Ξηρά τροφή

Εδώ Αθήνα στα 28! Πριν τις τρελές ανατιμήσεις την επερνα 24! Και εγώ αυτή ταιζω πάνω από δύο χρόνια κ αν δεν έχει το μαγαζί περνώ την exclusive στα 15 κιλά!
Έτσι, 24€ έπαιζε και εδώ προτού την ακρίβεια.Αλλά δεν την είχα δοκιμάσει και δεν ξέρω πόσο κάνει δεδομένη στιγμή.
 
Last edited:
Μπαρφ... 1.6 ευρω το κιλο... Μαζι με κροκετα αναμικτο τρωνε 6 πληρη γευματα..
View attachment 54599View attachment 54600View attachment 54601
Αν ταίζεις,ώμο ή μαγειρευτό,δεν υπάρχει λόγος,να δίνεις κροκέτα.
Εγώ, δεν εμπιστεύομαι, την έτοιμη barf.

Όταν ξεκίνησα,πριν πολλά χρόνια,να δίνω ώμο,δεν ήταν στη μόδα.
 
@Γράμμος γραψε αναλυτικά την διαδικασία αν θες μπας και το δοκιμάσουν κάποιοι από εμας
Master chef το κάναμε!
Περνάω τα κρέατα, από δυνατή, μηχανή του κιμά,που αλέθει και τα κόκκαλα, με λεπτή σίτα.Τα χωρίζω σε μερίδες,και τα βάζω στην κατάψυξη.
Τα δίνω ωμά ή ελάχιστα βρασμένα,με ρύζι ή κριθάρι καλά βρασμένα.Λίγο καρότο,σέλινο και λίγο αλάτι.
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι θέλει προσοχή με το πόσο κόκαλο περιέχει η τροφή επειδή από ένα σημείο και πάνω δεν μπορεί να το αφομοιώσει και μένει στο στομάχι δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα
Όταν περιέχει πολύ κόκκαλο,τα κόπρανα είναι πολύ σφιχτά και ίσως τραυματίσει το έντερο του σκύλου.
Αυτό το καταλαβαίνεις, όταν είναι πολύ άσπρα και θρυμματίζονται.
 
καλισπερα στα κοπελια..
μετα απο αρκετα χρωνια οπου ειχα προτα την ιμπέριαλ και μετα ακολούθησα τη νεομπρίντερ και αρκετα ευχαριστημενος χωρις κανενα παραπονο απο την τροφη πρεπει να στραφω σε καποια αλλη....
μετα απο ψαξιμο βρηκα την φαρμινα ενεργειας 20 κιλα κοντα στα 50-55 ευρω..
θελω να ρωτησω εαν καποιος την εχει χρησημοπηεισει και εαν ειναι ευχαριστιμενος ..
το μπατζετ που θα κηνηθω θα ειναι ταβανι αυτα τα χρηματα..
ευχαριστω εκτον προτερων
με 45 ευρώ τα 15κιλά μπορείς να πάρεις

Brit Premium By Nature® Dog Adult Medium​

https://www.brit-petfood.gr/product/2698/brit-premium-nature-adult-medium.html

και με κάτω από 40 ευρώ το 15κιλο είναι η

Nutrican® Dog Adult​

https://www.nutrican.gr/product/1433/nutrican-adult.html

τροφές με κρέας σε καλή τιμή για αυτό που προσφέρουν
 
Last edited:
Master chef το κάναμε!
Περνάω τα κρέατα, από δυνατή, μηχανή του κιμά,που αλέθει και τα κόκκαλα, με λεπτή σίτα.Τα χωρίζω σε μερίδες,και τα βάζω στην κατάψυξη.
Τα δίνω ωμά ή ελάχιστα βρασμένα,με ρύζι ή κριθάρι καλά βρασμένα.Λίγο καρότο,σέλινο και λίγο αλάτι.
Σύντροφε για δώσε λεπτομέρειες για την μηχανή τού κιμά! Είναι ιδιοκατασκευη η την αγόρασες έτοιμη?
 
