Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Σήμερα έλυσα τις φόλες μανταρινιάς,πορτοκαλιάς και περγαμόντου πάνω σε μανταρινιά.Άκοπο από πάνω το δέντρο και όλα καταπράσινα!!!Να δούμε αν θα βλαστήσουν γιατί πέρυσι έχασα ενώ ήταν καταπράσινα. @tsakalos να κόψω από πάνω,να περιμένω να βλαστήσουν, να χαράξω παραπάνω μήπως και πετάξουν;
Ευχαριστώ!
 
Σήμερα έλυσα τις φόλες μανταρινιάς,πορτοκαλιάς και περγαμόντου πάνω σε μανταρινιά.Άκοπο από πάνω το δέντρο και όλα καταπράσινα!!!Να δούμε αν θα βλαστήσουν γιατί πέρυσι έχασα ενώ ήταν καταπράσινα. @tsakalos να κόψω από πάνω,να περιμένω να βλαστήσουν, να χαράξω παραπάνω μήπως και πετάξουν;
Ευχαριστώ!
Αν ήταν κάνω σε νερατζια θα σου έλεγα να την κοψοκεφαλιαζες, αλλά αφού είναι το υποκείμενο μανταρινιά, αραιώσε λίγο τα κλαριά της ώστε να χτυπά να μπολια αέρας και ήλιος και ποτισε και ρίξε λίπασμα και πότισμα να φορτσαρει το δέντρο... Αν ανταποκριθει το υποκείμενο με νέα βλάστηση αλλά όχι τα μπολια κάνε χαρακωμα..
 
Σήμερα έλυσα τις φόλες μανταρινιάς,πορτοκαλιάς και περγαμόντου πάνω σε μανταρινιά.Άκοπο από πάνω το δέντρο και όλα καταπράσινα!!!Να δούμε αν θα βλαστήσουν γιατί πέρυσι έχασα ενώ ήταν καταπράσινα. @tsakalos να κόψω από πάνω,να περιμένω να βλαστήσουν, να χαράξω παραπάνω μήπως και πετάξουν;
Ευχαριστώ!
Να περιμενεις να βεβαιωθεις οτι οντως επιασαν.
Επισης εγω δεν κοβω ολο το αγριο, αλλα λιγο λιγο να μη πανε ολοι οι χυμοι στο μπολι και το πνιξουν.
 
Δεν είναι καλές οι φώτο και εφαρμογές θα μπορούσα καλύτερες! Τώρα θα το αφήσω στην τύχη του και άκοπο από πάνω.Θα του ρίχνει κανένα πότισμα ο πατέρας μόνο.20220503_101834.jpgIMG_20220503_100827.jpgIMG_20220503_100837.jpgIMG_20220503_100858.jpgIMG_20220503_100905.jpg
 
Ενταξει μοιαζει .
Απλα καμια φορα χανονται αργοτερα.
Αυτο ειναι που σιχαίνομαι με τα κεντρωματα με ματια.... Άλλες φορές πιάνουν και μέτα χάνονται, αλλά πιάνουν και δεν πετάνε, αλλά πιάνουν και τα τρώνε μυρμήγκια, έντομα κτλ... αλλά σπάνε από αέρα ζώα και πουλια. Και πάει στράφι όλο το κεντρωμα...
 
Δεν είναι καλές οι φώτο και εφαρμογές θα μπορούσα καλύτερες! Τώρα θα το αφήσω στην τύχη του και άκοπο από πάνω.Θα του ρίχνει κανένα πότισμα ο πατέρας μόνο.View attachment 47745View attachment 47746View attachment 47747View attachment 47748View attachment 47749
Φαίνεται να έχουν πιάσει αλλά χωρίς ιδιαίτερη διάθεση να πετάξουν ακομα... Γιατί δεν βάζεις πάστα ή χρώμα εκεί που τα έχεις κλαδέψει;
 
Ενταξει μοιαζει .
Απλα καμια φορα χανονται αργοτερα.
Ναι...
Αυτο ειναι που σιχαίνομαι με τα κεντρωματα με ματια.... Άλλες φορές πιάνουν και μέτα χάνονται, αλλά πιάνουν και δεν πετάνε, αλλά πιάνουν και τα τρώνε μυρμήγκια, έντομα κτλ... αλλά σπάνε από αέρα ζώα και πουλια. Και πάει στράφι όλο το κεντρωμα...
Είναι πολλοί οι παράγοντες όντως...Και μυρμήγκια μου έχουν φάει ελιάς φόλα αλλά και το άλλο το έντομο που όταν πας να το πιάσει είναι λες και κάνει τραμπολίνο...Τα είχαμε ξαναπει πέρυσι εμείς.
Φαίνεται να έχουν πιάσει αλλά χωρίς ιδιαίτερη διάθεση να πετάξουν ακομα... Γιατί δεν βάζεις πάστα ή χρώμα εκεί που τα έχεις κλαδέψει;
Πρέπει!!!
 
