Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Δεν έχει σημασία και έμενα έτσι ήταν ραψε επιφάνειακα την παραλλαγή να μην περνάει μέσα η βελόνα να ένωση η τρύπα και μετά την κόλλα που σου είπα να πιάσει μια επιφάνεια 1-2 εκατοστά γύρω από το ράψιμο δεν χρειάζεται μπάλωμα αν είναι μικρή τρύπα σκέψου τρύπα σαν 50 λεπτό έτσι την έκλεισα
Ευχαριστώ λεβέντη.θα το παλέψω γιατί είναι κρίμα να τις παροπλισω εντελώς.
 
Δεν έχει σημασία και έμενα έτσι ήταν ραψε επιφάνειακα την παραλλαγή να μην περνάει μέσα η βελόνα να ένωση η τρύπα και μετά την κόλλα που σου είπα να πιάσει μια επιφάνεια 1-2 εκατοστά γύρω από το ράψιμο δεν χρειάζεται μπάλωμα αν είναι μικρή τρύπα σκέψου τρύπα σαν 50 λεπτό έτσι την έκλεισα
Ετσι σουφρωνει το νεοπρεν ρε συ
 
Λεβέντες μιας και καθόμαστε να κάνουμε καμιά δουλειά...έχω κάτι commando 600 παροπλισμένες με μια τρύπα στη γάμπα που χωράει ίσα ίσα το μικρό δάχτυλο.Τωρσ ψάχνοντας βρήκα τις κόλλες και το κομμάτι που δίνουν πακέτο για επιδιόρθωση.Για βοηθήστε λίγο να διευκολυνθεί η διαδικασία...στις οδηγίες λέει να ξεκολλήσω σιγά σιγά το ύφασμα να το κόψω και μετά να βάλω το μπάλωμα και να το πλάκωσω με κάτι βαρύ για κάνα τριωρο
Οσο μεγαλη και αν ειναι η τρυπα ....αν δεν λειπει κοματι......περνεις μια απλη βερζινοκολα κατα προτημηση σε σωλιναριο.....βαζεις και στης δυο μεριες και την αφηνεις τουλαχηστον 10 λεπτα να στεγνωσει....μετα απλα ενωνεις τα σημεια και τα κρατας με λιγη δυναμη για 1-2λεπτα.
Αν δεις σημεια που δεν εχει παει κολα τωτε απλα σταζεις μερικες σταγονες εκει που λειπει...
Μεγαλη σημασια θα δωσεις στο να (στεγνωσουν) τα κοματια που εχουν την κολα....μην βιαστης να τα ενωσεις γιατι οσο ειναι νοπη απλα θα σου φευγουν - γληστρανε απο την θεση που τα βαζεις....
Αν την αφησεις οπως σου ειπα κανα 10λεπτο να παρει λιγο οπου ακουμπησεις τα κοματια μετα εκει θα μεινουν.......
Επησης αν ποτε σου μπαζει απο οποιαδηποτε ραφη
Ξηλωνεις (5-10 ποντους) απο μεσα μια λουριδα που εχει κολημενη επανω στην ραφη ...βαζεις με το σωλιναριο κολα ...τα αφηνεις 10 λεπτα και ξανακολας την λουριδα...αν θες βαζεις και λιγη απεξω.....
Το μεγαλο 《μυστικο》 για μια στεγανη κοληση ειναι ο χρονος που θα αφησεις την κολα να στεγνωσει πρην ενωσεις τα σημεια......
 
Ετσι σουφρωνει το νεοπρεν ρε συ
Τίποτα δεν παθαίνει δεν θα τεντώσεις τέρμα την κλωστή ίσα να ένωση η τρύπα αθάνατο γίνεται μετά
Ευχαριστώ λεβέντη.θα το παλέψω γιατί είναι κρίμα να τις παροπλισω εντελώς.
Τίποτα φίλε εννοείται είναι κρίμα
Εγώ πήρα αλλη αλλά επερνε στην ραφή εκεί δεν μπόρεσα να το φτιάξω με ότι τρόπο και αν προσπαθησα
 
Κόψε δύο κομμάτια νεοπρεν αρκετά μεγαλύτερα από την τρύπα... Κοψτα στρογγυλά για να μην έχουν γωνίες κ μαγγωνουν... Βάλε ένα τούβλο μέσα στη μπότα για να γίνει επίπεδη... Θα βάλεις πολύ βενζινοκολα κ στην τρύπα κ στα δύο κομμάτια... Θα περιμένεις πέντε λεπτά κ μετά θα βάλεις ένα από μέσα κ ένα από πάνω, σάντουιτς... Θα την πλακώσεις από πάνω με κάτι βαρύ, πολύ βαρύ πχ μπιτονι νερό, τσιμεντολιθο, ώστε να στηριχτεί επίπεδα πάνω στο τούβλο... θα το αφήσεις ένα βράδυ κ την επόμενη μέρα θα έχει γίνει ένα σώμα με τη μπότα...
 
Κόψε δύο κομμάτια νεοπρεν αρκετά μεγαλύτερα από την τρύπα... Κοψτα στρογγυλά για να μην έχουν γωνίες κ μαγγωνουν... Βάλε ένα τούβλο μέσα στη μπότα για να γίνει επίπεδη... Θα βάλεις πολύ βενζινοκολα κ στην τρύπα κ στα δύο κομμάτια... Θα περιμένεις πέντε λεπτά κ μετά θα βάλεις ένα από μέσα κ ένα από πάνω, σάντουιτς... Θα την πλακώσεις από πάνω με κάτι βαρύ, πολύ βαρύ πχ μπιτονι νερό, τσιμεντολιθο, ώστε να στηριχτεί επίπεδα πάνω στο τούβλο... θα το αφήσεις ένα βράδυ κ την επόμενη μέρα θα έχει γίνει ένα σώμα με τη μπότα...
Ευχαριστώ...
 
