Μετατροπή σε τσοκ mobile

Παίδες της γνώσης καλώ απόψεις και γνώμες παρακαλώ. Έχω μια Beretta 1200F με 64εκ κάννη με εξωτερικά τσοκ από Benelli-Franchi (μετατροπή από οπλουργό).
Σκεφτομαι να την μετατρέψω πάλι σε τσοκ Mobile με μείωση στα 60-62εκ.
Ξερει κανένας περίπου ποσό στοιχίζει και ποιοι οπλουργοι το κάνουν;
Γίνεται να γίνει σε invector plus τσοκ με 18,4 αυλό;
Σας ευχαριστώ
 
Δυσκολο εως ακατόρθωτο να κλέψει ο οπλουργός 4/10 ωστε να ταιριάξει τα τσοκ αυτά.Συνήθως 1-2/10 max τα κλεβουν.
Εχεις τα τσοκ γιαυτό κοιτάς γιαυτήν την μετατροπή?
Ναι έχω πολλά inv plus.
όποτε είναι πιο εύκολο για mobile φαντάζομαι;
 
Εκ των υστέρων εσωτερικό σπείρωμα γίνεται μόνο για τσοκάκια τύπου thinwall και όχι σε όλες τις κάννες. Δηλαδή τσοκ με λεπτά τοιχώματα γιατί δεν μπορεί ο οπλουργός να φάει πολύ ψωμί από την κάννη για προφανείς λόγους. Εκτός και αν η κάννη έχει θηριώδη τοιχώματα και υπάρχει το περιθώριο.
 
Εκ των υστέρων εσωτερικό σπείρωμα γίνεται μόνο για τσοκάκια τύπου thinwall και όχι σε όλες τις κάννες. Δηλαδή τσοκ με λεπτά τοιχώματα γιατί δεν μπορεί ο οπλουργός να φάει πολύ ψωμί από την κάννη για προφανείς λόγους. Εκτός και αν η κάννη έχει θηριώδη τοιχώματα και υπάρχει το περιθώριο.
Και η συγγεκριμενη κανη δε τα εχει
 
Μάριε αν η κάννη στους πέντε πόντους (για mobile) απ' το (νέο) στόμιο έχει πάχος 23mm το τοίχωμα της, γίνεται να φτιαχτεί φωλιά και αναλαμβάνει ο οπλουργος την εργασία. Έχω μάθει ότι αυτή την εργασία την αναλαμβάνει οπλουργος στην Καβάλα.
 
Παρε τα huperchokes του παπατσαρουχα και θα δεις οτι δε χρεθαζεσε τπτ αλλο
Εξωτερικα ειναι αυτα Τολη?
Μάριε αν η κάννη στους πέντε πόντους (για mobile) απ' το (νέο) στόμιο έχει πάχος 23mm το τοίχωμα της, γίνεται να φτιαχτεί φωλιά και αναλαμβάνει ο οπλουργος την εργασία. Έχω μάθει ότι αυτή την εργασία την αναλαμβάνει οπλουργος στην Καβάλα.
Dr V σ'ευχαριστω.
Θα μετρησω να δουμε αν τα εχει.
Και τον οπλουργο...Θα τον ψαξω να δω αν τον βρω.
 
Παίδες της γνώσης καλώ απόψεις και γνώμες παρακαλώ. Έχω μια Beretta 1200F με 64εκ κάννη με εξωτερικά τσοκ από Benelli-Franchi (μετατροπή από οπλουργό).
Σκεφτομαι να την μετατρέψω πάλι σε τσοκ Mobile με μείωση στα 60-62εκ.
Ξερει κανένας περίπου ποσό στοιχίζει και ποιοι οπλουργοι το κάνουν;
Γίνεται να γίνει σε invector plus τσοκ με 18,4 αυλό;
Σας ευχαριστώ
Η κάννη που έχει είναι magnum?
 
Οχι ειναι 70χιλ θαλαμη.
Ειναι απο τις πρωτες 1200F που βγηκαν.
Το γνωρίζω το μοντέλο,το είχα παλιότερα..
Υπέθεσα μήπως έχεις αλλάξει κάννη η υπήρχε και εργοστασιακή magnum..
Πιστεύω πως αφού είναι 70mm δεν γίνεται σπείρωμα,μόνο του λεπτού τριχώματος το λεγόμενο thinwall..
Ένα τηλέφωνο στον Ανδρέα τον Κούρκουλο και θα σε ενημερώσει στα σίγουρα...
 
