Ξηρά τροφή

Γνωρίζει κάποιος καμία τροφή ανάπτυξης σε λογική τιμή βρήκα ένα σκυλάκι που δεν πρέπει να είναι ούτε 30 μερών το απόγευμα και θα το κρατήσω αλλά το βλέπω πολύ αδυναμο να φάει τροφή
30 ημερών είναι παρα πολυ μικρο.
Καλυτερα να το πας στον κτηνίατρο να το δει και να σε συμβουλέψει τι να κανεις
 
30 ημερών είναι παρα πολυ μικρο.
Καλυτερα να το πας στον κτηνίατρο να το δει και να σε συμβουλέψει τι να κανεις
Το πήγα σε 3 και με ψυχοπλακωσανε μου είπαν ότι δεν είναι ούτε 30 μερών και ότι δεν θα τα καταφέρει τελικά του πήρα λίγη τροφή από την καλύτερη που είχε ο τελευταίος eguilibrio εγρ;φε και έφυγα αλλά ακόμα δεν μπορεί να φάει και του την κάνω αλοιφή την την τροφή και του δίνω και αυγό το ταΐζω 5 φορές τη μέρα εγώ νομίζω θα τα καταφέρει ίδωμεν
 
Το πήγα σε 3 και με ψυχοπλακωσανε μου είπαν ότι δεν είναι ούτε 30 μερών και ότι δεν θα τα καταφέρει τελικά του πήρα λίγη τροφή από την καλύτερη που είχε ο τελευταίος eguilibrio εγρ;φε και έφυγα αλλά ακόμα δεν μπορεί να φάει και του την κάνω αλοιφή την την τροφή και του δίνω και αυγό το ταΐζω 5 φορές τη μέρα εγώ νομίζω θα τα καταφέρει ίδωμεν
Προσπάθησέ το, και αν τα καταφέρει τα κατάφερε..
Είναι πάρα πολύ μικρό
 
Καλησπέρα έχω ένα επανιελακι θα πάει 3 μηνών έδινα κάποια τροφή η οποία πλέον σταμάτησε να παράγεται...και είμαι σε διαδικασία αλλαγής σκέφτομαι να δώσω μια από τις τρεις αν έχει κάποιος εμπειρία μπορεί να μου απαντήσει...
1) Viozois
2) Brit
3) Belcando
Κοιτάζω και την tonus της purina σαν πιο οικονομική λύση αν και πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία είναι όλες..
Διάβασα εδώ για την brit αν έχει κάποιος τώρα άποψη επειδή ήταν πιο παλιό θέμα ας μου απαντήσει... ευχαριστώ
 
Καλησπέρα έχω ένα επανιελακι θα πάει 3 μηνών έδινα κάποια τροφή η οποία πλέον σταμάτησε να παράγεται...και είμαι σε διαδικασία αλλαγής σκέφτομαι να δώσω μια από τις τρεις αν έχει κάποιος εμπειρία μπορεί να μου απαντήσει...
1) Viozois
2) Brit
3) Belcando
Κοιτάζω και την tonus της purina σαν πιο οικονομική λύση αν και πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία είναι όλες..
Διάβασα εδώ για την brit αν έχει κάποιος τώρα άποψη επειδή ήταν πιο παλιό θέμα ας μου απαντήσει... ευχαριστώ
Διάβασε τα συστατικά τους και επέλεξε όποια αναφέρει στα δύο-τρία πρώτα συστατικά της το κρέας.Και τα ποσοστά πρωτεϊνών,ινών και λιπαρών.
Μακρυά από παράγωγα,κρεατάλευρα,καλαμπόκια,τεύτλα,κτλ.
 