Μπαρφ... 1.6 ευρω το κιλο... Μαζι με κροκετα αναμικτο τρωνε 6 πληρη γευματα..
View attachment 54599View attachment 54600View attachment 54601
Ο κτηνίατρος μου είπε όταν δίνω μπαρφ να μην την ανακατεύω με κροκέτες γιατί δεν γίνεται σωστή αφομοίωση! Εγώ τού αστειευτηκα ότι και εμείς βουτάμε το παξιμαδακι στην χωριάτικη κρίμα και αυτά όλο τα ίδια! Βέβαια αυτός δεν γέλασε!!!!!!!
 
Ο κτηνίατρος μου είπε όταν δίνω μπαρφ να μην την ανακατεύω με κροκέτες γιατί δεν γίνεται σωστή αφομοίωση! Εγώ τού αστειευτηκα ότι και εμείς βουτάμε το παξιμαδακι στην χωριάτικη κρίμα και αυτά όλο τα ίδια! Βέβαια αυτός δεν γέλασε!!!!!!!
Άμα ήταν γυναίκα και έλεγες βουτάμε το παξιμάδι, θα γέλαγε πριν καν φτάσεις στο που! .yel.
 
Master chef το κάναμε!
Περνάω τα κρέατα, από δυνατή, μηχανή του κιμά,που αλέθει και τα κόκκαλα, με λεπτή σίτα.Τα χωρίζω σε μερίδες,και τα βάζω στην κατάψυξη.
Τα δίνω ωμά ή ελάχιστα βρασμένα,με ρύζι ή κριθάρι καλά βρασμένα.Λίγο καρότο,σέλινο και λίγο αλάτι.
Βαζο λεμουδια και σου ερχωμε .very funny. .my man.
 
Καλησπέρα στην παρεα λοιπον πηρα μια τροφή την mister mix γυρω στα 80 ευρω την ταιζω ενα μηνα στα σκυλια βλεπω μια διαφορα οτι δεν δειψανε πολυ εχουν ενεργεια φουλ αλλα δεν παιρνουν κιλα ειναι σταθερά και μπορω να πω οτι το ενα εχει αδυνατίσει και λιγο απο κει που την πηρα μου ειπε θα δινεις μια φορα την μερα στα 250 γραμμάρια το σκυλι γτ ειναι βαριά τροφή αλλα εβλεπα οτι τα σκυλια πεινουσανε και εχω τωρα 10 μέρες δινω και στα 2 απο 400 γραμμάρια διαφορά δεν ειδα στο θεμα κιλων αλλα βλεπω τα σκυλιά πεινάνε το ερωτημα μου ποιο ειναι..Μιπως αυτη η τροφή δεν τα ποιανει να ανέβω και αλλο σε γραμμάρια η να αλλάξω τροφή να βρω κατι αλλο??
 
