Μονόκαννο

.shoot.
Πολυ ωραίο αρθρο κ πολύ ωραία τα λέει για το μονοκαννο ο Γκαβας.
Δυστυχώς όμως δεν χρησιμοποοιητε ούτε κ σε μέρη που υπάρχει πληθώρα θηραμάτων..Έχω δει αρκετά βίντεο αλλα δεν έχω δει σε Αφρική,Αργεντινή κλπ κανέναν να κρατάει μονοκαννο..
Σίγουρα δεν έχει να κάνει με το λάκτισμα..Ας ρίξει λιγότερα φυσίγγια στην τελική.
Εκεί Τάσο θέλεις οπλοπολυβολο με δεσμιδες
 
Από τα πρώτα τρυγόνια που πέτυχα, με το Investarm cal20 magnum full choke.
aUi5YRk.jpg

Όλοι με μονόκαννο Investarm ξεκινήσαμε εδώ μέσα; .sarcastic.
Πρωτοέριξα στα 9 μου με το 32αράκι, στα 11 πήρα το πρώτο μικρόπουλο με το 32αρι πάλι, στα 13 τον πρώτο κότσυφα με το 20άρι.
Στιγμές ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη μου.
Και τα δύο βγάζουν εξαιρετικές τουφεκιές, πολύ συγκεντρωτικές (φουλ τσοκ και τα δύο ;) ), έχω πάρει είτε καθιστά (τα περισσότερα) αλλά και στο φτερό πολλά πουλιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις, πολλές φορές έμενε και ο πατέρας μου με ανοιχτό το στόμα.
Έχω δύο χρόνια να κυνηγήσω με αυτά και παρότι φέτος μου έγραψε και στο όνομά μου το δίκαννο ο πατέρας μου, λέω να τα ξανακυνήγησω στα (ελάχιστα πια) κυνήγια που θα κάνω, μου έλειψε πολύ η αίσθηση ζυγίσματος/ελαφρότητας αλλά και στιβαρότητας που έχουν παρότι μονόκαννα, και η ευκολία στην γρήγορη τουφεκιά.
 
Από τα πρώτα τρυγόνια που πέτυχα, με το Investarm cal20 magnum full choke.
aUi5YRk.jpg

Όλοι με μονόκαννο Investarm ξεκινήσαμε εδώ μέσα; .sarcastic.
Πρωτοέριξα στα 9 μου με το 32αράκι, στα 11 πήρα το πρώτο μικρόπουλο με το 32αρι πάλι, στα 13 τον πρώτο κότσυφα με το 20άρι.
Στιγμές ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη μου.
Και τα δύο βγάζουν εξαιρετικές τουφεκιές, πολύ συγκεντρωτικές (φουλ τσοκ και τα δύο ;) ), έχω πάρει είτε καθιστά (τα περισσότερα) αλλά και στο φτερό πολλά πουλιά σε πολύ μακρινές αποστάσεις, πολλές φορές έμενε και ο πατέρας μου με ανοιχτό το στόμα.
Έχω δύο χρόνια να κυνηγήσω με αυτά και παρότι φέτος μου έγραψε και στο όνομά μου το δίκαννο ο πατέρας μου, λέω να τα ξανακυνήγησω στα (ελάχιστα πια) κυνήγια που θα κάνω, μου έλειψε πολύ η αίσθηση ζυγίσματος/ελαφρότητας αλλά και στιβαρότητας που έχουν παρότι μονόκαννα, και η ευκολία στην γρήγορη τουφεκιά.
Μπιλακο είσαι λεβεντιά, ακριβώς το ίδιο έχω σε δωδεκαρι όμως αν ήξερα τα πέντε πράγματα που ξερω τώρα θα το παιρνα σε εικοσαρι .
 
