Μονόκαννο

Tελικα αποδείχτηκαν σκυλιά αυτά τα βραζιλιάνικα όπλα φίλε Αρι..
Έχω δει δυο ποζε 12αρια κ οι κάτοχοι τους πολύ ευχαριστημενοι..
Μην σε παραξενεύει Τάσο αυτά όπως και τα άλλα Βραζιλιανικα Rossi περνούν ανταλακτικες κάννες ραβδωτες, με ένα οπλο έχεις λειοκανο και ραβδωτο (και τα δύο με πολλά διαμετρηματα )

http://www.rossiusa.com/product-list.cfm?category=2


Τα πρωτα μου κυνηγετικα βηματα τα εκανα κ εγω με ενα μονοκανο κοκκοροτουφεκο μαρκας Boito cal.32 με καννη φουλ τσοκ... Ελαφρυ και με την προσθετη ασφαλεια που σου δινει ο κοκκορας αρχισα να τουφεκαω πρωτα στα καθιστα κ μετα σιγα σιγα στο φτερο... Ο πατερας μου ηταν λατρης της φερμας οποτε το να παμε για τσιχλες ηταν σχεδον αδυνατο αν και αυτο δεν ηταν κατα αναγκη κακο οπως αποδειχθηκε... Εμαθα να τουφεκαω αρχικα σε νεροκοτες κ αμεσως μετα σε μπεκατσινια... Η μονο μια βολη που ειχα και ο περιορισμενος αριθμος σκαγιων με αναγκασε να μαθω να τουφεκαω γρηγορα και σωστα... Ακομα το αναφερει πολλες φορες ο πατερας... "στην αρχη ρε κωλοπαιδο σε αφηνα να τουφεκας πρωτος, μετα προσπαθουσα κ δεν σε προλαβαινα"...
Εκτος απο μικρα θηραματα ειχα παρει και καποια λιγα παπια με ατο το οπλο, μια φασσα και κανα 2 μπεκατσες... Ωραια χρονια και ωραια κυνηγοτοπια τοτε, δεν ειχε αρχισει ακομα η εκμεταλλευση καθε ειδους γης...
Φυσιγγακια εβρισκα θυμαμαι Fiocchi, Nobel, Star ελληνικα σε νουμερα 8,9 και 5...
Καθε χρονο λεω να το βγαλω να κανω ενα-δυο κυνηγια με αυτο κ ολο το αμελω...
Ωραίος ο Αρις, αυτό και αν είναι δύσκολο διαμέτρημα να βρεις φυσιγγια.
 
Ωραίο θέμα Κωσταντίνε..Άλλη αίσθηση το κυνήγι με μονόκανο!
Εμένα πραγματικά δεν θα με πήραζε το κυνήγι να γινόταν με μονόκανο.Εξάλλου μου έχει μείνει συνήθεια και δεύτερη τουφεκιά ρίχνω σε πουλί μόνο αν είναι τραυματισμένο!

Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να αφήσω το απόρτ και να περάσω στην σκόπευση,μου πηρε ο πατέρας μου ένα μονόκανο cal.28 investarm..Στην αρχή καθιστα τσιχλοκοτσύφια,ψαρόνια,καμια νερόκοτα και μετα σιγα σιγα στο φτερό με δεντρότσιχλες και μια φάσσα!!
Φέτος του χρωστάω ένα κυνήγι και θα το κάνω μεχρι την Δευτέρα..
 
Ωραίο θέμα Κωσταντίνε..Άλλη αίσθηση το κυνήγι με μονόκανο!
Εμένα πραγματικά δεν θα με πήραζε το κυνήγι να γινόταν με μονόκανο.Εξάλλου μου έχει μείνει συνήθεια και δεύτερη τουφεκιά ρίχνω σε πουλί μόνο αν είναι τραυματισμένο!

Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να αφήσω το απόρτ και να περάσω στην σκόπευση,μου πηρε ο πατέρας μου ένα μονόκανο cal.28 investarm..Στην αρχή καθιστα τσιχλοκοτσύφια,ψαρόνια,καμια νερόκοτα και μετα σιγα σιγα στο φτερό με δεντρότσιχλες και μια φάσσα!!
Φέτος του χρωστάω ένα κυνήγι και θα το κάνω μεχρι την Δευτέρα..
Περιμένουμε φωτογραφίες .shake..
 
