Μεταφορά καραμπίνας με μηχανή;

Καλησπέρα,

Ελπίζω να είμαι στο κατάλληλο θρεντ. Έχω μια ερώτηση που ίσως φανεί παράξενη, άλλα δεν μπορώ να βρώ απάντηση.
Όντας καινούργιος ιδιοκτήτης καραμπίνας, και μοτοσυκλετιστής, όταν με το καλό μπορέσω να ξεκινήσω να πηγαίνω σκοπευτήριο (Αθήνα), πώς μεταφέρω καραμπίνα με την μηχανή;
Την μόνη φορά που το έκανα (διαγώνια με την θήκη της στην πλάτη μου ενώ οδηγούσα), ήταν όταν την πήγα στην ασφάλεια να ελέγξουν τους σειριακούς, και έπεσε πολύ γέλιο στο δρόμο...
Λοιπόν, έχει κανείς εμπειρία / συμβουλές;
 
Καλησπέρα,

Ελπίζω να είμαι στο κατάλληλο θρεντ. Έχω μια ερώτηση που ίσως φανεί παράξενη, άλλα δεν μπορώ να βρώ απάντηση.
Όντας καινούργιος ιδιοκτήτης καραμπίνας, και μοτοσυκλετιστής, όταν με το καλό μπορέσω να ξεκινήσω να πηγαίνω σκοπευτήριο (Αθήνα), πώς μεταφέρω καραμπίνα με την μηχανή;
Την μόνη φορά που το έκανα (διαγώνια με την θήκη της στην πλάτη μου ενώ οδηγούσα), ήταν όταν την πήγα στην ασφάλεια να ελέγξουν τους σειριακούς, και έπεσε πολύ γέλιο στο δρόμο...
Λοιπόν, έχει κανείς εμπειρία / συμβουλές;
Σε τι θήκη εννοείς. Σπασμένη η ολόκληρη την μεταφέρεις.
 
Ολόκληρη, δεν σπάει (και η θήκη της ειναι φτιαγμένη για να την χωράει ολόκληρη)
Αυτό που ξέρω εγώ είναι τα οπλα μεταφέρονται σπασμένα,μέσα στην θήκη τους και μόνο σε περίοδο κυνηγίου ή εχοντας σκοπευτικη ταυτότητα όλη την χρονια Πάντως στο σκοπευτηριο έρχονται κάποια άτομα με μηχανές.
 
Αυτό που ξέρω εγώ είναι τα οπλα μεταφέρονται σπασμένα,μέσα στην θήκη τους και μόνο σε περίοδο κυνηγίου ή εχοντας σκοπευτικη ταυτότητα όλη την χρονια Πάντως στο σκοπευτηριο έρχονται κάποια άτομα με μηχανές.
Μάλλον λάθος κατάλαβα τον όρο "σπάει", ναι λύνεται (με κλειδιά άλλεν).
Δεν βλέπω πουθενά στην νομοθεσία ή στην άδεια κατοχής να λέει ότι πρέπει να μεταφέρεται λυμμένο. Αυτοί που λέτε ότι έρχονται με μηχανές, πώς τις μεταφέρουν;
 
Μάλλον λάθος κατάλαβα τον όρο "σπάει", ναι λύνεται (με κλειδιά άλλεν).
Δεν βλέπω πουθενά στην νομοθεσία ή στην άδεια κατοχής να λέει ότι πρέπει να μεταφέρεται λυμμένο. Αυτοί που λέτε ότι έρχονται με μηχανές, πώς τις μεταφέρουν;
Τα μεταφέρουν στις θήκες τους σπασμένα και σε κάτι ειδικούς σάκους που παίρνουν μέσα και κάποιον εξοπλισμό και την θήκη του οπλου και δένει στην πλάτη με ιμάντες.
 
Καλησπέρα,

Ελπίζω να είμαι στο κατάλληλο θρεντ. Έχω μια ερώτηση που ίσως φανεί παράξενη, άλλα δεν μπορώ να βρώ απάντηση.
Όντας καινούργιος ιδιοκτήτης καραμπίνας, και μοτοσυκλετιστής, όταν με το καλό μπορέσω να ξεκινήσω να πηγαίνω σκοπευτήριο (Αθήνα), πώς μεταφέρω καραμπίνα με την μηχανή;
Την μόνη φορά που το έκανα (διαγώνια με την θήκη της στην πλάτη μου ενώ οδηγούσα), ήταν όταν την πήγα στην ασφάλεια να ελέγξουν τους σειριακούς, και έπεσε πολύ γέλιο στο δρόμο...
Λοιπόν, έχει κανείς εμπειρία / συμβουλές;
Αυτό δεν είναι τίποτα....εγώ είχα την χραπα-χρουπα ,στην τράπεζα που δούλευα‼️
 
φιλε δεν αναφερει πουθενά ο νομος το οπλο να μεταφερεται "σπαστο". λοιπον επειδη το θεμα σου ειναι η διακριτικη μεταφορα, καθως ειναι "δικο σου νομιμο πραμα", κι εδω δε μπορει να σου τπτ κανενας, παρε μια θηκε σπαστη να εισαι πιο διακριτικος.

