακόμα επειδή αποφέρουν έσοδα και δημιουργούν θέσεις εργασίας αλλιώς με τόσες αντικυνηγετικές μκο θα τα είχαν μαζέψει χθές, δεύτερον είναι και τα θέματα εθνικής ασφάλειας αν και αυτο δε νομίζω οτι τους απασχολεί ιδιαίτερα πλέον, παλαιότερα ίσως ήταν δικαιολογία. Πάντως όντας φαντάρος πρόσφατα στη παραμεθοριο μοιράσαμε όπλα και πυρομαχικά στο μόνιμο πληθυσμό ήρθαν και πήραν άτομα χωρίς να έχουν ψυχιατρική γνωμάτευση χωρίς τίποτα απλά και μόνο επειδή ήταν παραμεθόριος γύρισαν σπίτι με αυτόματα εκεί το κάνει γαργάρα το κράτος αν ας πούμε κάτι γίνει.
 
Τι εννοείς ότι ήρθαν απλοί πολίτες με μόνο αποδεικτικό ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι της μεθορίου και τους δώσατε G3 και σφαίρες έτσι απλά; Τονίζω το απλοί πολίτες.
 
Τι εννοείς ότι ήρθαν απλοί πολίτες με μόνο αποδεικτικό ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι της μεθορίου και τους δώσατε G3 και σφαίρες έτσι απλά; Τονίζω το απλοί πολίτες.
Πρέπει να είχε να κάνει με το θεσμό των εθνοφυλάκων όσοι είχαν υπηρετήσει πήραν όπλα νομιζω κάποιοι απο τους κατοίκους είχαν ήδη αν θυμάμαι καλα, δεν έκατσα να ρωτησω κιόλας ως αγκαρία για εμένα το έβλεπα, επίσης σε κάτι δημόσιους υπαλληλους δώσαμε που ειχαν έρθει τα τελευταία χρόνια εκει, ένας δεν ήθελε να πάρει του φάνηκε περίεργο που κλήθηκε γενικά ήταν μια διαδικασια που κράτησε καμια ώρα. Ναι οι κατοικοι είχαν g3 αλεξισφαιρα σφαίρες ασύρματους δε θυμάμαι και εγω τι άλλο δεν ήταν και πολλοι μη φανταστεις. Οπως και να έχει το ανέφερα για άλλους λόγους για να πάρουμε κυνηγετικά μας υποβάλλουν σε εξετάσεις για να σου δώσουν αυτόματα δε τρέχει τίποτα παλαβό ελληνικό κράτος.
 
Τι εννοείς ότι ήρθαν απλοί πολίτες με μόνο αποδεικτικό ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι της μεθορίου και τους δώσατε G3 και σφαίρες έτσι απλά; Τονίζω το απλοί πολίτες.
Δεν είναι απλοί πολίτες, είναι εθνοφύλακες. Αποτελούν ενεργό στρατό και έχουν και βαθμό ορισμένοι. Σε κάποια στρατόπεδα κάνουν και υπηρεσίες επί πληρωμή βέβαια, όσοι θέλουν και αν υπάρχει ανάγκη λόγω έλλειψης προσωπικού
 
Γιάννη μόνο η Αμερική είναι "σωστή" χώρα σε αυτό το θέμα. Όσο αντέξει κι αυτή γιατί οι πιέσεις είναι μεγάλες.
Ο λαός φίλε δεν πρέπει να είναι οπλισμένος. Δεν βολεύει. Δυσκολεύει τον απόλυτο έλεγχο και την προβατοποίηση.
Δεν υπάρχει άλλος λόγος. Και μην μου πούν τώρα ότι τάχα ο κάθε τρελός θα έχει όπλο. Ο τρελός μπορεί να κάνει ζημιά και χωρίς πυροβόλο όπλο. Δεν μπορεί πχ να ρίξει κάτι σε ένα υδραγωγείο και να γίνει όλεθρος?
Οι ασύμμετρες απειλές όπως αυτή που περιγράφεις είναι πολύ χειρότερες από έναν ...τρελλό με καραμπίνα.....Και δεν αντιμετωπίζονται εύκολα. Απλά το κράτος κοιτά το επικοινωνιακό κομμάτι (τι παράδειγμα δίνει ένας οπλισμένος στο γυαλί) και οι καρεκλοκένταυροι της ΕΛΑΣ τη βολή τους για να μην έχουν να ασχολούνται με κάτι που απαιτεί ενασχόληση κι υπευθυνότητα όπως η τήρηση του μητρώου των όπλων.
 
Δεν είναι απλοί πολίτες, είναι εθνοφύλακες. Αποτελούν ενεργό στρατό και έχουν και βαθμό ορισμένοι. Σε κάποια στρατόπεδα κάνουν και υπηρεσίες επί πληρωμή βέβαια, όσοι θέλουν και αν υπάρχει ανάγκη λόγω έλλειψης προσωπικού
Έχεις δίκιο. Ο σχεδιασμός της άμυνας των νησιών μας κυρίως, τους περιλαμβάνει λόγω λειψανδρίας στελέχωσης μονάδων. Σύντομα θα ακούσουμε κι άλλα από τον υπουργό όχι μόνο για την Εθνοφυλακή στα βόρεια κι ανατολικά σύνορα, αλλά και για την αξιοποίηση των εφέδρων γενικότερα και .....στην ηπειρωτική Ελλάδα.
 
Back
Top