Μπεκάτσα

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Πωωώ ρε φίλε που ντουφεκισες εκεί μέσα!
και με φυσίγγι λαμπρό καφέ συγκεντρωτιρα.... Αυτό το λέω γιατί λένε πιο είναι το καλύτερο φυσίγγι για την Μπεκατσα... το καλύτερο είναι εξάσκηση η εμπειρία και ένα όπλο στα μέτρα σου. Όλα τα άλλα είναι να χαλάμε χρήμα... σε ευχαριστώ Κυριάκο....

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Η υποθεση εχει ακολουθησει την νομιμη οδο μπορεις να ζητήσεις απο δικηγόρο να σου δώσει την δεδικασμένη απο την εισαγγελεία Αθηνών, για να ημουν μαρτυρας θα ημουν σε αναλογο κλιμακιο και θεση, και η δημοσιοτητα συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα ειναι καθοδηγουμενη και οχι απο ατομα οπως εσυ και εγω δεν ειδα πουθενα την δυναμη των χιλιαδων κυνηγων..
Οταν χτυπησαν κυνηγοί περσυ και πρόπερση που βγαιναν οικολογοι και ελεγαν να ψοφησει να να να να ειδες τιποτα στη δημοσιότητα η κανα δυο αναρτησεις και αν;! Παλι ομως ασχοληθηκε η εισαγγελεία ... ξερεις πως απο ατομα που με προσωπικη στέρηση και κόστος πληρώνουν τα δικαστικά έξοδα, δεν είδα καμία ΜΚΟ για την μπέκάτσα!! Για την πρασινοκέφαλη ίσως;; Για την αρκούδα;; Στο εξωτερικό υπάρχουν... μελέτη για το λύκο;;

Στη Γαλλία σε λίγο ο λύκος θα επιτραπεί να θηρέυετε, γιαυτο κάνω προσωπικό αγώνα σαν φυσιοδίφης, οταν ανοίξει ο δρόμος να βρούμε και εμεις εναν τρόπο να επιβιώσουμε γιατί για κάποιους η Ελληνική ύπαιθρος ειναι μέσο επιβίωσης , αρνια κατσικια κοτες κλπ ακομα και τα αγροτικα δεν θα μπορουν να γινονται αν συνεχισει ετσι..

Και οπως προείπαμε και πρίν δεν ζητάω ουτε να με πιστέυσεις ουτε να συμφωνεις απλα σκέψου αυτα που λέω αν στεκουν αναρωτήσου αν ευσταθουν και αξιολογησε κατα ποσο μπορει μια αναρτηση να ειναι ψεματα η οχι.

Για τα σκυλία που εξαφανίστηκαν στην Αθήνα και τα τρώνε οι διάφοροι ειδες καμια αναρτηση;; Δημοσιευση;; Και μην μ πεις παλι οτι αυτο ειναι νεο και το ακους πρωτη φορα!

Και μου σχολίασες μονο το οτι ο ανθρωπος ταισε το λυκο σκυλι, το οτι σου εγραψα πως ανθρωποι εφαγαν ανθρωπους στις αλπεις δεν το σχολιασες, ουτε οτι το πανελληνιο το εμαθε η δεν το εμαθε.. μην θεωρεις αδιανοητο κατι επειδη σου φαινετε φρικτό! Ειναι φρικτό οπως φρικτό ειναι να αμολανε φιδια με πια λογικη;;; Και αφου αμολας φιδια αμολα και αετους κουκουβαγιες και σκατζοχοιρους!!

Ξαναλεω εχω ασχοληθει δεν αερολογώ..
Νικο υπαρχουν διαθεσιμα στοιχεια απο επιθεσεις λυκων σε σκυλια , ανα νομο , γιατι μονο σκορπιες ανακοινωσεις βρισκω

Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας,

Όπως θα έχετε δεί στο προφίλ μου είμαι αρκετά λιγομίλητος και προσπαθώ να είμαι πάντα μετρημένος στα μυνήματα μου γιατι όλα διαβάζονται και αξιολογούνται απο άτομα με κατανόηση και αγάπη για την δραστηριότητα του κυνηγιού ΑΛΛΑ και απο εχθρούς της αγαπημένης μας δραστηριότητας.