IMG_20210202_164851.jpg
Η επέμβαση έγινε...για να δούμε θα επιβιώσει ο ασθενής ...θα έβαζα και εξωτερικά μπάλωμα όπως πολλά παιδιά με συμβούλευσαν αλλά είναι πάνω στη ραφη.Αρχικα θα περάσω άλλα δύο τρία χέρια aquasure και μετά το ίδιο εσωτερικά συν ένα μπάλωμα εσωτερικά και αν γλιτώσουν γλίτωσαν....
 
View attachment 22355
Η επέμβαση έγινε...για να δούμε θα επιβιώσει ο ασθενής ...θα έβαζα και εξωτερικά μπάλωμα όπως πολλά παιδιά με συμβούλευσαν αλλά είναι πάνω στη ραφη.Αρχικα θα περάσω άλλα δύο τρία χέρια aquasure και μετά το ίδιο εσωτερικά συν ένα μπάλωμα εσωτερικά και αν γλιτώσουν γλίτωσαν....
Καλή δουλειά φαίνεται από μέσα δεν νομίζω ότι χρειάζεται εγώ προσωπικά δεν έβαλα!!!
 
Ειμαι σε αναζητηση για μποτες στηθους με thinsulate.Ειχα παρει πριν 4 χρονια τις commando με 400thinsulate(δεν μου χρειαζονται και τα πολλα thinsulate στα κυνηγια μου) και εμεινα ευχαριστημενος.Ομως τωρα παρατηρω οτι αρχισαν να ξεχειλωνουν οι ραφες και νομιζω ειναι θεμα χρονου να με αφησουν.Οποτε οποια γνωμη ευπροσδεκτη...
 
Ειμαι σε αναζητηση για μποτες στηθους με thinsulate.Ειχα παρει πριν 4 χρονια τις commando με 400thinsulate(δεν μου χρειαζονται και τα πολλα thinsulate στα κυνηγια μου) και εμεινα ευχαριστημενος.Ομως τωρα παρατηρω οτι αρχισαν να ξεχειλωνουν οι ραφες και νομιζω ειναι θεμα χρονου να με αφησουν.Οποτε οποια γνωμη ευπροσδεκτη...
Αφού δεν θες πολύ thinsulate frogg togg 600g με 3.5mm neoprene τώρα στην black Friday ίσως παίξει η τιμή της στα 150-160€
 
Αφού δεν θες πολύ thinsulate frogg togg 600g με 3.5mm neoprene τώρα στην black Friday ίσως παίξει η τιμή της στα 150-160€
Σ΄ ευχαριστω Τελη!Αυτες κοιταζω κι εγω,βεβαια δεν εχω δει και κατι αλλο.Μηπως εχει τυχει να τις χρησημοποιησεις εσυ ή καποιος δικος σου;Με προβληματιζει το 3.5mm neopren,μηπως ειναι ψιλο
 
Σ΄ ευχαριστω Τελη!Αυτες κοιταζω κι εγω,βεβαια δεν εχω δει και κατι αλλο.Μηπως εχει τυχει να τις χρησημοποιησεις εσυ ή καποιος δικος σου;Με προβληματιζει το 3.5mm neopren,μηπως ειναι ψιλο
Και εγώ frogg togg έχω αλλά τις 1600
Είναι πολύ ποιοτικές
Όχι δεν τις έχει κάποιος που να ξέρω απλά θεωρώ ότι το 3.5 νεοπρεν είναι αρκετό για τα περισσότερα μέρη της Ελλάδος
Εκτός βέβαια να πέσεις σε κανένα πολύ δύσκολο καιρό σε Έβρο η βόρεια Ελλάδα γενικά
 
Οκ φιλε!Με προβληματιζει ως προς την αντοχη του,μη σκιζεται πιο ευκολα.Ως προς το κρυο σιγουρα,πιστευω,θα με καλυψουν.Σπανια κυνηγαμε σε θερμοκρασιες κατω του μηδενος.Ευχαριστω και παλι!
 
Σ΄ ευχαριστω Τελη!Αυτες κοιταζω κι εγω,βεβαια δεν εχω δει και κατι αλλο.Μηπως εχει τυχει να τις χρησημοποιησεις εσυ ή καποιος δικος σου;Με προβληματιζει το 3.5mm neopren,μηπως ειναι ψιλο
Τάσο τις αγόρασα πριν μια εβδομάδα περίπου και τις δοκίμασα ήδη μια φορά στον βάλτο. Δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη από την μια φορά που τις κατέχω αλλά το 3.5μμ νεοπρέν δεν είναι ψιλό και σίγουρα δεν σκίζει εύκολα. Γενικά θεωρώ πως η αδυναμία όλων των νεοπρέν είναι στις ραφές. Αν μπλέξεις σε κάτι αιχμηρό είτε έχεις 3,5 είτε 5 το πιθανότερο είναι να πάθουν την ίδια ζημιά. Στο ψάρεμα που χρησιμοποιώ χρόνια νεοπρέν μόνο στις ραφές υπήρχε πρόβλημα μετά από χρόνια χρήσης.

Οι συγκεκριμένες είναι πολύ άνετες στη μπότα κάτι που βοηθάει στο περπάτημα δεδομένου τους βάρους τους. Στο 43 νούμερο είναι περίπου 4250γρ. Πάντως ότι και να πάρεις φρόντισε να τις δοκιμάσεις πρώτα!
 
Back
Top