Ξηρά τροφή

Για να μην περιπλεκουμε τα πράγματα

Ζωική πρωτεΐνη = καλό
Και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σε σαρκοβόρα ζώα δηλαδη το λιοντάρι τρωει αντιλόπη κτλ δεν παθαίνει τίποτα.
Μόνο αν ο σκυλος έχει προβλημα στα νεφρά απο αλλους παραγοντες μειώνουμε την Πρωτεινη
.
Το λιπος τώρα... που συνήθως ανεβαίνει στις τροφες ενέργειας τους ζεστους μήνες καλο είναι να μην είναι πολύ ψηλό 12-13 % ειναι καλά.

3 μήνες τον χειμωνα με πολύ κρύο και εξόδους μπορουμε να δωσουμε τροφη εως 18-20% .
 
Εμένα η σκυλίτσα μου είναι δυστροπη στο φαγητό. Έχω δοκιμάσει κάποιες ποιοτικές τροφές και δεν τις τρώει ( belcanto, pro plan, ptofine, equilibrio ) τελικα από πέρσι κατέληξα στη Gemon. Την τρώει ευχάριστα ενώ την αφομοιώνει πολλή καλά με ελάχιστα και αοσμα κόπρανα . Επίσης από ενέργεια η σκυλίτσα πετάει.

 
Εμένα η σκυλίτσα μου είναι δυστροπη στο φαγητό. Έχω δοκιμάσει κάποιες ποιοτικές τροφές και δεν τις τρώει ( belcanto, pro plan, ptofine, equilibrio ) τελικα από πέρσι κατέληξα στη Gemon. Την τρώει ευχάριστα ενώ την αφομοιώνει πολλή καλά με ελάχιστα και αοσμα κόπρανα . Επίσης από ενέργεια η σκυλίτσα πετάει.

Αυτην ακριβώς έδινα και εγω Γιαννη πριν δυο χρονια στα σκυλια μου αλλα την maxi adult
πολυ καλη για τα λεφτα της, σταματήσαν ομως τον κωδικο εδω....!!!!
Και τωρα δίνω την super premium της ιδιας εταιριας MONGE ακομη καλύτερη
 
εγώ είπα να δοκιμάσω την makena και πήρα ένα τσουβάλι thn classic και ένα τσουβάλι την red. Η πρώτη για ένα pointer που έχω μεγάλο και η δεύτερη για ένα ντράτχααρ που δεν βάζει κώλο κάτω και τρέχει όλη μέρα, του δίνω διπλάσια από τις αναγραφόμενες ποσότητα και είναι πετσί κ κόκκαλο. Εδώ και αρκετούς μήνες δούλευα την brit premium energy. Την τρώει ευχάριστα αλλά πολλά κόπρανα και μερικές φορές όχι πολύ σκληρά + ότι έφτασα να του δίνω 550 γραμ την μέρα και να μη βάζει κιλό. Η μακενα τώρα τιμή αρκετά καλή, έχει κάποιος να μου πει εμπειρίες από την συμπεριφορά της και τη δοσολογία;
 
εγώ είπα να δοκιμάσω την makena και πήρα ένα τσουβάλι thn classic και ένα τσουβάλι την red. Η πρώτη για ένα pointer που έχω μεγάλο και η δεύτερη για ένα ντράτχααρ που δεν βάζει κώλο κάτω και τρέχει όλη μέρα, του δίνω διπλάσια από τις αναγραφόμενες ποσότητα και είναι πετσί κ κόκκαλο. Εδώ και αρκετούς μήνες δούλευα την brit premium energy. Την τρώει ευχάριστα αλλά πολλά κόπρανα και μερικές φορές όχι πολύ σκληρά + ότι έφτασα να του δίνω 550 γραμ την μέρα και να μη βάζει κιλό. Η μακενα τώρα τιμή αρκετά καλή, έχει κάποιος να μου πει εμπειρίες από την συμπεριφορά της και τη δοσολογία;
Ας βοηθησει οποιος μπορει ρε παιδια ,και εγω μεχρι τωρα ταιζα Brit sport και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και τωρα θελω να αρχισω να ταιζω μια τροφη συντηρησης και ειμαι αναμεσα στην μακενα και στην σβεστονοφ.οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη
 
Εγώ έδινα για μήνες στο σκυλάκι μου την μακένα συντηρησης. Είναι πολύ ζωηρό σκυλί γενικά αλλά δεν κυνηγάει. Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν μου άρεσε παρα πολύ σαν τροφή γιατί δεν επηρέασε καθόλου το καλό του κέφι, τα κόπρανα του ήταν λίγα και τόσο σφιχτά όσο πρέπει, το τρίχωμα του γυάλιζε και την έτρωγε με όρεξη και αργά καθώς είναι λίγο σκληρή για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Σε άλλη τροφή την κατέβαζε αμάσητη. Τωρα στο θέμα ποσότητας εγώ του έδινα 200γρ αν θυμάμαι καλά και είναι 8.5 κιλά σκυλάκι. Δεν αδυνάτισε και όταν ήθελα να παχύνει λίγο με το που του ανέβασα την δόση σχεδόν άμεσα πάχυνε. Μετά κράτησα σταθερή την ποσότητα και δεν αδυνάτισε...
 
