Οι κατασκευές μας

Μπαίνει το ανεμιστηρακθ κ ειναι πολυ καλη λυση ανεξαρτητως περσιδων οταν προκειτε για πανω απο ενα σκυλι σε σκύλοκουτό.
κωστα οπωσδήποτε χρειαζετε περισσότερος εξαερισμος.
πολυ ομορφη κατασκευη.
οσο για την βιτρίνα υπεροχη κ μπράβο.
Οταν μπορεις βαλε κάποια τρισδιάστατη φωτο αν θες γιατί με ενδιαφερει κ μενα η κατασκευη της. :)
 
Καλησπερα σε ολους....Ξερει ισως καποιος να φτιαχνει καταπελτη θηραματων-πουλαει ισως;Αν οχι θα μπορουσε καποιος στο να βοηθησει για το που θα βρω μηχανισμο απελευθερωσης(τηλεχειρηστηριο)για να το ενσωματωσω σε ενα που θα φτιαξω μονος μου μιας κ αυτο ειναι κ το ποιο δυσκολο;πχ να βαλω απο καποιο παιχνιδι η κατι τετοιο,μιας κ αυτα που βρηκα κοστιζουν 500 ευρω κ βαλε ποσο υπερβολικο για εμενα.Ευχαριστω.
 
Λαμπρο δεν μπορω να σε βοηθησω στο θέμα κοντρολ αλλα μπορεις παντοτε να κανεις χειροκινητη απελευθερωση μς μακρυ σχοινακι καλής ποιότητας απο ολα τα diy καταστηματα που δεν μπλεκετε.
μετα απο χρόνια κατοχής καταπέλτη κ χρήση ς του σε εκπαυδευσεις παντως θα σου πω οτι ελαχιστα τον δουλευω πια κ κατ εξερεση.
Ακολουθω αλλο τροπο πιο σποτεκεσματικο κ φυσικό αφου ο καταπέλτη έχει κ τα μειονέκτημα τα του.
φτιαξε εναν απλο κλοβο για τα θηράματα.
Σκεπασε τον από πανω ωστε να μπαινει λίγο φως αλλα να μην εχουν μεγάλη επαφή με τον εξω κοσμο.
ετσι δεν συνηθιζουν στην παρουσια σου.
Κάθε μερα που θα ταιζεις θα κτυπας κ λιγο το κλουβι ετσι θα ναι νευρικα τα πουλιά σου.
οταν θα τα στηνεις φοράς γαντια κ ναυλον στα παπουτσια.
Τα πουλια δεν τα κοιμηζεις με τον γνωστό τροπο γιατί μαλθακωνουν.
τα ριχνεις με δυναμη αρκετη αλλα οχι υπετβολικη στο εδαφος.
το κτύπημα τα σοκαρει κ μενουν για αρκετη ωρα σταθερα.
ρίχνεις δυο τρια πουλια κ φευγεις .
πας στα 150 με το σκυλι κοντρα στον ανεμο κ το αφηνεις.
Καλο ειναι το κουτάβι να εχει παιξει κ ξεχαρμανιασει πρωτα.
μεχρι να φτασεις σρα στημένα αυτα εχουν ερθει στα συγκαλα τους οποταν δεχονται φερμα κ πετουν μθα χαρα κ ικσνοποιητικα.
να θυμασε οχι υπερβολες με τα ημερα στημενα πουλιά.
Ειναι πολυ καλος τρόπος δοκιμασμένος κ φτηνος σε συγκριση με το κεφαλαιο για καταπελτη.
μου τον διδαξε ο εξαιρετος άνθρωπος κ αγαπητος Νίκος Αυγερινος που τον ευχαριστω σε σεμιναριο που παρακολουθησα καποτε.
 
Kurtzhaar σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου δεν ξερω αυτα τα μαγαζια diy αλλα οπως κ να εχει αν δεσω κ με πετονια θα κανω δουλεια ετσι δεν ειναι;Αυτο με το οτι τα χτυπας απο κατω κ ζαλιζονται δεν το καταλαβα πχ αν χρησιμοποιησω περιστερια που θελω μπορω να το κανω;Αυτο με τα γαντια κ της ναιλον σακουλες το κανω κ εγω.Για να καταλαβεις εχω προβλημα με ενα ποιντερ που εχω του εχω στηση μπεκατσα ψοφια μεσα σε βατα.....μετα απο ωρα τον αμολαω παει την βρισκει κατευθειαν φερμαρει για 10-15 δευτερολεπτα κ μετα πηδαει μεσα στα βατα με μανια,Το ιδιο κανει κ με τα ορτυκια.Τωρα οταν βγαινω για κυνηγι απλα δεν βρισκω τιποτα......δεν ξερω τη να κανω.....δεν εχει πουλια η συμβαινει κατι αλλο;Το σκυλι ειναι 2,5χρονων καθε συμβουλι δεκτη ευχαριστω..
 
