Νέα μοντέλα όπλων

H πρώτη εντύπωση λένε είναι το ήμισυ του παντός...
Η πρώτη άποψη είναι ότι δεν μαρεσει...
Γιαλατζί δικαννο ... οταν βλεπω ενα ποζέ θέλω να βλέπω ενα ποζέ και όχι τη νέα ραφαελλο με 2 κάννες... έτσι μου κάνει εμένα...

Οταν έρθει η ώρα μου για δίκαννο αυτό θα είναι είτε Beretta 686(το πιθανότερο) ή το 725...

Με απογοήτευσε αρχικά πάντα το 828...
Περιμένω όμως να το δω στην έκθεση... εκεί θα καταλήξω οριστικά αν μαρεσει ή οχι... από κοντά..
 
H πρώτη εντύπωση λένε είναι το ήμισυ του παντός...
Η πρώτη άποψη είναι ότι δεν μαρεσει...
Γιαλατζί δικαννο ... οταν βλεπω ενα ποζέ θέλω να βλέπω ενα ποζέ και όχι τη νέα ραφαελλο με 2 κάννες... έτσι μου κάνει εμένα...

Οταν έρθει η ώρα μου για δίκαννο αυτό θα είναι είτε Beretta 686(το πιθανότερο) ή το 725...

Με απογοήτευσε αρχικά πάντα το 828...
Περιμένω όμως να το δω στην έκθεση... εκεί θα καταλήξω οριστικά αν μαρεσει ή οχι... από κοντά..
Εμένα φίλε Πάνο μου αρέσει πάρα πολύ! Καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά γενικά είμαι του μοντέρνου και όχι του παραδοσιακού! Για τον λόγο αυτό δεν μου αρέσουν τα μερκελ..Όπως είπες όμως θα το δούμε από κοντά!
 
Ναι σωστα, δεν το διευκρινισα ;)
Παντως ειναι ενα δικανο που σιγουρα θα ταραξει τα νερα. Και επειδη τα δικανα ειναι μια κατηγορια οπλων που δεν χωρανε (πιθανως λογω "παραδοσιακης" αισθητικης) πολλοι μοντερνισμοι.
 
Σαν πρωτη εντυπωση κ εμενα δεν μου πολυ αρεσε, ειδικα αν παιξει σε χρηματικα κατηγορια μεγαλυτερη του 2000, δεν θα το κοιταγα καν...
Η σαφεστερη εικονα οταν θα το δω απο κοντα, αν κ αν κρινω απο τη γενικη πολοτικη της εταιριας, νομιζω οτι θα εχει πολυ καλη αισθηση κ εργονομια...
 
Εμενα μου αρεσει πολυ παντως.
Ειδικα απο τα κλειδια και εμπρος κανει πολυ φινο οπλο με το σχεδοασμο της παπιας και την ελλειψη ριγας αναμεσα στις καννες.
 
Εδω ενα ακομη πιο επεξηγηματικο βιντεο.
Η απογοητευση ερχεται στο τελος.....
3000 δολλαρια στην Αμερικη!!!!!!!!!!!!!
 
ένα δίκαννο στην κυριολεξία καινούργιο σε στυλ μηχανισμό και σύνολο γενικά
για άλλη μια φόρά η benelli δεν έκανε πίσω στον τομέα ποιότητα φινίρισμα κατασκευή
μ αρέσει αλλά το τελικό όταν το δούμε από κοντά
 
Φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό από το βίντεο αλλά αν δεν το δούμε από κοντά δεν μπορούν να βγούνε συμπεράσματα.
Όπως και να έχει θα είναι απλησίαστο από θέμα τιμής!!!
 
Εμ......
Θα πάμε στα μαγαζιά, θα το πιάσουμε θα το επωμοσουμε, θα το ρίξουμε σε καμία παρουσίαση αλλά τι να το κάνεις????
Αν έχει, που θα έχει δλδ, 3000 ευρώ ποιος θα το αγοράσει?????
 
Ποιες 3000 ευρω;;;;;:eek:Ουτε φυσιγγια δε παιρνη ο κοσμος ,εκλεισε το ενα απο τα 2 μαγαζια που ειχαμε:(.5 πριν τη κριση,του χρονου με τους οικολογους του κ...κανενα...
Ενα κουτι μαλλινοταπα ψαχνω και θα πρεπη να τα κανω παραγγελια απο το ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!
Τραγικα τα πραγματα στην αγορα....
 
Πολυ περιλιπτικη και συντομη κριτικη απο αυτογεμη που μπηκαν στην αγορα τα τελευταια χρονια. Παρολη την επιθετικοτητα που διακρινει τον συγγραφεα η ισως λογω αυτης ειναι απολαυση να την διαβασεις. Ισως και να πονεσει η εξαγριωσει
καποιους απο μας που δηλωνουμε φανατικοι μιας καποιας μαρκας.

http://randywakeman.com/SixtySecondAutoloadingShotgunReviews.htm

Have fun!!!!
 
