Νέα μοντέλα όπλων

Ανοιγω αυτο το θεμα καθοτι το 2015 αναμενεται απο πολλους ειδικους να ειναι η χρονια του λειοκαννου με πολλα νεα μοντελα απο ολες τις εταιρειες.

Εδω το καινουργιο μοντελο της Remington λιγα μολις χρονια μετα τη VersaMax. H εταιρεια πατα στην πλατφορμα της VM και μας δειχνει ενα σαφως ελαφρυτερο μοντελο με κοντυτερο receiver. Το οτι το οπλο
δεν προσφερεται ακομη με 3.5 ιν θαλαμη, ισως δειχνει τη στρατηγικη της εταιρειας να χτυπησει και μεριδιο αγορας στο κυνηγι μικροτερων φτερωτων (φασιανο, ορτυκι, περδικα, τρυγονι), μετα τα ειδικα VM μοντελα για τα υδροβια. Με την μικροτερη αποδεδειγμενα ανακρουση της αγορας περιμενουν και μεριδιο αγορας στις γυναικες κυνηγους, τομεας που αναπτυσσεται ραγδαια στην Αμερικη.

Εδω ενα αρθρο για το Remington V3

http://www.thefirearmblog.com/blog/2014/12/31/review-new-2015-remington-v3-shotgun/
 
προσωπική γνώμη και βλέποντας το link πιστεύω ότι η remi έχει ρίξει πολύ την ποιότητα της o_O
ελαφρύ 3.3 περίπου πολύπλοκος μηχανισμός αναπήδηση κάννης όπως φαίνεται στο βίντεο αλλά ίσως να φταίει κι ο δοκιμαστής που συνήθως η κάνουν αγγαρεία η είναι σχετικά άσχετοι
δεν ξέρω ίσως λόγω ηλικίας παραξενιάς η και τα δύο μαζί προτιμώ την σειρά 11 .xm.
 
Last edited:
προσωπική γνώμη και βλέποντας το link πιστεύω ότι η remi έχει ρίξει πολύ την ποιότητα της o_O
ελαφρύ 3.3 περίπου πολύπλοκος μηχανισμός αναπήδηση κάννης όπως φαίνεται στο βίντεο αλλά ίσως να φταίει κι ο δοκιμαστής που συνήθως η κάνουν αγγαρεία η είναι σχετικά άσχετοι
δεν ξέρω ίσως λόγω ηλικίας παραξενιάς η και τα δύο μαζί προτιμώ την σειρά 11 .xm.

Μακη, η σειρα 11 οντως θρυλικη. Και εγω δηλωνω πολυ μεγαλος φαν της τουφεκιας αυτου του οπλου. Ο μηχανισμος ηταν το προβλημα, και ταλαιπωρησε την εταιρεια για παρα πολλα χρονια. Αυτο που βλεπουμε τωρα τοσο στη VersaMax οσο και τωρα στην V3 ειναι ο μηχανισμος της Βenelli Argo στην ουσια παντρεμενος με την καννη Remington. Ξεχασε εντελως οτι ξεραμε απο το παρελθον. Η Remington εχοντας εντοπησει το προβλημα και βλεποντας τα τεραστια βηματα των Ιταλων στην αμερικανικη αγορα, καταφεραν και αποσπασαν ενα κορυφαιο πρωην στελεχος της Benelli, ο οποιος και ειναι υπευθυνος για το σχεδιασμο των νεων μοντελων. Ακομη και η VM oταν πρωτοκυκλοφορησε παρουσιασε τα κλασσικα προβληματα. Τα μοντελα που κυκλοφορουν τωρα ειναι αλανθαστα. Με τη V3 η Remington αφαιρει βαρος απο τη VM κανοντας το οπλο ιδανικο για γενικη χρηση.
Δεν υπαρχει ακομη αξιολογη κριτικη αλλα οι ειδικοι περιμενουν μεγαλη επιτυχια απο αυτες της κινησεις της Remington. Το οπλο αναμενεται να πουληθει στην Αμερικη γυρω στα 900 $, με κοντακι ξυλου καρυδιας παρακαλω για τους μερακληδες και εξολοκληρου made in the USA. Η ολη κινηση μου θυμιζει την ιστορια της 870 του μεγαλυτερου σε πωλησεις κυνηγετικου οπλου στην ιστορια.
Παραθετω και ενα πρωτο αρθρο του Randy Wakeman σχετικα με το V3. Στο αρθρο υπαρχει και γραφικη παρασταση των τιμων των αυτογεμων στην Αμερικη. Φυσικα και δεν εχουν καμμια σχεση με τις ελληνικες τιμες ανεξαρτητα αν το οπλο ειναι αμερικανικο η ευρωπαικο.

