Νομοσχέδιο Άργος και απόψεις!

Πρωτινό σε ολλους του κυνηγούς με σκυλια να αρχησουν της καταγγελίες και καρφώματα στης αρμόδιες αρχές για καθε σκυλο η γάτα που βλέπεται στον δήμο σας αδέσποτο, η να το ταΐζουν παράνομα… ο Δήμος πέρνει λεφτά από το κράτος για αυτήν την δουλεια ( να μην υπάρχουν αδέσποτα) αν δεν κάνη την δουλεια του παρανομεί ( υπαρχη νόμος που τους υποχρέωνει)
 
Πρωτινό σε ολλους του κυνηγούς με σκυλια να αρχησουν της καταγγελίες και καρφώματα στης αρμόδιες αρχές για καθε σκυλο η γάτα που βλέπεται στον δήμο σας αδέσποτο, η να το ταΐζουν παράνομα… ο Δήμος πέρνει λεφτά από το κράτος για αυτήν την δουλεια ( να μην υπάρχουν αδέσποτα) αν δεν κάνη την δουλεια του παρανομεί ( υπαρχη νόμος που τους υποχρέωνει)
''η να το ταΐζουν παράνομα…''Δλδ τι προτείνεις; Θα έρθει ένα αδέσποτο γατάκι στην αυλή ΜΟΥ και θα το αφήσω(κυρίως με το ψοφόκρυο) να λιμοκτονήσει; ΔΕΝ πρόκειται να το κάνω!
 
Η πλειοψηφια της κοινωνιας κινειται σε διαφορετικο δρομο απο αυτον που κινειται το κυνηγι.
Οι νομοι θα κανουν το κυνηγι μια δυσκολη και ψυχοφθορα ασχολια και θα συρικνωθουμε σιγα σιγα.
Φευγοντας οι παλιοι κυνηγοι δεν βγαινουν νεοι.
 
Καλημέρα από σήμερα όσοι δεν έχουμε στειρώσει ή δεν έχουμε στείλει δείγμα DNA είμαστε παράνομοι σύμφωνα με το νέο νόμο!!!
Το θέμα είναι αν οι κτηνίατροι είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν όλη τη γραφειοκρατεία με το ηλεκτρονικό βιβλιάριο του σκύλου!!!
Προβλέπεται να βάζουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη... ακόμα και η αποπαρασίτωση του σκύλου εκτός από τον εμβολιασμό πρέπει να ενημερώνεται στο ηλεκτρονικό βιβλιάριο του σκύλου!
Μέχρι τώρα εγώ έδινα το χάπι κάθε τρεις μήνες μόνος μου, τώρα κανονικά πρέπει να πηγαίνεις κτηνίατρο για να το δίνει και να το περνάει στο ηλεκτρονικό βιβλιάριο!!!
Και η αποπαρασίτωση να φαίνεται στο βιβλιάριο ;
Δεν είμαστε καλά. Και εγώ μόνος μου αγοράζω τα χάπια και του τα δίνω με ένα κοστολόγιο γύρω στα 6 ή7€ αν θυμάμαι . Για να πας στον κτηνίατρο θα σου πάρει ένα τριαντάρι. Κι αν υπολογίσουμε ότι κάθε τρεις μήνες γίνεται αυτή η διαδικασία θα θέλεις το χρόνο 120€ μόνο για αυτό το λόγο
 
... Για να πας στον κτηνίατρο θα σου πάρει ένα τριαντάρι. Κι αν υπολογίσουμε ότι κάθε τρεις μήνες γίνεται αυτή η διαδικασία θα θέλεις το χρόνο 120€ μόνο για αυτό το λόγο
Θελεις σκυλο?
Πληρωνε.
Θες οπλο?
Πληρωνε.
Ως να αγανακτησεις και να τα παρατησεις.
 
Το συγκεκριμένο νήμα είναι ελεύθερο στην ανάγνωση και στους "επισκέπτες" του φόρουμ, απλά το υπενθυμίζω...

Έχει ξεκαθαρίσει πως και ποιος θα κάνει τον έλεγχο για τη καταβολή ή όχι των προστίμων? Θα γίνεται με ηλεκτρονικό έλεγχο (gov.gr) ή με φυσική παρουσία κάποιοι ελεγκτικού φορέα (π.χ. ΕΛ.ΑΣ.)
 
