Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Καλησπέρα λεβέντες.Τεταρτη είχα ανέβει για κυνήγι στο Δέλτα με ένα φιλαράκι.Στα πρώτα 50 μέτρα πατάω ξύλο μέσα στο νερό σηκώνεται και καρφώνεται κάτω από το γόνατο ...Πάει η μπότα,πήρα και νερό με -8 δράμα η κατάσταση ...Δεύτερη μπότα καβατζα πάντα δεύτερη μέρα σπάζοντας πάγο αντιλαμβάνομαι κρύο μέσα στη μπότα ...τρύπα στο κουτουπιε και η άλλη...ε άι σιχτιρ τα παράτησα και έφυγα ...γαρίδα να του γίνει το μάτι αυτουνου που με γκαντεμιασε....
Υ.Γ.απο Τετάρτη και μετά άφαντα τα πουλιά με πολικές θερμοκρασίες και το δέλτα παγωμένο ...πιο πριν έγινε γλέντι...
 
Καλησπέρα λεβέντες.Τεταρτη είχα ανέβει για κυνήγι στο Δέλτα με ένα φιλαράκι.Στα πρώτα 50 μέτρα πατάω ξύλο μέσα στο νερό σηκώνεται και καρφώνεται κάτω από το γόνατο ...Πάει η μπότα,πήρα και νερό με -8 δράμα η κατάσταση ...Δεύτερη μπότα καβατζα πάντα δεύτερη μέρα σπάζοντας πάγο αντιλαμβάνομαι κρύο μέσα στη μπότα ...τρύπα στο κουτουπιε και η άλλη...ε άι σιχτιρ τα παράτησα και έφυγα ...γαρίδα να του γίνει το μάτι αυτουνου που με γκαντεμιασε....
Υ.Γ.απο Τετάρτη και μετά άφαντα τα πουλιά με πολικές θερμοκρασίες και το δέλτα παγωμένο ...πιο πριν έγινε γλέντι...
Δεν σε θέλει βρε φίλε χαχαχαχα
Πας για καινούργιες δηλαδή?
 
Δεν σε θέλει βρε φίλε χαχαχαχα
Πας για καινούργιες δηλαδή?
Έχω παραγγείλει ήδη κόλλες να φτιάξω αυτές αλλά κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω ...η μία έχει ένα σκίσιμο σαν ένα διευρω περίπου στο νεοπρεν και η άλλη ένα σκίσιμο στο πλαστικό μέρος ακριβώς στη ράχη του ποδιού...θα τις παλέψω κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω...όμως θα το ψάξω για καινούρια ...Φέτος όντως δεν με πάει με την καμία...
 
Έχω παραγγείλει ήδη κόλλες να φτιάξω αυτές αλλά κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω ...η μία έχει ένα σκίσιμο σαν ένα διευρω περίπου στο νεοπρεν και η άλλη ένα σκίσιμο στο πλαστικό μέρος ακριβώς στη ράχη του ποδιού...θα τις παλέψω κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω...όμως θα το ψάξω για καινούρια ...Φέτος όντως δεν με πάει με την καμία...
Αν οι μπότες είναι νεοπρέν, πάρε κόλλα από εταιρεία καταδυτικού εξοπλισμού. Ρίξε μια ματιά στο συναδελφικό ψαροντουφεκάδικο forum, εκεί που γράφουν για επισκευή στολής, ακολούθησε ακριβώς τις οδηγίες της κόλλας, για τον χρόνο που χρειάζεται να μείνει πριν ενώσεις τα κομμάτια και θα γίνουν "καινούριες".
 
Έχω παραγγείλει ήδη κόλλες να φτιάξω αυτές αλλά κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω ...η μία έχει ένα σκίσιμο σαν ένα διευρω περίπου στο νεοπρεν και η άλλη ένα σκίσιμο στο πλαστικό μέρος ακριβώς στη ράχη του ποδιού...θα τις παλέψω κατά πόσο θα γίνουν σίγουρες δεν ξέρω...όμως θα το ψάξω για καινούρια ...Φέτος όντως δεν με πάει με την καμία...
Στο νεοπρεν γίνεται εύκολα στο άλλο μόνο σε βουλκανιζατέρ......
 
Αν οι μπότες είναι νεοπρέν, πάρε κόλλα από εταιρεία καταδυτικού εξοπλισμού. Ρίξε μια ματιά στο συναδελφικό ψαροντουφεκάδικο forum, εκεί που γράφουν για επισκευή στολής, ακολούθησε ακριβώς τις οδηγίες της κόλλας, για τον χρόνο που χρειάζεται να μείνει πριν ενώσεις τα κομμάτια και θα γίνουν "καινούριες".
Eχω φτιάξει ξανά την πάλια την μπότα με aquasure και έγινε αθάνατη και έτσι θα φτιάξω και αυτή ...εδώ με είχαν κατατοπίσει κάποια παιδιά και την εραψα επιφανειακά και μετά δύο χέρια κόλλα και τρία χρόνια τώρα δεν έχω κανένα θέμα...και οι δύο νεοπρεν είναι αλλά ελπίζω να τις σώσω ...
 
