Νομοσχέδιο Άργος και απόψεις!

Η αποφαση υπογράφτηκε τελευταία μέρα της προηγούμενης θητείας της κυβέρνησης αλλα παράλληλα τέθηκε σε αναβολή.
Τελικά πρέπει να ειναι πολύ ηλίθιοι και πουλημένοι ταυτόχρονα σε καποιες δήθεν φιλοζωικού χαρακτήρα ομάδες.Περα ομως απ αυτό , το χαράτσι ειναι τσουχτερό ,τοσο τσουχτερό όσο σε καμία άλλη χώρα που ο αντίστοιχος νόμος απέχει παρα πολυ απο τούτο το έκτρωμα που ειναι σαν τα μούτρα τους.
 
Από της 21/1/2024 οι κάτοχοι σκύλων είναι υποχρεωμένοι να επιλέξουν αν θα στειρώσουν ή θα ταυτοποιήσουν γενετικά τα ζώα τους. Σε διαφορετική περίπτωση θα τους επιβληθούν οι ποινές που προβλέπονται από τον νόμο.........
 
Και το μεγαλύτερο μέρος του παράβολου για τη λήψη γενετικού υλικού πηγαίνει στους Δήμους. Κατάλαβες τώρα. Ειδικά αυτό το μέτρο δεν εχει κανέναν άλλο σκοπό παρά εισπρακτικό.
Βέβαια με τις κινητοποιήσεις τις δικές μας και τη συμμετοχή στη διαβούλευση αφού είδαν την αντίδραση με τις υπογραφές ,πήραν πίσω την οριστική στείρωση και πρόσθεσαν την επιλογή της λήψης γενετικού υλικού .
Εγω όσους ρώτησα που έχουν σκυλιά απο παλιά και δεν έχουν καμιά σχέση με το κυνήγι ,κάνεις μα κανείς δεν ειχε πάρει είδηση τι γινόταν εκείνη την περίοδο και οχι μόνο τότε .Ακόμη και σήμερα δεν έχουν ιδέα.
Ξέρουμε σε ποια χώρα ζούμε και πως αντιμετωπίζονται τα όποια προβλήματα .Αν πιστεύει καποιος οτι σε κάθε αδέσποτο κουτάβι που θα βρίσκεται θα του παίρνουν δείγμα και το δείγμα αυτό θα διασταυρώνεται με τα στοιχεία της βάσης και θα βρεθούν οι γεννήτορες , πρέπει να ειναι αν οχι αφελής ,τότε με σοβαρή εγκεφαλική βλάβη !
Άλλωστε αυτο δεν το λέμε εμείς ,το απεφάνθησαν οι ειδικοί αλλά οι πολιτικοί καλικάντζαροι παίζουν το βιολί τους .
Θα έλεγα ότι παίζουν κάτι άλλο ,αλλα απ ότι φαίνεται μέσα απ όλο αυτό που ζούμε, δεν το έχουν !
 
Οι μοναδικοί εύκολοι στόχοι θα είναι οι κυνηγοί και όσοι έχουν τσιπαρει το ζωντανό τους. Αυτούς τους βρίσκουν και θα τους βρουν για να τα αρπάξουν. Όλοι οι υπόλοιποι πώς θα ελεγχθούν;.......;;;;;;;; Ο στόχος είμαστε εμείς. Προσπαθούν παντιω τροπω να βάζουν εμπόδια και δυσκολίες. Μικρές η μεγάλες, δεν έχει σημασία
 
Οι μοναδικοί εύκολοι στόχοι θα είναι οι κυνηγοί και όσοι έχουν τσιπαρει το ζωντανό τους. Αυτούς τους βρίσκουν και θα τους βρουν για να τα αρπάξουν. Όλοι οι υπόλοιποι πώς θα ελεγχθούν;.......;;;;;;;; Ο στόχος είμαστε εμείς. Προσπαθούν παντιω τροπω να βάζουν εμπόδια και δυσκολίες. Μικρές η μεγάλες, δεν έχει σημασία
Αν ήθελαν να ελεγξουν Κώστα και τους υπόλοιπους θα έκαναν οτι και στους κυνηγούς πριν 10 χρόνια στα διόδια για το τσιπάκι.
Απλά θα μπορούσε τόσο η Δημοτική αστυνομία αλλα και η Αστυνομία ,με σκανεράκια να περνάνε απο πλατείες και να ελέγχουν. Κάτι που δεν έγινε ποτέ και οχι τυχαία. Αρκέστηκαν να τα βάλουν μόνο μαζί μας και οχι με όλους όσους ειχαν σκύλο γιατί απλά σκεφτόντουσαν το πολιτικό κόστος.
Και τωρα το ίδιο θα γίνει
 
Αν ήθελαν να ελεγξουν Κώστα και τους υπόλοιπους θα έκαναν οτι και στους κυνηγούς πριν 10 χρόνια στα διόδια για το τσιπάκι.
Απλά θα μπορούσε τόσο η Δημοτική αστυνομία αλλα και η Αστυνομία ,με σκανεράκια να περνάνε απο πλατείες και να ελέγχουν. Κάτι που δεν έγινε ποτέ και οχι τυχαία. Αρκέστηκαν να τα βάλουν μόνο μαζί μας και οχι με όλους όσους ειχαν σκύλο γιατί απλά σκεφτόντουσαν το πολιτικό κόστος.
Και τωρα το ίδιο θα γίνει
Λέμε ακριβώς το ίδιο. Εγώ προσωπικά δεν θα τους ακολουθήσω και ας κάνουν ότι γουστάρουν. Χεσμενους τους έχω. Εγώ τα φαντάσματά μου τα κυνηγιάω 60 χρόνια τώρα και πέρα το μόνο που λυπάμαι τα νιάτα αυτα θα τραβήξουν τα πάθη του χριστού. Όσο ο έλληνας θα βλέπει την πολιτική και τον ψήφο οπως βλέπει τη νίκη της ομάδας τους αυτά θα είναι τα αποτελέσματα κρίμα κρίμα κρίμα κρίμα κρίμα
 