Καλησπέρα στην παρεα λοιπον πηρα μια τροφή την mister mix γυρω στα 80 ευρω την ταιζω ενα μηνα στα σκυλια βλεπω μια διαφορα οτι δεν δειψανε πολυ εχουν ενεργεια φουλ αλλα δεν παιρνουν κιλα ειναι σταθερά και μπορω να πω οτι το ενα εχει αδυνατίσει και λιγο απο κει που την πηρα μου ειπε θα δινεις μια φορα την μερα στα 250 γραμμάρια το σκυλι γτ ειναι βαριά τροφή αλλα εβλεπα οτι τα σκυλια πεινουσανε και εχω τωρα 10 μέρες δινω και στα 2 απο 400 γραμμάρια διαφορά δεν ειδα στο θεμα κιλων αλλα βλεπω τα σκυλιά πεινάνε το ερωτημα μου ποιο ειναι..Μιπως αυτη η τροφή δεν τα ποιανει να ανέβω και αλλο σε γραμμάρια η να αλλάξω τροφή να βρω κατι αλλο??
εάν η δοσολογία που αναγράφει λέει 250 γρ. και εσύ δίνεις 400 γρ... και δεν βλέπεις κάποια διαφορά προς το...κακό... (κακό διότι λογικά θα έπαιρναν βάρος) τότε θα πρέπει να αλλάξεις κατά την γνώμη μου.....έψαηα να βρω την τροφή ώστε να διαβάσω συστατικά διότι μου έκανε εντύπωση τα....80 ευρώ....λέω θα είναι κάποια ανάλογη δυοι τριών ακριβών που γνωρίζω αλλά πάρα πολύ καλών...αυτό που βρήκα όχι δεν με εντυπωσίασε αλλά αντίθετα με απογοήτευσε.....εάν θέλεις μπορείς να βαλεις μια φωτό από τα συστατικά ώστε να βεβαιωθούμε οτι είναι η ίδια και να την παρατήσεις ...απλά.
Το έχω ξαναγράψει και θα το πω με την ευκαιρία πάλι χωρίς βέβαια να έχω κανένα κέρδος....εγώ τα τελευταία 2 χρόνια ταϊζω την Brit Endurance με τέλεια αποτελέσματα...
020-0458_1461579584.jpg
μπορεί να διαβάσει και κάποιος τα συστατικά της τα οποία είναι αξιόλογα πιστεύω....
https://www.brit-petfood.gr/product/1443/brit-care-endurance.html
και η εταιρία έχει και φέτος προσφορά ώστε να παίρνεις 15 κιλά στην τιμή της.... με 200 γρ. και είναι μια χαρά και βγαίνει έτσι για πάνω από 2 μηνες και,..... με τα 15 κιλά.
 
εάν η δοσολογία που αναγράφει λέει 250 γρ. και εσύ δίνεις 400 γρ... και δεν βλέπεις κάποια διαφορά προς το...κακό... (κακό διότι λογικά θα έπαιρναν βάρος) τότε θα πρέπει να αλλάξεις κατά την γνώμη μου.....έψαηα να βρω την τροφή ώστε να διαβάσω συστατικά διότι μου έκανε εντύπωση τα....80 ευρώ....λέω θα είναι κάποια ανάλογη δυοι τριών ακριβών που γνωρίζω αλλά πάρα πολύ καλών...αυτό που βρήκα όχι δεν με εντυπωσίασε αλλά αντίθετα με απογοήτευσε.....εάν θέλεις μπορείς να βαλεις μια φωτό από τα συστατικά ώστε να βεβαιωθούμε οτι είναι η ίδια και να την παρατήσεις ...απλά.
Το έχω ξαναγράψει και θα το πω με την ευκαιρία πάλι χωρίς βέβαια να έχω κανένα κέρδος....εγώ τα τελευταία 2 χρόνια ταϊζω την Brit Endurance με τέλεια αποτελέσματα...
View attachment 55618
μπορεί να διαβάσει και κάποιος τα συστατικά της τα οποία είναι αξιόλογα πιστεύω....
https://www.brit-petfood.gr/product/1443/brit-care-endurance.html
και η εταιρία έχει και φέτος προσφορά ώστε να παίρνεις 15 κιλά στην τιμή της.... με 200 γρ. και είναι μια χαρά και βγαίνει έτσι για πάνω από 2 μηνες και,..... με τα 15 κιλά.
Screenshot_20220914-203407_Chrome.jpg
Αυτα εδω είναι τα συστατικά
 
View attachment 55622
Αυτα εδω είναι τα συστατικά
αυτά διάβασα και εγώ λοιπόν και...γεια σας.....πρώτο συστατικό δημητριακά....εκεί για εμένα σταματάνε όλα....αλλά και εαν θέλει κάποιος να το προχωρήσει ...πάμε στο δεύτερο συστατικό...το οποίο είναι τόσο.....έξυπνα ...γραμμένο για να φαίνεται οτι το κάτι σαν ...κρέας ..είναι σε μεγάλο ποσοστό στην τροφή....και όλα αυτά στην τιμή που λες.....οκ....ισχύει αυτό που σου είπα παραπάνω και βέβαια είναι σε πολύ καλύτερη τιμή.
 