http://randywakeman.com/RemingtonNewV3AutoloaderTheBestEver.htm
 
Παύλο δέχομαι ότι βελτίωσαν τα προβληματάκια της VM και ότι μπορεί να είναι άριστο πια,έγώ όμως είχα και έχω κόλλημα με την 11 όχι μόνο για την τουφεκιά,την οποία θεωρώ κορυφαία,αλλά και το καταπληκτικό κοντάκι της.Προβλήματα οι τρείς 11 που είχα δεν μου είχαν βγάλει αφού τις καθάριζα και με μισή τουφεκιά
εύχομαι το νέο μοντέλο να φέρει την εταιρεία αυτή εκεί που πραγματικά της ταιριάζει
υ.σ. κρατώ μία ένσταση ως προς το made in the USA
 
Αυτο που βλεπουμε τωρα τοσο στη VersaMax οσο και τωρα στην V3 ειναι ο μηχανισμος της Βenelli Argo στην ουσια παντρεμενος με την καννη Remington.

Auto-Regulating Gas-Operated (A.R.G.O.)

Benelli και Gas Operating ? .xm.

Η ζωή μου κύκλους κάνει ... γύρω από μια Beretta :)
 
Auto-Regulating Gas-Operated (A.R.G.O.)

Benelli και Gas Operating ? .xm.

Η ζωή μου κύκλους κάνει ... γύρω από μια Beretta :)

Γιωργο το μοντελο αυτο (Benelli ARGO) ειναι πραγματικο σκυλι. Δεν ξερω βεβαια σε ποιον ανηκει αυτη η πατεντα. Προτιμειτε απο πολλους κυνηγους αγριογορουνου με ραβδωτα οπλα στην Ευρωπη, και επιλεχθηκε παροτι ευρωπαικο απο τις αμερικανικες ειδικες δυναμεις. Αυτο λεει πολλα σε μενα για την αξιοπιστια του οπλου. Εκει που μια εμπλοκη στο οπλο σου μπορει να σου στοιχισει τη ζωη διαλεγεις με αντικειμενικα κριτηρια και περνωντας ολα τα μοντελα που σε ενδοιαφερουν σε τεστ ξεκ...ος.
Αν αυτος ο μηχανισμος ειναι ο νικητης αυτης της δοκιμασιας σε tactical οπλο, μου κανει εμενα τουλαχιστον ως παρα πολυ καλος μηχανισμος για καραμπινα. Δεν ειμαι κολλημενος σε αδρανειες, αερια η οτι αλλο μηχανισμο, δεν κολλαω σε μαρκες.

Εχουμε και λεμε λοιπον:

Remington, καννη που κανει παπαδες, το εχω βιωσει παλια (1100) και το βιωνω τωρα (870). To επιβεβαιωνουν οσοι ποτε κυνηγησαν με Remington
Mηχανισμος της παλιας Remington προβληματικος. Η φοβερη τουφεκια της υπεφερε απο την ολη εικονα του οπλου.

Στα μοντελα απο τη δευτερη γεννια της VersaMax και μετα, εχουμε την απολυτη αξιοπιστια του Benelli ARGO, παροτι οι Αμερικανοι ντρεπονται να το πουνε, με την καννη/διαμαντι της Remington.

Η αποφαση η δικη μου τουλαχιστον, ποιο θα ειναι το επομενο μου οπλο, το οποιο προοριζω για καρτερισιο κυνηγι, εχει ηδη παρθει. Αλλωστε η χρηση ατσαλινων στο βαλτοκυνηγι ειμαι σιγουρος θα κανει πολλους απο μας, να αναθεωρησουμε
τις αποψεις μας για τα οπλα που χρησιμοποιουσαμε με επιτυχια σε αυτο το κυνηγι με μολυβδινα μεχρι τωρα.
 
Η αποφαση η δικη μου τουλαχιστον, ποιο θα ειναι το επομενο μου οπλο, το οποιο προοριζω για καρτερισιο κυνηγι, εχει ηδη παρθει. Αλλωστε η χρηση ατσαλινων στο βαλτοκυνηγι ειμαι σιγουρος θα κανει πολλους απο μας, να αναθεωρησουμε
τις αποψεις μας για τα οπλα που χρησιμοποιουσαμε με επιτυχια σε αυτο το κυνηγι με μολυβδινα μεχρι τωρα.