Στο νεοπρεν γίνεται εύκολα στο άλλο μόνο σε βουλκανιζατέρ......
Υπάρχει μια κόλλα της bison η liquid rubber η οποία έρχεται μαζί με κομμάτι υαλοβάμβακα...πέρνας ένα χέρι κόλα ,ρίχνεις επάνω υαλοβάμβακα δεύτερο χέρι κόλλα και γίνεται ένα σώμα μια ψυχή...το έχω δοκιμάσει σε μπότα μηρού καουτσούκ και έχει πέντε χρόνια ατάραχη με πολλές κακουχίες...έτσι λέω να φτιάξω και αυτή και θα φανεί στη νεκροψία το αποτέλεσμα ...
 
View attachment 40225

Η πρώτη επέμβαση....σε 48 ώρες θα δοκιμαστεί να δούμε κατά πόσο έγινε η δουλειά...
Η κόλλα είναι τις Cressi?
Γνώμη μου έπρεπε να χρησιμοποιήσεις την άλλη που είχες βάλει πιο παλιά την aqouasure την θεωρώ κατά πολύ ανώτερη
 
IMG_20220220_114504.jpg
Καλημέρα λεβέντες.Εδωείναι η ζημιά της δεύτερης μπότας..δυστυχώς είναι σε σημείο που έχει συνεχώς κάμψη και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να την κολλήσω ...Αγόρασα μια κόλλα της bison μπας και την κολλήσω ...έχει και κομμάτι υαλοβάμβακα σαν βοήθημα για κόλλημα και ο θεός βοηθός...
 
View attachment 42718
Καλημέρα λεβέντες.Εδωείναι η ζημιά της δεύτερης μπότας..δυστυχώς είναι σε σημείο που έχει συνεχώς κάμψη και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να την κολλήσω ...Αγόρασα μια κόλλα της bison μπας και την κολλήσω ...έχει και κομμάτι υαλοβάμβακα σαν βοήθημα για κόλλημα και ο θεός βοηθός...
Δύσκολο το βλέπω, θα πρέπει αν πάς μακριά να έχεις μόνιμα κ ένα δεύτερο ζευγάρι για ασφάλεια... Όταν είναι σε σημείο κάμψης είναι δύσκολο να κρατήσει...
 
Δύσκολο το βλέπω, θα πρέπει αν πάς μακριά να έχεις μόνιμα κ ένα δεύτερο ζευγάρι για ασφάλεια... Όταν είναι σε σημείο κάμψης είναι δύσκολο να κρατήσει...
Το κακό είναι ότι πλέον εχω δύο επίφοβα ζευγάρια ...Μάλλον πρέπει να βαλω μπρος για τρίτο σίγουρο...
 
View attachment 42718
Καλημέρα λεβέντες.Εδωείναι η ζημιά της δεύτερης μπότας..δυστυχώς είναι σε σημείο που έχει συνεχώς κάμψη και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να την κολλήσω ...Αγόρασα μια κόλλα της bison μπας και την κολλήσω ...έχει και κομμάτι υαλοβάμβακα σαν βοήθημα για κόλλημα και ο θεός βοηθός...
Πηγενετην σε ενα βουλκανιζατέρ. .. Αυτοί ξέρουν
 
View attachment 42718
Καλημέρα λεβέντες.Εδωείναι η ζημιά της δεύτερης μπότας..δυστυχώς είναι σε σημείο που έχει συνεχώς κάμψη και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να την κολλήσω ...Αγόρασα μια κόλλα της bison μπας και την κολλήσω ...έχει και κομμάτι υαλοβάμβακα σαν βοήθημα για κόλλημα και ο θεός βοηθός...
Αν είναι πλαστικό ή λάστιχο, πάρε μια καλή βενζινόκολλα. Καθάρισε λίγο την περιοχή, πάνω στην μπότα, με μέτριο γυαλόχαρτο. Σαν μπάλωμα, βάλε ένα κομμάτι σαμπρέλα ποδηλάτου ή μπάλωμα σαμπρέλας απο ποδηλατάδικο. Βάλε βενζινόκολλα και στα δύο μέρη σε όλες τις επιφάνειες και άφησε, χωρίς να ενώσεις τα δύο μέρη, όσο ακριβώς χρόνο, λέει η συσκευασία της κόλλας. Μην φοβηθείς ότι είναι μεγάλο διάστημα και ας νομίζεις ότι στέγνωσε. Κατόπιν, ένωσε τα δύο μέρη, και βάλε ένα σεβαστό βάρος, επάνω να τα πατάει. Σημαντικό είναι, να δημιουργήσεις, ίσια επιφάνεια, βάζοντας κάτι ίσιο μέσα στην μπότα, ώστε οταν ενώσεις και βάλεις από πάνω το βάρος, να έχεις ίσια επιφάνεια έδρασης. Άφησε και τα δύο κομμάτια ενωμένα, με το βάρος επάνω όλη νύχτα. Το βάρος να είναι αρκετό. Αυτά.
 
IMG_20220228_211453.jpg
Η απόπειρα έγινε ...τώρα αν θα πετύχει θα δείξει η νεκροψία ...το μόνο σίγουρο είναι αυτή η κόλλα σαν υλικό μου έδωσε την εντύπωση στιβαρου και παράλληλα ελαστικού κολλήματος ...από μέσα έχω βάλει μπάλωμα υαλοβάμβακα βουτηγμένο στην κόλλα που έσφιξε με την μία πάνω στο λάστιχο της μπότας...θα φανεί σε 48 ώρες τι και πώς ...
 
Back
Top