Μαλιστα. Επειτα απο τα μπεκατσοτουφεκα και τα παπιοτουφεκα ερχεται το επομενο ειδικο τουφεκι απο την Benelli. Το απολυτο φασοτουφεκο.very funny..victory.

http://www.benelli.it/it/prodotti/fucili-semiautomatici/montefeltro/colombo

Παρουσιαστηκε αυτη τη βδομαδα σε εκθεση στην Ιταλια. Βασισμενο σε μοντελο Montefeltro με Progressive Comfort. Επειδη με τη λογικη της Benelli υπαρχουν δυο τελειως διαφορετικοι τροποι κυνηγιου της φασας η Benelli φροντησε να τους συμπεριλαβει και τους 2 σε αυτο το οπλο. Για τις κοντινες και κυνηγια τυπου Αγγλιας 66 εκ καννη και το καινουργιο της wide shot choke (υποθετω τυπου Spreader η Diffusion). Για τις μακρινες και κυνηγια τυπου Ελλαδας στα μπασιματα 71 εκ καννη και long shot chokes ( ΧF η wad stripper choke?) για τουφεκιες στα 50/60 μετρα.

Καθαρα προιον marketing για μενα, προιδεαζει για επομενες κινησεις. Το επομενο θα ειναι μαλλον το τσιχλοτουφεκο η το λαγοτουφεκο.
 
Μαλιστα. Επειτα απο τα μπεκατσοτουφεκα και τα παπιοτουφεκα ερχεται το επομενο ειδικο τουφεκι απο την Benelli. Το απολυτο φασοτουφεκο.very funny..victory.

http://www.benelli.it/it/prodotti/fucili-semiautomatici/montefeltro/colombo

Παρουσιαστηκε αυτη τη βδομαδα σε εκθεση στην Ιταλια. Βασισμενο σε μοντελο Montefeltro με Progressive Comfort. Επειδη με τη λογικη της Benelli υπαρχουν δυο τελειως διαφορετικοι τροποι κυνηγιου της φασας η Benelli φροντησε να τους συμπεριλαβει και τους 2 σε αυτο το οπλο. Για τις κοντινες και κυνηγια τυπου Αγγλιας 66 εκ καννη και το καινουργιο της wide shot choke (υποθετω τυπου Spreader η Diffusion). Για τις μακρινες και κυνηγια τυπου Ελλαδας στα μπασιματα 71 εκ καννη και long shot chokes ( ΧF η wad stripper choke?) για τουφεκιες στα 50/60 μετρα.

Καθαρα προιον marketing για μενα, προιδεαζει για επομενες κινησεις. Το επομενο θα ειναι μαλλον το τσιχλοτουφεκο η το λαγοτουφεκο.

Μαρέσει πολύ μπορώ να πω..
 
Μπορεί να μην είναι επεξηγηματικό το βιντεάκι είναι όμως καλλιτεχνικό.
http://www.thetruthaboutguns.com/2015/01/daniel-zimmerman/new-benelli-828u-overunder-shotgun/
Υποθέτω πως θα είδατε το εξώφυλλο του Έθνος Κυνήγι(718 στις 11/2) και την παρουσίαση (εξ αποστάσεως) του 828U. Αυτά που επισημαίνει, εκτός της προσαρμογής του κοντακιού με βάση, είναι πως η πάπια, πλέον, έχει τον ρόλο μιας λαβής αφού οι εξολκείς εδράζουν στην κάννη και λειτουργούν με τον παλμό του κάλυκα. Το σπουδαιότερο είναι το σύστημα κλειδώματος όπου κλειδί και κάννες είναι ατσάλινα οπότε απενοχοποιείται το ergal.
 
Είναι πολύ όμορφο αλλά κάτι τέτοια με τσαντίζουν... Δηλαδή ξαφνικά ξύπνησαν οι της Benelli και είπαν ότι για κάθε κυνήγι απαιτείται διαφορετικό όπλο; Και που θα οδηγήσει τελικά αυτό, στο να έχουμε 10 όπλα σπίτι επειδή κυνηγάμε 10 διαφορετικά θηράματα;.kkk..kkk.
 
Είναι πολύ όμορφο αλλά κάτι τέτοια με τσαντίζουν... Δηλαδή ξαφνικά ξύπνησαν οι της Benelli και είπαν ότι για κάθε κυνήγι απαιτείται διαφορετικό όπλο; Και που θα οδηγήσει τελικά αυτό, στο να έχουμε 10 όπλα σπίτι επειδή κυνηγάμε 10 διαφορετικά θηράματα;.kkk..kkk.

Εκει δυστυχως μας παει το marketing των κατασκευαστων. Σε μια κορεσμενη ευρωπαικη αγορα η μονη λυση ειναι να βρουν αγορα για τους φανατικους ενος συγκεκριμενου θηραματος.
 
Back
Top