Χαίρετε,
Έχω ένα σέττερ 1 έτους που είναι πολύ ιδιότροπο με τις κροκέτες. Μαγειρεμένο φαγητό τρώει κανονικά και τώρα τελευταία για να τρώει καλύτερα λόγω εξόδων (σε εκπαιδευτικά/κυνήγι) του έβαζα και αποφάγια ανακάτεμένα με τις κροκέτες για να φάει αλλα τελικά δε βοηθάει γιατι θέλει όλο και περισσότερα αποφάγια στο μείγμα για να το φάει.
Πραγματικά έχω απηυδήσει. Μπορεί να μείνει και 2 μέρες νηστικό.
Υπάρχει καμία πρόταση για ξηρά τροφή νόστιμη μήπως και το βοηθήσω να πάρει εμπρος να τρώει; Ή έστω κάποια τροφή που να το καλύπτει μια μικρή ποσότητα που θα φάει με τα 1000 ζόρια.
 
Last edited:
Χαίρετε,
Έχω ένα σέττερ 1 έτους που είναι πολύ ιδιότροπο με τις κροκέτες. Μαγειρεμένο φαγητό τρώει κανονικά και τώρα τελευταία για να τρώει καλύτερα λόγω εξόδων (σε εκπαιδευτικά/κυνήγι) του έβαζα και αποφάγια ανακάτεμένα με τις κροκέτες για να φάει αλλα τελικά δε βοηθάει γιατι θέλει όλο και περισσότερα αποφάγια στο μείγμα για να το φάει.
Πραγματικά έχω απηυδήσει. Μπορεί να μείνει και 2 μέρες νηστικό.
Υπάρχει καμία πρόταση για ξηρά τροφή νόστιμη μήπως και το βοηθήσω να πάρει εμπρος να τρώει; Ή έστω κάποια τροφή που να το καλύπτει μια μικρή ποσότητα που θα φάει με τα 1000 ζόρια.
Μέχρι ενός έτους τι έτρωγε;
 
Χαίρετε,
Έχω ένα σέττερ 1 έτους που είναι πολύ ιδιότροπο με τις κροκέτες. Μαγειρεμένο φαγητό τρώει κανονικά και τώρα τελευταία για να τρώει καλύτερα λόγω εξόδων (σε εκπαιδευτικά/κυνήγι) του έβαζα και αποφάγια ανακάτεμένα με τις κροκέτες για να φάει αλλα τελικά δε βοηθάει γιατι θέλει όλο και περισσότερα αποφάγια στο μείγμα για να το φάει.
Πραγματικά έχω απηυδήσει. Μπορεί να μείνει και 2 μέρες νηστικό.
Υπάρχει καμία πρόταση για ξηρά τροφή νόστιμη μήπως και το βοηθήσω να πάρει εμπρος να τρώει; Ή έστω κάποια τροφή που να το καλύπτει μια μικρή ποσότητα που θα φάει με τα 1000 ζόρια.
Ένας τρόπος βελτίωσης των κροκετων είναι να τις ανακατεύεις με νερό για μισή ώρα και να προσθέτεις λάδι Σολωμού. Το εφαρμόζω πολλά χρόνια.
 
Χαίρετε,
Έχω ένα σέττερ 1 έτους που είναι πολύ ιδιότροπο με τις κροκέτες. Μαγειρεμένο φαγητό τρώει κανονικά και τώρα τελευταία για να τρώει καλύτερα λόγω εξόδων (σε εκπαιδευτικά/κυνήγι) του έβαζα και αποφάγια ανακάτεμένα με τις κροκέτες για να φάει αλλα τελικά δε βοηθάει γιατι θέλει όλο και περισσότερα αποφάγια στο μείγμα για να το φάει.
Πραγματικά έχω απηυδήσει. Μπορεί να μείνει και 2 μέρες νηστικό.
Υπάρχει καμία πρόταση για ξηρά τροφή νόστιμη μήπως και το βοηθήσω να πάρει εμπρος να τρώει; Ή έστω κάποια τροφή που να το καλύπτει μια μικρή ποσότητα που θα φάει με τα 1000 ζόρια.
Πάρε μια μικρή συσκευασία acana ή αντίστοιχη ποιότητα τροφής, αν δε φάει και αυτή, ριχνε του ψωμί. Ε δεν θα σκάσουμε με τα σκυλιά. Τα αγαπάμε τα φροντίζουμε αλλά μην τρελαθουμε κι όλας. Είχα και εγώ σεττερ μίζερο και καταλαβαίνω ότι στεναχωριέσαι γιατί θες να του παρέχεις το καλύτερο.
 
