Μεταφορά καραμπίνας με μηχανή;

Derya MK12. Η κάννη έχει 2 άλλεν βίδες (η μια είναι για να ασφαλίζει την 2η) που ασφαλίζουν την κάνη στο όπλο, και επίσης πρέπει να αφαιρεθεί ο μηχανισμός αερίων πρώτα.
Αν βρεις θηκη που να χωραει το οπλο δεμενο δεν νομιζω να εχεις θεμα, γιατι δεν θα φαινεται εξωτερικα, συν οτι δεν λυνεται κανονικα εφοσον πρεπει να βγαζεις βιδες, δεν ειναι φτιαγμενο για λυσε δεσε οπως οι συνιθησμενες καραμπινες.
 
Σε ασκηση παρμενιωνα που ειχα παει μετεκπαιδευση σε ενα νησι ενας ντοπιος πηρε το G3 στη πλατη καβαλα στο παπι και μπηκε μεσα στη πολη του νησιου, ειχε δουλειες λεει(επρεπε να ταισει τα ζωα) και αφου το οπλο το ειχε χρεωθει που να το αφηνε;
Ωραίος
 
Σε ασκηση παρμενιωνα που ειχα παει μετεκπαιδευση σε ενα νησι ενας ντοπιος πηρε το G3 στη πλατη καβαλα στο παπι και μπηκε μεσα στη πολη του νησιου, ειχε δουλειες λεει(επρεπε να ταισει τα ζωα) και αφου το οπλο το ειχε χρεωθει που να το αφηνε;
Τέτοιες ιστορίες έχουν πραγματικά πλάκα, φαντάζομαι όλοι έχουμε απο μία!

Πιστεύω σε μικρές κοινότητες είναι ποιό χαλαρά τα πράγματα πάντως. Στην Αθήνα και γενικά σε μεγάλες πόλεις, όπλο στην πλάτη όχι και τόσο.

ΥΓ. άσχετο, άλλα μιλώντας για επιτρεπτές εικόνες/συμπεριφορές, πριν 15 χρόνια περίπου στο Swansea (Ουαλλία), πήρα απο τον τοπικό χασάπη ολόκληρο αρνί μέσα σε μεγάλη μαύρη σακκούλα σκουπιδιών, το έριξα στον ώμο (16 κιλά αρνί) και περπάτησα στον πεζόδρομο να πάω στο αμάξι. Οι εκφράσεις απορίας και φρίκης των ντόπιων... αξέχαστες!
 
Σε ασκηση παρμενιωνα που ειχα παει μετεκπαιδευση σε ενα νησι ενας ντοπιος πηρε το G3 στη πλατη καβαλα στο παπι και μπηκε μεσα στη πολη του νησιου, ειχε δουλειες λεει(επρεπε να ταισει τα ζωα) και αφου το οπλο το ειχε χρεωθει που να το αφηνε;
Αυτός μπορεί να το έχει γεμάτο κρεμασμένο στον τοίχο για να μην ψάχνεται τελευταία στιγμή.
 
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
φιλε δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραματα, αν αφορα μονο την μετακινηση σου οπως ειπες.

σιγα τωρα δυο λεπτα δουλεια... μονο η καννη είναι και εισαι οκ.
 
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
Εύκολο...Απότι κατάλαβα το συνολικό μήκος του όπλου σου είναι λίγο πάνω από μέτρο. Πάρε μία ημίσκληρη θήκη μπουζουκιού ή κιθάρας και καθάρισες.;).Και μουσάτος..καλλιτέχνης κανονικός.;)
https://www.musicland.gr/thikes-balitses-paradosiakon-egchordon/bouzouki-case-c-150-hardfoam-black
 
Last edited:
Κάπου είχα δει 1 νόμο (ίσως και 20-25 χρόνια παλαιότερα), ότι "το κυνηγετικό όπλο μεταφέρεται λυμένο σε θήκη, και αν δεν λύνεται (καραμπίνα), μέσα σε θήκη". Ίσως το είχα δει όταν έδινα εξετάσεις για την άδεια κυνηγίου.
 
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
1618037352696.png
Εδώ σε έχω συνάδελφε!!
 