Ας βοηθησει οποιος μπορει ρε παιδια ,και εγω μεχρι τωρα ταιζα Brit sport και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και τωρα θελω να αρχισω να ταιζω μια τροφη συντηρησης και ειμαι αναμεσα στην μακενα και στην σβεστονοφ.οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη
Και η απλή η Brit adult είναι αρκετά καλή. Εγώ έδινα την royal canin adult και τη θεωρούσα καλή αλλά μόλις γύρισα τώρα στην Brit είδα διαφορά και στη ζωντάνια του σκύλου και στο τρίχωμα.
 
Καλό είναι να υπολογίζεται πάντα η τιμή με βάση την ημερήσια ποσότητα γιατί πολλές φόρες το ακριβό τσουβάλι βγαίνει στο τέλος φθηνό..
Προσωπικά, εάν με καλής ποιότητας τροφής αυξήσω την πιθανότητα μακροζωίας του σκύλου μου δεν θα το σκεφτώ έστω και αν στοιχίσει και λίγο παραπάνω.
 
Ας βοηθησει οποιος μπορει ρε παιδια ,και εγω μεχρι τωρα ταιζα Brit sport και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και τωρα θελω να αρχισω να ταιζω μια τροφη συντηρησης και ειμαι αναμεσα στην μακενα και στην σβεστονοφ.οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη
Γιατί δεν βάζεις στις επιλογές και την Brit Adult;
 
Την εχω και αυτη και αλλες σαν επιλογες αλλα επειδη την brit την παιρνω απο zoofast σκεφτηκα αυτους τους κενους μηνες να αγορασω κατι απο ελλαδα αν βρω σε ανταγωνιστικη τιμη και ποιοτητα και να ενισχυσω λιγο και τους εν ελλαδι επαγγελματιες.τελικα εκανα μια παραγγελεια μακενα θα την δοκιμασω και θα σας πω σιγουρα πραγματα αφου θα ταιστουν 3 σεττερ 2 κουρτσχαρ και 2 ποιμενικοι
 
Την εχω και αυτη και αλλες σαν επιλογες αλλα επειδη την brit την παιρνω απο zoofast σκεφτηκα αυτους τους κενους μηνες να αγορασω κατι απο ελλαδα αν βρω σε ανταγωνιστικη τιμη και ποιοτητα και να ενισχυσω λιγο και τους εν ελλαδι επαγγελματιες.τελικα εκανα μια παραγγελεια μακενα θα την δοκιμασω και θα σας πω σιγουρα πραγματα αφου θα ταιστουν 3 σεττερ 2 κουρτσχαρ και 2 ποιμενικοι
Ποια μακένα πήρες; η Red πάντως φαίνεται τούμπανο 30 πρωτεΐνες με 85% ζωικές (κοτόπουλο, αυγο) κ 22 λίπος. Η πράξη θα δείξει αν είναι όντως καλή.
Δυστυχως το zoo fast μας τα χάλασε με τα μεταφορικά και μας τελείωσε. 22 ευρώ μόνο μεταφορικά για Ρόδο για 30 κιλά.. Απλησίαστα δηλαδή.
Η brit premium sport είναι αρκετά value for money, 27 ευρώ το 15κιλο με τα μεταφορικά μου στοίχιζε πριν την ανατίμηση, αλλά δεν είναι κάτι τρομερό. Τουλάχιστον οι αναγραφόμενες ποσότητες έδειχναν ανεπαρκής άρα το ημερήσιο κόστος ήταν αυξημένο.
 
την clasic πηρα.Εγω με την brit ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν θα την αλλαζα και αυτη θα αρχησω να ταιζω απο τον αυγουστο παλι εκτος και αν βρω κατι να με εντυπωσιασει
 
