Μύθος ή Πραγματικότητα;

Τυχαίο το βιντεάκι (αν και πολύ ωραίο) μιας και είπαν τα παιδιά παραπάνω για το κλειστό κύκλωμα του δικανου έναντι των αυτογεμων. Η φλόγα που βγαίνει από το κλειστρο πως και αν επηρεάζει την τουφεκιά? Έχει γίνει ήδη η εκπυρσοκροτηση καψυλιου- πυριτιδας ομως από ότι φαίνεται συνεχίζει να καίγεται?
ειναι φυσιολογικο να δημιουργειται φλογα στην εκρηξη φιλε , μπαινουν στις πυριτιδες ειδικα προσθετα να την μειωνουν , οσο αφορα το βλητικο μερος εχει υπολογιστει μια χρονοκαθυστερηση μεχρι να ξεκλειδωσει το κλειστρο , εχει φυγει μπροστα η στηλη
 
ειναι φυσιολογικο να δημιουργειται φλογα στην εκρηξη φιλε , μπαινουν στις πυριτιδες ειδικα προσθετα να την μειωνουν , οσο αφορα το βλητικο μερος εχει υπολογιστει μια χρονοκαθυστερηση μεχρι να ξεκλειδωσει το κλειστρο , εχει φυγει μπροστα η στηλη

Έτσι ακριβώς...στο παρακάτω βίντεο ειδικά στο 1:00 φαίνεται ότι έχει φύγει η γόμωση όταν ανοίγει το κλείστρο.

 
Η γομωση έχει φύγει σίγουρα αφού ταξιδεύει ταχύτερα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε ένα δικανο δεν υπάρχει αυτό.
Δεν αφαιρεί ορμή από την τουφεκιά πάντως αυτό! Η ακαυτη που πετάγεται από το κλείστρο είναι επικίνδυνη για τα μάτια. Μου έχει τύχει και με το δικαννο πάντως!
 
Δεν αφαιρεί ορμή από την τουφεκιά πάντως αυτό! Η ακαυτη που πετάγεται από το κλείστρο είναι επικίνδυνη για τα μάτια. Μου έχει τύχει και με το δικαννο πάντως!


Φλογες απο το κλειστρο ή απο οπουδηποτε αλλου ......ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο....παντα κατα την γνωμη μου.
 
Off topic αλλά το θυμηθηκα τωρα που λεμε για φλογες.
Ειχα παει σε ενα απογευματινό καρτερι και ειχα για δοκιμή φυσίγγια με 32 γραμμαρια γόμωση και λιγο τσιμπημενα σε mb32 και σε πολλά κολλαγε στον συγκεντρωτηρα απο κάτω καρβουνιασμένη αναμμένη πυρίτιδα και ηταν ακριβως σαν τροχιοδεικτικά ωραίο θέαμα και χρησιμο.
 
Οι ""ειδικοί"" λένε ότι τους εχει πει το marketing όπως μια κανη 50 εκ είναι το ίδιο με μια 81 υπάρχει και μάλιστα όχι αμελητέα διαφορά αν ένα 70χι φισιγγι βληθεί από 89 Χιλ θαλάμη έχω και τα δύο και ξέρω τη σας λέω
 
Αυτός δεν είναι που έλεγε ότι πέραν των 36 μέτρων δεν πρέπει να ρίχνουμε και ότι τα 36 μέτρα είναι Πόλα για το λειωκανο
Άμα είναι αυτοί οι ηδηκοι εγώ είμαι αστροναύτης και δεν το έχω πάρει χαμπάρι
Αυτό που λες ότι λέει το λένε πολλοί.
Αλλά δεν εννοούν ότι πιο πέρα δεν σκοτώνει το όπλο.
Εννοούν δεν αξίζει να τουφεκαμε.
Για τραυματισμένα και χαμένα θηράματα.

Εξάλλου στα 36 μέτρα γίνονται οι περισσότερες δοκιμές.

Πιο πάνω με το μήκος τον κανών είπε τι είδε στις εγκαταστάσεις μεγάλου κατασκευαστή οπλων.

Κατά τ αλλά όλοι τουφεκαμε πιο μακρυά από 36μετρα.
Βέβαια δεν έχω δει αυτό που αναφερεις για να ξέρω αυτό που είπε αν είναι λάθος ή παρεξηγήσιμο.
 
Αυτό που λες ότι λέει το λένε πολλοί.
Αλλά δεν εννοούν ότι πιο πέρα δεν σκοτώνει το όπλο.
Εννοούν δεν αξίζει να τουφεκαμε.
Για τραυματισμένα και χαμένα θηράματα.

Εξάλλου στα 36 μέτρα γίνονται οι περισσότερες δοκιμές.

