Οι κήποι μας..

Έχω μια λεμονιά Αδαμοπούλου πίσω στον κήπο και πριν 5 χρόνια ήθελα να μπολιασω πάνω της Verna.Ετσι περνώντας από Κόρινθο σταμάτησα και πήρα μια φιντα.Ποιος επιστήμονας έπιασε την φιντα αυτή και ιδού τα αποτελέσματα.Μια κλαρα βγάζει 3-4 λεμονιά τέρατα.Φετος έσπασα το ρεκόρ με 1374 γρ.


Σαν κολοκύθια για πίτα γίνονται! Πάντως κατά κανόνα δεν είναι τόσο τόσο μεγάλα. Φταίει το έδαφος και το υποκείμενο φυτό για αυτό. Η Verna είναι μια ισπανική ποικιλία με απόδοση χυμού 40% του βάρους του φρούτου (πολύ υψηλή) και με διπλή παραγωγική εποχή, με τη δεύτερη μέσα στο καλοκαίρι, που οι άλλες ποικιλίες δεν έχουν καρπό. Αυτά τα 2 κάνουν αυτήν την ποικιλία, ιδιαίτερα αγαπητή για εμπορική εκμετάλλευση.
 
Σαν κολοκύθια για πίτα γίνονται! Πάντως κατά κανόνα δεν είναι τόσο τόσο μεγάλα. Φταίει το έδαφος και το υποκείμενο φυτό για αυτό. Η Verna είναι μια ισπανική ποικιλία με απόδοση χυμού 40% του βάρους του φρούτου (πολύ υψηλή) και με διπλή παραγωγική εποχή, με τη δεύτερη μέσα στο καλοκαίρι, που οι άλλες ποικιλίες δεν έχουν καρπό. Αυτά τα 2 κάνουν αυτήν την ποικιλία, ιδιαίτερα αγαπητή για εμπορική εκμετάλλευση.
Το ξέρω αλλά αυτό δεν είναι Verna με τίποτα.Φραπολεμονα τα λέμε κάτω και γίνονται γλυκό μόνο.
 
Το ξέρω αλλά αυτό δεν είναι Verna με τίποτα.Φραπολεμονα τα λέμε κάτω και γίνονται γλυκό μόνο.
Και εμένα για φραπολέμονο μου έκανε, αλλά επειδή είπες πως πήρες Verna είπα μηπως ταίριαξε περίεργα με κανένα υποκείμενο ή το έδαφος και έδωσε τέτοιο καρπό... Τα φραπολέμονα έχουν αυτή τη χαρακτηριστική πολύ χοντρή και γλυκιά σάρκα και το μικρό αναλογικά εσωτερικό που έχει χυμό. Δεν είναι κάποια αναγνωρισμένη ποικιλία από όσο ξέρω και είναι αποτέλεσμα τυχαίας μετάλλαξης. Δυστυχώς επειδή δεν έχουν εμπορική αξία τείνουν να εκλείψουν και μόνο κανένας μερακλής έχει καμία σε κανένα κήπο σπιτιού για το εφέ.



εχουν βρεθεί να ζυγίζουν έως και 2,5 κιλά το ένα τέτοια λεμόνια...
 
Και εμένα για φραπολέμονο μου έκανε, αλλά επειδή είπες πως πήρες Verna είπα μηπως ταίριαξε περίεργα με κανένα υποκείμενο ή το έδαφος και έδωσε τέτοιο καρπό... Τα φραπολέμονα έχουν αυτή τη χαρακτηριστική πολύ χοντρή και γλυκιά σάρκα και το μικρό αναλογικά εσωτερικό που έχει χυμό. Δεν είναι κάποια αναγνωρισμένη ποικιλία από όσο ξέρω και είναι αποτέλεσμα τυχαίας μετάλλαξης. Δυστυχώς επειδή δεν έχουν εμπορική αξία τείνουν να εκλείψουν και μόνο κανένας μερακλής έχει καμία σε κανένα κήπο σπιτιού για το εφέ.



εχουν βρεθεί να ζυγίζουν έως και 2,5 κιλά το ένα τέτοια λεμόνια...
Άμα το φτιάξεις γλυκό του κουταλιού και το ρίξεις πάνω σε γιαούρτι πρόβειο μετά από μάχη προβάτου, ξέρεις τι φτιάχνει? Ωραίο είναι και σκέτο με λίγο κανέλα.Μικρος με μπουκωνε η γιαγιά μου με τέτοια γιατί τις είχα φάει τα ράφια όλα μπας και χορτάσω.
 