Και η αποπαρασίτωση να φαίνεται στο βιβλιάριο ;
Δεν είμαστε καλά. Και εγώ μόνος μου αγοράζω τα χάπια και του τα δίνω με ένα κοστολόγιο γύρω στα 6 ή7€ αν θυμάμαι . Για να πας στον κτηνίατρο θα σου πάρει ένα τριαντάρι. Κι αν υπολογίσουμε ότι κάθε τρεις μήνες γίνεται αυτή η διαδικασία θα θέλεις το χρόνο 120€ μόνο για αυτό το λόγο
Και τώρα πρέπει να φαίνεται στο βιβλιάριο...αν δεν είναι συμπληρωμένο δεν ανεβαίνει ούτε σε καράβι το σκυλί!!!
Απλά τα δίνω εγώ το γράφω στο βιβλιάριο για να γνωρίζω πότε τα έχω δώσει και κανονικά θέλει δίπλα υπογραφή από τον κτηνίατρο!
 
Το συγκεκριμένο νήμα είναι ελεύθερο στην ανάγνωση και στους "επισκέπτες" του φόρουμ, απλά το υπενθυμίζω...

Έχει ξεκαθαρίσει πως και ποιος θα κάνει τον έλεγχο για τη καταβολή ή όχι των προστίμων? Θα γίνεται με ηλεκτρονικό έλεγχο (gov.gr) ή με φυσική παρουσία κάποιοι ελεγκτικού φορέα (π.χ. ΕΛ.ΑΣ.)
Κάτι μου λέει ότι εμείς που έχουμε τσιπάρει τα σκυλιά μας θα είμαστε οι πρώτοι που θα τη φάμε στον κ@λ@....
 
Κάτι μου λέει ότι εμείς που έχουμε τσιπάρει τα σκυλιά μας θα είμαστε οι πρώτοι που θα τη φάμε στον κ@λ@....
Σημαντικος λόγος για να φαίνεται στο βιβλιάριο είναι αν χρειαστεί να ταξιδέψει με αεροπλάνο. Όπως και να έχει είναι σωστό να είναι γραμμένα στο βιβλιάριό του τα πάντα, αλλά....
Μέχρι ένα σημείο τον πήγαινα και εγώ στο κτηνίατρο και με την ευκαιρία των χαπιών τον ζύγιζε ,έβλεπε και κάποια άλλα πράγματα αλλά όταν είδα τις τιμές να φουσκώνουν με το πρόσχημα ότι έχουν ακριβύνει και τα χάπια και φτάσαμε στα 50€ και τωρα ακομη παραπάνω
Πέρα από τα χάπια για τα παράσιτα του εντέρου στους τρεις μήνες παίρνει και χάπι για τα εξωπαράσιτα . Από κει και πέρα τα χάπια για την απόπαρασίτωση εσω -έξω του τα δίνω εγώ πια με κοστος 30€ Οπότε στο βιβλιάριο φαίνονται μόνο τα εμβόλια και οτιδήποτε άλλο προκύψει.
 
Σημαντικος λόγος για να φαίνεται στο βιβλιάριο είναι αν χρειαστεί να ταξιδέψει με αεροπλάνο. Όπως και να έχει είναι σωστό να είναι γραμμένα στο βιβλιάριό του τα πάντα, αλλά....
Μέχρι ένα σημείο τον πήγαινα και εγώ στο κτηνίατρο και με την ευκαιρία των χαπιών τον ζύγιζε ,έβλεπε και κάποια άλλα πράγματα αλλά όταν είδα τις τιμές να φουσκώνουν με το πρόσχημα ότι έχουν ακριβύνει και τα χάπια και φτάσαμε στα 50€ και τωρα ακομη παραπάνω
Πέρα από τα χάπια για τα παράσιτα του εντέρου στους τρεις μήνες παίρνει και χάπι για τα εξωπαράσιτα . Από κει και πέρα τα χάπια για την απόπαρασίτωση εσω -έξω του τα δίνω εγώ πια με κοστος 30€ Οπότε στο βιβλιάριο φαίνονται μόνο τα εμβόλια και οτιδήποτε άλλο προκύψει.
Τώρα πλέον πρέπει να φαίνονται ηλεκτρονικά όλα!!!
Ήταν και ένα από τα αιτήματα των κτηνιάτρων στην απεργία που είχαν την προηγούμενη εβδομάδα να ισχύει το παλιό βιβλιάριο για να γλυτώσουν το φόρτο εργασίας που θα επωμιστούνε με το να τα περνάνε όλα ηλεκτρονικά!!!
 
όσοι ειχαν σκύλο τσιπαρισμένο και πλέον δεν τον έχουν για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να ελέγξουν εάν είναι ακόμα χρεωμένος σε αυτούς και να κάνουν ενέργειες διαγραφής, κάτι μου λέει ότι από την νεα βάση που εφτιαξαν καποια στιγμή θα στελνουν προστιμα εαν δεν είναι όλα καλώς καμωμένα. Εγώ διέγραψα ενα σκύλο που τον είχα χάσει από ατύχημα εδω και χρόνια.
 