Πιο πάνω με το μήκος τον κανών είπε τι είδε στις εγκαταστάσεις μεγάλου κατασκευαστή οπλων.

Κατά τ αλλά όλοι τουφεκαμε πιο μακρυά από 36μετρα.
Βέβαια δεν έχω δει αυτό που αναφερεις για να ξέρω αυτό που είπε αν είναι λάθος ή παρεξηγήσιμο.
Το είχαμε αναλύσει πριν κάνα μήνα, δεν είχε πει ότι το όριο του λειοκαννου είναι 36.5μ., αλλά ότι εκεί οι εταιρείες κάνουν τις δοκιμές και τις συγκρίσεις.
Με τον κατάλληλο συνδυασμό φυσίγγι-τσοκ εννοείται πας πιο μακριά.
Το ηθικό κομμάτι ανερευσης του θηράματος είναι για όλους ανεξάρτητα του που τουφεκαμε
 
Το είχαμε αναλύσει πριν κάνα μήνα, δεν είχε πει ότι το όριο του λειοκαννου είναι 36.5μ., αλλά ότι εκεί οι εταιρείες κάνουν τις δοκιμές και τις συγκρίσεις.
Με τον κατάλληλο συνδυασμό φυσίγγι-τσοκ εννοείται πας πιο μακριά.
Το ηθικό κομμάτι ανερευσης του θηράματος είναι για όλους ανεξάρτητα του που τουφεκαμε
Άρα κάποιος λέει κάτι και ο καθένας από μας καταλαβαίνει όσα μπορεί.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ.
 
Το είχαμε αναλύσει πριν κάνα μήνα, δεν είχε πει ότι το όριο του λειοκαννου είναι 36.5μ., αλλά ότι εκεί οι εταιρείες κάνουν τις δοκιμές και τις συγκρίσεις.
Με τον κατάλληλο συνδυασμό φυσίγγι-τσοκ εννοείται πας πιο μακριά.
Το ηθικό κομμάτι ανερευσης του θηράματος είναι για όλους ανεξάρτητα του που τουφεκαμε
Ας πάει τότε να κυνηγήσει πάπιες με 50 εκ κανη αφού λέει ότι δεν υπάρχει διαφορά αν τον άκουγαν οι Άγγλοι που βαρανε φασιανόυς στα 80 μτ ακόμα θα γελάγανε
 
Ας πάει τότε να κυνηγήσει πάπιες με 50 εκ κανη αφού λέει ότι δεν υπάρχει διαφορά αν τον άκουγαν οι Άγγλοι που βαρανε φασιανόυς στα 80 μτ ακόμα θα γελάγανε
Υπάρχει διαφορά στη σκόπευση.

Για το τι θα κάνει το όπλο μακρυά τελευταίο ρόλο έχει το τσοκ και το φυσιγγι.

Όχι το μήκος τις καννης.

Αυτό το λένε όλοι μηδενός εξαιρουμένου.

Και στο σκοπευτήριο τα όπλα είναι μακρυκανα αλλά για λόγους προσκοπευσεων από ότι ξέρω.
Έτσι έχω ακουστά.
 
Ας πάει τότε να κυνηγήσει πάπιες με 50 εκ κανη αφού λέει ότι δεν υπάρχει διαφορά αν τον άκουγαν οι Άγγλοι που βαρανε φασιανόυς στα 80 μτ ακόμα θα γελάγανε
Δεν είμαι ο Σοφοκλής μη μου τα λες εμένα .sarcastic.
Το βίντεο του πρέπει να το έχω δει, καθώς τον παρακολουθώ γενικά, αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι τι λέει μέσα. Βαριέμαι και να ξαναδώ. Αν θες την άποψη μου δε θα πήγαινα ποτέ με 50εκ. κάννη για παπιά. Θα ήθελα κυρίως για λόγους σκοπευτικούς μια κάννη Τουλ 70εκ. Νομίζω μαζί με τη μπασκουλα του αυτογεμους, δίνει μια πλούσια σκοπευτική ευθεία περί τα 85-88εκ. και μια χαρά βλητική απόδοση με τα ανάλογα φυσίγγια
 
Υπάρχει διαφορά στη σκόπευση.

Για το τι θα κάνει το όπλο μακρυά τελευταίο ρόλο έχει το τσοκ και το φυσιγγι.

Όχι το μήκος τις καννης.

Αυτό το λένε όλοι μηδενός εξαιρουμένου.

Και στο σκοπευτήριο τα όπλα είναι μακρυκανα αλλά για λόγους προσκοπευσεων από ότι ξέρω.
Έτσι έχω ακουστά.
Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει εσύ πίστευε ότι το μήκος δεν παίζει κανένα ρόλο εγώ και πολύ άλλοι πιστεύουμε το αντίθετο δεν θα ασχοληθώ αλο
 
Back
Top