Ε το καλύτερο δεν μας είπες. Έχεις βρει όπλο που βελτιώνει την βλητική απόδοση των ατσάλινων σκαγιών;
 
Ε το καλύτερο δεν μας είπες. Έχεις βρει όπλο που βελτιώνει την βλητική απόδοση των ατσάλινων σκαγιών;

.very funny.Πολυ ωραια θα ηταν. Οι νομοι της φυσικης οπως χαμηλο ειδικο βαρος βληματος ειναι δυστυχως αμειλικτοι. Ο λογος που εγραψα τα παραπανω ειναι το λακτισμα. Οσοι κυνηγαμε με αδρανεια στο βαλτο, προβλεπεται με τα ατσαλινα να μας φυγουν
τουλαχιστον τα σφραγισματα απο τα δοντια. Με τη Remington θα εχεις λακτισμα απο το πολυ Cal. 20. Ακομη και αλλα αεριων της αγορας με οτι συστημα μειωσης λακτισματος εχουν εφευρει, δεν μπορουν να πλησιασουν το χαμηλο λακτισμα της Remi.

Προσωπικα αν ειχα την επιλογη να διαλεξω η το καλυτερο οπλο η το καλυτερο φυσιγγι για βαλτοκυνηγι θα διαλεγα με κλειστα τα ματια το καλυτερο φυσιγγι ακομη και αν επρεπε να τα κυνηγησω με μονοκαννο. Aς μου εδιναν μια κουτα φυσιγγια γεμισμενα με TSS N. 7, και ας περνουσαν τα πρασινα οπου θελουν..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Δεν νομίζω ότι βγαίνουν πλέον όπλα μαζικής παραγωγής με αχρωμίωτη κάννη.

Στην VersaMax η καννη ειναι επινικελιωμενη εσωτερικα. Για τη V3 δεν παιρνω ορκο. Αν η V3 βγει για να αντικαταστησει τη σειρα 11 ισως βγουν αχρωμιωτες.
Γενικα οπως λες αχρωμιωτες καννες μονο σε πολυ ακριβα μοντελα οπλων πλεον.
 
Στην VersaMax η καννη ειναι επινικελιωμενη εσωτερικα. Για τη V3 δεν παιρνω ορκο. Αν η V3 βγει για να αντικαταστησει τη σειρα 11 ισως βγουν αχρωμιωτες.
Γενικα οπως λες αχρωμιωτες καννες μονο σε πολυ ακριβα μοντελα οπλων πλεον.
Γιατί αυτό Παύλε; Η αχρωμίωτη έχει πιο μεγάλο κόστος παραγωγής;
 
Γιώργο δηλαδή και η Rem και η Win βγάζουν πλέον χρωμιωμένες κάννες; Δεν το γνώριζα αυτό...

Έτσι ακριβώς. Νομίζω (με επιφύλαξη) ότι η τελευταία χρονιά που παρήχθησαν αχρωμίωτες κάννες ήταν το 2008, από εκεί και πέρα, όλες χρωμιωμένες. Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το κόστος παραγωγής. Εμένα πιο πολύ μου κάνει για προσέγγιση της Ιταλικής σχολής, που από ότι φαίνεται στο πέρασμα των 10ετιών, δεν λέει με τίποτα να απολέσει τα σκήπτρα του λειόκανου ακόμα και από την υπερδύναμη USA.
 
από συζητήσεις φίλων που παρακολουθούν αμερικάνικα σάιτ
από συγγενή μου που ζει Αμερική
από συγγενή του διπλανού μου γείτονα ο οποίος είναι πορωμένος βαλτοκυνηγός και μιλάμε 2-3 φορές το χρόνο αρκετή ώρα
είναi παραδεκτό ότι η versamax έχει την καλύτερη συμπεριφορά και απόδοση με τα ατσάλινα σκάγια
 
Last edited:
Μηπως με τη χρηση των ατσαλινων σκαγιων θα πρεπει να μας απασχολησει περισσοτερο η μεθοδος και η ποιοτητα κατασκευης της καννης και λιγοτερο η εσωτερικη γεωμετρια της?Ας μην ξεχανμε οτι τα ατσαλινα δεν παραμορφωνονται...
Παυλο εγω εξακολουθω να θελω μια 76αρα αχρωμιωτη για την Benelli μου παντως...
 
;)
.
Παυλο εγω εξακολουθω να θελω μια 76αρα αχρωμιωτη για την Benelli μου παντως...

Aρι, η λυση για σενα ειναι. Καννη Remington 870, Light Contour, αυλος 18.55, 76 εκ, προσαρμοσμενη στη Βenelli σου. Δοκιμασμενο και τσεκαρισμενο;)
 
Back
Top