Μέχρι ενός έτους τι έτρωγε;
Σαν κουτάβι την Purina Pro Plan Puppy του έδινα. Σε αυτή κατέληξα μετά από δοκιμές σε 3-4 διαφορετικές που δεν τις άγγιζε. Ούτε αυτή την έτρωγε με όρεξη αλλά του γέμιζα το δοχείο του (γιατί μπορώ να πηγαίνω 1 φορά την ημέρα) κ έτρωγε όσο ήθελε το κουτάβι και όλες οι γάτες της γειτονιάς. Αναμείγνυα και γάλα και κανένα αβγό. Δεν ήταν αδύνατο το σκυλί τότε πάντως.
 
Ένας τρόπος βελτίωσης των κροκετων είναι να τις ανακατεύεις με νερό για μισή ώρα και να προσθέτεις λάδι Σολωμού. Το εφαρμόζω πολλά χρόνια.
Καταλαβαίνω τι λες. Στις μεγάλες πείνες του το έχω κάνει και με απλό ελαιόλαδο και πιάνει. Απλα αυτό για διάφορους λόγους (διευκόλυνσης) θα ήταν η ύστατη λύση.
 
Πάρε μια μικρή συσκευασία acana ή αντίστοιχη ποιότητα τροφής, αν δε φάει και αυτή, ριχνε του ψωμί. Ε δεν θα σκάσουμε με τα σκυλιά. Τα αγαπάμε τα φροντίζουμε αλλά μην τρελαθουμε κι όλας. Είχα και εγώ σεττερ μίζερο και καταλαβαίνω ότι στεναχωριέσαι γιατί θες να του παρέχεις το καλύτερο.
Είναι μίζερο με τις κροκέτες. Το ψωμί μια χαρά το τρώει σκέτο. Δεν είναι μόνο θέμα πλήρους διατροφής αλλά με εξυπηρετούν οι κροκέτες και για την περίπτωση που δεν έχω τη δυνατότητα να πάω στο χώρο που το έχω καποια μέρα.
 
Είναι μίζερο με τις κροκέτες. Το ψωμί μια χαρά το τρώει σκέτο. Δεν είναι μόνο θέμα πλήρους διατροφής αλλά με εξυπηρετούν οι κροκέτες και για την περίπτωση που δεν έχω τη δυνατότητα να πάω στο χώρο που το έχω καποια μέρα.
10 λεπτα την ημερα θα αφηνεις την τροφη κ μετα θα την μαζευεις. Καντο μεχρι να μαθει να τρωει.
 
Καλησπέρα σε ολους τους συναδέλφους κυνόφιλους θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακάτω τροφή!!Την δίνω εδώ και μερικούς μήνες στον σκυλακο μου χωρίς να έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα είναι υγειεστστος απλά δεν βλέπω να αναγράφει ποσοστό κρέατος στην περιγραφή!!Η τιμή της είναι στα 15kg 50 ευρώ.Ευχαριστω για τον χρόνο σας!Screenshot_2023-08-30-18-22-33-98_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpgScreenshot_2023-08-30-18-22-43-93_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Καλησπέρα σε ολους τους συναδέλφους κυνόφιλους θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακάτω τροφή!!Την δίνω εδώ και μερικούς μήνες στον σκυλακο μου χωρίς να έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα είναι υγειεστστος απλά δεν βλέπω να αναγράφει ποσοστό κρέατος στην περιγραφή!!Η τιμή της είναι στα 15kg 50 ευρώ.Ευχαριστω για τον χρόνο σας!View attachment 78077View attachment 78078
Βρές, κάτι άλλο.
 
Βρές, κάτι άλλο.
Υπάρχει κάποια τροφή που να έχει μια σωστή ποσότητα σε κρέας σε αυτά τα χρήματα;μπορείτε να προτείνετε κάποια?Ένας φίλος μου δίνει στο κουτάβι του την willowy gold puppy η οποία αναγράφει ότι είναι 30% κρέας εκ του οποίου το 4% είναι αρνί και το υπόλοιπο κοτόπουλο έχετε κάποια άποψη?
 
Back
Top