Οι κήποι μας..

Τσαντλερ και φρανκετι
Αφού μπήκε τσαντλερ χρειάζεται η φρανκετι για επικονιαστης. Έχουν άλλοι τσαντλερ εκεί σε κοντινά χωράφια; το πρότεινε ο φυτωριουχος η ο γεωπόνος; είναι λίγο οριακά λόγω απόλυτου υψομέτρου σε συνδυασμό με τις γεωγραφικές συντεταγμένες. Πιο ασφαλής επιλογή ίσως ηταν η φρανκεττι ή η fernor και ειναξ και πιο ανθεκτικες και σε ασθένειες... Μεν λιγότερο παραγωγικές...
 
Με έφαγαν οι άλλοι παππούδες να τους πάω να καθαρίσουν τα καντήλια ενόψει γιορτών.Μου είχαν πει ότι ήθελαν να τους μάζευα και ελιές από το χωράφι μας που είναι κοντά και το συνδύασα.Ούτε ξέρω για πότε τις μάζεψα...Άμα θες να πας για κυνήγι όλα γίνονται!IMG_20221221_155048.jpg
 
Με έφαγαν οι άλλοι παππούδες να τους πάω να καθαρίσουν τα καντήλια ενόψει γιορτών.Μου είχαν πει ότι ήθελαν να τους μάζευα και ελιές από το χωράφι μας που είναι κοντά και το συνδύασα.Ούτε ξέρω για πότε τις μάζεψα...Άμα θες να πας για κυνήγι όλα γίνονται!View attachment 63369
Αυτές είναι ζαρωμένες και ψιλοσαπιες σαν κώλος κατάκοιτης γριας ρε παιδί, μόνο για θρούμπες κάνουν και αν... Θέλαν νωρίτερα...
 
Μαυρόχορτα. Έτσι τα λέμε στα μέρη μας. Συλλέγουμε τις τρυφερές κορφές και αφαιρούμε με προσοχή τα άνθη τους όπως και τους μαύρους σπόρους του. Είναι νόστιμα τόσο με λεμόνι όσο και με ξύδι (προτιμώ με λεμόνι) όπως επίσης και με σκορδαλιά.
Διαβασα πριν κάποια χρόνια πως διίστανται οι απόψεις σχετικά με την εδωδιμότητατα τους
https://www.agriamanitaria.gr/DSC02179-1.JPGsolanum-nigrum-στύφνος-αγριοντοματιά-φαγώσιμα-χό/
Εμείς και όλους όσους ξέρω τα τρώμε κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Τι γίνεται στα μέρη σας?
DSC02178-1.JPG
 
Μαυρόχορτα. Έτσι τα λέμε στα μέρη μας. Συλλέγουμε τις τρυφερές κορφές και αφαιρούμε με προσοχή τα άνθη τους όπως και τους μαύρους σπόρους του. Είναι νόστιμα τόσο με λεμόνι όσο και με ξύδι (προτιμώ με λεμόνι) όπως επίσης και με σκορδαλιά.
Διαβασα πριν κάποια χρόνια πως διίστανται οι απόψεις σχετικά με την εδωδιμότητατα τους
https://www.agriamanitaria.gr/View attachment 64226solanum-nigrum-στύφνος-αγριοντοματιά-φαγώσιμα-χό/
Εμείς και όλους όσους ξέρω τα τρώμε κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Τι γίνεται στα μέρη σας?
View attachment 64225
Στα μέρη μου έχουμε βρει το μπελά μας, με την άγριο τομάρια, και την αντράκλα που επίσης τρώγεται, και πάει το σβαρνεισμα, και το σκάλισμα σύννεφο, λένε ότι είναι νόστιμα, δεν έχω δοκιμάσει.
 
Μαυρόχορτα. Έτσι τα λέμε στα μέρη μας. Συλλέγουμε τις τρυφερές κορφές και αφαιρούμε με προσοχή τα άνθη τους όπως και τους μαύρους σπόρους του. Είναι νόστιμα τόσο με λεμόνι όσο και με ξύδι (προτιμώ με λεμόνι) όπως επίσης και με σκορδαλιά.
Διαβασα πριν κάποια χρόνια πως διίστανται οι απόψεις σχετικά με την εδωδιμότητατα τους
https://www.agriamanitaria.gr/View attachment 64226solanum-nigrum-στύφνος-αγριοντοματιά-φαγώσιμα-χό/
Εμείς και όλους όσους ξέρω τα τρώμε κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Τι γίνεται στα μέρη σας?
View attachment 64225
Τα μαυροχορτια τα τρώμε φανατικα και Τρυφυλια και Κυνουρια και μόνα τους και μεικτά με τα λοιπά καλοκαιρινά όπως βλητα, αντράκλες, κολοκυθοκορφαδες, φασολάκια. Τα φύλλα βρασμένα αν χυθεί το πρώτο νερό λέγεται ότι δεν έχουν καμία τοξίνη, αντίθετα έχουν και πολλές θεραπευτικές ιδιότητες.
 
Στα μέρη μου έχουμε βρει το μπελά μας, με την άγριο τομάρια, και την αντράκλα που επίσης τρώγεται, και πάει το σβαρνεισμα, και το σκάλισμα σύννεφο, λένε ότι είναι νόστιμα, δεν έχω δοκιμάσει.
Αντράκλα, μαυροχορτια, βλητο είναι ζιζανια που τουλάχιστον τρώγονται και μετά από μερικά σκάλισματα και βοτανισματα χάνονται η περιορίζονται στις παρυφές της καλλιέργειας. Αγριάδα, μουχριτσα, βελιουρας, ψαθί και κυπερη ειναι μαστιγα και πραγματικές λερναιες υδρες στην καταπολεμησή τους...
 
Αντράκλα, μαυροχορτια, βλητο είναι ζιζανια που τουλάχιστον τρώγονται και μετά από μερικά σκάλισματα και βοτανισματα χάνονται η περιορίζονται στις παρυφές της καλλιέργειας. Αγριάδα, μουχριτσα, βελιουρας, ψαθί και κυπερη ειναι μαστιγα και πραγματικές λερναιες υδρες στην καταπολεμησή τους...
Επειδή η καλλιέργειες που κάνω, είναι πράσινα, και στα δικά μου χωράφια, απαγορεύεται, είναι κανόνας, η χρήση του ραουνταπ, και προφιτροτικα ζιζανιοκτόνα. Και η τεχνική που εφαρμόζεται, είναι πότισμα τεχνική βροχή, πολύ πρίν την καλλιέργεια, φυτρώνει το χορτάρι, και μόλις φτάσει 5εκ.το περνάω με την σβαρνα, αυτή η εφαρμογή ανάλογα το τη φυτρώνει, το επαναλαμβάνω, το μόνο που με δυσκολεύει και δεν παίρνει χαμπάρι, είναι η αντράκλα, μηλαμε έχει τόσο σπόρο το χωράφι πού αν το αφήσεις να γίνει δεν βλέπεις χώμα να πατήσει το πόδι, σε στυλ γκαζόν γίνεται το χωράφι, από τα ποιο δύσκολα χορτάρια. Σημαντικό είναι να προλάβεις με βοτανισμα να το καταστρέψεις όταν υπάρχει καλλιέργεια, και μετά το τέλος της, να μην προλάβει να ρίξει το κάθε χορτάρι σπόρους.
 
Back
Top