Καλησπέρα σας και από εμένα.. Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ η "κατασκευή" που θα ανεβάσω, πάντως είπα να το ανεβάσω, μήπως πάρει κάποιο μέλος καμία ιδέα για κάτι αντίστοιχο.! :D
Η χαρά του ότι έχεις φτιάξει κάτι μόνος σου, πολλές φορές δίνοντας ξανά ζωή σε παλιό, χαλασμένο εξοπλισμό που λυπάσαι να πετάξεις, είναι πολλές φορές και η μεγαλύτερη ικανοποίηση....
Ορίστε λοιπόν, μία φυσιγγιοθήκη "ανάγκης" κοντακίου τεσσάρων θέσεων, από μία παλιά ζώνη φυσιγγίων.
DSCN1160_zpslfmsunf7.jpg

DSCN1162_zpszmhjfwj0.jpg

Επίσης, το ξέρατε ότι τα κουτιά του Depon είναι μια πολύ ταπεινή, πλήν όμως χρήσιμη θήκη για τα τσοκάκια(δυστυχώς μόνο τα εσωτερικά και μερικά σχετικά κοντά έσω-έξω χωράνε τέλεια) μας, όταν δεν έχουν από την μαμά τους.??? .sarcastic..sarcastic..sarcastic. (σημείωση: η σκόνη που έχει το καπάκι από το κουτί του Depon είναι αφυγραντικό.!!!! έτσι λοιπόν και το τσοκ μας δεν κινδυνεύει από σκουριά)
DSCN1163_zpsydaopf2f.jpg
 
............................................................
Επίσης, το ξέρατε ότι τα κουτιά του Depon είναι μια πολύ ταπεινή, πλήν όμως χρήσιμη θήκη για τα τσοκάκια(δυστυχώς μόνο τα εσωτερικά και μερικά σχετικά κοντά έσω-έξω χωράνε τέλεια) μας, όταν δεν έχουν από την μαμά τους.??? .sarcastic..sarcastic..sarcastic. (σημείωση: η σκόνη που έχει το καπάκι από το κουτί του Depon είναι αφυγραντικό.!!!! έτσι λοιπόν και το τσοκ μας δεν κινδυνεύει από σκουριά)
DSCN1163_zpsydaopf2f.jpg
στα τσοκ όμως προτιμώ panadol .sarcastic.
.shake hands. ... Χα χα χα !!! Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται !!! ....very funny. .yel.
Ε, λοιπόν από τότε που πήρα τη Mossberg το '97 και επειδή δεν είχε θήκες για τα τσοκάκια της, παρατήρησα ότι στο μπουκαλάκι του Lysopaine (δισκία για το λαιμό) χωράνε ακριβώς δύο τσοκάκια, και από τότε σε δυο τέτοια μπουκαλάκια τα φυλάω :)
20160601_234854.jpg
 
.shake hands. ... Χα χα χα !!! Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται !!! ....very funny. .yel.
Ε, λοιπόν από τότε που πήρα τη Mossberg το '97 και επειδή δεν είχε θήκες για τα τσοκάκια της, παρατήρησα ότι στο μπουκαλάκι του Lysopaine (δισκία για το λαιμό) χωράνε ακριβώς δύο τσοκάκια, και από τότε σε δυο τέτοια μπουκαλάκια τα φυλάω :)
20160601_234854.jpg
Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος, χαίρομαι...!!!!!!! Οι απλές και λιτές λύσεις που δουλεύουν είναι και οι καλύτερες κατ'εμέ. ;)
 
Last edited:
Nαι δε λεω, τοτε ομως δεν ειχε ουτε περιορισμο στα ειδη. Εχω κανει και γω απο τοτε
 
Μιας και τα είχα τα ξύλα και τα στηρίγματα από τα dexion και όπως πάντα με "τρώνε" τα χέρια μου,
έκανα μια κατασκευή κούτας για μεταφορά του riko!! Αν και θα την βάψω εξωτερικά με στεγνωτικό την προορίζω ποιο πολύ για πορτμπαγκάζ
και θέλει και ποιο πολλές τρύπες για εξαερισμό.












 
Μιας και τα είχα τα ξύλα και τα στηρίγματα από τα dexion και όπως πάντα με "τρώνε" τα χέρια μου,
έκανα μια κατασκευή κούτας για μεταφορά του riko!! Αν και θα την βάψω εξωτερικά με στεγνωτικό την προορίζω ποιο πολύ για πορτμπαγκάζ
και θέλει και ποιο πολλές τρύπες για εξαερισμό.












Πολύ ωραίο.shake hands.
Από πλευράς αδιαβροχοποίησης;
 
Back
Top