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_leiokanno_tou_laou-64344293/
Για να ευλογησουμε λίγο τα γένια μας Στελιο..:)
Το είχα δει Τάσο, παίρνω ακόμη την εφημερίδα κάθε Τετάρτη. Μάλιστα έλεγα να το αναφέρω εδώ, αλλά με το να λείπω μέρες στο χωριό το ξέχασα και με πρόλαβες !
...................................
"Το μονόκαννο είναι το όπλο που παραδοσιακά συνδέεται με τον πρωτάρη κυνηγό ή τον τσιγκούνη!
.............
Εκτός από τον αρχάριο και τον οικονομικά πιεσμένο ποιον άλλο εξυπηρετεί ένα μονόκαννο; Αυτόν που θέλει να έχει ένα ελαφρύ και ζυγισμένο όπλο που δεν θα λυπάται να το γδάρει στο βουνό."


Σωστός ο Νικήτας! Και εγώ θα πρόσθετα: και αυτόν που ... βαριέται να καθαρίζει... (και το όπλο και τα θηράματα!) Τον ... τεμπέλη δηλαδή! .big smile.
Αυτοί είναι οι βασικοί λόγοι που πήρα κι εγώ το Baikal. Ούτε πρωτάρης είμαι - ούτε τσιγκούνης - και δόξα τω θεώ ούτε οικονομικά πιεσμένος (ειδικά μάλιστα τότε που το πήρα) ... Τεμπελάκος όμως είμαι λιγάκι ... και όσο γερνάω, γίνομαι και περισσότερο!;) .yel.
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Last edited:
Εγώ πιστεύω ότι το μονοκαννο δεν ειναι ούτε το όπλο του αρχάριου άλλα ούτε και του οικονομικά πιεσμενου.Εξαλλου ότι όπλο δεν μας αρέσει δεν το αγοράζουμε όσα λεφτά και αν έχουμε.Και ειδικά το μονοκαννο αν δεν το έχεις στην "καρδιά σου"σαν τύπο όπλου τότε δεν αγοράζετε με τιποτα είτε έχει κάποιος λεφτά είτε όχι.
Ειναι για μένα ο καλύτερος τύπος όπλου να δοκιμάσει κάποιος την σκοπευτικη του δεινοτητα και παράλληλα να κάνει ένα "πραγματικό"κυνηγι.
Έχουμε πχ ένα φυσίγγι 32γρ κ αν την πάρουμε την τσίχλα τότε μπράβο μας και μαγκιά μας!!
Αν όχι τοτε δεν θα έχουμε την δυνατότητα να τις ρίξουμε αλλα 64γρ μαζεμενα μεχρι να πέσει..
Θα έλεγα ότι μπορεί να ειναι απλό και παρεξηγημένο όπλο αλλά όμως ειναι και πολύ ψαγμένο...
Δυστυχώς όμως ελάχιστοι έχουμε τα κότσια να αντιμετωπίσουμε έτσι ένα θήραμα(Φυσικά βάζω και την αφεντιά μου έξω από αυτούς τους ελαχιστους..).
 
Last edited:
Είμαι και εγώ ένας απο τούς πολλούς που το πρώτο τους όπλο ήταν μονόκαννο baikal ussr και ευτυχώς το έχω ακόμα!
ίσως να φταίνε τα εφηβικά χρόνια και οι πρώτες μας επιτυχίες που όλοι μας έχουμε να θυμόμαστε ωραίες στιγμές με ένα μονόκαννο ..
Οπως και να έχει, ακόμα και σήμερα αξίζει τα λεφτά του και δεν το κρύβω οτι έχω σκεφτεί να πάρω ακόμα ένα (μεταχειρισμενο) , μιας που το παλιό είναι μόνιμα στα Γιάννενα και να αρχίσω παρεμβάσεις ...
πριν λίγο καιρό χάζευα ενα σχετικό αρθρο του Κυπρίδημου στην Oplognosia ..
βάζω δυο φώτο έτσι για το ματι