Όλοι μας 'ξέρουμε' ή έχουμε ακούσει ότι το όπλο πρέπει να μεταφέρεται λυμένο σε θήκη, αλλά δεν ξέρω αν κάποιος το έχει δει γραμμένο σε νόμο.
Επειδή το "λυμένο" αναφέρεται μόνο στον απαρχαιωμένο νόμο περί θήρας των 60's. Ο νόμος σήμερα αναφέρει ρητά "κενό εντός θήκης". Βέβαια οι αστυνομικοί μη νομίζεις ότι ξέρουν το νόμο απέξω. Αν δεν είναι σίγουροι απλά σε τραβολογανε.

Καλύτερα να απαντήσει ένας νομικός. @POSEIDON τα φώτα σου!
 
Επειδή το "λυμένο" αναφέρεται μόνο στον απαρχαιωμένο νόμο περί θήρας των 60's. Ο νόμος σήμερα αναφέρει ρητά "κενό εντός θήκης". Βέβαια οι αστυνομικοί μη νομίζεις ότι ξέρουν το νόμο απέξω. Αν δεν είναι σίγουροι απλά σε τραβολογανε.
Πέρσι τον Οκτώβριο πούλησα μία καραμπίνα και έκανα όλη τη διαδικασία με τον αγοραστή στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, όπου ενώ εγώ πήγα το όπλο σε σπαστή θήκη, ο αγοραστής το έδεσε για να το βάλει στη δική του τη μονοκόματη θήκη... Δεν μπορώ να σας περιγράψω τι έγινε!!!! Μόνο αυτόφωρο δεν μας έβαλαν!!!!
Φυσικά ζήτησα συγγνώμη για να μην το τραβήξουμε και να ξεμπερδέψουμε...

Καλύτερα να απαντήσει ένας νομικός. @POSEIDON τα φώτα σου!

Λεωνίδα, ο Σπύρος είναι μεν ενήμερος και καλός γνώστης πολλών θεμάτων, αλλά είναι ναύαρχος, όχι δικηγόρος :p .
Εκτός και εάν έχει σπουδάσει και Νομική, οπότε απολογούμαι...
 
Πέρσι τον Οκτώβριο πούλησα μία καραμπίνα και έκανα όλη τη διαδικασία με τον αγοραστή στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, όπου ενώ εγώ πήγα το όπλο σε σπαστή θήκη, ο αγοραστής το έδεσε για να το βάλει στη δική του τη μονοκόματη θήκη... Δεν μπορώ να σας περιγράψω τι έγινε!!!! Μόνο αυτόφωρο δεν μας έβαλαν!!!!
Φυσικά ζήτησα συγγνώμη για να μην το τραβήξουμε και να ξεμπερδέψουμε...
Πάντως, είναι το που θα πέσεις. Εγώ πάλι, πέραν του ότι όπως είπα ποιο πάνω πήγα το όπλο διαγώνια στην πλάτη στο τμήμα (εντος θήκης), ήταν και πλήρως δεμένο. Καθόλου δεν παραξενεύτηκε ο υπάλληλος της ασφάλειας όταν άνοιξα την θήκη, άλλα βέβαια είχα κλειδαριά μέσα απο κλείστρο-θαλάμη.
Ποίο είναι το τμήμα / περιοχή που πήγες;
 
Πάντως, είναι το που θα πέσεις. Εγώ πάλι, πέραν του ότι όπως είπα ποιο πάνω πήγα το όπλο διαγώνια στην πλάτη στο τμήμα (εντος θήκης), ήταν και πλήρως δεμένο. Καθόλου δεν παραξενεύτηκε ο υπάλληλος της ασφάλειας όταν άνοιξα την θήκη, άλλα βέβαια είχα κλειδαριά μέσα απο κλείστρο-θαλάμη.
Ποίο είναι το τμήμα / περιοχή που πήγες;
το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε στην ασφάλεια αλλά στο αστυνομικό τμήμα που κάναμε τις υπεύθυνες δηλώσεις...
 