αυτά διάβασα και εγώ λοιπόν και...γεια σας.....πρώτο συστατικό δημητριακά....εκεί για εμένα σταματάνε όλα....αλλά και εαν θέλει κάποιος να το προχωρήσει ...πάμε στο δεύτερο συστατικό...το οποίο είναι τόσο.....έξυπνα ...γραμμένο για να φαίνεται οτι το κάτι σαν ...κρέας ..είναι σε μεγάλο ποσοστό στην τροφή....και όλα αυτά στην τιμή που λες.....οκ....ισχύει αυτό που σου είπα παραπάνω και βέβαια είναι σε πολύ καλύτερη τιμή.
Δηλαδη Κωστα για να καταλάβω δεν ειναι καλη τροφή δεν αξιζει τα λεφτα της??
 
Δηλαδη Κωστα για να καταλάβω δεν ειναι καλη τροφή δεν αξιζει τα λεφτα της??
για μένα φίλε όχι....σαν τροφή δεν θα την επέλεγα εγώ...τωρα είδα οτι είναι 25κιλη η συσκευασία;;; οκ γιατί έπαθα κάτι με τα 80 ευρώ νόμιζα το 15κιλο.....αλλά και πάλι σαν τροφή δεν λέει κάτι με βάση τα συστατικά πάντοτε....γι εμένα πρώτα σημασία έχουν τα συστατικά και αφού βρω δυο τρεις που να με ικανοποιούν κοιτάζω και το οικονομικό....
 
Και να πω δυο λόγια μιας και βρέθηκα στο θέμα....η διατροφή ενός σκύλου ο οποίος είναι ζώο εργασίας πρέπει να είναι σωστή ώστε να μπορέσει το συγκεκριμένο ζώο - αθλητής να ανταπεξέλθει αλλά και γενικότερα να τρέφεται σωστά. Ευτυχώς για εμάς οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να αναγράφουν τα συστατικά της τροφής και μάλιστα με βάση το ποσοστό στο οποίο εμπεριέχονται σ'αυτήν...έτσι λοιπόν όταν αρχίζει τροφή σκύλου με την λέξη δημητριακά....για εμένα και επαναλαμβάνω για εμένα είναι ....τέλος. Πρώτο συστατικό θα πρέπει να έχει ξεκάθαρα κάποιο κρέας (κοτόπουλο, αρνί, πάπια κλπ) με αρκετά μεγάλο ποσοστό επί της τροφής. Ακούω επίσης να λέγεται..θέλω μια φθηνή τροφή γιατί πώς να μπορέσω να έχω 4 σκύλους;;; η απάντηση η δική μου και πάλι είναι ...να μην τους έχεις φίλε....να μην τους έχεις...να έχεις όσους μπορείς να τους ταΐζεις σωστά. Μπορείς έναν..τότε έναν...μπορείς δύο; τότε δύο και πάει λέγοντας... και τέλος ακριβή δεν σημαίνει και καλή....υπάρχουν ακριβές τροφές οι οποίες είναι μέτριες εώς και χάλια...απλά το marketing έχει υπερισχύσει....γι'αυτό έγραψα και παραπάνω..εγώ έκανα ένα ...κατάλογο με τις τροφές που έχουν αξιόλογα συστατικά και μετά πήγα στο θέμα τιμή γι'αυτές καθαρά. Όλα τα παραπάνω είναι ο δικός μου τρόπος σκέψης χωρίς να θέτω το αλάνθαστο ή να θέλω να χαρακτηρίσω κανέναν....
 
Back
Top