Πίσω από την μία φώτο που ανέβασα φαίνεται το περσινό μπόλιασμα με Η φόλα σην ίδια μανταρινιά σε πορτοκαλιά!Είχε πετάξει πέρυσι και ο μίσχος δεν είχε πέσει τόσο καλή επαφή!!!Μετά από μία γρήγορη ανάπτυξη έμεινε στάσιμο όλο το καλοκαίρι και τώρα πάλι έχει λυσσάξει!!Screenshot_20220503-162554_Chrome.jpg
20210614_212605.jpgIMG-cd056f03ca5b393c3f27b2a781830792-V.jpg
 
Πίσω από την μία φώτο που ανέβασα φαίνεται το περσινό μπόλιασμα με Η φόλα σην ίδια μανταρινιά σε πορτοκαλιά!Είχε πετάξει πέρυσι και ο μίσχος δεν είχε πέσει τόσο καλή επαφή!!!Μετά από μία γρήγορη ανάπτυξη έμεινε στάσιμο όλο το καλοκαίρι και τώρα πάλι έχει λυσσάξει!!View attachment 47760
View attachment 47761View attachment 47762
Βάλτου στήριγμα και πλέγμα μη στο σπάσει κανένας αέρας η κανένας άγαρμπος που περασει η δουλεύει δίπλα... Είναι και όλο ζιζανια και κάποιος θα πάει να τα καθαρίσει και δεν θεκει πολύ να κάνει την πατάτα....

Κάτι φορές πιο πολύ φοβάμαι τον πατερα μου με τα λάστιχα και τα σκαψίματα από ότι τον αέρα με 10 μποφόρ...
 
Βάλτου στήριγμα και πλέγμα μη στο σπάσει κανένας αέρας η κανένας άγαρμπος που περασει η δουλεύει δίπλα... Είναι και όλο ζιζανια και κάποιος θα πάει να τα καθαρίσει και δεν θεκει πολύ να κάνει την πατάτα....

Κάτι φορές πιο πολύ φοβάμαι τον πατερα μου με τα λάστιχα και τα σκαψίματα από ότι τον αέρα με 10 μποφόρ...
Συμφωνώ! Τον πατέρα μου φοβάμαι,επίσης, του λέω θα το ποτίζεις και δεν θα πιάνεις πάνω μην κάνεις καμια κουτσουκέλα...
 
Συμφωνώ! Τον πατέρα μου φοβάμαι,επίσης, του λέω θα το ποτίζεις και δεν θα πιάνεις πάνω μην κάνεις καμια κουτσουκέλα...
Οποίος δεν έχει κεντρωσει δεν νιώθει την αγωνία μας... Όπου έχω κεντρωσει σε δικά μου κτηματα δεν βάζει χέρι κανενας άλλος πέρα από μενα ούτε για σκάψιμο, ούτε για κλαδεμα ούτε για ρεντισμα, ούτε για μαζεμα... Αισθάνομαι λες και αφήνω γορίλα να τακτοποιήσει κρυστάλλινα ποτήρια αν τα κάνει άλλος όλα αυτα... Αλλά αν δεν είσαι εκεί τους πιάνει η προκομαρα...
 
Τι μου θυμησατε τώρα....
Πιτσιρικάς έχω μπόλιασει μια τριαντάφυλλια μπροστά στο μπαλκόνι να την κάνω να έχει πολλά χρώματα.
Και ένας επισκέπτης, όπως κάθεται και πίνει καφέ, την κοιτάει και λεει:
"τι τα αφήνετε αυτά τα άγρια :"
Και σηκώνεται και "ξηλώνει" όλα τα βλαστάρια - μπόλια που είχαν πετάξει στον κορμό....
 
Τι μου θυμησατε τώρα....
Πιτσιρικάς έχω μπόλιασε μια τριαντάφυλλια μπροστά στο μπαλκόνι να την κάνω να έχει πολλά χρώματα.
Και ένας επισκέπτης, όπως κάθεται και πίνει καφέ, την κοιτάει και λεει:
"τι τα αφήνετε αυτά τα άγρια :"
Και σηκώνεται και "ξηλώνει" όλα τα βλαστάρια - μπόλικα από τον κορμό....
Θα τον είχε φυτέψει να γίνει βιοκομποστ για να πετάξει εκ νέου το δέντρο... Δεν με πειράζει να μου γδαρουν το αμάξι... Αν μου πειράξουν και το φύλλο από ένα κεντράδι ποιος με είδε και δεν με φοβήθηκε...
 

Καλή επιτυχία! Άμα σηκώνουν ακόμα μια χαρά. Μετά από Μεσσηνια και Αρκαδία, αυτό το ΣΚ ρίξαμε αυλαία στην Αττική σε περιβόλι με μεγάλα δέντρα για αλλαγή ποικιλίας αφού αρχίζουν να σφίγγουν σιγά σιγά οι κορμοί...

1652035951597.png
1652035983084.png
1652035998299.png1652036011754.png
 
Καλή επιτυχία! Άμα σηκώνουν ακόμα μια χαρά. Μετά από Μεσσηνια και Αρκαδία, αυτό το ΣΚ ρίξαμε αυλαία στην Αττική σε περιβόλι με μεγάλα δέντρα για αλλαγή ποικιλίας αφού αρχίζουν να σφίγγουν σιγά σιγά οι κορμοί...

View attachment 48123
View attachment 48124
View attachment 48125View attachment 48126
Καλη επιτυχια!
 
Back
Top