Πέρσι τον Οκτώβριο πούλησα μία καραμπίνα και έκανα όλη τη διαδικασία με τον αγοραστή στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, όπου ενώ εγώ πήγα το όπλο σε σπαστή θήκη, ο αγοραστής το έδεσε για να το βάλει στη δική του τη μονοκόματη θήκη... Δεν μπορώ να σας περιγράψω τι έγινε!!!! Μόνο αυτόφωρο δεν μας έβαλαν!!!!
Σκέψου να βλέπαμε εικόνες σαν αυτές που είναι καθημερινότητα στο Texas!
Θυμάμαι πιτσιρικάς, που έπαιρνα λεωφορείο για να πάω φροντιστήριο στην διπλανή κωμόπολη, είχα συναντηθεί μερικές φορές με έναν μεσήλικα κυνηγό, ο οποίος πηγαινοερχόταν κι αυτός με το κτελ τα Σάββατα , με πλήρη εξάρτυση! (δίκαννο σε θήκη - όλοι φέρονταν φυσιολογικά, χωρίς υστερίες)

1618054963076.png1618055051435.png1618055105725.png
 
Πέρσι τον Οκτώβριο πούλησα μία καραμπίνα και έκανα όλη τη διαδικασία με τον αγοραστή στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, όπου ενώ εγώ πήγα το όπλο σε σπαστή θήκη, ο αγοραστής το έδεσε για να το βάλει στη δική του τη μονοκόματη θήκη... Δεν μπορώ να σας περιγράψω τι έγινε!!!! Μόνο αυτόφωρο δεν μας έβαλαν!!!!
Φυσικά ζήτησα συγγνώμη για να μην το τραβήξουμε και να ξεμπερδέψουμε...



Λεωνίδα, ο Σπύρος είναι μεν ενήμερος και καλός γνώστης πολλών θεμάτων, αλλά είναι ναύαρχος, όχι δικηγόρος :p .
Εκτός και εάν έχει σπουδάσει και Νομική, οπότε απολογούμαι...
Πάλι σαλάτα τα έκανα στο μυαλό μου; .big smile.
 
Έγινε η πρώτη εξόρμηση σήμερα, στις παρακάτω φωτο είναι το όπλο μέσα στην θήκη του, και πάνω στην μηχανή. Γενικά μπορώ να πώ ότι χρειάζεται ένας ποιό ασφαλής τρόπος δεσίματος, και επίσης το μειονέκτημα είναι ότι έτσι δεν μπορώ να πάω δικάβαλο.


IMG-20210412-131020-tigr.jpg

IMG-20210412-133151-tigr.jpg


IMG-20210412-133213-tigr.jpg
 
Έγινε η πρώτη εξόρμηση σήμερα, στις παρακάτω φωτο είναι το όπλο μέσα στην θήκη του, και πάνω στην μηχανή. Γενικά μπορώ να πώ ότι χρειάζεται ένας ποιό ασφαλής τρόπος δεσίματος, και επίσης το μειονέκτημα είναι ότι έτσι δεν μπορώ να πάω δικάβαλο.


IMG-20210412-131020-tigr.jpg

IMG-20210412-133151-tigr.jpg


IMG-20210412-133213-tigr.jpg
Φίλε μου καλησπέρα τι λέει η Derya?? Σκεφτομουνα για αγορά της κάποια στιγμή για τα γουρούνια!!
 
Φίλε μου καλησπέρα τι λέει η Derya?? Σκεφτομουνα για αγορά της κάποια στιγμή για τα γουρούνια!!
Καλησπέρα,

Δεν έχω ρίξει σε θήραμα, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω εντυπώσεις. Μπορώ όμως να σου πώ ότι αν δεν πετύχεις το γουρούνι με τα πρώτα Χ φυσσίγια, λόγω βάρους και κατασκευής μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ώς γκλόπ και νο το κοπανίσεις στο κεφάλι! ;)
 
Καλησπέρα,

Δεν έχω ρίξει σε θήραμα, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω εντυπώσεις. Μπορώ όμως να σου πώ ότι αν δεν πετύχεις το γουρούνι με τα πρώτα Χ φυσσίγια, λόγω βάρους και κατασκευής μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ώς γκλόπ και νο το κοπανίσεις στο κεφάλι! ;)
.sarcastic.
 
Έγινε η πρώτη εξόρμηση σήμερα, στις παρακάτω φωτο είναι το όπλο μέσα στην θήκη του, και πάνω στην μηχανή. Γενικά μπορώ να πώ ότι χρειάζεται ένας ποιό ασφαλής τρόπος δεσίματος, και επίσης το μειονέκτημα είναι ότι έτσι δεν μπορώ να πάω δικάβαλο.


IMG-20210412-131020-tigr.jpg

IMG-20210412-133151-tigr.jpg


IMG-20210412-133213-tigr.jpg
Με τη κλειδαριά πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα και η θήκη φαίνεται καλή , φυσίγγια πάντα σε άλλη θήκη.Καλοριζικο να το χαρείς.
 
Back
Top