Είναι αρκετά προσβλητικό ηθικά να γράφει ενας κυνηγός οτι η παρακολούθηση του σκύλου ενός συναδέλφου του με ηλεκτρονικά βοηθήματα είναι σαν μια απαγορευμένη κυνηγετική τακτική, το κυνήγι με καρτέρι που είναι δολοφονία!
Είμαι εντελώς κάθετος να γράφονται οποιαδήποτε σχόλια τα οποία είναι τροφή για κακοπροαίρετους.
Εχω χορτάσει κυνηγούς με τσοκανάκια και μεγάλη ιδέα με καραμπίνες 5αρες και φυσίγγια 40γρ με ελικοειδή διασπορέα σκούπες!! Εχω χορτάσει σκυλάδες με 4-5 σκυλιά που επειδή δεν έβγαλαν πουλί μια μέρα κάθονται στο καρτέρι για την φωτογραφία!!

Ποιός είναι αυτός που θα μου βάλει εμένα ταμπέλα αν έχω GPS η κουδούνι; Εμένα με ρώτησε κανείς αν λόγο υγείας εχω απώλεια ακοής;; Η το κουδουνάκι είναι για παραδοσιακούς;;

Για 7 χρόνια κυνηγούσα με ρογκαβίλια ενα σκυλί που δεν πέρναγε τα 50 μέτρα, μετά έφτιαξα ενα σκυλί που έφτανε μαξ τα 150 μέτρα, εχει κανείς πραγματικά κυνηγήσει μέσα στο πυκνό ντυμένο με σκύλο στα 100 μέτρα;; Εχει κανείς απο αυτούς που γράφουν οτι είμαστε παράνομοι ηθικά οι GPSακιδες γνώση φυσικής για την διανομή του ήχου;; Εχει δει κανείς πως ειναι φτιαγμένα τα στούντιο;;

Οτι γράφω είναι καλοπροαίρετο με μια δόση πίκρας..... είμαστε μια οικογένεια που την πολεμάνε και εμείς αντι να έχουμε συσπειρωθεί να είμαστε ενωμένοι σκάβουμε το λάκο μας.

Παράκληση,

Μην γράφετε σας παρακαλώ σε δημόσια ανάρτηση απόψεις τοσο επιθετικές θα το πληρώσουμε όλοι..

Υ/Γ Αν άυριο είχε το GPS οσο το τσοκάνι θα το αγόραζαν και οι παραδοσιακοί απλά τώρα σκέφτονται οτι εμείς με το GPS τους βαρέσαμε όλα τα πουλιά λόγο οικονομικής δυνατότητας.. αλλα που να ήξεραν οτι οτι και να βάλει ο σκύλος το τουφέκι το κρατάμε εμεις...

Φιλικά
+1000

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα ηλεκτρονικά είναι ένα βοήθημα ακόμα εναντίον της. Δεν κατακρίνω τα παιδιά που τα έχουν, εξίσου και εγώ βάζω μπιμπερ, αλλά κακά τα ψέματα χωρίς τα ηλεκτρονικά θα είχαμε μικρότερη καρπωση. 8 χρόνια κυνηγούσα με τον αείμνηστο ποιντερα μου μόνο με κουδούνι και κάνω τη σύγκριση με τώρα. Και τότε υπήρχαν πουλιά που δεν δεχόταν. Πόσες φορές φερμαρε στα 20-30 μέτρα μέσα στο πυκνό και δεν κατάφερα να τον πλησιάσω γιατί απλά δεν ήξερα που ακριβώς ήταν. Ο χρόνος που έχασα και η φασαρία που εκανα ήταν αρκετά να σηκώσουν το πουλί.
Τα είπες όλα.

Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Συνάδελφοι καλησπέρα, προσωπική μου άποψη και πρακτική είναι ότι το συγκεκριμένο θήραμα είναι για έναν κυνηγό και έναν σκύλο. Σέβομαι τον συνάδελφο που κυνηγάει με τσοκανάκι όπως και αυτόν με biper ή gps. Κυνηγούσα με τσοκανάκι, τώρα με τσοκανάκι έρευνα και biper φέρμα και αυτό γιατι πλέον δεν ακούω όπως άκουγα στα 20 μου (50 γαρ) ούτε και έχω την ίδια αντοχή. Αν δεν σκεφτόμουν δε το οικονομικό θα καταργούσα το biper και θα χρησιμοποιούσα gps. Οι παράγοντες που οδηγούν στη χρήση του ενός ή του άλλου είναι όσοι και εμείς. Δεν κάνουμε διαγωνισμό θηρευθέντων, διασκεδάστε οσο μπορείτε και καλή καρδιά.

Last edited:
Περιοχή
corfu city
Εγω απευθύνθηκα σε κυνηγούς κατα τον κυνηγετικό του ξενοφών σε οσους αγουν τον κυνα .... ολοι οι αλλοι που παιρνουν θεση είναι σκοπευτές και γιαυτούς εχει μεριμνησει η πολιτεία και εχει σκοπευτήρια με πιατάκια..
Καλημερα φιλε μου .Να σε πληρωφορισω οτι προσοπικα δεν παω για κυνηγι χορις το σκυλι μου .Σπρινγκερ σπανιελ φυσικα......ξερεις αυτο το κοντουλι που το κιτανε υποτημητικα και παει σιγα σιγα και κοντα και σικονει τις μπεκατσες που αφησατε πισω εσεις με τα τζουπουες και τους διαφορους υχους.Χωρις κουδουνια φωνες κλπ.

Περιοχή
Σαμος
Όνομα
Νικολαος
.Σπρινγκερ σπανιελ θα ηθελα εναν τετιο σκυλο , γιατι μου αρεσει τα σκυλια μου να ειναι κοντα και να ψαχνουν με υπομονη , και να μην φερμαρουν οταν εισαι κοντα θα προλαβης το θυραμα ,και οχι αρπα κολα οπως τα σκυλια ανοιχτης ερευνας , ειχα μια σκυλιτσα μικρος μπασταρδη , απο γκεκα με τσοπανοσκυλο , μου την ειχαν χαριση , δεν φερμαριζε , αλλα ηταν μεσα στα ποδια μου και εψαχνε υπομονετικα , ειχα χτυπηση αρκετες περδηκες , μπεκατσες , και λαγους , οταν ηταν κοντα το θυραμα το καταλαβενα παντα απο τον τροπο που εψαχνε , οποτε παρολου που δεν φερμαρηζε ποτε δεν με ειχε αιφνιδιαση κανενα θυραμα , σε ολα ειμουν ετοιμος να πυροβολισω

XDM

Όνομα
Πετρος
Δεν κρινω κανεναν,θελει να κυνηγαει μπεκατσα με σπρινγερ,τσοπανοσκυλο με ο,τι γουσταρει,καλα κανει.Γιατι προσπαθειτε ομως να απαξιωσετε τα σκυλια ανοιχτης ερευνας...?Εχετε κυνηγησει ποτε με ενα καλο σκυλι ανοιχτης ερευνας?Δεν λεω εξαιρετικο γιατι τοτε αφηνεις τα ματια σου κ την καρδια σου πανω του...Μην μπερδευεται το μακρια με το οπου να'ναι...Δεν λεω για σκυλους που καμια φορα φερμαρουν τυχαια μια μπεκατσα που τρακαραν στα 300 μετρα...Μιλαω για σκυλους με διασταυρωμεμη ερευνα(οσο δυνατον στο δασος) κ αισθηση θηραματος κ το σημαντικοτερο σκυλια που ξερουν οτι με καποιον ειναι ομαδα κ ας ειναι στα 200 μετρα...Το κυνηγι της μπεκατσας ειναι κατ'εμε το πιο τεχνικο κ δυσκολο για κυνηγο κ σκυλο.Τα κοντινα σκυλια θα δωσουν πουλια κ πολλα καποιες φορες.Τα σπρινγερ θα δωσουν πουλια,αλλα για το κυνηγι ΑΥΤΟ ειναι περιορισμενων δυνατοτητων(ειμαι κατοχος σπρινκερ)..πρεπει να το πας σε κοτετσια ή να κυνηγησεις σε ρεματιτσες,ποταμιες,αραιο δασος με λακες κλπ...Στο σφιχτο πουρναρι πως θα κυνηγησεις?Στα αχανη δρυοδαση πώς?Εμενα με πιανει απελπισια προσωπικα...Τελος ηθελα να προσθεσω οτι τουλαχιστον για μενα δεν γινονται ολα για την τσαντα...Προτιμω δυο μπεκατσες με τα σετερ μου,μπλοκαρισμενες μετα απο πονταρισματα κλπ απο 5 μπεκατσες προγγιχτες...Ειναι θεμα γουστου ομως αυτο,αλλος προτιμα το αναποδο...Μην κρινετε κ μην γινεστε εριστικοι,συζητηση κανουμε για να γινουμε σοφοτεροι κ οχι για το ποιος ειναι πιο κυνηγαρας.Καλημερα σας