 
Εγω έχω ένα breda αγορασμένο το 1980 απο τον πατέρα μου.Πιο πριν κυνηγούσα με φλομπερ και ενα 36άρι.Για αεροβόλο δεν το συζητάω τώρα.Αρρώστεια !
Το μονόκανο το αγάπησα όσο κανένα όπλο μέχρι σήμερα.Δεθηκα συναισθηματικά μαζί του αφου στην ουσία ήταν το πρώτο μου κυνηγητικό όπλο .
Οταν αργότερα πήρα το super poze ,τον χειμώνα που πήγαινα στο χωριό δεν παρέλειπα να παίρνω το μονόκανο και να πηγαίνω σε απογευματινά καρτέρια..Τράβαγε διαλομένα.Ντουφεκιές κέντημα στα 40μ.Εχω κάνει απογευματινά με αυτό το όπλο με ντουφεκιές σε πολύ ψηλωμένα πουλιά που μου έχουν μεινει αξέχαστες και ενω ειχα το poze.Ακόμη και μπεκάτσες ειχα χτυπήσει με αυτό το όπλο.Μάλιστα η πρώτη του ντουφεκιά , παραμονή Χριστουγέννων ήταν θυμάμαι,ήταν σε μπεκάτσα και με φυσίγγι του Ρερρέ απο το Γαλάτσι.Να θυμίσω οτι τότε επιτρεπόταν και το καρτέρι στην μπεκάτσα.
Τότε ο πατέρας μου γέμιζε αραιά και που.Έτσι μια φορά Χριστούγεννα που ειμασταν στο χωριό ,χωρίς να ειναι μπροστά ο πατέρας μου αποφασίζω να γεμίσω κι εγώ.Θυμάμαι ειχε παρει τότε να δοκιμάσει δυο μπαρούτες .Noria και Sidna.Η πρώτη ήταν μικρου όγκου και εγώ δεν το ήξερα.Γεμισα λοιπόν με αναλογίες φορτωμένες οπως καταλάβατε.Τελειώνοντας, περιχαρής βγαίνω εξω να κάνω δοκιμή.Βαζω λοιπόν στα 35μ. μια λαμαρίνα- απο μεταλλικά μπαούλα,απο αυτά που έριχναν με αλεξίπτωτα στην περιοχή οι Εγγλέζοι στους αντάρτες ,με τροφοδοσία- και ετοιμάζομαι να ριξω. Τότε εγινε το απροσδόκητο.Με το που πατάω την σκανδάλη, αισθάνομαι ένα μεγάλο χτύπημα στον ώμο ,το όπλο να φευγει απο τα χέρια μου και εγώ να βρίσκομαι ανάσκελα να βλέπω τα κλαδιά από τα πλατάνια..sarcastic.
Την γλύτωσα και δε είχαμε χειρότερα.
Αυτή την περίοδο τυχαίνει να το έχω εδώ γιατί χρειάστηκε πρόσφατα να ανανεώσω το δελτίο κατοχής και με την ευκαιρία πρέπει να του βάλω ενα στόχαστρο γιατί το έχασα.
 
Last edited:
Ειχα βρει κάτι άδειους πεταμένους πριν καμιά 15αρια χρόνια..
Κόκκινα με 16mm μεταλλο Γιαννης ρερρες γαλατσι!
Έχει κλείσει Δημήτρη?
Και απο αυτούς βρήκες ρε θηρίο;.sarcastic.
Αν και δεν ειμαι μακριά και πατότι πετνάω απο κει αραιά και που ,δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.
 
Και απο αυτούς βρήκες ρε θηρίο;.sarcastic.
Αν και δεν ειμαι μακριά και πατότι πετνάω απο κει αραιά και που ,δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.
Μάλλον όχι γιατί το έχω ψάξει αυτό το όνομα στo google και δεν το βγαζει όποτε μάλλον θα εχει κλείσει..
πρέπει να του βάλω ενα στόχαστρο γιατί το έχασα.
Να του βάλεις στόχαστρο αλλα να του βγάλεις και φωτο..Άλλου ξέρεις να βγάζεις...sarcastic.
 
Είναι παλικαρισια η αναμέτρηση με αυτό το όπλο, για θήραματα όπως ο αγριόχοιρου είναι σίγουρα ακατάλληλο. Ένας πληγομενος κάπρος δεν είναι και το καλύτερο πράγμα που μπορεί να σου τύχει ενώ έχει αδειάσει το όπλο σου. Πάντως πιστεύω πως το δίκαννο είναι πιο ηθικό. Ακόμα και να το τραυματισεις με την πρώτη, το καταβάλλεις με την δεύτερη. Και επειδή πιστεύω ότι δεν υπάρχουν ηθικα όπλα αλλά μόνο ηθικοι κυνηγοί, μπορείς να ρίχνεις την πρώτη του δίκαννου και όχι και τις 2.



Ενα 36 η 29αρι μονο θα το ήθελα.
 