την clasic πηρα.Εγω με την brit ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν θα την αλλαζα και αυτη θα αρχησω να ταιζω απο τον αυγουστο παλι εκτος και αν βρω κατι να με εντυπωσιασει
Καλό είναι να υπολογίζεται πάντα η τιμή με βάση την ημερήσια ποσότητα γιατί πολλές φόρες το ακριβό τσουβάλι βγαίνει στο τέλος φθηνό..
Προσωπικά, εάν με καλής ποιότητας τροφής αυξήσω την πιθανότητα μακροζωίας του σκύλου μου δεν θα το σκεφτώ έστω και αν στοιχίσει και λίγο παραπάνω.
Γιατι δεν κοιτάς και την super premium παλι της brit care, το ασπρο τσουβαλι που ειναι πολυ πιο καλυτερη απο το μπλε(premium)
Και οπως ειπε και ο Σπυρος παραπανω, αν και 12κιλο θα σε κάλυψή της ιδιες μερες με το 15κιλο.
Βεβαια ειναι πολλα τα σκυλια Αρι . . . . .pray to God. 3 σεττερ 2 κουρτσχαρ και 2 ποιμενικοι
Εσυ ρε φιλε θελεις 2.5 κιλα την ημερα, οποτε αν η makena βγαίνει πιο φτύνει απο την brit παρε την makena.
Η svestonof και η brit care ειναι πολυ καλύτερες αλλα και πολύ ακριβότερες 37-42 ευρω το τσουβαλι.
 
να ξεκαθαρισω οτι τα σκυλια δεν ειναι ολα δικα μου 3 σεττερ και ενα ποιμενικο εχω εγω και τα 2 κουρτχαρ και ο αλλος ποιμενικος ειναι του φιλου, γειτονα, και συγκυνηγου που κυνηγαμε παρεα και προσπαθουμε να κανουμε ολοες τις αγορες μας μαζι για καλυτερες τιμες,Το κοστος των τροφων δεν ηταν το πρωτο κριτηριο για την παραγγελεια μας γιατι οι τροφες που ειχαμε επιλεξει ηταν αρκετα κοντα μεταξυ τους,οπως ειπα και παραπανω το ποιο ευκολο ηταν να συνεχισουμε να περνουμε απο zoofast την brit απλα να αλλαξουμε απο sport σε premium και ολα καλα. αλλα επιδη ακουγαμε καλα λογια και για την μακενα και για την σβεστονοφ αποφασισαμε να δοκιμασουμε και καποια απο αυτες για να δωσουμε τα χρηματα μας σε δικους μας επαγγελματιες.τωρα θα δειξει το μελλον αν καναμε καλα.Επισης να ξεκαθαρισω επειδη γραφω μαρκες σκυλοτροφων και διαβαζουν και αρκετοι οτι η μακενα ηταν τελικα η επιλογη μας γιατι ειναι μια καθαρα ελληνικη προσπαθεια. Δεν υστερη σε τπτ η σβεστονοφ η οποια φενεται να ειναι και δοκιμασμενη περισσοτερο στα κυνηγοσκυλα.
 
να ξεκαθαρισω οτι τα σκυλια δεν ειναι ολα δικα μου 3 σεττερ και ενα ποιμενικο εχω εγω και τα 2 κουρτχαρ και ο αλλος ποιμενικος ειναι του φιλου, γειτονα, και συγκυνηγου που κυνηγαμε παρεα και προσπαθουμε να κανουμε ολοες τις αγορες μας μαζι για καλυτερες τιμες,Το κοστος των τροφων δεν ηταν το πρωτο κριτηριο για την παραγγελεια μας γιατι οι τροφες που ειχαμε επιλεξει ηταν αρκετα κοντα μεταξυ τους,οπως ειπα και παραπανω το ποιο ευκολο ηταν να συνεχισουμε να περνουμε απο zoofast την brit απλα να αλλαξουμε απο sport σε premium και ολα καλα. αλλα επιδη ακουγαμε καλα λογια και για την μακενα και για την σβεστονοφ αποφασισαμε να δοκιμασουμε και καποια απο αυτες για να δωσουμε τα χρηματα μας σε δικους μας επαγγελματιες.τωρα θα δειξει το μελλον αν καναμε καλα.Επισης να ξεκαθαρισω επειδη γραφω μαρκες σκυλοτροφων και διαβαζουν και αρκετοι οτι η μακενα ηταν τελικα η επιλογη μας γιατι ειναι μια καθαρα ελληνικη προσπαθεια. Δεν υστερη σε τπτ η σβεστονοφ η οποια φενεται να ειναι και δοκιμασμενη περισσοτερο στα κυνηγοσκυλα.
Που μπορω να την δω την τροφη αυτη γιατι δεν μπορω να την δω να δω συστατικα την Μακενα λεω
 
Υπάρχει κάποιο site με φυσιολογικές τιμές προϊόντων και μεταφορικών;
Χτες έψαχνα και εγώ και βρήκα αυτό
http://petneeds.gr/index.php?route=common/home
Ήδη έχω στείλει ερώτηση για την Brit που δεν έχει τιμες. Για Αθήνα είναι δωρεάν τα μεταφορικά οπότε ίσως να είναι φθηνά και για την υπόλοιπη Ελλάδα.
 
Back
Top