Και να φανταστείτε ότι το 32αράκι το αγόρασε καταλάθος ο πατέρας μου, για την αγορά παρακινήθηκε από ένα θείο μου στη Χίο (είναι διαδεδομένα πολύ εκεί τα μικρά διαμετρήματα και τα μονόκαννα), που είχε το 20άρι, το είδε ο πατέρας μου, του άρεσε, αλλά ο θείος μου από λάθος του είπε ότι είναι 32αρι, οπότε παρήγγειλε το 32αρι .big smile.παρόλα αυτά, μόλις του ήρθε και είδε ότι δεν ήθελε αυτό παρήγγειλε στο καπάκι και το 20άρι, κι έτσι μπήκα από πολύ μικρός και εγώ στα κόλπα ;)
 
Και να φανταστείτε ότι το 32αράκι το αγόρασε καταλάθος ο πατέρας μου, για την αγορά παρακινήθηκε από ένα θείο μου στη Χίο (είναι διαδεδομένα πολύ εκεί τα μικρά διαμετρήματα και τα μονόκαννα), που είχε το 20άρι, το είδε ο πατέρας μου, του άρεσε, αλλά ο θείος μου από λάθος του είπε ότι είναι 32αρι, οπότε παρήγγειλε το 32αρι .big smile.παρόλα αυτά, μόλις του ήρθε και είδε ότι δεν ήθελε αυτό παρήγγειλε στο καπάκι και το 20άρι, κι έτσι μπήκα από πολύ μικρός και εγώ στα κόλπα ;)
Και σε μας είχαν πολλοί μονόκαννα κυρίως 36αρια, ήταν παράδοση να κυνηγούν διαφορά περαστικά όπως κίτρινους, κεφαλαδες στα καθιστά και με αυτό το διαμέτρημα δεν χαλουσαν τα πουλιά περνουσες από τις γειτονιές το Σεπτέμβρη και η μυρωδιά από τις ομελετες που φτιάχνανε σου έσπαγε τη μύτη.
 
Από μονόκανα έχω κυνηγήσει με κατά σειρά εμφάνισης στην κυνηγετική μου ζωή:
Gegado 9mm τύπου flobert
Baikal cal36 (full choke)
Winchester COOEY MODEL 840 12 GA. και magnum τρομάρα του!!

Από όλα έχω να θυμηθώ μόνο όμορφες στιγμές και ντουφεκιές...αλλά και κάτι αποτυχίες και νεύρααα!!! αλλά σήμερα τις τοποθετώ και αυτές στις όμορφες!!!!

Εξάλλου η κυνηγετική νιότη είναι το κάτι άλλο!!! μαγικά συναισθήματα και εικόνες στα μάτια μικρών κατά κύριο λόγο παιδιών που βιάζονται να μεγαλώσουν!!!
 
έχει κάποιος ιδέα τι μονόκαννο είναι αυτό ??
Να δω τι αλλο θα ξετρυπώσει ο αδερφός μου απο την αποθήκη της πεθεράς του!!

*όπως καταλαβαίνετε μου μπήκε η ιδέα να το μαστορεύω :D:D











image share

Εννοείς από ποιον παγκόσμιο;;; Έχει πολλή δουλειά αλλά έχεις την ασφάλεια ότι δεν μπορεί να γίνει χειρότερο. Πού το βρήκες όμως ρε φίλε;; Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο ερώτημά σου, αναμένω όμως τα αποτελέσματα της δουλειάς σου.
 
Εννοείς από ποιον παγκόσμιο;;; Έχει πολλή δουλειά αλλά έχεις την ασφάλεια ότι δεν μπορεί να γίνει χειρότερο. Πού το βρήκες όμως ρε φίλε;; Δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο ερώτημά σου, αναμένω όμως τα αποτελέσματα της δουλειάς σου.
ο αδερφός το βρήκε στην αποθήκη της πεθεράς του στα Γιάννενα .. όταν θα ανέβω βλέπω να το μαζεύω... (άν μου το δώσει η γυναικά)
θα εχει ενδιαφέρον .. και σίγουρα πολύ δουλειά .. τέλεια δηλαδή χαχαχα :):)
για να δούμε ΜΑΝΟ .. ωραίο ντεκοράκι θα γινόταν , γιατι για να δουλεύει δύσκολο και μάλλον επικίνδυνο.
 
έχει κάποιος ιδέα τι μονόκαννο είναι αυτό ??
Να δω τι αλλο θα ξετρυπώσει ο αδερφός μου απο την αποθήκη της πεθεράς του!!

*όπως καταλαβαίνετε μου μπήκε η ιδέα να το μαστορεύω :D:D











image share
Χρηστο από τις γραμμές του παίζετε να είναι και Ελληνικής κατασκευής favorie, ζιγκλιναρμ και πολλοί άλλοι Έλληνες οπλουργοι έφτιαχναν τα δικά τους μονοκαννα, αν είναι τότε έχει μεγαλύτερη αξία και με το μεράκι που έχεις εσύ θα το πας αρκετά χρόνια πίσω όπως τότε που ήταν έτοιμοπόλεμο.
 