Επισης οι παλιες Benelli καννες (Raffaello 121-123- Black eagle κλπ) ταιριαζουν απολυτα πανω χωρις μετατροπες.
Koιταω συνεχεια για μεταχειρισμενη 61εκ με εσωτερικα αλλα δεν εχω δει καμμια πολυ καιρο τωρα.
Σου ταιριάζει και από τις καινούργιες και από τις crio..
Μια μικρή διαφορά στο σημείο που πατάει στις άκρες η πάπια(ξυστος)επάνω στην βάση αλλά με ένα λιμαρισμα λύνεται αυτό άμεσα...
 
Σου ταιριάζει και από τις καινούργιες και από τις crio..
Μια μικρή διαφορά στο σημείο που πατάει στις άκρες η πάπια(ξυστος)επάνω στην βάση αλλά με ένα λιμαρισμα λύνεται αυτό άμεσα...
Eνδιαφερον... .think.
Το γνωρίζω το μοντέλο,το είχα παλιότερα..
Υπέθεσα μήπως έχεις αλλάξει κάννη η υπήρχε και εργοστασιακή magnum..
Πιστεύω πως αφού είναι 70mm δεν γίνεται σπείρωμα,μόνο του λεπτού τριχώματος το λεγόμενο thinwall..
Ένα τηλέφωνο στον Ανδρέα τον Κούρκουλο και θα σε ενημερώσει στα σίγουρα...
Thinwall ειναι τσοκ?o_O Οπως τα mobil ας πουμε?
 
Eνδιαφερον... .think.

Thinwall ειναι τσοκ?o_O Οπως τα mobil ας πουμε?
Είναι συγκεκριμένα τσοκ τα thiwall..
Άμα ανοιξεις τέτοιο σπείρωμα πλέον μόνο αυτά θα μπορέσεις να χρησιμοποιείς..
Μην βιαστείς όμως,καλύτερα ψάχνε για κάννη η βάλε στο car μια ζήτηση για όποια κάννη θέλεις και θα βρεθεί στα σίγουρα..
εγώ στη θέση σου θα κοίταζα για κάννη crio να κερδίσεις και το μειωμένο βάρος λόγω Ρίγας(ανθρακόνημα).
 
Είναι συγκεκριμένα τσοκ τα thiwall..
Άμα ανοιξεις τέτοιο σπείρωμα πλέον μόνο αυτά θα μπορέσεις να χρησιμοποιείς..
Μην βιαστείς όμως,καλύτερα ψάχνε για κάννη η βάλε στο car μια ζήτηση για όποια κάννη θέλεις και θα βρεθεί στα σίγουρα..
εγώ στη θέση σου θα κοίταζα για κάννη crio να κερδίσεις και το μειωμένο βάρος λόγω Ρίγας(ανθρακόνημα).
Δεν βιαζομαι και εδω και αρκετο καιρο κοιταω...αλλα πολλοι ονειρευονται με τις τιμες τους.
300-450 ευρω για μεταχειρισμενη καννη και στα ιδια λεφτα βρισκεις ολοκληρο το οπλο .drunk.
 
Δεν βιαζομαι και εδω και αρκετο καιρο κοιταω...αλλα πολλοι ονειρευονται με τις τιμες τους.
300-450 ευρω για μεταχειρισμενη καννη και στα ιδια λεφτα βρισκεις ολοκληρο το οπλο .drunk.
Εδώ θα διαφωνήσω..
Μια κάννη με τσοκ σε άριστη κατάσταση κάτω από 300€ είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί...
 
Εδώ θα διαφωνήσω..
Μια κάννη με τσοκ σε άριστη κατάσταση κάτω από 300€ είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί...
Συμφωνω μαζι σου...ειναι οντως δυσκολο να βρεθει. Επιμενω ομως οτι πολλοι ονειρευονται.
Εχει κανενας ιδεα ποσο κανει μια καινουργια καννη?
Απο περιεργεια ρωταω.
 
Back
Top