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Δεν κρινω κανεναν,θελει να κυνηγαει μπεκατσα με σπρινγερ,τσοπανοσκυλο με ο,τι γουσταρει,καλα κανει.Γιατι προσπαθειτε ομως να απαξιωσετε τα σκυλια ανοιχτης ερευνας...?Εχετε κυνηγησει ποτε με ενα καλο σκυλι ανοιχτης ερευνας?Δεν λεω εξαιρετικο γιατι τοτε αφηνεις τα ματια σου κ την καρδια σου πανω του...Μην μπερδευεται το μακρια με το οπου να'ναι...Δεν λεω για σκυλους που καμια φορα φερμαρουν τυχαια μια μπεκατσα που τρακαραν στα 300 μετρα...Μιλαω για σκυλους με διασταυρωμεμη ερευνα(οσο δυνατον στο δασος) κ αισθηση θηραματος κ το σημαντικοτερο σκυλια που ξερουν οτι με καποιον ειναι ομαδα κ ας ειναι στα 200 μετρα...Το κυνηγι της μπεκατσας ειναι κατ'εμε το πιο τεχνικο κ δυσκολο για κυνηγο κ σκυλο.Τα κοντινα σκυλια θα δωσουν πουλια κ πολλα καποιες φορες.Τα σπρινγερ θα δωσουν πουλια,αλλα για το κυνηγι ΑΥΤΟ ειναι περιορισμενων δυνατοτητων(ειμαι κατοχος σπρινκερ)..πρεπει να το πας σε κοτετσια ή να κυνηγησεις σε ρεματιτσες,ποταμιες,αραιο δασος με λακες κλπ...Στο σφιχτο πουρναρι πως θα κυνηγησεις?Στα αχανη δρυοδαση πώς?Εμενα με πιανει απελπισια προσωπικα...Τελος ηθελα να προσθεσω οτι τουλαχιστον για μενα δεν γινονται ολα για την τσαντα...Προτιμω δυο μπεκατσες με τα σετερ μου,μπλοκαρισμενες μετα απο πονταρισματα κλπ απο 5 μπεκατσες προγγιχτες...Ειναι θεμα γουστου ομως αυτο,αλλος προτιμα το αναποδο...Μην κρινετε κ μην γινεστε εριστικοι,συζητηση κανουμε για να γινουμε σοφοτεροι κ οχι για το ποιος ειναι πιο κυνηγαρας.Καλημερα σας
Ωραίες κουβέντες...... .congrats.

Περιοχή
ΠΕΠΛΟΣ ΕΒΡΟΥ
Όνομα
Στέφανος
Καλό μεσημέρι σήμερα μόνο με τον Max με παγωμένη ομίχλη και στους - 3 το πρωί με μια Φερμά του μικρού που δεν τον πρόλαβα να προσεγγίσω και μια κυρία πονηρή που μου πετάχτηκε στα 15 μέτρα από μένα μόλις με άκουσε....