Ρε παλληκάρια, επιστήμονες του είδους, θέλω να φυτέψω μια λεμονιά στον κήπο με όσο γίνεται περισσότερες καρποφορίες, για δώστε μου τα φώτα σας τι να βάλω και ακόμα καλύτερα από που να την πάρω;
 
Ρε παλληκάρια, επιστήμονες του είδους, θέλω να φυτέψω μια λεμονιά στον κήπο με όσο γίνεται περισσότερες καρποφορίες, για δώστε μου τα φώτα σας τι να βάλω και ακόμα καλύτερα από που να την πάρω;
Παντελή καταρχήν το μέρος που θέλεις να τη βάλεις είναι απαλλαγμένο από παγετό; Έχει επαρκή προστασία από ανέμους; Πόσο φως και τι προσανατολισμό έχει; Υπάρχουν άλλα λεμονοπορτόκαλα στην περιοχή (για να δούμε αν ευδοκιμεί); Πόση φροντίδα (νερό, ψεκασμούς, λίπανση, κλάδεμα) μπορείς να της παρέχεις;

Κάθε ποικιλία έχει υπέρ και κατά, όπως όλα τα πράγματα... Αν υπήρχε μια που να είχε υπεροχή σε όλα, πίστεψέ με θα είχε εξαλείψει όλες τις άλλες... Αλλά αυτό δεν ισχύει... Για ποικιλία θα μπορώ να σου κάνω κάποιες προτάσεις. Για το μέρος που θα την πάρεις και θα είναι πιστοποιημένη και ως ποικιλία και ως υγεία, δεν έχω ιδέα για Αθήνα, αν και μένω εδώ, έχουν περάσει πολλά χρόνια που αγόραζα από εδώ και ήταν μόνο από τον Πονηράκη τον γεωπόνο στα Μυκονιάτικα, στις 3 γέφυρες που πλέον έχει πεθάνει και έχει ρημάξει το μέρος.
 
Άμα το φτιάξεις γλυκό του κουταλιού και το ρίξεις πάνω σε γιαούρτι πρόβειο μετά από μάχη προβάτου, ξέρεις τι φτιάχνει?
Πολύ καλο το φραπολέμονο και η κανονική φράπα-το γκρειπφρουτ γίγας/Citrus maxima- ως γλυκά κουταλιού.

IMG_20191027_162919.jpgΑλλά για τέτοιες αποστολές κρεατολιποκρεπάλης, και όχι μόνο, το απόλυτο γλυκό πάνω από το γιαούρτι ή και σκέτο με τριμμένη σοκολάτα είναι το περγαμόντο. αρωματικό και χωρίς να λιγώνει τραβιέται σαν τρελό.

1621442245390.png
1621442283169.png
1621442296887.png
 
Παντελή καταρχήν το μέρος που θέλεις να τη βάλεις είναι απαλλαγμένο από παγετό; Έχει επαρκή προστασία από ανέμους; Πόσο φως και τι προσανατολισμό έχει; Υπάρχουν άλλα λεμονοπορτόκαλα στην περιοχή (για να δούμε αν ευδοκιμεί); Πόση φροντίδα (νερό, ψεκασμούς, λίπανση, κλάδεμα) μπορείς να της παρέχεις;

Κάθε ποικιλία έχει υπέρ και κατά, όπως όλα τα πράγματα... Αν υπήρχε μια που να είχε υπεροχή σε όλα, πίστεψέ με θα είχε εξαλείψει όλες τις άλλες... Αλλά αυτό δεν ισχύει... Για ποικιλία θα μπορώ να σου κάνω κάποιες προτάσεις. Για το μέρος που θα την πάρεις και θα είναι πιστοποιημένη και ως ποικιλία και ως υγεία, δεν έχω ιδέα για Αθήνα, αν και μένω εδώ, έχουν περάσει πολλά χρόνια που αγόραζα από εδώ και ήταν μόνο από τον Πονηράκη τον γεωπόνο στις 3 γέφυρες που πλέον έχει πεθάνει και έχει ρημάξει το μέρος.
Γρηγόρη κατ' αρχή σε ευχαριστώ, ο προσανατολισμός είναι νότιος με αρκετό φως, παγετό πολύ σπάνια, λεμονιές πολλές σε διάφορα σημεία της γειτονιάς. Νερό υπάρχει αυτόματο, από λίπανση λίγο Complesal, όσο για κλάδεμα δεν σκαμπάζω...

Πριν καμιά πενταετία αγόρασα μία πανέμορφη λεμονιά κατάφορτη από λεμόνια, ε από τότε ακροβατεί μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και λεμόνια δεν ξανάκανε !
IMG_4197.jpg

Πετάει κάθε χρόνο αλλά παράλληλα κάποια τμήματα κιτρινίζουν και ξεραίνονται


IMG_4198.jpg

Φέτος πέταξε καινούργια βλαστάρια και φαίνεται να συνέρχεται, αλλά βαρέθηκα να περιμένω!
 
Και εμένα για φραπολέμονο μου έκανε, αλλά επειδή είπες πως πήρες Verna είπα μηπως ταίριαξε περίεργα με κανένα υποκείμενο ή το έδαφος και έδωσε τέτοιο καρπό... Τα φραπολέμονα έχουν αυτή τη χαρακτηριστική πολύ χοντρή και γλυκιά σάρκα και το μικρό αναλογικά εσωτερικό που έχει χυμό. Δεν είναι κάποια αναγνωρισμένη ποικιλία από όσο ξέρω και είναι αποτέλεσμα τυχαίας μετάλλαξης. Δυστυχώς επειδή δεν έχουν εμπορική αξία τείνουν να εκλείψουν και μόνο κανένας μερακλής έχει καμία σε κανένα κήπο σπιτιού για το εφέ.



