Μεταφορά κυνηγετικού όπλου

Σήμερα ρώτησα στην ασφάλεια , λοιπόν , οτι λεέι ο νόμος περι όπλων και εκρηκτικών 2168/1993 και εν συντομία του νόμου αναγράφετε στην άδεια απανω η προυποθέσεις κατοχής και μεταφοράς .
Απο εκει και πέρα ........lazy.
 
Καλησπέρα θέλω να στείλω ένα όπλο με ΕΛΤΑ courier επαρχία και μου ζητάνε ειδικές άδειες από Αστυνομία κλπ Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την γραφειοκρατία και συνάμα να είμαι νομοταγής
 
Καλησπέρα θέλω να στείλω ένα όπλο με ΕΛΤΑ courier επαρχία και μου ζητάνε ειδικές άδειες από Αστυνομία κλπ Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την γραφειοκρατία και συνάμα να είμαι νομοταγής

εγω δεν λεω οτι ειναι οπλο....και πανω απο 1500 ευρω αποστολή, δεν εστελναν? τα courier...μονο η γενικη ταχυδρομικη στελνει....
 
Πρώτη φορά το ακούω αυτό τόσες φορές στέλνω με κούριερ ούτε την άδεια δεν μου ζήτησαν.
Σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα από ελτα κουριερ
Καλησπέρα σας,
Σχετικά με το θέμα σάς γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με παλαιότερες οδηγίες που έχουν δοθεί προς το δίκτυο, η μεταφορά όπλου μπορεί να πραγματοποιηθεί, κατ’ εξαίρεση, εφόσον
ü Υπάρχει ειδική άδεια μεταφοράς από αστυνομικό τμήμα
και υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις:
- Η διαβίβαση να περιλαμβάνει αποκλειστικά χερσαία μέσα (καθόλου αεροπορικά)
- Μεταφορά μόνο στο εσωτερικό της χώρας
- Τα όπλα να μεταφέρονται λυμένα, άνευ φυσιγγίων και κλειδωμένα στις ειδικές θήκες τους.
- Τα φυσίγγια μεταφέρονται μόνο χωριστά και ασφαλώς συσκευασμένα (ειδικά ξύλινα ή μεταλλικά κουτιά).

Ως προς τo περιεχόμενο και τη συσκευασία, σε κάθε περίπτωση, ισχύουν με ευθύνη του αποστολέα οι Γεν. Όροι Παροχής Υπηρεσιών Εσωτερικού καθώς και οι όροι συσκευασίας και ασφαλούς μεταφοράς που προβλέπονται από τους οικείους κανονισμούς και τους κανονισμούς της ΙΑΤΑ.

Ευχαριστώ.
 
Σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα από ελτα κουριερ
Καλησπέρα σας,
Σχετικά με το θέμα σάς γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με παλαιότερες οδηγίες που έχουν δοθεί προς το δίκτυο, η μεταφορά όπλου μπορεί να πραγματοποιηθεί, κατ’ εξαίρεση, εφόσον
ü Υπάρχει ειδική άδεια μεταφοράς από αστυνομικό τμήμα
και υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις:
- Η διαβίβαση να περιλαμβάνει αποκλειστικά χερσαία μέσα (καθόλου αεροπορικά)
- Μεταφορά μόνο στο εσωτερικό της χώρας
- Τα όπλα να μεταφέρονται λυμένα, άνευ φυσιγγίων και κλειδωμένα στις ειδικές θήκες τους.
- Τα φυσίγγια μεταφέρονται μόνο χωριστά και ασφαλώς συσκευασμένα (ειδικά ξύλινα ή μεταλλικά κουτιά).

Ως προς τo περιεχόμενο και τη συσκευασία, σε κάθε περίπτωση, ισχύουν με ευθύνη του αποστολέα οι Γεν. Όροι Παροχής Υπηρεσιών Εσωτερικού καθώς και οι όροι συσκευασίας και ασφαλούς μεταφοράς που προβλέπονται από τους οικείους κανονισμούς και τους κανονισμούς της ΙΑΤΑ.

Ευχαριστώ.
Βάλτο σε σκληρή θήκη πακετάρε το να μην φαίνεται και στείλε με σπιντεξ η γενική και τέλος
 
Σας επισυνάπτω την απάντηση που έλαβα από ελτα κουριερ
Καλησπέρα σας,
Σχετικά με το θέμα σάς γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με παλαιότερες οδηγίες που έχουν δοθεί προς το δίκτυο, η μεταφορά όπλου μπορεί να πραγματοποιηθεί, κατ’ εξαίρεση, εφόσον
ü Υπάρχει ειδική άδεια μεταφοράς από αστυνομικό τμήμα
και υπό τις παρακάτω προϋποθέσεις:
- Η διαβίβαση να περιλαμβάνει αποκλειστικά χερσαία μέσα (καθόλου αεροπορικά)
- Μεταφορά μόνο στο εσωτερικό της χώρας
- Τα όπλα να μεταφέρονται λυμένα, άνευ φυσιγγίων και κλειδωμένα στις ειδικές θήκες τους.
- Τα φυσίγγια μεταφέρονται μόνο χωριστά και ασφαλώς συσκευασμένα (ειδικά ξύλινα ή μεταλλικά κουτιά).

Ως προς τo περιεχόμενο και τη συσκευασία, σε κάθε περίπτωση, ισχύουν με ευθύνη του αποστολέα οι Γεν. Όροι Παροχής Υπηρεσιών Εσωτερικού καθώς και οι όροι συσκευασίας και ασφαλούς μεταφοράς που προβλέπονται από τους οικείους κανονισμούς και τους κανονισμούς της ΙΑΤΑ.

Ευχαριστώ.
Βαλτο στη βαλιτσα του, πηγαινε γενικη ταχυδρομικη και το οπλο το στελνεις οπου θες..
 
και εγω πρωτη φορα το ακουω..οσες φορες εχω στειλει βαζω μεσα στην συσκευασια κ μια φωτοτυπια της ακκο ειτε μου την ζητησουν οι οπλουργοι ειτε οχι..αν κ συνηθως την ζητανε για να ειναι καλλυμενοι..με asc,speedex, και γενικη ταχυδρομικη εχω στειλει χωρις κανενα προβλημα..
Σε περιπτωση που κατσει στραβη κ χαθει μου ειπαν στην γενικη οτι με αποζημιωνουν αλλα το μεγαλο ερωτημα ειναι με αστυνομια πως ξεμπερδευω κ αν ξεμπερδεψω.....
 
Με γενικη ταχυδρομικη στελνεις μια χαρα με τη βαλιτσα και με αντικαταβολη δε θυμαμαι μεχρι ποσο απλα επειδη ειναι οπλο παει με καραβι και οχι με αεροπλανο
Με ελτα εχω στειλει καννες μεσα σε σωληνα φ50πλαστικη χωρις να αναφερω κατι
 
Με ελτα εχω στειλει καννες μεσα σε σωληνα φ50πλαστικη χωρις να αναφερω κατι
τα ελτα εγω καλως κακως δεν τα εμπιστευομαι γενικα..
Νομιζω καλο ειναι παντα να το αναφερεις γιατι υποτιθεται οτι θα δωσουν την δεουσα προσοχη κατα την μεταφορα..ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει..
 
Back
Top