Last edited:
Χρηστο από τις γραμμές του παίζετε να είναι και Ελληνικής κατασκευής favorie, ζιγκλιναρμ και πολλοί άλλοι Έλληνες οπλουργοι έφτιαχναν τα δικά τους μονοκαννα, αν είναι τότε έχει μεγαλύτερη αξία και με το μεράκι που έχεις εσύ θα το πας αρκετά χρόνια πίσω όπως τότε που ήταν έτοιμοπόλεμο.
Κωνσταντίνε το έψαξα λιγο και βλέπω να μοιάζει με αυτό που λες..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_elliniko_favorie-64399988/
 
Κωνσταντίνε το έψαξα λιγο και βλέπω να μοιάζει με αυτό που λες..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_elliniko_favorie-64399988/
Κι εμένα για τέτοιο μου μοιάζει. Σε λίγο που θα βρείτε τις λίρες τι θα μου πάρεις; ε; Ε; .sarcastic.
Αξίζει τον κόπο να το συνεφέρει λίγο μιας και το κατέχεις το άθλημα αν και πιθανότατα για το τζάκι θα είναι μετά, αλλά εμφανίσιμο.
 
Κωνσταντίνε το έψαξα λιγο και βλέπω να μοιάζει με αυτό που λες..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_elliniko_favorie-64399988/
Μανθο στειλε ενα μαιλ στον Κυπριδημο της oplognosia. Com.
Ωραιο οπλο και κρίμα που εμεινε ετσι. Εχω και εγω ενα κουνημενο 16αρι πλαγιο κοκορατο σε μη μαχιμη κατασταση και σε καταλαβαινω..
 
Αν και οι φωτογραφίες δεν μου φαίνονται μεγάλες και δεν μπορώ να κάνω ζουμ, δεν μου φαίνεται και προπολεμικό...μεταγενέστερο...αλλά έχει πάθει την ζημιά από την φύλαξη...πρέπει να ήταν φουλ στην υγρασία!!!
Πιστεύω ότι εσύ το 'χεις το μάζεμα του πολύ άνετα!!!!! και αφήνω και ένα παραθυράκι ελπίδας και για χρήση του.
 
Τώρα που είδα πιο...ζουμ-αρισμένες τις φωτογραφίες διαπίστωσα ότι έχει προχωρήσει πολύύύύύύ η οξείδωση!!! Στον κόκκορα είναι σαν να έχει γίνει συσσωμάτωση!!
Με favorie δεν μου μοιάζει καθώς δεν έχει την χαρακτηριστική "κυρτότητα" στην βάση μετά τον κόκκορα. Φαίνεται και στις φωτογραφίες του άρθρου από το "Έθνος - Κυνήγι" που παρατέθηκε.
Αναμένουμε νέα για προέλευση και δικές σου φωτογραφίες!!! μας άνοιξες την όρεξη....eat..eat..eat.
 
Τώρα που είδα πιο...ζουμ-αρισμένες τις φωτογραφίες διαπίστωσα ότι έχει προχωρήσει πολύύύύύύ η οξείδωση!!! Στον κόκκορα είναι σαν να έχει γίνει συσσωμάτωση!!
Με favorie δεν μου μοιάζει καθώς δεν έχει την χαρακτηριστική "κυρτότητα" στην βάση μετά τον κόκκορα. Φαίνεται και στις φωτογραφίες του άρθρου από το "Έθνος - Κυνήγι" που παρατέθηκε.
Αναμένουμε νέα για προέλευση και δικές σου φωτογραφίες!!! μας άνοιξες την όρεξη....eat..eat..eat.
Όντως Γιώργο δείχνει να έχει προχωρήσει πολύ η οξείδωση.... για ντεκορ το βλέπω!
μάλλον αρχές του άλλου μήνα θα ανέβω Γιάννενα και θα το πάρω ! οπότε θα επανέλθω και με φώτο.
μάζεψε ιδέες γιατί είναι πολύ βαρύ το "περιστατικό"!! χαχαχα
 
Back
Top