Μπόινγκλ

Γειά σας λεβέντες!
Είμαι πολύ φρέσκος στο θέμα των κυνηγόσκυλων και θα το εκτιμούσα πολύ αν είχα την βοήθεια σας.Έχω υιοθετήση πρίν ένα μήνα ένα αδέσποτο μπιγκλ με τζέρμαν πόιντερ, τα λεγόμενα μπόινγκλ.Είναι κάπου ενός χρόνου με ενάμιση, εξαιρετικός χαρακτήρας και την εκπαίδευσα στην βασική υπακοή, στο απορτ ακόμη τίποτα και φαίνεται ότι δεν έχει φυσικό απορτ.Την έβγαλα μία φορα στο βουνό χθές και φαίνεται ότι το σκυλί κυνηγάει ενδιαφέρεται.Τώρα που ξεκινάει το κυνήγι σε ενα μήνα περίπου εάν την εκπαιδεύσω και στους κρότους πρώτα, θεωρείται σωστό να την πάω για κυνήγι;Ή είναι καλύτερα να την φέρω σε επαφή με θήραμα σιγά σιγά εκτός κυνηγίου και να την εκπαιδεύσω στην φέρμα κ.λ.π και απο του χρόνου να την πάω;Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!
 
Γειά σας λεβέντες!
Είμαι πολύ φρέσκος στο θέμα των κυνηγόσκυλων και θα το εκτιμούσα πολύ αν είχα την βοήθεια σας.Έχω υιοθετήση πρίν ένα μήνα ένα αδέσποτο μπιγκλ με τζέρμαν πόιντερ, τα λεγόμενα μπόινγκλ.Είναι κάπου ενός χρόνου με ενάμιση, εξαιρετικός χαρακτήρας και την εκπαίδευσα στην βασική υπακοή, στο απορτ ακόμη τίποτα και φαίνεται ότι δεν έχει φυσικό απορτ.Την έβγαλα μία φορα στο βουνό χθές και φαίνεται ότι το σκυλί κυνηγάει ενδιαφέρεται.Τώρα που ξεκινάει το κυνήγι σε ενα μήνα περίπου εάν την εκπαιδεύσω και στους κρότους πρώτα, θεωρείται σωστό να την πάω για κυνήγι;Ή είναι καλύτερα να την φέρω σε επαφή με θήραμα σιγά σιγά εκτός κυνηγίου και να την εκπαιδεύσω στην φέρμα κ.λ.π και απο του χρόνου να την πάω;Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!
Εισαι Κυπρο;
 
Ωραίος!Έγινε!
Γιωργο

Εαν πραγματι ειναι μπικολ με γερμανικο ποιντερ (ειπες το ιυοθετησες αδεσποτο αρα δεν εβαλες εσυ το ζευγαρωμα και απλα ετσι υπολογιζεις η σου εχουν πει)

Τοτε εχω στο παρελθον δει αρκετα κ κυνηγησει

Τα πληστα ηταν μετρια κ δεν ειχαν φερμα
Ειχαμε ομως ενα σκυλι που αφησε εποχη Για την φερμα κ την αποδοση του

Οποταν να ξερεις
Ειναι λαχειο

Μπραβο που το υιοθετησες κ θελεις να ασχοληθεις

Κτισε την σχεση σας και παρε οτι εχει να σου δωσει
Δωσε αγαπη κ σημασσια κ οτι εχει θα στο δωσει

Η φερμα δεν διδασκεται
Ειναι ενστικτο εμφυτο
Αν το χει θα βγει! Εσυ απλα θα το σταθεροποιησεις εαν αυτο ειναι εφικτο

Εαν δεν το χει οτι κ να κανεις φερμα με την σημασια της φερμας δεν θα δεις

Εαν την πρωτη εξορμηση πας σε τοπο με πολυ κοσμο κ ντουφεκιες ξενα σκυλια κλπ δεν θα στο συνιστουσα

Η θα πας σε υσηχο μερος η θα το βγαλεις αλλου πιο μετα

Δουλεψε βασικη υπακοη
Κτιστε σχεση
Επιβεβαιωσε το θεμα κροτοφοβια
Και κυνηγα με το σκυλακι με οτι εχει να σου δωσει
 
Δεν είναι αυτά φίλε καμία σχέση.
Νομίζω ότι είσαι ομοφοβικός, το σκυλί αυτό αυτοπροσδιορίζεται ως Μπόινγκ και κανείς μας δεν έχει δικαίωμα να πει το αντίθετο .bye.

(αν ήσουν Ελλάδα θα καταλάβαινες το χιούμορ)
 
Το άλλο που φαίνεται ότι δεν έχει εμπειρία στους ήχους απο κουτάβι και φοβάται με το παραμικρό;Υπάρχει πολύ πιθανότητα να είναι κάτι μόνιμο;Απο σήμερα την έχω στο σπίτι και θα την έχω για να συνηθίσει κι ολας με τους ανθρώπους..Μου είπαν και να εχω την τηλεόραση συνέχεια..Τι άλλο μπορώ να κάνω;
 
Το άλλο που φαίνεται ότι δεν έχει εμπειρία στους ήχους απο κουτάβι και φοβάται με το παραμικρό;Υπάρχει πολύ πιθανότητα να είναι κάτι μόνιμο;Απο σήμερα την έχω στο σπίτι και θα την έχω για να συνηθίσει κι ολας με τους ανθρώπους..Μου είπαν και να εχω την τηλεόραση συνέχεια..Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Το σκυλι φαινεται τρομαγμενο αν κρινω απο την φωτο...Πρεπει να νοιωσει ασφαλεια και αγαπη και μετα θα ερθουν μονα τους τα υπολοιπα,προσοχη λιγο με τους κροτους στην αρχη να δεις πως παει και να το παιρνεις συνεχεια μαζι σου στον κυνηγοτοπο χωρις ομως να περιμενεις τιποτα απο αυτο...Τα σκυλια θελουν συνεχεις εξοδους στον κυνηγοτοπο και επαφη με θηραματα...Και μην ξεχνας οτι τα σκυλια εχουν χαρακτηρες οπως οι ανθρωποι δεν ειναι ολα ιδια...
 
Το άλλο που φαίνεται ότι δεν έχει εμπειρία στους ήχους απο κουτάβι και φοβάται με το παραμικρό;Υπάρχει πολύ πιθανότητα να είναι κάτι μόνιμο;Απο σήμερα την έχω στο σπίτι και θα την έχω για να συνηθίσει κι ολας με τους ανθρώπους..Μου είπαν και να εχω την τηλεόραση συνέχεια..Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Στελνω σου μυνημα το κινητο μου και πιασμε ποψε κατα τις 9 τηλ
 
Back
Top