Οι κήποι μας..

Έβαλε μια κλώσσα η μάνα, έβγαλε 11 πουλιά αλλα το ένα το πάτησε...Έμειναν 10 σπιθάκια!View attachment 67562View attachment 67563View attachment 67564View attachment 67565
Καλορίζικα Χρησταρα, 😍 παλιά που είχα αυτοσχέδια κλοσομηχανη, είχε δύο συρτάρια και έπαιρνε περίπου 100 αυγά, μια φουρνιά που είχα βάλει είχα βγάλει 45 κοκόρια λουθουρα, και μια πουλακιδα, τέτοια κέντα δεν μου είχε ξανά τύχει, εκείνη την χρονιά ευχαριστήθηκα κόκορα μακαρονάδα, μακάρι να είχα χρόνο και τόπο να την έχω ακόμα ότι ήθελα έβγαζα.
 
Πλησιάζει ο καιρός για λιπανση εσπεριδοειδων. Τι σύνθεση προτιμάτε για αυτά; Ποτε τα κλαδευετε;
12-12-17-2 mg+ so+τε είναι πολύ καλό Γιάννη υπάρχει και στην ελαγρολιπ, και στην νιτροφοσκα.ειναι μάρκες. Και τα δύο πολύ καλά.
 
Εγώ λέω φέτος να βάλω για πρώτη φορά πατάτες σε ενα μικρό κομμάτι στο χωριό.

Από ντομάτες και αλλά κηπευτικά παίρνω έτοιμα φυτά και τα βάζω τον άλλον μηνα μέσα με τέλος Απρίλη.

Δεν κράτησα ποτέ σπόρο.
Αν και ο παππούς μου κρατούσε πολύ παλιά όταν ήμουν παιδί αλλά δεν κάθισα να δω ή να μάθω πως το έκανε και τους διατηρούσε.
 
Εγώ λέω φέτος να βάλω για πρώτη φορά πατάτες σε ενα μικρό κομμάτι στο χωριό.

Από ντομάτες και αλλά κηπευτικά παίρνω έτοιμα φυτά και τα βάζω τον άλλον μηνα μέσα με τέλος Απρίλη.

Δεν κράτησα ποτέ σπόρο.
Αν και ο παππούς μου κρατούσε πολύ παλιά όταν ήμουν παιδί αλλά δεν κάθισα να δω ή να μάθω πως το έκανε και τους διατηρούσε.
Η δουλειά μου είναι αγρότης και έχω καλλιεργήσει σε θερμοκήπια όλα τα κηπευτικά, σπόρια τώρα δεν μπορείς να κρατήσεις γιατί είναι όλα υβρίδια. Ο παππούς σου κρατούσε σπόρους από απλές ποικιλίες που ΔΕΝ ήταν υβρίδια, ( και πριν της μαζέψουν ) δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχουν απλές ποικιλίες κηπευτικών που ήταν πάρα πολύ νόστιμα, το μάζεμα των ποικιλιών έγινε για να μην μπορεί ο κάθε παραγωγός να κρατήσει δικό του σπόρο, και μας επέβαλαν τα υβρίδια για αύξηση παραγωγής και να είναι ωραία στο μάτι αλλά άχυρο στη γεύση, ( και καλά και πράσινα άλογα ), που η αύξηση της παραγωγής εξαρτάται από την θρέψη του φυτού. Τώρα αν θες να κρατήσεις δικούς σου σπόρους μπορείς και είναι εύκολο, αλλά πρέπει να ξέρεις πέντε πράγματα το πώς να επιλέξεις τα κηπευτικά που θες, η συντήρηση γίνεται σε γυάλινο βάζο, εφόσον έχουν ξεραθεί καλά για αρκετές μέρες σε σκιερό μέρος, και τα τοποθετείς στην κατάψυξη, με αυτό τον τρόπο διατηρούνται για πάρα πολλά χρόνια. Ότι θες μπορώ να σου πω. :)
 
Back
Top