εχουν βρεθεί να ζυγίζουν έως και 2,5 κιλά το ένα τέτοια λεμόνια...
Όταν στο ίδιο δέντρο κάνει στρογγυλά χοντροφλουδα , αλλά και κανονικά ψιλοφλουδα και όλα με αρκετό χυμό χωρίς κουκούτσια , μήπως παίζει ρόλο που κοντά έχει πορτοκαλιά και μανταρίνια,λόγο επικονίασης;Η είναι το σόι;
 
Ρε παλληκάρια, επιστήμονες του είδους, θέλω να φυτέψω μια λεμονιά στον κήπο με όσο γίνεται περισσότερες καρποφορίες, για δώστε μου τα φώτα σας τι να βάλω και ακόμα καλύτερα από που να την πάρω;
Παντελή έχω πάρει δύο λεμονιές πολυφορες απέναντι από την είσοδο της Αμυγδαλέζας ,πολύ καλές ,αλλά τις πήρα μικρές και κάνανε λίγα χρόνια να κάνουν καρπό.
 
Παντελή έχω πάρει δύο λεμονιές πολυφορες απέναντι από την είσοδο της Αμυγδαλέζας ,πολύ καλές ,αλλά τις πήρα μικρές και κάνανε λίγα χρόνια να κάνουν καρπό.
Παναγιώτη έχει και μεγαλύτερες; Εγώ την πήρα μεγαλούτσικη για να κερδίσω αυτόν τον χρόνο, και όπως είπα ήταν φορτωμένη τίγκα στο λεμόνι. Μετά τίποτα. Διάβασα κάπου ότι με κάποιο τρόπο τις πουσάρουν (ίσως με ορμόνες) για να γεμίσουν καρπό και
να πουληθούν εύκολα, αλλά μετά το δέντρο αργεί να συνέλθει. Προφανώς αυτή η περίπτωση συνέβη και σε μένα.
 
Παναγιώτη έχει και μεγαλύτερες; Εγώ την πήρα μεγαλούτσικη για να κερδίσω αυτόν τον χρόνο, και όπως είπα ήταν φορτωμένη τίγκα στο λεμόνι. Μετά τίποτα. Διάβασα κάπου ότι με κάποιο τρόπο τις πουσάρουν (ίσως με ορμόνες) για να γεμίσουν καρπό και
να πουληθούν εύκολα, αλλά μετά το δέντρο αργεί να συνέλθει. Προφανώς αυτή η περίπτωση συνέβη και σε μένα.
Πρέπει να πάς να δεις , θέλει και την υπομονή του το δέντρο εγώ προτίμησα μικρά .
 
Γρηγόρη κατ' αρχή σε ευχαριστώ, ο προσανατολισμός είναι νότιος με αρκετό φως, παγετό πολύ σπάνια, λεμονιές πολλές σε διάφορα σημεία της γειτονιάς. Νερό υπάρχει αυτόματο, από λίπανση λίγο Complesal, όσο για κλάδεμα δεν σκαμπάζω...

Πριν καμιά πενταετία αγόρασα μία πανέμορφη λεμονιά κατάφορτη από λεμόνια, ε από τότε ακροβατεί μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και λεμόνια δεν ξανάκανε !
View attachment 27185

Πετάει κάθε χρόνο αλλά παράλληλα κάποια τμήματα κιτρινίζουν και ξεραίνονται


View attachment 27187

Φέτος πέταξε καινούργια βλαστάρια και φαίνεται να συνέρχεται, αλλά βαρέθηκα να περιμένω!
Ανθακια δεν έβγαλε; Πήγαινε σε κάποιον γεοπονο μήπως λείπει κάτι από το έδαφος.
 
Περγαμόντο , το κορυφαίο.Το κιτρολέμονο γνωρίζω.Τι είναι το φραπολέμονο;
Το φραπολέμονο είναι μια ποικιλία λεμονιού που οφείλεται σε τυχαία φυσική μετάλλαξη, δεν έχει αναγνωρισμένο όνομα από όσο έχω ψάξει και γνωρίζω, και δίνει υπερμεγέθη λεμόνια σαν αυτά που έδειξε ο Αλέξανδρος πιο πάνω (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-594161) με βάρος από 800 γρ έως και 2,5 κιλά. Έχουν πολύ χοντρή και γλυκιά εσωτερική φλούδα και εσωτερικό με χυμό όχι εμφανώς μεγαλύτερο από τα συμβατικά λεμόνια.

Για αυτό είναι μια ποικιλία για παραδοσιακούς και χομπίστες και όχι για εμπορική εκμετάλλευση.
 
Back
Top