που πας? να την πουλησω.
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/3735/64k-oplothiki-spasti-mauri,-toxotis

κατι τετοιο. μιας και τα καταστηματα ειναι κλειστα τσεκαρε εαν το οπλο χωράει, μιλα με το μαγαζι
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
 
Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.
Τι όπλο είναι;
Γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει όπλο που θέλει άλλεν για να λυθεί η κάννη
 
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
Δεν θυμάμαι που αλλά το έχω διαβάσει σίγουρα ότι τα όπλα πρέπει να μεταφέρονται λυμένα. Ο λόγος που ισχύει αυτό νομιζω είναι ότι σε περίπτωση διαπληκτισμού στον δρόμο να μην είναι το όπλο εύκαιρο.
 
Δεν θυμάμαι που αλλά το έχω διαβάσει σίγουρα ότι τα όπλα πρέπει να μεταφέρονται λυμένα. Ο λόγος που ισχύει αυτό νομιζω είναι ότι σε περίπτωση διαπληκτισμού στον δρόμο να μην είναι το όπλο εύκαιρο.
Όλοι μας 'ξέρουμε' ή έχουμε ακούσει ότι το όπλο πρέπει να μεταφέρεται λυμένο σε θήκη, αλλά δεν ξέρω αν κάποιος το έχει δει γραμμένο σε νόμο.
 
Τι όπλο είναι;
Γιατί δεν ήξερα ότι υπάρχει όπλο που θέλει άλλεν για να λυθεί η κάννη
Derya MK12. Η κάννη έχει 2 άλλεν βίδες (η μια είναι για να ασφαλίζει την 2η) που ασφαλίζουν την κάνη στο όπλο, και επίσης πρέπει να αφαιρεθεί ο μηχανισμός αερίων πρώτα.
 
Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω, ακόμα και οι "μικρές" θήκες, είναι γύρω στα 80-85 εκατοστά, δηλαδή 15 λιγότερα απο την δικη μου.

Επίσης το να λύνω τον μηχανισμό των αερίων και να λύνω αλλεν βίδες για να αφαιρεθεί η κάνη, ειδικά μετά την βολή, το θεωρώ παράλογο.

Ίσως δοκιμάσω να την δέσω στο πλάι στην μηχανή, τουλάχιστον να μην εξέχει διαγώνια απο την πλάτη μου και βλέπουμε.
Εδώ με αυτοκίνητο ,αν το έχεις στη καμπίνα και όχι στο πορτμπαγκάζ μπορεί να έχεις θέμα .Μια ιδέα είναι να βγάζεις τη σκανδαλοθηκη και να την έχεις σε κάποια τσέπη της θήκης και σε έλεγχο να πεις ότι είναι ανενεργό.Το καλύτερο είναι το όπλο σπαστό.
 
Όλοι μας 'ξέρουμε' ή έχουμε ακούσει ότι το όπλο πρέπει να μεταφέρεται λυμένο σε θήκη, αλλά δεν ξέρω αν κάποιος το έχει δει γραμμένο σε νόμο.
Βασικά, χωρίς να είμαι δικηγόρος, έχω διαβάσει τα σχετικά ΦΕΚ και βέβαια την άδεια κατοχής, και το μόνο που λένε είναι (χοντρικά) "το όπλο κενό εντός θήκης).
Ίσα-ίσα που εμείς βάζουμε καί κλειδαριά στο κλείστρο (ή στην σκανδάλη), για να μην μπορεί σίγουρα να ρίξει.
 
Τώρα είδα γιατί πρόκειται .Σε βλέπω κάθε φορά που σε σταματάνε να προσπαθείς να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.Καλυτερα σπαστό και ας είναι ταλαιπωρία.
Χαχαχαχα.. και είμαι και μουσάτος γαμώτο... μάλλον για ταλιμπάν και όχι για ελέφαντα θα με περνάνε.
 
Σε ασκηση παρμενιωνα που ειχα παει μετεκπαιδευση σε ενα νησι ενας ντοπιος πηρε το G3 στη πλατη καβαλα στο παπι και μπηκε μεσα στη πολη του νησιου, ειχε δουλειες λεει(επρεπε να ταισει τα ζωα) και αφου το οπλο το ειχε χρεωθει που να το αφηνε;
 
Back
Top