Καλησπέρα, 2ωρο πρωινό παρέα με τορρο και ιρμα, 4 πουλιά είδαμε 3 τουφεκισαμε 2 πήραμε 1 βρήκαμε δυστηχως , η πρώτη φερμα ποντα 30 μέτρα αλλά ήταν τυχερή, η δεύτερη μου την έκανε πονηρα την τριτη φερμα η ιρμα και εύκολα μαζί μου και η τέταρτη 15 λεπτά στη φερμα ούτε κουνιόταν με τα πολλά σηκώθηκε έφαγε 4 σφαίρες από μένα και τον φίλο μου αλλά έκανε κουράγιο και μάλλον έκανε χαμηλά έψαξαν τα σκυλιά αλλά πιο ψιλά, κρίμα για τα σκυλιά και το πουλί IMG_20200115_084916.jpg

αλη μια εξωδος και σημερα,,3 μερη αλαξα και βρηκα δυο ακαταδεχτες κυριεςςς,,χαντακωμενες στα πυκνα και με πωδαρωμα στο φουλλλ,,περιθωριο τουφεκιας δεν μας δωσανεεε:(:( τελικα ασχετως την καρπωση περασα ωμορφα μιας και ο σετερακος δεν της αφυσε στην υσηχιατουςςς.well done. τωρα δεν ξερω εαν ο σετερακος περασε καλα.think. που δεν εβαλε στο ατομα καμια σημεραα.sarcastic.fallout 4 chem buildhow can i make myself mentally stronger

Όνομα
Παναγιωτης
αλη μια εξωδος και σημερα,,3 μερη αλαξα και βρηκα δυο ακαταδεχτες κυριεςςς,,χαντακωμενες στα πυκνα και με πωδαρωμα στο φουλλλ,,περιθωριο τουφεκιας δεν μας δωσανεεε:(:( τελικα ασχετως την καρπωση περασα ωμορφα μιας και ο σετερακος δεν της αφυσε στην υσηχιατουςςς.well done. τωρα δεν ξερω εαν ο σετερακος περασε καλα.think. που δεν εβαλε στο ατομα καμια σημεραα.sarcastic.fallout 4 chem buildhow can i make myself mentally stronger
Είμαι σίγουρος ότι και ο σεττερακος το ευχαριστήθηκε... Η ψυχική κατάσταση του ανθρώπου μεταφέρεται στο σκύλο.
Αφού το ευχαριστήθηκες εσύ , το ευχαριστήθηκε και σκυλακος και ας μην δάγκωσε σήμερα.

Όνομα
Jim
Σκύλος που φεύγει και φερμαρει 300 μέτρα από τον κυνήγο, τότε δεν έχει μάθει να συνεργάζετε με τον αυτόν, αλλωστε και λέξη άγω τον κύνο , τα υπόλοιπα βοηθήματα κρύβουν τα προβλήματα, στο μέλλον έμεινε να έχουνε και ένα drone

Όνομα
Παναγιωτης
Σκύλος που φεύγει και φερμαρει 300 μέτρα από τον κυνήγο, τότε δεν έχει μάθει να συνεργάζετε με τον αυτόν, αλλωστε και λέξη άγω τον κύνο , τα υπόλοιπα βοηθήματα κρύβουν τα προβλήματα, στο μέλλον έμεινε να έχουνε και ένα drone
Εχεις να πεις κάτι για την μπεκατσα;;;
Αν έχεις πες το.
Μας γ@@@@τε το θέμα.
topic. topic. topic. topic.
Μπεκατσα

Γατάκι .ha ha..sheep

Όνομα
ΒΑΣΊΛΗΣ
Εχεις να πεις κάτι για την μπεκατσα;;;
Αν έχεις πες το.
Μας γ@@@@τε το θέμα.
topic. topic. topic. topic.
Μπεκατσα
Φίλε Ultralightberetta μην ωρύεσαι. Η μπεκατσα και το κυνήγι της είναι άμεσα συνυφασμένη με τον σκύλο και τον τρόπο που κυνηγάει. Επιπλέον σκέψου ότι δεν χωρίζουμε τίποτα. Απόψεις καταθέτουμε.