Το θέμα είναι,ότι έχει,αφαίρεση αδείας.
Δηλαδή, σε καθιστούν παράνομο,με το έτσι θέλω.
Στις 24/1 εκδικάζεται η προσφυγή της ΚΣΕ στο ΣΤΕ.
Έχω την εντύπωση πως και ο πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος έχει κάνει προσφυγή γιατί είναι εναντίον
Αλλά ούτε ανεξάρτητη δικαιοσύνη έχουμε, είναι και εισπρακτικό μέτρο είναι και ισχυρό το αντικυνηγετικό λόμπι, πάλι εμείς θα την πληρώσουμε.....
 
Έχω την εντύπωση πως και ο πανελλήνιος κτηνιατρικός σύλλογος έχει κάνει προσφυγή γιατί είναι εναντίον
Αλλά ούτε ανεξάρτητη δικαιοσύνη έχουμε, είναι και εισπρακτικό μέτρο είναι και ισχυρό το αντικυνηγετικό λόμπι, πάλι εμείς θα την πληρώσουμε.....
Ναι.Έχει προσφύγει και στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
 
Ναι.Έχει προσφύγει και στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
Όλες μάς οι ελπίδες εκεί είναι,μπάς και μετρήσει η γνώμη των κτηνίατρων
Μην τυχόν και πατήσουμε στην εξαίρεση των ζώων εργασίας
Αλλά με τους μαφιόζους που έχουμε μπλέξει άντε να βγάλουμε άκρη
 
Το θέμα είναι,ότι έχει,αφαίρεση αδείας.
Δηλαδή, σε καθιστούν παράνομο,με το έτσι θέλω.
Στις 24/1 εκδικάζεται η προσφυγή της ΚΣΕ στο ΣΤΕ.
Αυτό από μόνο του λέει πολλά και τους ξεβρακώνει στο ότι το νομοσχέδιο στοχοποιεί μόνο την κυνηγετική κοινότητα.
Πέρα από το πρόστιμο γιατί σε μας να υπάρχει επιπλέον η αφαίρεση κυνηγετικές άδειας που δεν υπάρχει σε όλους τους άλλους .
Καταρχάς αυτό είναι αντισυνταγματικό γιατί κάνει διαχωρισμό μεταξύ των πολιτών.
Αλλά χεστήκανε για τη δημοκρατία.
 
Αυτό από μόνο του λέει πολλά και τους ξεβρακώνει στο ότι το νομοσχέδιο στοχοποιεί μόνο την κυνηγετική κοινότητα.
Πέρα από το πρόστιμο γιατί σε μας να υπάρχει επιπλέον η αφαίρεση κυνηγετικές άδειας που δεν υπάρχει σε όλους τους άλλους .
Καταρχάς αυτό είναι αντισυνταγματικό γιατί κάνει διαχωρισμό μεταξύ των πολιτών.
Αλλά χεστήκανε για τη δημοκρατία.
Δεν πιστεύω ότι έχουν θέμα στο ξεβράκωμα
Ίσα ίσα όσο πιό ξεκάθαρο γίνεται ότι είναι εναντίον των κυνηγών τόσο το καλύτερο για αυτούς και τα συνεταιράκια τους
Δεν έχουν πρόβλημα να κρυφτούν, όπως έγινε και με τις ουρές
 
Λέμε ακριβώς το ίδιο. Εγώ προσωπικά δεν θα τους ακολουθήσω και ας κάνουν ότι γουστάρουν. Χεσμενους τους έχω. Εγώ τα φαντάσματά μου τα κυνηγιάω 60 χρόνια τώρα και πέρα το μόνο που λυπάμαι τα νιάτα αυτα θα τραβήξουν τα πάθη του χριστού. Όσο ο έλληνας θα βλέπει την πολιτική και τον ψήφο οπως βλέπει τη νίκη της ομάδας τους αυτά θα είναι τα αποτελέσματα κρίμα κρίμα κρίμα κρίμα κρίμα
.RESPECT.
 
Καλημέρα από σήμερα όσοι δεν έχουμε στειρώσει ή δεν έχουμε στείλει δείγμα DNA είμαστε παράνομοι σύμφωνα με το νέο νόμο!!!
Το θέμα είναι αν οι κτηνίατροι είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν όλη τη γραφειοκρατεία με το ηλεκτρονικό βιβλιάριο του σκύλου!!!
Προβλέπεται να βάζουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη... ακόμα και η αποπαρασίτωση του σκύλου εκτός από τον εμβολιασμό πρέπει να ενημερώνεται στο ηλεκτρονικό βιβλιάριο του σκύλου!
Μέχρι τώρα εγώ έδινα το χάπι κάθε τρεις μήνες μόνος μου, τώρα κανονικά πρέπει να πηγαίνεις κτηνίατρο για να το δίνει και να το περνάει στο ηλεκτρονικό βιβλιάριο!!!
 
Last edited:
Back
Top