Να του δόσης τροφή και μετά να το πας στον δήμο σου που έχει υποχρεωση η να το περίθαλψη
Δυστυχώς όχι μόνο οι Δήμοι αλλά ούτε καν η ΕΛ.ΑΣ ΔΕΝ ασχολείται:πριν 2-3 χρόνια άκουσα νιαουρίσματα μέσα από μεγάλο πράσινο κάδο.Ήταν τέσσερα καημένα νεογέννητα γατάκια που κάποιος τα πέταξε εκεί για να τα ξεφορτωθεί. Πήρα τηλ. την ΕΛ.ΑΣ και μου έδωσαν το τηλέφωνο κάποιου,υποτίθεται,υπεύθυνου φιλοζωικής.Άκουσα με έκπληξη:''ο αριθμός που καλέσατε ΔΕΝ αντιστοιχεί σε συνδρομητή!''.Ξαναπήρα,είπα τι συνέβη και μου έδωσαν άλλο τηλέφωνο από άλλη φιλοζωική. Εδώ ο κάτοχος δεν το σήκωνε με ΤΙΠΟΤΕ! Ξαναπήρα πάλι την αστυνομία και μου είπαν ότι δεν έχουν επικαιροποιημένα στοιχεία ούτε μπορούσαν να κάνουν κάτι...
Υ.Γ. Ο κάδος ήταν άδειος,συνεπώς τα μωρά ήταν στον πάτο δλδ πολύ χαμηλά και δυστυχώς δεν μπορούσα να τα φτάσω απ΄έξω για να τα σώσω. Εδώ δε νοιάζονται για ανθρώπους,θα νοιαστούν για ζωάκια; :(
 
Και η αποπαρασίτωση να φαίνεται στο βιβλιάριο ;
Δεν είμαστε καλά. Και εγώ μόνος μου αγοράζω τα χάπια και του τα δίνω με ένα κοστολόγιο γύρω στα 6 ή7€ αν θυμάμαι . Για να πας στον κτηνίατρο θα σου πάρει ένα τριαντάρι. Κι αν υπολογίσουμε ότι κάθε τρεις μήνες γίνεται αυτή η διαδικασία θα θέλεις το χρόνο 120€ μόνο για αυτό το λόγο
Μάλλον είναι μέρος της τιμωρίας του να είσαι κυνηγός με σκύλο...:(
 
Δυστυχώς όχι μόνο οι Δήμοι αλλά ούτε καν η ΕΛ.ΑΣ ΔΕΝ ασχολείται:πριν 2-3 χρόνια άκουσα νιαουρίσματα μέσα από μεγάλο πράσινο κάδο.Ήταν τέσσερα καημένα νεογέννητα γατάκια που κάποιος τα πέταξε εκεί για να τα ξεφορτωθεί. Πήρα τηλ. την ΕΛ.ΑΣ και μου έδωσαν το τηλέφωνο κάποιου,υποτίθεται,υπεύθυνου φιλοζωικής.Άκουσα με έκπληξη:''ο αριθμός που καλέσατε ΔΕΝ αντιστοιχεί σε συνδρομητή!''.Ξαναπήρα,είπα τι συνέβη και μου έδωσαν άλλο τηλέφωνο από άλλη φιλοζωική. Εδώ ο κάτοχος δεν το σήκωνε με ΤΙΠΟΤΕ! Ξαναπήρα πάλι την αστυνομία και μου είπαν ότι δεν έχουν επικαιροποιημένα στοιχεία ούτε μπορούσαν να κάνουν κάτι...
Υ.Γ. Ο κάδος ήταν άδειος,συνεπώς τα μωρά ήταν στον πάτο δλδ πολύ χαμηλά και δυστυχώς δεν μπορούσα να τα φτάσω απ΄έξω για να τα σώσω. Εδώ δε νοιάζονται για ανθρώπους,θα νοιαστούν για ζωάκια; :(
Αν έχεις όρεξη και χρήμα τους τρέχεις όσο θες … παρανομούν
 
Βασικά μιλάμε για ένα κράτος που έχει τα αρχεία των εφοριών σε υπόγεια πλημμυρισμένα κάνοντας φωλιές ποντίκια σε φακέλους που περιμένουν εκκαθάριση και εξαγγέλλει υπερσύγχρονο σύστημα δεδομένων και DNA κατοικίδιων.Πιο πιθανό είναι να φαγωθούν τρελά κονδύλια και στο τέλος σε καμία διακοπή πράσινου ρεύματος να καταστραφούν τα δείγματα και να κάτσουμε στον άξονα όλοι μας πάλι.
 
Back
Top