Last edited by a moderator:
Εγω έχω ένα breda αγορασμένο το 1980 απο τον πατέρα μου....................
....... Αυτή την περίοδο τυχαίνει να το εχω εδώ ... ...
Μονόκαννο Breda .xm.... δεν έχω δει ποτέ, δεν πρέπει να κυκλοφόρησαν πολλά, στην Ελλάδα τουλάχιστον ... Αν είναι ο τύπος του όπως τόχω δει στο google, δηλ. πλήρως αναδιπλούμενο όπως το Investarm, έβγαζε και η Beretta ένα τέτοιο. Έχω ένα πολυσέλιδο κατάλογο της Beretta, εποχής γύρω στα 1988-1990 με όλα τα όπλα που έβγαζε τότε - λειόκαννα, ραβδωτά τουφέκια, πιστόλια - και έχει κι ένα τέτοιο μονόκαννο! Τον είχα πάρει από μια Κυνηγετική έκθεση (μια από τις πρώτες που έγιναν, δεν είμαι σίγουρος αν ήταν και η 1η) στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.
Βάλε καμιά φωτογραφία Δημήτρη, να το δούμε ... ... ... έστω και ας μην έχει φόντο τα Τζουμέρκα !!! .sarcastic.
 
Μονόκαννο Breda .xm.... δεν έχω δει ποτέ, δεν πρέπει να κυκλοφόρησαν πολλά, στην Ελλάδα τουλάχιστον ... Αν είναι ο τύπος του όπως τόχω δει στο google, δηλ. πλήρως αναδιπλούμενο όπως το Investarm, έβγαζε και η Beretta ένα τέτοιο. Έχω ένα πολυσέλιδο κατάλογο της Beretta, εποχής γύρω στα 1988-1990 με όλα τα όπλα που έβγαζε τότε - λειόκαννα, ραβδωτά τουφέκια, πιστόλια - και έχει κι ένα τέτοιο μονόκαννο! Τον είχα πάρει από μια Κυνηγετική έκθεση (μια από τις πρώτες που έγιναν, δεν είμαι σίγουρος αν ήταν και η 1η) στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.
Βάλε καμιά φωτογραφία Δημήτρη, να το δούμε ... ... ... έστω και ας μην έχει φόντο τα Τζουμέρκα !!! .sarcastic.

Οπως το λες Στέλιο.Πλήρως αναδιπλούμενο.Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτογραφία.
 
Έχω ένα πολυσέλιδο κατάλογο της Beretta, εποχής γύρω στα 1988-1990 με όλα τα όπλα που έβγαζε τότε - λειόκαννα, ραβδωτά τουφέκια, πιστόλια - και έχει κι ένα τέτοιο μονόκαννο!
Μάλιστα το συγκεκριμένο εβγενε και σε διαμετρημα 24!!
 
Μονόκαννο Breda .xm.... δεν έχω δει ποτέ, δεν πρέπει να κυκλοφόρησαν πολλά, στην Ελλάδα τουλάχιστον ... Αν είναι ο τύπος του όπως τόχω δει στο google, δηλ. πλήρως αναδιπλούμενο όπως το Investarm, έβγαζε και η Beretta ένα τέτοιο. Έχω ένα πολυσέλιδο κατάλογο της Beretta, εποχής γύρω στα 1988-1990 με όλα τα όπλα που έβγαζε τότε - λειόκαννα, ραβδωτά τουφέκια, πιστόλια - και έχει κι ένα τέτοιο μονόκαννο! Τον είχα πάρει από μια Κυνηγετική έκθεση (μια από τις πρώτες που έγιναν, δεν είμαι σίγουρος αν ήταν και η 1η) στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας.
Βάλε καμιά φωτογραφία Δημήτρη, να το δούμε ... ... ... έστω και ας μην έχει φόντο τα Τζουμέρκα !!! .sarcastic.
Στο νησί έχει κάποιος ένα 28αρι με εξωτερικό τσοκ, ακριβώς ίδιο με το investarm και στην καννη γράφει breda.
 
Πολυ ωραίο αρθρο κ πολύ ωραία τα λέει για το μονοκαννο ο Γκαβας.
Δυστυχώς όμως δεν χρησιμοποοιητε ούτε κ σε μέρη που υπάρχει πληθώρα θηραμάτων..Έχω δει αρκετά βίντεο αλλα δεν έχω δει σε Αφρική,Αργεντινή κλπ κανέναν να κρατάει μονοκαννο..
Σίγουρα δεν έχει να κάνει με το λάκτισμα..Ας ρίξει λιγότερα φυσίγγια στην τελική.
 
Back
Top